|
Білім беру ұйымының атауы |
№51 гимназия КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Экология және тұрақты даму |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қартбай Г.Е |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
19.04.2024 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тірі организмдердің өзіндік ерекшеліктері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.6.2.1 - өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін анықтау үшін ағзалардың өзіндік ерекшеліктерін қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- өсімдіктермен жануарлардың ерекшеліктерін анықтау -өсімдіктермен жануарлардың түрлерін анықтаудағы жүйелеуді ажырату - жануарлардың қозғалысының жансыз заттармен байланысын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- өсімдіктермен жануарлардың ерекшеліктерін анықтайды -өсімдіктермен жануарлардың түрлерін анықтаудағы жүйелеуді ажыратады - жануарлардың қозғалысының жансыз заттармен байланысын сипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру |
Амандасу, оқушыларды түгендеу (Сабаққа психологиялық көңіл-күй) Үй тапсырмасын пысықтау 1.Күн, су және энергияның көмегімен органикалық зат түзушілер? (продуценттер) 2.Органикалық затты тұтынушыларды ата?(консументтер) 3.Редуценттер дегеніміз не? (ыдыратушылар) 4 Ыдыратушыларға нелер жатады? (бактериялар саңырауқұлақтар) 5.Экожүйе дегеніміз не? (тірі организмдер мен абиотикалық ортаның өзара зат энергия алмасуы) 6.Экологиялық пирамида дегеніміз не? «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. 1. Тіршілік қабатының негізгі құрам бөлігін ата? |
Оқушылар бір-біріне «Қайырлы күн! Бүгінгі күнге сәттілік!» тілеп жылы лебіздерін білдіреді Оқушылар сұраққа жауап береді |
әр сұраққа жауап берген оқушыға 1 балл |
World wall |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Жаңа тақырып бойынша мұғалім түсіндірмесі.Биосфераның негізгі құрам бөлігі-тірі ағзалар.Тірі ағзаға жануалар, өсімдіктер,бактериялар саңырауқұлақтар жатады.Тірі ағзалар белгілі бір қасиеттерімен ерекшеленеді. Зат алмасу,тыныс алу, қоректену, көбею, тітіркену.Ал өсімдіктердің ерекшелігі биіктігі жапырағының құрылысы тамырының түрі,пішіні,гүлденуі жемісінің құрылысы осы белгілер бойынша өсімдіктердің түрін қандай топқа жататының анықтайды.Өсімдіктермен жануарлардың систематикасын швед ғалымы К.Линней анықтаған.Патшалық,бөлім,класс, қатар,тұқымдас,туыс,түрге бөлінеді.Жануарлар патшалық,тип,класс,отряд,тұқымдас,туыс,түрге бөлінеді. ТЖ «Топтас, талқыла, бөліс» әдісі Топтарға тапсырма бөлініп беріледі, оқушылар алдымен жеке, топта оқиды, талдайды. Баяндамашылар өз тақырыбын басқа топтарға түсіндіреді. 1-топ Өсімдіктермен жануарлардың негізгі белгілері 2-топ Өсімдіктермен жануарлардың қоректену типтері 3-топ Тірі ағзалардың химиялық құрамы 4-топ Тірі организмдер туралы қызықты мәліметтер ЖЖ «Көршінмен бөліс» әдісі Өсімдіктермен жануарлардың ұқсастықтарымен айырмашылықтарын жазыңыздар.
ЖЖ «Кім жылдам» әдісі Кілт сөздерді пайдаланып өсімдіктермен жануарлардың жүйелеу санаттарын ретімен жазып кестені толтырыңыздар Кілт сөздер:Түр, түр туыс,туыс,тұқымдас, тұқымдас, патшалық, патшалық қатар, отряд,типі, бөлім, класс, класс
ЖЖ «Жасырынған сөз» әдісі Бос ұяшықтарға өсімдіктермен жануарлар жасушасының органоидтарын жазып кестені толтырыңыздар
Функционалды сауаттылыққа арналған тапсырма 1)Ол денесінің жиырылуының және күмбез тәрізді дененің босансуының арқасында қозғалады.Мұндай қозғалыстар қолшатырдың ашылуымен жабылуына ұқсайды.Бұл қозғалыс түрі қай ағзаға тән? а)гидра ә)медуза б)кальмар Берілген екі сурет арасындағы байланысты анықтаңыз. а)
«Зымыран сұрақтар» әдісі 1.Тірі организмдердегі бейорганикалық заттарға жатады? 2.Автотрофты қоректену? 3.Гетеротрофты қоректену? 4.Тірі ағзалардың ұқсатықтарын ата? 5.Жасушада міндетті түрде болатын органоид? 6.Бактерияларда болмайтын органоид? 7.Өсімдік жасушасы қандай органоидтармен ерекшеленеді? Үй тапсырмасы Тақырыпты мазмұндап келу Рефлексия «Білім гүлі»
Тақырыпты жақсы
түсіндім көме Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру ұйымының
атауы
№51 гимназия
КММ
Пәні:
Жаратылыстану
Бөлім:
Экология және
тұрақты даму
Педагогтің
аты-жөні:
Қартбай
Г.Е
Күні:
19.04.2024
Сынып:
6в
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Тірі организмдердің
өзіндік ерекшеліктері
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
6.6.2.1 - өсімдіктер
мен жануарлардың түрлерін анықтау үшін ағзалардың өзіндік
ерекшеліктерін қолдану;
Сабақтың
мақсаты - өсімдіктермен жануарлардың
ерекшеліктерін анықтау -өсімдіктермен жануарлардың
түрлерін анықтаудағы жүйелеуді
ажырату
- жануарлардың
қозғалысының жансыз заттармен байланысын
сипаттау
Бағалау
критерийі - өсімдіктермен жануарлардың
ерекшеліктерін анықтайды -өсімдіктермен жануарлардың
түрлерін анықтаудағы жүйелеуді
ажыратады - жануарлардың қозғалысының
жансыз заттармен байланысын
сипаттайды
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі/уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басы Ұйымдастыру
Амандасу, оқушыларды
түгендеу
(Сабаққа психологиялық
көңіл-күй) Үй тапсырмасын
пысықтау 1.Күн, су және энергияның
көмегімен органикалық зат түзушілер?
