|
Бөлім: «Туған жерім-аялы алтын бесігі» |
Мектеп: №34көп салалы мектеп гимназиясы Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||
|
Күні:11.10.2022ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Айтекенова Н.С |
||||||||||||
|
Сынып: 6 б |
Қатысқандар саны: 22 Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
"Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңін талдау. |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: " Тіршілікте құрыштай бол төзімді " өлеңінің жанрын, шығарма мазмұнын түсіну; Көпшілігі: шығармадағы көтерілген мәселені анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру, әділдік пен шыншылдықты өз көзқараcымен түсіндіру; |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қасиеттер аллеясы» әдісі. Мақсаты: топқа бөлу Қорапшадан адамның қасиеттері жазылған қағаздардың біреуін алады. 1-топ: Қайрат 2-топ: Жігер 3-топ: Төзім І. Қызығушылықты ояту. «Бір минут..»әдісі арқылы сұраймын. Бір оқушы Әл-Фараби туралы, оның шығармашылығы туралы айтады. Бір сөзді қайталағанына, кідіріске немесе жіберген қателігіне байланысты тоқтатып, тізгінді келесі оқушы әрі қарай жалғастырады. Бұл 1 минут ішінде болады. (оқушылар жауабы тыңдалады). Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар Әл-Фараби туралы, оның шығармашылығы туралы айтады. Бір сөзді қайталағанына, кідіріске немесе жіберген қателігіне байланысты тоқтатып, тізгінді келесі оқушы әрі қарай жалғастырады. |
ҚБ
|
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны тану. Оқушылар Әл-Фарабидың "Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңімен танысады. 1-тапсырма. «Сөз сиқыры» әдісі. Мақсаты: Шығарма мазмұнын түсінуге дайындау Берілген сөздердің мағынасын сөздіктен табыңыз. Құрыш, құрыштай, әзәзіл, жазғыру.
Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Органайзер толтыру. Мақсаты: Шығарма идеясын анықтау. «Аялдама» әдісі арқылы топпен, жұппен оқыңыз. Мазмұнын кесте бойынша талдаңыз. Төмендегі сөздерді анықтамасымен сәйкестендіріңіз.
Тіршілікте құрыштай бол төзімді, Сан мәрте де алдаса да өзіңді. Тағдырыңды еш уақытта жазғырма Тіпті кейде болса да әзәзіл азғырған. Өрге жүзген өнегелі ісімен Таңда да ал дос, өз теңіңнің ішінен. Жүргендер көп достық атын малданып, Алайда тек қалма оған алданып. Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Сатылай кешенді талдау. Мақсаты: шығармасының жанрын анықтау, фабуласын сипаттау.
Дескриптор:
ҚБ 4-тапсырма. «Ойлаудың алты қалпағы» әдісі. Мақсаты: Шығармадағы әлеуметтік –қоғамдық мәселені ашу; Топтық жұмыс. Әр топ екі қалпақпен жұмыс істейді. Адамның өміріндегі адал достықтың маңыздылығын 6 қырынан қарастырыңыз. Ақ қалпақ – ақпараттар, фактілер арқылы тақырыпты ашыңыз;
Сары қалпақ – пайдалы жақтарын саралаңыз;
Қара қалпақ – қандай қиыншылықтар шығармада кездеседі;
Қызыл қалпақ – сезіммен жеткізу;
Жасыл қалпақ – креативті жаңа идеялар айтыңыз;
Көк қалпақ – сараптама жасаңыз. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар Әл-Фарабидың "Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңімен танысады.
Органайзер толтыру. Шығарма идеясын анықтау. «Аялдама» әдісі арқылы топпен, жұппен оқыңыз. Мазмұнын кесте бойынша талдаңыз.
Сатылай кешенді талдау. Мақсаты: шығармасының жанрын анықтау, фабуласын сипаттаңыз.
Шығармадағы әлеуметтік –қоғамдық мәселені ашу; Топтық жұмыс. Әр топ екі қалпақпен жұмыс істейді. Адамның өміріндегі адал достықтың маңыздылығын 6 қырынан қарастырыңыз. |
ҚБ
|
Әл-Фараби "Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңі
5-сынып қазақ әдебиеті
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Рефлексия. «Бүгін мен------------------------------ білдім» «--------------------------------------------қызықты болды» «---------------------------------------------қиын болды» «--------------------------------------------екенін түсіндім» «Мен---------------------------------------сезіндім» «Мен--------------------------------------дағдыландым» |
|
|||||||||||
|
Үй жұмысы |
.8-тапсырма ,өлеңді жаттап алыңдар. |
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңін талдау.
"Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңін талдау.
|
Бөлім: «Туған жерім-аялы алтын бесігі» |
Мектеп: №34көп салалы мектеп гимназиясы Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||
|
Күні:11.10.2022ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Айтекенова Н.С |
||||||||||||
|
Сынып: 6 б |
Қатысқандар саны: 22 Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
"Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңін талдау. |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: " Тіршілікте құрыштай бол төзімді " өлеңінің жанрын, шығарма мазмұнын түсіну; Көпшілігі: шығармадағы көтерілген мәселені анықтау, көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру, әділдік пен шыншылдықты өз көзқараcымен түсіндіру; |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қасиеттер аллеясы» әдісі. Мақсаты: топқа бөлу Қорапшадан адамның қасиеттері жазылған қағаздардың біреуін алады. 1-топ: Қайрат 2-топ: Жігер 3-топ: Төзім І. Қызығушылықты ояту. «Бір минут..»әдісі арқылы сұраймын. Бір оқушы Әл-Фараби туралы, оның шығармашылығы туралы айтады. Бір сөзді қайталағанына, кідіріске немесе жіберген қателігіне байланысты тоқтатып, тізгінді келесі оқушы әрі қарай жалғастырады. Бұл 1 минут ішінде болады. (оқушылар жауабы тыңдалады). Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар Әл-Фараби туралы, оның шығармашылығы туралы айтады. Бір сөзді қайталағанына, кідіріске немесе жіберген қателігіне байланысты тоқтатып, тізгінді келесі оқушы әрі қарай жалғастырады. |
ҚБ
|
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны тану. Оқушылар Әл-Фарабидың "Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңімен танысады. 1-тапсырма. «Сөз сиқыры» әдісі. Мақсаты: Шығарма мазмұнын түсінуге дайындау Берілген сөздердің мағынасын сөздіктен табыңыз. Құрыш, құрыштай, әзәзіл, жазғыру.
Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Органайзер толтыру. Мақсаты: Шығарма идеясын анықтау. «Аялдама» әдісі арқылы топпен, жұппен оқыңыз. Мазмұнын кесте бойынша талдаңыз. Төмендегі сөздерді анықтамасымен сәйкестендіріңіз.
Тіршілікте құрыштай бол төзімді, Сан мәрте де алдаса да өзіңді. Тағдырыңды еш уақытта жазғырма Тіпті кейде болса да әзәзіл азғырған. Өрге жүзген өнегелі ісімен Таңда да ал дос, өз теңіңнің ішінен. Жүргендер көп достық атын малданып, Алайда тек қалма оған алданып. Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Сатылай кешенді талдау. Мақсаты: шығармасының жанрын анықтау, фабуласын сипаттау.
Дескриптор:
ҚБ 4-тапсырма. «Ойлаудың алты қалпағы» әдісі. Мақсаты: Шығармадағы әлеуметтік –қоғамдық мәселені ашу; Топтық жұмыс. Әр топ екі қалпақпен жұмыс істейді. Адамның өміріндегі адал достықтың маңыздылығын 6 қырынан қарастырыңыз. Ақ қалпақ – ақпараттар, фактілер арқылы тақырыпты ашыңыз;
Сары қалпақ – пайдалы жақтарын саралаңыз;
Қара қалпақ – қандай қиыншылықтар шығармада кездеседі;
Қызыл қалпақ – сезіммен жеткізу;
Жасыл қалпақ – креативті жаңа идеялар айтыңыз;
Көк қалпақ – сараптама жасаңыз. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар Әл-Фарабидың "Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңімен танысады.
Органайзер толтыру. Шығарма идеясын анықтау. «Аялдама» әдісі арқылы топпен, жұппен оқыңыз. Мазмұнын кесте бойынша талдаңыз.
Сатылай кешенді талдау. Мақсаты: шығармасының жанрын анықтау, фабуласын сипаттаңыз.
Шығармадағы әлеуметтік –қоғамдық мәселені ашу; Топтық жұмыс. Әр топ екі қалпақпен жұмыс істейді. Адамның өміріндегі адал достықтың маңыздылығын 6 қырынан қарастырыңыз. |
ҚБ
|
Әл-Фараби "Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңі
5-сынып қазақ әдебиеті
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Рефлексия. «Бүгін мен------------------------------ білдім» «--------------------------------------------қызықты болды» «---------------------------------------------қиын болды» «--------------------------------------------екенін түсіндім» «Мен---------------------------------------сезіндім» «Мен--------------------------------------дағдыландым» |
|
|||||||||||
|
Үй жұмысы |
.8-тапсырма ,өлеңді жаттап алыңдар. |
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















