|
Бөлім |
6.3АБөлім Тірі және өлі табиғат-тағы үдерістер |
||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Калиева Э.Т |
||||||||||||||||
|
Күні |
22.01.25 |
||||||||||||||||
|
Сынып: 6 Г |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.2.2 тірі ағзаларға тән үдерістерді түсіндіру |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Тірі ағзаларға тән үдерістерді атау; 2. Тірі ағзаларға тән қозғалыс үдерісін сипаттау; 3. Тірі ағзаларға тән үдерістерге шолу |
||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
- Озық ойлы ұлт: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік - Адал азамат: Әділдік және жауапкершілік |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: - Амандасу; - Оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру
«
«Санамақ» әдісі бойынша алты – алтыдан 3 топқа бөлінеді |
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады |
|
презентация |
|||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин |
Ұжымдық жұмыс – «Миға шабуыл». Сұрақтарға жауап беріңіз. 1. Тірі ағза немесе тірі табиғат дегеніміз не? 2. Тірі ағза өлі табиғаттан немен ерекшеленеді? 3. Тірі ағзаға тән үдерістерді атаңыз? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. Жаңа тақырыппен танысу үшін оқулық пен видео ақпараттар қолданылады |
|
интербелсенді тақта, оқулық |
|||||||||||||
|
Сергіту сәті |
«Күннен энергия аламыз» әдісі арқылы дене жаттығуларын орындау. |
|
|
|
|||||||||||||
|
Ортасы 30 мин |
(Топтық жұмыс) Жаңа ақпаратпен танысу мақсатында «Біреуі – үйде, үшеуі - қонақта» әдісі қолданылады. Яғни оқушылар өз тобында игерген ақпараттарын, қонақ топқа баяндайды. Кейін қонақтар сұрақ қояды, кейін қайтадан өз топтарына оралады. Топ өз жұмыстарын басқа топтарда алған ақпараттарымен салыстыра талдайды. Тапсырма №1 – «Ассоциация». - Тірі ағзаларға тән үдерістерді атаңыз.
|
Тірі ағзаларға тән белгілерді атап ассоциация толтырыңыз |
Дескриптор: - Тірі ағзаларға тән үдерістерді атайды (4 б). Бағалау: «Бағалау парағы» |
|
|||||||||||||
|
|
(Жеке жұмыс) Тапсырма 2 – «Систематикалық кесте». (і) 1. Кестеде берілген сөздер тірі ағзаға тән қандай белгіні біріктіреді? 2. Тірек сөздерге қатысты тірі ағзазарды жазыңыз.
(іі) Күнбағыс отаны – Перу. Оған бағынып, «Күн гүлі» деп атаған. Неліктен ол ондай атауға ие болды түсіндіріңіз?
Жауабы: күнбағыс гүлдері таңғаларлық түрде әрқашан күн шуақтарына қарай бұрылады. Осы үшін күнбағыс «Күн гүлі» атауына ие болған). |
|
Дескриптор: - өсімдіктерге тән қозғалысты сипаттайды (2 б). - жануарларға тән қозғалысты сипаттайды (2 б). Бағалау: «Бағалау парағы» |
|
|||||||||||||
|
|
(Жұптық жұмыс) Тапсырма 3- "Кроссворд". Кроссвордты шешіңіз. 1. Тірі ағзада өлшемнің ұлғаюы (Өсу); 2. Ағзаның жаңа қасиеттерге ие болуы (Даму); 3. Тірі ағзалардан өзіне ұқсас ағзалардың пайда болуы (Көбею); 4. Тірі ағзаның немесе мүшесінің бір орыннан екінші орынға орын ауыстыруы (Қозғалу); 5. Ағза тән қоректік заттардың өзгеріске ұшырауы (Қоректену); 6. Тыныс алу процесі қандай заттардың алмасу негізінде жүзеге асады? (Газ); 7. Өсімдіктер қоректі қандай үрдіс негізінде алады? (Фотосинтез) |
|
Дескриптор: - Тірі ағзаларға тән үдерістерді жазады (2 б). Бағалау :«Үш шапалақ» |
Түрлі АКТ құралдары |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Тренд»:
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тірі табиғаттағы үдерістер
