|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жеке гигиена. Тіс тірі ағза |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.3.4 – денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтау; 2.2.3.5 – тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жеке гигиенаның денсаулықты сақтаудағы рөлін анықтайды. Тіс күтімінің не үшін маңызды екенін түсіндіреді және дұрыс күтім ережелерін сипаттайды. |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша – әділдік және жауапкершілік айы |
Құндылықтармен байланыс: Әділдік пен жауапкершілікке тәрбиелеу, топтық жұмыста өз үлесін адал атқару. Апта дәйексөзі: Әділетте берік болсаң аяғың таймайды! |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 30 минут
Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс Үй тапсырмасы |
Сәлемдесу Психологиялық ахуал туғызу Топтарға бірігу Дәрумен суреттерін көрсетеді.Оқушыларға өзіне ұнаған «дәруменді» таңдауды ұсынады. Әр дәрумендегі жағымды сөз арқылы бір-біріне тілек айтуды ұйымдастырады. Дәрумендерді ашқан кезде оқушылардың ұай топта екендіктерін көрсетеді
Өткенді қайталау Экраннан роботтың “ДҰРЫС / ҚАТЕ” белгілері бар суретін көрсетеді. Оқушыларға үй тапсырмасы бойынша бірнеше сөйлемді оқып береді. Әр сөйлемнің дұрыс не бұрыс екенін роботпен салыстыру арқылы анықтау керектігін түсіндіреді.
Тақырыпты ашу Тақырыпты ашу үшін ЖИ көмегімен дәрігер оқушыларға бірнеше жұмбақтар жасырады, сол жұмбақтардың жауабын анықтау арқылы сабақтың тақырыбын анықтайтындықтарын түсіндіреді. Жаңа тақырыпты көрсетеді: «Жеке гигиена. Тіс –тірі ағза»
Жаңа тақырып Жаңа тақырыпты түсіндіру үшін ЖИ көмегімен дайындалған дәрігер бейнесін көрсету арқылы балаларға жеке гигиена туралы ұғымды, сақтық шараларын түсіндіреді.
1-тапсырма (жеке жұмыс) «Тазалық сақшысы» әдісі Жеке бас гигиенасына қатысты иллюстрациялық суреттер береді, әр суреттің артында сұрақтар жасырады. Оқушыларға тапсырманы қалай орындау керектігіне нұсқау көрсетеді.
Тіс күтімі жайлы ақпараттармен таныстырады. 2-тапсырма (жұптық жұмыс) «Детектив» ойыны Мұғалім жұптық жұмыстың мақсатын түсіндіреді. Гигиеналық және басқа заттар аралас берілген сурет таратады. Тапсырма шартын айтады: гигиеналық заттарды анықтау, дәлелдеу, ажырату. Оқушы жұптарын бақылайды, қажет кезде бағыт береді (жетелеуші сұрақ).
Сергіту сәті ЖИ көмегімен жасалынған видео арқылы іс-қимылды қайталау
Слайд көмегімен тіс тазалау кезеңдерін түсіндіреді
3-тапсырма (топптық жұмыс) Тақтаға екі топтың ауыз қуысы мен микробтар суретін көрсетеді. Топтарға 4 сұрақ береді. «Әр дұрыс жауап – бір микроб жоғалады» деген ережені түсіндіреді. Топтардың жауабын тыңдап, дұрыс болса суреттен бір микробты алып тастайды немесе өшіреді (слайдта). Топтардың жұмысын мадақтап, соңында толық тазарған ауыз қуысын көрсетеді.
Қорытынды тапсырма Оқушыларға кіші айналарды таратады. «Айнаға қараңдар, өздеріңді көріңдер. Қазір әрқайсың жеке бас гигиенасы туралы бір сөйлемнен айтасыңдар» деп нұсқаулық береді. Үлгі көрсетеді: «Мен бетімді күнде жуамын», «Мен тісімді күніне екі рет тазалаймын». Оқушылардың пікірін тыңдайды, мадақтайды. Сабақтың негізгі тақырыбымен байланыстырып қорытынды сұрақ қояды: «Өзіңді таза ұстау не үшін маңызды?»
Сабақ соңында оқушылардың дәрумендер арқылы жинаған баллдарын есептеп, интерактивті бағалау жүргізеді
Оқушыларға «Тістер» әдісі арқылы сабаққа рефлексия беру үшін нұсқау береді: «Әр батырманы басып, сабақты қаншалықты түсінгендіктеріңді көрсетіп өтіңдер» Оқушыларға сабаққа рефлексия жүргізуді түсіндіреді
Өз біліміңді тексер бөліміндегі сұрақтарға жауап беру |
Сәлемдеседі Өз таңдауымен бір дәруменді таңдайды. Таңдаған сөзге байланысты сыныпқа қысқа тілек айтады. Таңдаған дәрумені көрсеткен топқа жайғасады
Мұғалім оқыған сөйлемді тыңдайды. Сөйлемнің дұрыс не бұрыс екенін анықтап, роботтағы “Дұрыс” немесе “Қате” белгісін таңдайды.
