Сабақ жоспары.
Мектеп №91 жом
Күні: 04.09.2017 жыл Мұғалімнің аты-жөні:Букурова Б
Сынып:11 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар. |
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар туралы білімін дамыту. |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар туралы біледі. Кейбір оқушылар. Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсінеді,алғашқы ғылыми талпыныстар туралы ақпарат жинақтайды. |
|
Бағалау критерийі |
1. Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсінеді. 2. Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар туралы біледі.
|
|
Тілдік мақсаттар |
Жазылым. Негізгі сөздер мен тіркестер,терминдер:ғалымдар |
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият.Сабақтың басында.Өмір бойы білім алу-заман талабы.Өзара құрмет пен ынтымақтастық ,ашықтық құндылықтарын дамыту. |
|
Пәнаралық байланыс |
География,тарих |
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар білуі тиіс: Тіршіліктің пайда болуы мен тіршілік процесінің жалғасуы және мәнін түсіндіретін алғашқы ақпараттарды |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-15 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Қима қағаздар арқылы оқушыларды топқа біріктіруі.Отырғызу. Бұрынғы білімді жаңғырту: 1. «Суреттер сөйлейді» әдісі.Оқушылар берілген суреттермен жұмыс жасайды,өз ойларын айтады2.Сәйкестендіру кестесін толтырады. |
Интербелсенді тақта,Қима қағаздар,суреттер,сәйкестендіру кестесі. |
|
Сабақтың ортасы 15-25 минут |
Оқушыларға презентация –таныстырылым ұсыну. Не көрдік?Не байқадық? Көргендері туралы өз ойларымен бөліседі. Топқа тапсырма. «Постер қорғау» Жұмысты бағалау үшін оқушылармен бірге бағалау критерийлерін қалыптастыру «Басбармақ »әдісі Жасалған жұмыс нәтижесімен бөлісу. |
Интербелсенді тақта.Слайд-презентация,А3формат,маркерлер,түрлі-түсті қағаздар |
|
Сабақтың соңы 26-36 мин
|
Биологиялық диктант Бастапқы білімді тексеру. 1.Баспадан шыққан тапсырмалармен жұмыс жасау. 2.Интернет материалдарын қолдану. Тапсырма.Қойылмаған сөздерді орнына қою: Бағалау |
Интербелсенді тақта. Биологиялық диктант.
Қалыптастырушы бағалау
|
|
37-40 мин |
«INSERT» кестесі |
Оқушылар өздері дайын постерлер,стикерлер. |
|
1 мин Үйге тапсырма |
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық Және Қауіпсіздік Техникасын сақтау |
|
Топтық,жұптық және жеке жұмыс. |
Бағалау парақшалары.Басбармақ әдісі. Формативті бағалау. |
Сурет салу мен апликация дайындауда құрал жабдықтар қолданғанда ТҚ ережелерін сақтау. |
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма№ |
Дескриптор Білім алушылар: |
Балл |
|
Жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуын анықтайды және зерттейді. |
1 |
- экожүйе түрін анықтайды; - экожүйеге әсер ететін абиотикалық факторларды анықтайды; - экожүйеге әсер ететін биотикалық факторларды анықтайды; - жергілікті жер экожүйесінің ерекшелігін сипаттайды; - бір ағза мысалында бейімделу ерекшелігіне мысал келтіреді |
1 1 1 1 1 |
|
Табиғи қоректік тізбектерді ажыратады. |
1 а |
суреттен өндірушілерді анықтайды; суреттен тұтынушыларды анықтайды; суреттен ыдыратушыларды анықтайды; |
1 1 1 |
|
Қоректік тізбектер және қоректік торларды құрастырады. |
1б |
суретті пайдалана отырып жайылымдық қоректік тізбекті құрады; суретті пайдалана отырып детритті қоректік тізбекті құрады; |
1 1 |
|
Экологиялық сукцессиялар. |
2 |
экологиялық сукцессия ұғымына анықтама береді; - экологиялық сукцессия түрлеріне мысал келтіреді; - экологиялық сукцессия үдерісінің жүру кезеңдерін атайды. |
1 1 1 |
|
Биологиялық диктант |
3 |
Толықтыру тапсырмалары (1 тапсырма 1 бал) |
6 |
|
|
|
|
19 |
Бағалау шкаласы: 1-5 бал «2» ; 6-11 бал «3»; 12-15 бал «4»;16-19 бал «5»
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар.
Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар.
Сабақ жоспары.
