|
Бөлім |
9.4С Эволюциялық даму |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
||
|
Күні |
|
|
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи сұрыпталу, оның түрлері (қозғаушы және тұрақтандырушы). Тіршілік үшін күрес (түрішілік, түраралық). |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.5.4 - ағзалардың бейімделудегі табиғи сұрыпталудың рөлін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1. Қозғаушы және тұрақтандырушы табиғи сұрыптау түрлерін сипаттау; 2. Тіршілік үшін күрес түрлерін ажырату; 3. Табиғи сұрыпталу қағидаларын тұжырымдау. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: -Амандасу - Оқушыларды түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру «Жақсылық тамшысы» Әр бала тамшыға өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазады. Іліп жатқанда өзі жасаған жақсылықтарын, қасиеттерін жария етеді. Оқушылар жасаған игі істерін мадақтау үшін үш шапалақ соғылады. |
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады |
|
презентация |
||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
«Микрофон» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады |
|
Бағалау: «Үш шапалақ» |
|
||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин |
Ұжымдық жұмыс –«Сканнер» әдісі. Оқулықтағы тақырыппен танысып, кілтті немесе түйін сөздерді түртіп алыңыз. Түйін сөздер арқылы «Тірек сызба» құрыңыз. «CinemaTime» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа шолу жасалады. Видео-ақпарат негізінде оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап беру арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаттары айқындалады. |
Мәтіндегі кілтті немесе түйін сөздерді түртіп алып, карта құрады |
Бағалау: «Үш шапалақ» |
интербелсенді тақта |
||||||||||
|
Ортасы 20 мин |
(Топтық жұмыс) Тапсырма 1- «Биологиялық диктант». Бос орынға қажетті сөзді қойыңыз. Табиғи сұрыпталудың бағытталған және тұрақтандырушы түрлері бар. Тұрақтандырушы іріктеу кезінде ең көп таралған сипаттамалары бар организмдер басқаларға қарағанда артықшылыққа ие болады. Бағытталған іріктеу қоршаған орта өзгеріп, бірнеше организмдер артықшылыққа ие болған кезде пайда болады. Табиғи сұрыпталу жұмыс істеген сайын, ең бейімделген организмдер қалады және популяция өзгереді. Уақыт өте келе бұл өзгерістер бейімделген организмдердің пайда болуына әкеледі. Бейімделудің мысалдары-камуфляж және мимика. Камуфляж-бұл организмде қоршаған ортада көрінбейтін түстер болған кезде. Қажетті сөздер: популяция , тұрақтандырушы, Камуфляж, бейімделген, Бағытталған
|
Биологиялық диктантты жазады |
Бағалау критерий: Қозғаушы және тұрақтандырушы табиғи сұрыптау түрлерін сипаттайды Дескриптор: - Қозғаушы және тұрақтандырушы табиғи сұрыптау түрлеріне қатысты мәтіннен бос орындарға қажетті сөздерді қояды (4 б). «Бағалау парағы» әдісі арқылы бағалайды. |
|
||||||||||
|
|
Тапсырма 2 - «Салыстырмалы кесте». Кестені толтырыңыз.
|
Тіршілік үшін күрес түрлерін ажырататын белгілерді кестеге толтырады |
Бағалау критерий: Тіршілік үшін күрес түрлерін ажыратады Дескриптор: - Тіршілік үшін күрес түрлерін ажырататын белгілерді кестеге толтырады (3 б). |
|
||||||||||
|
|
(жұптық жұмыс) Тапсырма 3 – «Ақиқат/Жалған». Берілген тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін тұжырымдаңыз.
|
Ақпараттың ақиқат, не жалғанын тұжырымдайды |
Бағалау критерийі: Табиғи сұрыпталу қағидаларын тұжырымдайды Дескриптор: - Табиғи сұрыпталу қағидаларын тұжырымдайды (3 б). «Өзін –өзі бағалау» |
АКТ құралдары |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «3/2/1 әдісі»: 1. Мен білетін үш нәрсе ... 2. Мені таңқалдырған екі нәрсе ... 3. Болашақта тереңірек қарастыратын бір нәрсе.... |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
Тексерілді:___________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіршілік үшін күрес (түрішілік, түраралық).
