|
Мектеп |
Б.Момышұлы |
|||||
|
Бөлім |
5.4 Тірі және өлі табиғат-тағы үдерістер |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Айтбаева Венера |
|||||
|
Күні |
04.02.2025 |
|||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тірі табиғаттағы үдерістер |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.2.3 -микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану 5.4.2.4-уақытша микроперепарат дайындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану уақытша микропрепарат дайындау |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы 3 минут |
Сәлемдесу. Өткен тақырыпты қайталау Суретте планетамыздағы тіршіліктің барлық құбылыстарын қамтитын, жоғары деңгейлік жүйе көрсетілген. Осы жүйедегі байланысты сипаттап беріңдер.
|
Мұғаліммен амандасады, оқу-құралдарын дайындайды. |
Бағалау критерийі Микроскоптың құрылымын және жұмыс істеу тәртібін біледі |
https://wordwall.net/ru/resource/85852830 |
|
|
|
Сабақтың ортасы 4 минут
5 минут
31 минут
|
Оқушылар мәтінмен танысып шығады. Оқулықты пайдалана отырып төмендегі тапсырмаларды орындайды. 1-тапсырма. Ауызша микроскоппен жұмыс істеу ережелерін айтып өтеді және дәптерге жазып алады.
2-тапсырма. (С) "Жұбыңды тап" ойыны Микроскоп бөліктерінің атауы мен атқаратын қызметтері жазылған үлестірмелерді сәйкестендіре отырып, микроскоп бөліктерінің қызметтерімен танысу
3-тапсырма. Оқушылар мұғалімнің көмегімен пияздың қабығынан микропрепарат дайындайды және оны микроскоп арқылы көреді. Құрал-жабдықтар: микроскоп, заттық шыны, жабынды шыны, тамызғы, тәжірибеге арналған пышақ немесе пинцет, ине. Заттар: апияз, су, иод.
4-тапсырма. Оқушылар зертханалық жұмыстың қорытындысын дәптерге жазады. Қорытынды жазады. Жасушаның құрылысымен танысады. Үй тапсырма:Мәтінмен жұмыс: Оқулықтағы « Жасуша құрылысы» тақырыбын оқып,негізгі ұғымдарды дәптерге жазу. |
Оқулық пен пайдалана отырып мәтінмен танысады. Негізгі мәліметтерді дәптерге түртіп отырады. Оқушылар мұғалімнің көмегімен микропрепарат дайындайды және микроскоп көмегімен пияз жасушасын көреді. Жасалынған жұмыс бойынша дәптерлеріне қорытынды жұмысын жазады. |
Дескрипторлар (жетістік деңгейлері) Жалпы 1балл Оқушылар микроскоппен жұмыс барындағы ережемен танысады-1.балл Дескриптор. Жалпы 2 балл Оқушылар микроскоп бөлшектерінің атауы мен атқаратын қызметтерін дұрыс сәйкестендіріп орындайды -1.балл Сұрақтарға жауап береді -1балл Мұғалімнің мадақтау сөзі
ҚБ- бағалау Дескриптор Жалпы 5 балл Микропрепарат дайындайды 1балл Дайын болған препаратты үлкейтіп көрсете алады-1балл Микроскоп арқылы жасушаны көреді 1балл Жасушаны 300 есе үлкейтіп көреді -1 балл Жасушаның ішінен түссіз қоймалжың-цитоплазманы йодпен боялғанын кқрсетеді-1балл Дескриптор. Жалпы 2 балл Қорытынды жазады-1балл Жасушаның құрылысымен танысады1-балл
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы
бағаланады. Бұл тасырмалар оөушылардың теориялық білімін тереңдетіп,тәжірибелік дағдыларын дамытады. |
Оқулық, жұмыс дәптері. Микроскоп, заттық шыны, жабынды шыны, тамызғы, тәжірибеге арналған пышақ немесе пинцет, ине. Заттар: апияз, су, иод. https://wordwall.net/ru/resource/85854362 https://wordwall.net/ru/resource/85855594 |
|
|
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Рефлексия. . «Бағдаршам әдісі» https://classroomscreen.com/app/p/7532479b-98c5-4c16-bc8d-70760425eb3d/0
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Оқушылар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
|
Суретте планетамыздағы тіршіліктің барлық құбылыстарын қамтитын, жоғары деңгейлік жүйе көрсетілген. Осы жүйедегі байланысты сипаттап беріңдер.

«Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Бекітемін»
Мектеп директоры: М.С.Бактыбаева
«Тірі табиғаттағы үдерістер»
(Зерттеу сабақ)

Жаратылыстану пәні мұғалімі: Айтбаева В.М
Сыныбы 5 «Б»
2024-2025 Оқу жылы
2-тапсырма: "Жұбыңды тап" ойыны
Сіздерге микроскоптың бөліктері мен олардың қызметтері араластырылып берілген. Дұрыс сәйкестендіріңіз.
|
Микроскоп бөліктері |
Қызметі |
|
Окуляр |
Суретті үлкейтіп көрсетеді |
|
Объектив |
Үлкейту дәрежесіне қарай бейнені нақтылайды |
|
Заттық үстелше |
Препаратты орналастыруға арналған |
|
Жарық көзі |
Препараттың көрінуін жақсартады |
|
Фокус реттегіш винттер |
Көріністі анықтап, фокусқа келтіреді |
Тапсырма:
Сәйкестендіру нәтижесін дәптерге жазыңыз.
Бұл тапсырмалар оқушылардың микроскоппен жұмыс істеу дағдыларын бекітуге көмектеседі
|
Микроскоп бөліктері |
Қызметі |
|
Окуляр |
Суретті үлкейтіп көрсетеді |
|
Объектив |
Үлкейту дәрежесіне қарай бейнені нақтылайды |
|
|
|
|
Заттық үстелше |
Препаратты орналастыруға арналған |
|
Жарық көзі |
Препараттың көрінуін жақсартады |
|
Фокус реттегіш винттер |
Көріністі анықтап, фокусқа келтіреді |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тірі табиғаттағы үдерістер
Тірі табиғаттағы үдерістер
|
Мектеп |
Б.Момышұлы |
|||||
|
Бөлім |
5.4 Тірі және өлі табиғат-тағы үдерістер |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Айтбаева Венера |
|||||
|
Күні |
04.02.2025 |
|||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тірі табиғаттағы үдерістер |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.2.3 -микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану 5.4.2.4-уақытша микроперепарат дайындау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану уақытша микропрепарат дайындау |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы 3 минут |
Сәлемдесу. Өткен тақырыпты қайталау Суретте планетамыздағы тіршіліктің барлық құбылыстарын қамтитын, жоғары деңгейлік жүйе көрсетілген. Осы жүйедегі байланысты сипаттап беріңдер.
|
Мұғаліммен амандасады, оқу-құралдарын дайындайды. |
Бағалау критерийі Микроскоптың құрылымын және жұмыс істеу тәртібін біледі |
https://wordwall.net/ru/resource/85852830 |
|
|
|
Сабақтың ортасы 4 минут
5 минут
31 минут
|
Оқушылар мәтінмен танысып шығады. Оқулықты пайдалана отырып төмендегі тапсырмаларды орындайды. 1-тапсырма. Ауызша микроскоппен жұмыс істеу ережелерін айтып өтеді және дәптерге жазып алады.
2-тапсырма. (С) "Жұбыңды тап" ойыны Микроскоп бөліктерінің атауы мен атқаратын қызметтері жазылған үлестірмелерді сәйкестендіре отырып, микроскоп бөліктерінің қызметтерімен танысу
3-тапсырма. Оқушылар мұғалімнің көмегімен пияздың қабығынан микропрепарат дайындайды және оны микроскоп арқылы көреді. Құрал-жабдықтар: микроскоп, заттық шыны, жабынды шыны, тамызғы, тәжірибеге арналған пышақ немесе пинцет, ине. Заттар: апияз, су, иод.