Мектеп №91 жом
Күні: 04.09.2017 жыл Мұғалімнің аты-жөні:Букурова Б
Сынып:11 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар. |
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар туралы білімін дамыту. |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар туралы біледі. Кейбір оқушылар. Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсінеді,алғашқы ғылыми талпыныстар туралы ақпарат жинақтайды. |
|
Бағалау критерийі |
1. Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсінеді. 2. Тіршіліктің пайда болу процесін және мәнін түсіндіретін алғашқы ғылыми талпыныстар туралы біледі.
|
|
Тілдік мақсаттар |
Жазылым. Негізгі сөздер мен тіркестер,терминдер:ғалымдар |
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият.Сабақтың басында.Өмір бойы білім алу-заман талабы.Өзара құрмет пен ынтымақтастық ,ашықтық құндылықтарын дамыту. |
|
Пәнаралық байланыс |
География,тарих |
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар білуі тиіс: Тіршіліктің пайда болуы мен тіршілік процесінің жалғасуы және мәнін түсіндіретін алғашқы ақпараттарды |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-15 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Қима қағаздар арқылы оқушыларды топқа біріктіруі.Отырғызу. Бұрынғы білімді жаңғырту: 1. «Суреттер сөйлейді» әдісі.Оқушылар берілген суреттермен жұмыс жасайды,өз ойларын айтады2.Сәйкестендіру кестесін толтырады. |
Интербелсенді тақта,Қима қағаздар,суреттер,сәйкестендіру кестесі. |
|
Сабақтың ортасы 15-25 минут |
Оқушыларға презентация –таныстырылым ұсыну. Не көрдік?Не байқадық? Көргендері туралы өз ойларымен бөліседі. Топқа тапсырма. «Постер қорғау» Жұмысты бағалау үшін оқушылармен бірге бағалау критерийлерін қалыптастыру «Басбармақ »әдісі Жасалған жұмыс нәтижесімен бөлісу. |
Интербелсенді тақта.Слайд-презентация,А3формат,маркерлер,түрлі-түсті қағаздар |
|
Сабақтың соңы 26-36 мин
|
Биологиялық диктант Бастапқы білімді тексеру. 1.Баспадан шыққан тапсырмалармен жұмыс жасау. 2.Интернет материалдарын қолдану. Тапсырма.Қойылмаған сөздерді орнына қою: Бағалау |
Интербелсенді тақта. Биологиялық диктант.
Қалыптастырушы бағалау
|
|
37-40 мин |
«INSERT» кестесі |
Оқушылар өздері дайын постерлер,стикерлер. |
|
1 мин Үйге тапсырма |
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық Және Қауіпсіздік Техникасын сақтау |
|
Топтық,жұптық және жеке жұмыс. |
Бағалау парақшалары.Басбармақ әдісі. Формативті бағалау. |
Сурет салу мен апликация дайындауда құрал жабдықтар қолданғанда ТҚ ережелерін сақтау. |
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма№ |
Дескриптор Білім алушылар: |
Балл |
|
Жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуын анықтайды және зерттейді. |
1 |
- экожүйе түрін анықтайды; - экожүйеге әсер ететін абиотикалық факторларды анықтайды; - экожүйеге әсер ететін биотикалық факторларды анықтайды; - жергілікті жер экожүйесінің ерекшелігін сипаттайды; - бір ағза мысалында бейімделу ерекшелігіне мысал келтіреді |
1 1 1 1 1 |
|
Табиғи қоректік тізбектерді ажыратады. |
1 а |
суреттен өндірушілерді анықтайды; суреттен тұтынушыларды анықтайды; суреттен ыдыратушыларды анықтайды; |
1 1 1 |
|
Қоректік тізбектер және қоректік торларды құрастырады. |
1б |
суретті пайдалана отырып жайылымдық қоректік тізбекті құрады; суретті пайдалана отырып детритті қоректік тізбекті құрады; |
1 1 |
|
Экологиялық сукцессиялар. |
2 |
экологиялық сукцессия ұғымына анықтама береді; - экологиялық сукцессия түрлеріне мысал келтіреді; - экологиялық сукцессия үдерісінің жүру кезеңдерін атайды. |
1 1 1 |
|
Биологиялық диктант |
3 |
Толықтыру тапсырмалары (1 тапсырма 1 бал) |
6 |
|
|
|
|
19 |
Бағалау шкаласы: 1-5 бал «2» ; 6-11 бал «3»; 12-15 бал «4»;16-19 бал «5»
шағым қалдыра аласыз













