ҚР Оқу –ағарту министрлігі
«И.Таиров атындағы орта мектеп МДШО»КММ
Қысқы мерзімі жоспар
Сабақ тақырыбы
|
Бөлімі: |
Өзәм тоғрилиқ. 1в санларға әмәлләрни қоллиниш.һесаплар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Хамраева М.С |
|
Күні: |
07.10.25 |
|
Пән |
Математика |
|
Сыныбы: 2 «б» |
қатнашқанлар: қатнашмиғанлар: |
|
Тақырыбы |
Тирнақсиз ипадиләр вә уларниң мәнасини қолайлиқ усул билән һесаплаш |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.2.1.6.Икки-үч әмәлни тирнақлиқ вә тирнақсиз арифметикилиқ ипадиләрни орунлаш тәртивини ениқлаш, уларниң мәнасини тепиш. 2.1.2.3 Қолайлиқ һесаплаш үчүн қошушниң өзгәрмә,аддий хусусийәтлирини қоллиниш |
|
Сабақтың мақсаты: |
.Икки-үч әмәлни тирнақлиқ вә тирнақсиз арифметикилиқ ипадиләрни орунлаш тәртивини ениқлаш, уларниң мәнасини тапиду,Қолайлиқ һесаплаш үчүн қошушниң өзгәрмә,аддий хусусийәтлирини қоллиниду |
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Саақтың ба сы |
Саламлишиш. Психологиялик тәйярлиқ: Қени бизма ойлайлуқ Ойимизни жиғайлуқ Қандақ һесап болсима Йәшмәй уни қоймайлуқ Өй тапшурмисини парта арилап тәкшүрәш «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін |
Саламлишиду Дәрискә тәйярлиниду
|
Баһалаш системиси: 10балл
|
рәқәмләр |
|
Сабақтың ортасы
Сәргитиш минути |
Дәрисниң мавзу вә мәхсити билән тонуштуруш
Китап билән иш. 1-тапшурма Тәтқиқат. Ипадиләрни оқуңлар. а+56 100-21 b-39 15+26 17+r -Мошу ипадиләрни қандақ топларға бөлүшкә болиду? |
Тапшурмини орунлайду |
Дескриптор: Ипадиләрни оқуйду -1б Ипадиләрни топларға бөлиду- 1 балл |
|
|
Топ билән иш 2-тапшурма Һәр тик қатардики қошундиларни селиштуруңлар 7+9= 40+5= 83+7= 56+38= 9+7= 5+40= 7+83= 38+56= -қошундиларниң мәнасини тепиңлар; -һәр тик қатардики қошундиларниң мәналирини селиштуруңлар? Хуласә чиқириңлар. Қошулғучиларниң орнини алмаштурғанда қошундиниң мәнаси өзгәрмәйду |
Тәңликләрни селиштуриду
Қошундиниң мәнасини тапиду
|
Дескриптор: - қошундиниң мәнасини тапиду- 1 балл Қошундиларни селиштуриду- 1 балл |
Карточки лар
|
|
|
3-тапшурма.Топ билән иш Қошундиниң орун алмаштуруш хусусийитини қоллинип һесаплаңлар 28+40+2 34+50+6 70+15+10 20+64+10 -Тирнақсиз ипадиләрдики әмәлләр қандақ тәртип билән орунлиниду? 4-тапшурма Тәңлимини йешиңлар 28-х=13 18+х=45 х-35=27 Х=28-13 х=45-18 х=35+27 Х=15 х=27 х=62 28-15=13 18+27=25 62-35=27 №5 һесап Сизғуч-100-? Тг қиммәт Қәләм – 35 Йешиш: 100-35=65 Жавави:65тг қиммәт №6 Жүп билән иш Рәсимдикидиаграммиға қарап, нәччә оқуғучиға қандақ оюн түри яқидиғанлиғини ейтип бериңлар. -Шахмат Рубик кубиги Домино Тепишмақ йошуруш |
Тапшурмини орунлайду
Һесапниң шәртини түзүп, йешилишини тапиду
|
Дескриптор: Қошундиниң орун алмаштуруш хусусийитини пайдилиниду- 1 балл
Дескриптор: Бәлгүсизни тапиду- 1 балл Тәкшүрәйду -1б
Дескриптор: Шәртини түзиду1б -Ипадиләрни түзиду 1 балл Жававини тапиду -1б
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
Әкси бағлиниш Р
Өйгә тапшурм 7- тапшурма, 45-бәт |
Қайтурма алақә бериду |
Алған баллирини һесаплайду |
|
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Тирнақсиз ипадиләр вә уларниң мәнасини қолайлиқ усул билән һесаплаш"