4-тапсырма. Оқушылар зертханалық жұмыстың қорытындысын дәптерге жазады. Қорытынды жазады. Жасушаның құрылысымен танысады. Үй тапсырма:Мәтінмен жұмыс: Оқулықтағы « Жасуша құрылысы» тақырыбын оқып,негізгі ұғымдарды дәптерге жазу. |
Оқулық пен пайдалана отырып мәтінмен танысады. Негізгі мәліметтерді дәптерге түртіп отырады. Оқушылар мұғалімнің көмегімен микропрепарат дайындайды және микроскоп көмегімен пияз жасушасын көреді. Жасалынған жұмыс бойынша дәптерлеріне қорытынды жұмысын жазады. |
Дескрипторлар (жетістік деңгейлері) Жалпы 1балл Оқушылар микроскоппен жұмыс барындағы ережемен танысады-1.балл Дескриптор. Жалпы 2 балл Оқушылар микроскоп бөлшектерінің атауы мен атқаратын қызметтерін дұрыс сәйкестендіріп орындайды -1.балл Сұрақтарға жауап береді -1балл Мұғалімнің мадақтау сөзі
ҚБ- бағалау Дескриптор Жалпы 5 балл Микропрепарат дайындайды 1балл Дайын болған препаратты үлкейтіп көрсете алады-1балл Микроскоп арқылы жасушаны көреді 1балл Жасушаны 300 есе үлкейтіп көреді -1 балл Жасушаның ішінен түссіз қоймалжың-цитоплазманы йодпен боялғанын кқрсетеді-1балл Дескриптор. Жалпы 2 балл Қорытынды жазады-1балл Жасушаның құрылысымен танысады1-балл
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы
бағаланады. Бұл тасырмалар оөушылардың теориялық білімін тереңдетіп,тәжірибелік дағдыларын дамытады. |
Оқулық, жұмыс дәптері. Микроскоп, заттық шыны, жабынды шыны, тамызғы, тәжірибеге арналған пышақ немесе пинцет, ине. Заттар: апияз, су, иод. https://wordwall.net/ru/resource/85854362 https://wordwall.net/ru/resource/85855594 |
|
|
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Рефлексия. . «Бағдаршам әдісі» https://classroomscreen.com/app/p/7532479b-98c5-4c16-bc8d-70760425eb3d/0
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Оқушылар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
|
Суретте планетамыздағы тіршіліктің барлық құбылыстарын қамтитын, жоғары деңгейлік жүйе көрсетілген. Осы жүйедегі байланысты сипаттап беріңдер.

«Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Бекітемін»
Мектеп директоры: М.С.Бактыбаева
«Тірі табиғаттағы үдерістер»
(Зерттеу сабақ)

Жаратылыстану пәні мұғалімі: Айтбаева В.М
Сыныбы 5 «Б»
2024-2025 Оқу жылы
2-тапсырма: "Жұбыңды тап" ойыны
Сіздерге микроскоптың бөліктері мен олардың қызметтері араластырылып берілген. Дұрыс сәйкестендіріңіз.
|
Микроскоп бөліктері |
Қызметі |
|
Окуляр |
Суретті үлкейтіп көрсетеді |
|
Объектив |
Үлкейту дәрежесіне қарай бейнені нақтылайды |
|
Заттық үстелше |
Препаратты орналастыруға арналған |
|
Жарық көзі |
Препараттың көрінуін жақсартады |
|
Фокус реттегіш винттер |
Көріністі анықтап, фокусқа келтіреді |
Тапсырма:
Сәйкестендіру нәтижесін дәптерге жазыңыз.
Бұл тапсырмалар оқушылардың микроскоппен жұмыс істеу дағдыларын бекітуге көмектеседі
|
Микроскоп бөліктері |
Қызметі |
|
Окуляр |
Суретті үлкейтіп көрсетеді |
|
Объектив |
Үлкейту дәрежесіне қарай бейнені нақтылайды |
|
|
|
|
Заттық үстелше |
Препаратты орналастыруға арналған |
|
Жарық көзі |
Препараттың көрінуін жақсартады |
|
Фокус реттегіш винттер |
Көріністі анықтап, фокусқа келтіреді |
шағым қалдыра аласыз