Тірі табиғаттағы үдерістер
|
Бөлім |
6.3АБөлім Тірі және өлі табиғат-тағы үдерістер |
||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Калиева Э.Т |
||||||||||||||||
|
Күні |
22.01.25 |
||||||||||||||||
|
Сынып: 6 Г |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.2.2 тірі ағзаларға тән үдерістерді түсіндіру |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Тірі ағзаларға тән үдерістерді атау; 2. Тірі ағзаларға тән қозғалыс үдерісін сипаттау; 3. Тірі ағзаларға тән үдерістерге шолу |
||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
- Озық ойлы ұлт: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік - Адал азамат: Әділдік және жауапкершілік |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: - Амандасу; - Оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру
«
«Санамақ» әдісі бойынша алты – алтыдан 3 топқа бөлінеді |
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады |
|
презентация |
|||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин |
Ұжымдық жұмыс – «Миға шабуыл». Сұрақтарға жауап беріңіз. 1. Тірі ағза немесе тірі табиғат дегеніміз не? 2. Тірі ағза өлі табиғаттан немен ерекшеленеді? 3. Тірі ағзаға тән үдерістерді атаңыз? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. Жаңа тақырыппен танысу үшін оқулық пен видео ақпараттар қолданылады |
|
интербелсенді тақта, оқулық |
|||||||||||||
|
Сергіту сәті |
«Күннен энергия аламыз» әдісі арқылы дене жаттығуларын орындау. |
|
|
|
|||||||||||||
|
Ортасы 30 мин |
(Топтық жұмыс) Жаңа ақпаратпен танысу мақсатында «Біреуі – үйде, үшеуі - қонақта» әдісі қолданылады. Яғни оқушылар өз тобында игерген ақпараттарын, қонақ топқа баяндайды. Кейін қонақтар сұрақ қояды, кейін қайтадан өз топтарына оралады. Топ өз жұмыстарын басқа топтарда алған ақпараттарымен салыстыра талдайды. Тапсырма №1 – «Ассоциация». - Тірі ағзаларға тән үдерістерді атаңыз.
|
Тірі ағзаларға тән белгілерді атап ассоциация толтырыңыз |
Дескриптор: - Тірі ағзаларға тән үдерістерді атайды (4 б). Бағалау: «Бағалау парағы» |
|
|||||||||||||
|
|
(Жеке жұмыс) Тапсырма 2 – «Систематикалық кесте». (і) 1. Кестеде берілген сөздер тірі ағзаға тән қандай белгіні біріктіреді? 2. Тірек сөздерге қатысты тірі ағзазарды жазыңыз.
(іі) Күнбағыс отаны – Перу. Оған бағынып, «Күн гүлі» деп атаған. Неліктен ол ондай атауға ие болды түсіндіріңіз?
Жауабы: күнбағыс гүлдері таңғаларлық түрде әрқашан күн шуақтарына қарай бұрылады. Осы үшін күнбағыс «Күн гүлі» атауына ие болған). |
|
Дескриптор: - өсімдіктерге тән қозғалысты сипаттайды (2 б). - жануарларға тән қозғалысты сипаттайды (2 б). Бағалау: «Бағалау парағы» |
|
|||||||||||||
|
|
(Жұптық жұмыс) Тапсырма 3- "Кроссворд". Кроссвордты шешіңіз. 1. Тірі ағзада өлшемнің ұлғаюы (Өсу); 2. Ағзаның жаңа қасиеттерге ие болуы (Даму); 3. Тірі ағзалардан өзіне ұқсас ағзалардың пайда болуы (Көбею); 4. Тірі ағзаның немесе мүшесінің бір орыннан екінші орынға орын ауыстыруы (Қозғалу); 5. Ағза тән қоректік заттардың өзгеріске ұшырауы (Қоректену); 6. Тыныс алу процесі қандай заттардың алмасу негізінде жүзеге асады? (Газ); 7. Өсімдіктер қоректі қандай үрдіс негізінде алады? (Фотосинтез) |
|
Дескриптор: - Тірі ағзаларға тән үдерістерді жазады (2 б). Бағалау :«Үш шапалақ» |
Түрлі АКТ құралдары |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Тренд»:
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