"Тирнақсиз ипадиләр вә уларниң мәнасини қолайлиқ усул билән һесаплаш"
ҚР Оқу –ағарту министрлігі
«И.Таиров атындағы орта мектеп МДШО»КММ
Қысқы мерзімі жоспар
Сабақ тақырыбы
|
Бөлімі: |
Өзәм тоғрилиқ. 1в санларға әмәлләрни қоллиниш.һесаплар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Хамраева М.С |
|
Күні: |
07.10.25 |
|
Пән |
Математика |
|
Сыныбы: 2 «б» |
қатнашқанлар: қатнашмиғанлар: |
|
Тақырыбы |
Тирнақсиз ипадиләр вә уларниң мәнасини қолайлиқ усул билән һесаплаш |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.2.1.6.Икки-үч әмәлни тирнақлиқ вә тирнақсиз арифметикилиқ ипадиләрни орунлаш тәртивини ениқлаш, уларниң мәнасини тепиш. 2.1.2.3 Қолайлиқ һесаплаш үчүн қошушниң өзгәрмә,аддий хусусийәтлирини қоллиниш |
|
Сабақтың мақсаты: |
.Икки-үч әмәлни тирнақлиқ вә тирнақсиз арифметикилиқ ипадиләрни орунлаш тәртивини ениқлаш, уларниң мәнасини тапиду,Қолайлиқ һесаплаш үчүн қошушниң өзгәрмә,аддий хусусийәтлирини қоллиниду |
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Саақтың ба сы |
Саламлишиш. Психологиялик тәйярлиқ: Қени бизма ойлайлуқ Ойимизни жиғайлуқ Қандақ һесап болсима Йәшмәй уни қоймайлуқ Өй тапшурмисини парта арилап тәкшүрәш «АДАЛ АЗАМАТ» біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін |
Саламлишиду Дәрискә тәйярлиниду
|
Баһалаш системиси: 10балл
|
рәқәмләр |
|
Сабақтың ортасы
Сәргитиш минути |
Дәрисниң мавзу вә мәхсити билән тонуштуруш
Китап билән иш. 1-тапшурма Тәтқиқат. Ипадиләрни оқуңлар. а+56 100-21 b-39 15+26 17+r -Мошу ипадиләрни қандақ топларға бөлүшкә болиду? |
Тапшурмини орунлайду |
Дескриптор: Ипадиләрни оқуйду -1б Ипадиләрни топларға бөлиду- 1 балл |
|
|
Топ билән иш 2-тапшурма Һәр тик қатардики қошундиларни селиштуруңлар 7+9= 40+5= 83+7= 56+38= 9+7= 5+40= 7+83= 38+56= -қошундиларниң мәнасини тепиңлар; -һәр тик қатардики қошундиларниң мәналирини селиштуруңлар? Хуласә чиқириңлар. Қошулғучиларниң орнини алмаштурғанда қошундиниң мәнаси өзгәрмәйду |
Тәңликләрни селиштуриду
Қошундиниң мәнасини тапиду
|
Дескриптор: - қошундиниң мәнасини тапиду- 1 балл Қошундиларни селиштуриду- 1 балл |
Карточки лар
|
|
|
3-тапшурма.Топ билән иш Қошундиниң орун алмаштуруш хусусийитини қоллинип һесаплаңлар 28+40+2 34+50+6 70+15+10 20+64+10 -Тирнақсиз ипадиләрдики әмәлләр қандақ тәртип билән орунлиниду? 4-тапшурма Тәңлимини йешиңлар 28-х=13 18+х=45 х-35=27 Х=28-13 х=45-18 х=35+27 Х=15 х=27 х=62 28-15=13 18+27=25 62-35=27 №5 һесап Сизғуч-100-? Тг қиммәт Қәләм – 35 Йешиш: 100-35=65 Жавави:65тг қиммәт №6 Жүп билән иш Рәсимдикидиаграммиға қарап, нәччә оқуғучиға қандақ оюн түри яқидиғанлиғини ейтип бериңлар. -Шахмат Рубик кубиги Домино Тепишмақ йошуруш |
Тапшурмини орунлайду
Һесапниң шәртини түзүп, йешилишини тапиду
|
Дескриптор: Қошундиниң орун алмаштуруш хусусийитини пайдилиниду- 1 балл
Дескриптор: Бәлгүсизни тапиду- 1 балл Тәкшүрәйду -1б
Дескриптор: Шәртини түзиду1б -Ипадиләрни түзиду 1 балл Жававини тапиду -1б
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
Әкси бағлиниш Р
Өйгә тапшурм 7- тапшурма, 45-бәт |
Қайтурма алақә бериду |
Алған баллирини һесаплайду |
|
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз













