Бөлім:
|
Экология және тұрақты даму
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Ысқақова Арайлым
|
Күні:
|
25.04.2022ж
|
Сыныбы:5
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Пәні
|
Жаратылыстану
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тірі планета
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
5.6.2.1 ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне
жіктеу
Фауна мен флораныың
ерекшеліктерін білу.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар:
Тірі ағзалардың төрт патшалықтарының негізгі ерекшеліктерін
біледі;
Оқушылардың басым бөлігі:
Тірі ағзаларды бір- бірімен сипаттап,
түсіндіреді
Кейбір оқуышылар:
Өсімдіктер мен
жануарлар дүниесі туралы толықтай біледі және оларды ажырата
біледі
|
Құндылықтарға
баулу:
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша
«Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы» құндылығына баулу. Бұл
арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы,
функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен
жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбек етуге,
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген
дағдысы қалыптасады.
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты ояту
8
мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу түгелдеу,
психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.
(Өсімдіктер, жануарлар,
саңырауқұлақтар)ойыны.
Барысы: Оқушылар шеңбер құрып тұрады,мұғалім оқушылардың жанына
барған кезде кез-келген сөзді
(Өсімдіктер,жануарлар,саңырауқұлақтар)айтады,оқушылар сол түрге
жататын ағзаны айту керек.
Топқа
бірігу: интерактивті
тақтадан rakko.tools сайты бойынша 2 топқа
бөліну
1
топ: Флора тобы
2
топ: Фауна тобы
Ұшаққа мініп бүгінгі
сабақтың әр кезеңінен өтетін боламыз.
1-аялдама
Қызылорда
облысы
Үй тапсырмасын
сұрау: Оқушылар үйге
берілген шағын эсселерін оқиды.
ҚБ: Смайлик арқылы бағалау
Дескриптор: Үй тапсырмасын қатесіз,таза
жазады,ізденеді-2 балл
|
|
Жаңа
сабаққа кіріспе
Қызығушылықты ояту-3
мин
6
мин
|
Интерактивті тақтаға
флора, фауна суреттерін көрсетеді.
Оқушыларға тақырыпты
оқуға береді.
Видеоролик
көрсетеді.
Оқшылардың ойын толықтырады
|
Оқушылар суреттен не
көргенін,ойларын ортаға салады.
Оқушылар тақырыпты
оқиды.
Оқушылар видеодан түсінгендерін ұжымда
талқылайды.
|
Қб «Жарайсың!»
|
АКТ
Слайд
Суреттер
5-сынып
оқулығы
АКТ, видеороик
|
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу.
15
мин.
|
2-аялдама
Түркістан
облысы
Топтық жұмыс
орындатады
“Фрайер моделі”
|
“Фрайер
моделі”арқылы түсінгендерінен
презентация дайындап,қорғайды.
Дескриптор: Топта ережені сақтай
отырып,жұмысқа белсене қатысады-2 балл
|
Смайликтер арқылы топтар бір-бірін
бағалайды.
|
5-сынып
оқулығы
А3 парақ, түрлі түсті
қаламдар,
Смайлик
|
4
мин
|
3-аялдама
Шымкент
облысы
Жұптық жұмыс
орындатады
«Сағат
дос» әдісі
Дескриптор: Тірі ағзалардың патшалықтарына
тән қасиеттерді сипаттайды-2 балл
Сергіту
сәті-1
мин
|
«Сағат
дос» әдісі арқылы жұптық
жұмыс орындайды
Тірі ағзалардың
қасиеті
|
|
5-сынып
оқулығы
Жұмыс дәптерлері
|
5
мин
|
4-аялдама
Тараз
облысы
Жеке жұмыс
орындайды
5-аялдама
Нұр-Сұлтан
облысы
Сабақты
бекіту-5мин
Umaigra.com
сайты арқылы тест
тапсырмаларын орындау
|
Төбеде ілінген шарды әр
оқушы жару арқылы,ішіндегі сұрақтарға жеке-жеке,дәптерге жазып,
жауап береді.(деңгейлік тапсырма)
А-деңгей: «Эйлер
сызығы»
Айырма Ұқсастығы Айырма шылығы
шылығы
Флора
Фауна
В-деңгей:
Биологиялық
диктант
Органикалық заттарды
--------------------------түзеді.----------------------------да сол
органикалық заттарды дайын күйінде
-------------------------------пайдаланады.----------------------------------------------өсімдіктің
де жануарлардың да белгілері
----------------------.
С-деңгей:
«Адасқан сөздер»
әдісі
Бактерия
-
Саңырауқұлақ-
Керекті сөздер:
құстар, жасыл эвглена,цианобактериялар, зең саңырауқұлағы, коок
таяқшалары, шықшылдақ, қозықұйрық,
бациллалар,ашытқы, балықтар
Дескриптор:
Тиісті сөздерді орнына
қойып,жазады-2балл
Дескриптор: Сұрақтарға белсенділікпен
қатысады-2 балл
|
|
|
Сабақтың
соңы
Кері
байланыс
2
мин.
|
Кері байланыс:
«Ұшақ» әдісі
Оқушылар сабақтан түйгендерін тақтадағы ұшақтарға
жапсырады
Үйге тапсырма: Өздерің тұратын елді
мекеннің өсімдіктер мен жануарлар дүниесі туралы әңгіме
құрастыр
|
|
|
|