|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
5.4.Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
|||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тірі табиғаттағы үдерістер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.4.2.6 - өсімдіктерде пигменттердің болуын зерттеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдіктердің пигменттерін анықтап зерттейді; ЕББҚ: Пигменттерді анықтап сипаттайды; |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық пен жаңашылдық |
|||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Апта дәйек сөзі «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» Мысал ретінде: "Томас Эдисонның табандылығы" атты мағыналы оқиғасы таныстырылады. Үй тапсырмасы «Құпия сөз» әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар Т.Эдиссонның өмірбаяны бойынша мысал келтіреді Оқушылар фотосинтез үдерісіне қатысты сөздерді анықтайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: 1.Фотосинтез сөзіне қатысты сөздерді анықтайды |
https://youtu.be/f9H1-Rhsb9o?si=XWjT8qMaLILC4dra https://learningapps.org/watch?v=pohzhjawt25
|
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин 7 мин 3 мин 7 мин 10 мин |
Жаңа сабақ «Суреттер сөйлейді» әдісі
Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Бейнеролик: Өсімдіктердің түсі
(ЖТ)Жеке тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі. ЕББҚ
Сәйкестендіріңіз
Бейнеролик: Хлорофилл пигментін бөлу әдісі
(ЖЖ) Жұптық жұмыс «Тәжірибе» әдісі
(ЖТ) Жеке тапсырма Шығармашылық жұмыс
|
Оқушыларға Суретке қарай отырып тақырыпты анықтап жапырақтардың түсі неге әртүрлі екенін анықтап атайды Бейнероликті қарайды. Пигменттерді атайды.Хлорофиллді атайды Оқушылар пигменттің түрлері бойынша сәйкестендіреді Оқушылар хлорофилл пигментін бөлу әдістерін қарап тәжірибе жасайды Оқушылар жапырақтан хлорофиллді бөледі Оқушылар өсімдік жапырағының суретін салып жапырағын түстер ажыратады |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Пигменттің түрлері бойынша сәйкестендіреді Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Жапырақтан хлорофилл пигментін бөліп алады Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Пигменттің суретін салады |
https://youtu.be/bUd5ByEN620?si=6BVq9nloPhX7Ii-O https://learningapps.org/watch?v=px8g4wkf525
https://youtu.be/Kvp1vk-PI60?si=vAtwwzI94wKxBRb8 этиль спирт, су, қыздырғыш, жапырақ |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Аргумент» әдісі
Үйге тапсырма Атамұра 2017 жыл:§38 Алматы §40 |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||
Деңгейлік тапсырма
Тақырыпқа қатысты тест тапсырмаларын орындайды
-
Хлорофиллдің негізгі қызметі қандай?
a) Жарық энергиясын сіңіру
b) Су сіңіру
c) Өсімдіктердің түсін қалыптастыру
d) Фотосинтез процесін жүзеге асыру
Жауап: d) Фотосинтез процесін жүзеге асыру -
Қай пигмент өсімдіктің жасыл түсін береді?
a) Антоцианин
b) Хлорофилл
c) Каротиноид
d) Флавоноид
Жауап: b) Хлорофилл -
Каротиноидтардың негізгі функциясы қандай?
a) Жарықтың ультракүлгін сәулелерінен қорғау
b) Өсімдіктің түсін қалыптастыру
c) Жарық энергиясын сіңіру және оны хлорофиллге беру
d) Өсімдіктің гүлдеуін қамтамасыз ету
Жауап: c) Жарық энергиясын сіңіру және оны хлорофиллге беру -
Қандай пигменттер өсімдіктердің жемістеріне қызыл немесе сары түстер береді?
a) Антоцианиндер
b) Хлорофилл
c) Каротиноидтар
d) Флавоноидтар
Жауап: c) Каротиноидтар -
Антоцианиндер қандай түстерді қалыптастырады?
a) Қызыл, көк, күлгін
b) Жасыл, сары, қызғылт
c) Қызғылт, жасыл, ақ
d) Сары, көк, ақ
Жауап: a) Қызыл, көк, күлгін -
Флавоноидтардың өсімдіктердегі негізгі рөлі қандай?
a) Өсімдікті ультракүлгін сәулелерден қорғау
b) Фотосинтез процесіне қатысу
c) Өсімдіктердің гүл түсін өзгерту
d) Өсімдіктердің өсуін жылдамдату
Жауап: a) Өсімдікті ультракүлгін сәулелерден қорғау -
Хлорофиллді қандай процесс арқылы энергия жинайды?
a) Гидролиз
b) Фотосинтез
c) Тотығу
d) Митоз
Жауап: b) Фотосинтез -
Антоцианиндер көбінесе қай бөліктерде кездеседі?
a) Жапырақтарда
b) Гүлдерде, жемістерде
c) Түбірлерде
d) Сабағында
Жауап: b) Гүлдерде, жемістерде -
Қандай пигмент өсімдіктерде стресстік жағдайларда қорғаныштық рөл атқарады?
a) Хлорофилл
b) Каротиноидтар
c) Антоцианиндер
d) Лигнин
Жауап: c) Антоцианиндер -
Феофитин дегеніміз не?