Тіршілік үшін күрес (түрішілік, түраралық).
|
Бөлім |
9.4С Эволюциялық даму |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
||
|
Күні |
|
|
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи сұрыпталу, оның түрлері (қозғаушы және тұрақтандырушы). Тіршілік үшін күрес (түрішілік, түраралық). |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.5.4 - ағзалардың бейімделудегі табиғи сұрыпталудың рөлін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1. Қозғаушы және тұрақтандырушы табиғи сұрыптау түрлерін сипаттау; 2. Тіршілік үшін күрес түрлерін ажырату; 3. Табиғи сұрыпталу қағидаларын тұжырымдау. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Басы 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: -Амандасу - Оқушыларды түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру «Жақсылық тамшысы» Әр бала тамшыға өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін стикерге жазады. Іліп жатқанда өзі жасаған жақсылықтарын, қасиеттерін жария етеді. Оқушылар жасаған игі істерін мадақтау үшін үш шапалақ соғылады. |
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады |
|
презентация |
||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
«Микрофон» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады |
|
Бағалау: «Үш шапалақ» |
|
||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин |
Ұжымдық жұмыс –«Сканнер» әдісі. Оқулықтағы тақырыппен танысып, кілтті немесе түйін сөздерді түртіп алыңыз. Түйін сөздер арқылы «Тірек сызба» құрыңыз. «CinemaTime» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа шолу жасалады. Видео-ақпарат негізінде оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап беру арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаттары айқындалады. |
Мәтіндегі кілтті немесе түйін сөздерді түртіп алып, карта құрады |
Бағалау: «Үш шапалақ» |
интербелсенді тақта |
||||||||||
|
Ортасы 20 мин |
(Топтық жұмыс) Тапсырма 1- «Биологиялық диктант». Бос орынға қажетті сөзді қойыңыз. Табиғи сұрыпталудың бағытталған және тұрақтандырушы түрлері бар. Тұрақтандырушы іріктеу кезінде ең көп таралған сипаттамалары бар организмдер басқаларға қарағанда артықшылыққа ие болады. Бағытталған іріктеу қоршаған орта өзгеріп, бірнеше организмдер артықшылыққа ие болған кезде пайда болады. Табиғи сұрыпталу жұмыс істеген сайын, ең бейімделген организмдер қалады және популяция өзгереді. Уақыт өте келе бұл өзгерістер бейімделген организмдердің пайда болуына әкеледі. Бейімделудің мысалдары-камуфляж және мимика. Камуфляж-бұл организмде қоршаған ортада көрінбейтін түстер болған кезде. Қажетті сөздер: популяция , тұрақтандырушы, Камуфляж, бейімделген, Бағытталған
|
Биологиялық диктантты жазады |
Бағалау критерий: Қозғаушы және тұрақтандырушы табиғи сұрыптау түрлерін сипаттайды Дескриптор: - Қозғаушы және тұрақтандырушы табиғи сұрыптау түрлеріне қатысты мәтіннен бос орындарға қажетті сөздерді қояды (4 б). «Бағалау парағы» әдісі арқылы бағалайды. |
|
||||||||||
|
|
Тапсырма 2 - «Салыстырмалы кесте». Кестені толтырыңыз.
|
Тіршілік үшін күрес түрлерін ажырататын белгілерді кестеге толтырады |
Бағалау критерий: Тіршілік үшін күрес түрлерін ажыратады Дескриптор: - Тіршілік үшін күрес түрлерін ажырататын белгілерді кестеге толтырады (3 б). |
|
||||||||||
|
|
(жұптық жұмыс) Тапсырма 3 – «Ақиқат/Жалған». Берілген тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін тұжырымдаңыз.
|
Ақпараттың ақиқат, не жалғанын тұжырымдайды |
Бағалау критерийі: Табиғи сұрыпталу қағидаларын тұжырымдайды Дескриптор: - Табиғи сұрыпталу қағидаларын тұжырымдайды (3 б). «Өзін –өзі бағалау» |
АКТ құралдары |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «3/2/1 әдісі»: 1. Мен білетін үш нәрсе ... 2. Мені таңқалдырған екі нәрсе ... 3. Болашақта тереңірек қарастыратын бір нәрсе.... |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
Тексерілді:___________________
шағым қалдыра аласыз