(продуценттер) 2.Органикалық затты
тұтынушыларды
ата?(консументтер) 3.Редуценттер дегеніміз не?
(ыдыратушылар) 4 Ыдыратушыларға нелер жатады?
(бактериялар
саңырауқұлақтар) 5.Экожүйе дегеніміз не? (тірі
организмдер мен абиотикалық ортаның өзара зат энергия
алмасуы)
6.Экологиялық пирамида
дегеніміз не? «Миға шабуыл»
әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа
сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық
талқылау.
1. Тіршілік
қабатының негізгі құрам бөлігін
ата? Оқушылар бір-біріне «Қайырлы
күн! Бүгінгі күнге сәттілік!» тілеп жылы лебіздерін
білдіреді Оқушылар сұраққа жауап
береді әр сұраққа жауап берген
оқушыға 1 балл World
wall Сабақтың
ортасы
Сабақтың
соңы Жаңа тақырып бойынша
мұғалім түсіндірмесі.Биосфераның негізгі құрам
бөлігі-тірі ағзалар.Тірі ағзаға жануалар, өсімдіктер,бактериялар
саңырауқұлақтар жатады.Тірі ағзалар белгілі бір қасиеттерімен
ерекшеленеді. Зат алмасу,тыныс алу, қоректену, көбею, тітіркену.Ал
өсімдіктердің ерекшелігі биіктігі жапырағының құрылысы тамырының
түрі,пішіні,гүлденуі жемісінің құрылысы осы белгілер бойынша
өсімдіктердің түрін қандай топқа жататының анықтайды.Өсімдіктермен
жануарлардың систематикасын швед ғалымы К.Линней
анықтаған.Патшалық,бөлім,класс, қатар,тұқымдас,туыс,түрге
бөлінеді.Жануарлар патшалық,тип,класс,отряд,тұқымдас,туыс,түрге
бөлінеді. ТЖ «Топтас, талқыла, бөліс»
әдісі Топтарға тапсырма бөлініп
беріледі, оқушылар алдымен жеке, топта оқиды, талдайды.
Баяндамашылар өз тақырыбын басқа топтарға
түсіндіреді. 1-топ Өсімдіктермен
жануарлардың негізгі
белгілері 2-топ Өсімдіктермен
жануарлардың қоректену
типтері 3-топ Тірі ағзалардың
химиялық құрамы 4-топ Тірі организмдер
туралы қызықты
мәліметтер ЖЖ «Көршінмен бөліс»
әдісі Өсімдіктермен жануарлардың
ұқсастықтарымен айырмашылықтарын
жазыңыздар. Ұқсастықтары Айырмашылықтары
ЖЖ «Кім
жылдам» әдісі Кілт сөздерді пайдаланып
өсімдіктермен жануарлардың жүйелеу санаттарын ретімен жазып кестені
толтырыңыздар
Кілт
сөздер:Түр, түр туыс,туыс,тұқымдас, тұқымдас, патшалық, патшалық
қатар, отряд,типі, бөлім, класс,
класс Өсімдіктердің
систематикасы Жануарлардың
систематикасы
ЖЖ «Жасырынған
сөз» әдісі
Бос ұяшықтарға
өсімдіктермен жануарлар жасушасының органоидтарын жазып кестені
толтырыңыздар Өсімдіктер жасушасының
органоидтары Жануарлар жасушасының
органоидтары митохондрия ядро митохондрия цитоплазма Гольджи
кешені ЭПТ ЭПТ рибосома
Функционалды
сауаттылыққа арналған
тапсырма
1)Ол денесінің
жиырылуының және күмбез тәрізді дененің босансуының арқасында
қозғалады.Мұндай қозғалыстар қолшатырдың ашылуымен жабылуына
ұқсайды.Бұл қозғалыс түрі қай ағзаға
тән?
а)гидра
ә)медуза
б)кальмар
Берілген екі сурет
арасындағы байланысты
анықтаңыз.
а)
«Зымыран
сұрақтар» әдісі
1.Тірі
организмдердегі бейорганикалық заттарға
жатады?
2.Автотрофты
қоректену?
3.Гетеротрофты
қоректену?
4.Тірі ағзалардың
ұқсатықтарын ата?
5.Жасушада міндетті
түрде болатын органоид?
6.Бактерияларда
болмайтын органоид?
7.Өсімдік жасушасы қандай
органоидтармен ерекшеленеді?
Үй
тапсырмасы
Тақырыпты
мазмұндап келу
Рефлексия
«Білім гүлі»
Тақырыпты жақсы
түсіндім көме | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