a) Хлорофиллдің ыдырауынан пайда болатын пигмент
b) Өсімдіктердің жасыл түсін қалыптастыратын пигмент
c) Жемістердің қызыл түсін қалыптастыратын пигмент
d) Өсімдіктің гүл түстеріне әсер ететін пигмент
Жауап: a) Хлорофиллдің ыдырауынан пайда болатын пигмент

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тірі табиғаттағы үдерістер
Тірі табиғаттағы үдерістер
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
5.4.Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
|||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тірі табиғаттағы үдерістер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.4.2.6 - өсімдіктерде пигменттердің болуын зерттеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдіктердің пигменттерін анықтап зерттейді; ЕББҚ: Пигменттерді анықтап сипаттайды; |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық пен жаңашылдық |
|||||
|
Аптаның дәйек сөзі |
«Жасампаздық – бәрімізге өнеге» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Апта дәйек сөзі «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» Мысал ретінде: "Томас Эдисонның табандылығы" атты мағыналы оқиғасы таныстырылады. Үй тапсырмасы «Құпия сөз» әдісі
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар Т.Эдиссонның өмірбаяны бойынша мысал келтіреді Оқушылар фотосинтез үдерісіне қатысты сөздерді анықтайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: 1.Фотосинтез сөзіне қатысты сөздерді анықтайды |
https://youtu.be/f9H1-Rhsb9o?si=XWjT8qMaLILC4dra https://learningapps.org/watch?v=pohzhjawt25
|
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин 7 мин 3 мин 7 мин 10 мин |
Жаңа сабақ «Суреттер сөйлейді» әдісі
Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Бейнеролик: Өсімдіктердің түсі
(ЖТ)Жеке тапсырма «Сәйкестендіру» әдісі. ЕББҚ
Сәйкестендіріңіз
Бейнеролик: Хлорофилл пигментін бөлу әдісі
(ЖЖ) Жұптық жұмыс «Тәжірибе» әдісі
(ЖТ) Жеке тапсырма Шығармашылық жұмыс
|
Оқушыларға Суретке қарай отырып тақырыпты анықтап жапырақтардың түсі неге әртүрлі екенін анықтап атайды Бейнероликті қарайды. Пигменттерді атайды.Хлорофиллді атайды Оқушылар пигменттің түрлері бойынша сәйкестендіреді Оқушылар хлорофилл пигментін бөлу әдістерін қарап тәжірибе жасайды Оқушылар жапырақтан хлорофиллді бөледі Оқушылар өсімдік жапырағының суретін салып жапырағын түстер ажыратады |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Пигменттің түрлері бойынша сәйкестендіреді Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Жапырақтан хлорофилл пигментін бөліп алады Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Пигменттің суретін салады |
https://youtu.be/bUd5ByEN620?si=6BVq9nloPhX7Ii-O https://learningapps.org/watch?v=px8g4wkf525
https://youtu.be/Kvp1vk-PI60?si=vAtwwzI94wKxBRb8 этиль спирт, су, қыздырғыш, жапырақ |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Аргумент» әдісі
Үйге тапсырма Атамұра 2017 жыл:§38 Алматы §40 |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||
Деңгейлік тапсырма
Тақырыпқа қатысты тест тапсырмаларын орындайды
-
Хлорофиллдің негізгі қызметі қандай?
a) Жарық энергиясын сіңіру
b) Су сіңіру
c) Өсімдіктердің түсін қалыптастыру
d) Фотосинтез процесін жүзеге асыру
Жауап: d) Фотосинтез процесін жүзеге асыру -
Қай пигмент өсімдіктің жасыл түсін береді?
a) Антоцианин
b) Хлорофилл
c) Каротиноид
d) Флавоноид
Жауап: b) Хлорофилл -
Каротиноидтардың негізгі функциясы қандай?
a) Жарықтың ультракүлгін сәулелерінен қорғау
b) Өсімдіктің түсін қалыптастыру
c) Жарық энергиясын сіңіру және оны хлорофиллге беру
d) Өсімдіктің гүлдеуін қамтамасыз ету
Жауап: c) Жарық энергиясын сіңіру және оны хлорофиллге беру -
Қандай пигменттер өсімдіктердің жемістеріне қызыл немесе сары түстер береді?
a) Антоцианиндер
b) Хлорофилл
c) Каротиноидтар
d) Флавоноидтар
Жауап: c) Каротиноидтар -
Антоцианиндер қандай түстерді қалыптастырады?
a) Қызыл, көк, күлгін
b) Жасыл, сары, қызғылт
c) Қызғылт, жасыл, ақ
d) Сары, көк, ақ
Жауап: a) Қызыл, көк, күлгін -
Флавоноидтардың өсімдіктердегі негізгі рөлі қандай?
a) Өсімдікті ультракүлгін сәулелерден қорғау
b) Фотосинтез процесіне қатысу
c) Өсімдіктердің гүл түсін өзгерту
d) Өсімдіктердің өсуін жылдамдату
Жауап: a) Өсімдікті ультракүлгін сәулелерден қорғау -
Хлорофиллді қандай процесс арқылы энергия жинайды?
a) Гидролиз
b) Фотосинтез
c) Тотығу
d) Митоз
Жауап: b) Фотосинтез -
Антоцианиндер көбінесе қай бөліктерде кездеседі?
a) Жапырақтарда
b) Гүлдерде, жемістерде
c) Түбірлерде
d) Сабағында
Жауап: b) Гүлдерде, жемістерде -
Қандай пигмент өсімдіктерде стресстік жағдайларда қорғаныштық рөл атқарады?
a) Хлорофилл
b) Каротиноидтар
c) Антоцианиндер
d) Лигнин
Жауап: c) Антоцианиндер -
Феофитин дегеніміз не?
a) Хлорофиллдің ыдырауынан пайда болатын пигмент
b) Өсімдіктердің жасыл түсін қалыптастыратын пигмент
c) Жемістердің қызыл түсін қалыптастыратын пигмент
d) Өсімдіктің гүл түстеріне әсер ететін пигмент
Жауап: a) Хлорофиллдің ыдырауынан пайда болатын пигмент

шағым қалдыра аласыз

