Жұмбақтарды оқиды, пкікр алмасады, жауабын анықтайды, сабақ тақырыбына болжам жасайды
Жаңа мағлұматтарды мұқият тыңдайды, қажетті сөзді дәптерге жазып алады. Бейнежазбаны көреді, жаңа сабақты түсінеді
Жеке бас гигиенасына қатысты суреттің бірін таңдайды, сұраққа жауап береді
Суреттерді бірге қарап, талқылайды. Гигиеналық заттарды таңдап, белгілейді, атайды. Әр заттың қолданылуын бірге түсіндіреді. Гигиенаға жатпайтын заттарды да бөліп көрсетеді 3 заттың қолданылуын түсіндіреді
Іс-қимылдарды қайталап, көңіл күйді көтереді
Тіс тазалау кезеңдерін есте сақтайды
Топпен бірлесе отырып берілген сұрақтарға жауап дайындайды. Топтан бір оқушы жауап береді, қалғандары толықтырады. Әр жауаптан кейін суреттен микробтың жоғалуын бақылап, қызығушылықпен ойынды жалғастырады. Ауыз қуысын толық микробтан тазарту үшін ынтымақтасады.
Айнаны қолына алып, өзіне қарап тұрады. Мұғалім нұсқауы бойынша жеке бас гигиенасы туралы бір қысқа сөйлем айтады. Өзінің жақсы әдетін атап өтеді (мысалы: «Мен тырнағымды уақытылы алып жүремін»).
. «Дәрумендер» бағалауындағы жинаған баллдарын есептейді
Сабақты қорытындылап, рефлексия жасайды. Өзі таңдаған нұсқадағы батырманы басады
Сұрақтарға жауаптар дайындау
|
Мадақтау арқылы бағалау «Жарайсың!», «Өте жақсы», «Керемет» т.б
Дескриптор: Сөйлемдердің дұрыс немесе қате екендігін дұрыс анықтайды-1б
Мадақтау арқылы бағалау «Жарайсың!», «Өте жақсы», «Керемет» т.б
ҚБ
Дескриптор: Суретке қарап нақты жауап береді -2 балл
Дескриптор: Барлық гигиеналық заттарды дұрыс анықтайды-1б Кемінде 3 заттың қолдану мақсатын нақты түсіндіреді-1б
Мадақтау арқылы бағалау «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы», «Керемет» т.б
Дескриптор: Барлық сұраққа толық, дұрыс және түсінікті жауап береді-1б Тіс күтімі мен тазалау ережелерін дәл, нақты мысалдармен түсіндіреді-1б
Дескриптор: Оқушы айнаға қарап, жеке бас гигиенасына қатысты бір нақты, дұрыс сөйлем айтады; Өз гигиеналық әдетінің маңызын дұрыс түсіндіреді (1 қысқа себеп келтіреді).-2б |
Слайд
Слайд
PixVerse AI
Character AI
Суреттер
PixVerse AI Luvvoice.com
слайдтар
Суреттер
Дәптерлер
Таратпа қағаздар
Viggle AI Видео
Суреттер
Слайд
Оқулық
Слайд
Оқулық
Слайд
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіс-тірі ағза
Тіс-тірі ағза
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жеке гигиена. Тіс тірі ағза |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.3.4 – денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтау; 2.2.3.5 – тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жеке гигиенаның денсаулықты сақтаудағы рөлін анықтайды. Тіс күтімінің не үшін маңызды екенін түсіндіреді және дұрыс күтім ережелерін сипаттайды. |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша – әділдік және жауапкершілік айы |
Құндылықтармен байланыс: Әділдік пен жауапкершілікке тәрбиелеу, топтық жұмыста өз үлесін адал атқару. Апта дәйексөзі: Әділетте берік болсаң аяғың таймайды! |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 30 минут
Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс Үй тапсырмасы |
Сәлемдесу Психологиялық ахуал туғызу Топтарға бірігу Дәрумен суреттерін көрсетеді.Оқушыларға өзіне ұнаған «дәруменді» таңдауды ұсынады. Әр дәрумендегі жағымды сөз арқылы бір-біріне тілек айтуды ұйымдастырады. Дәрумендерді ашқан кезде оқушылардың ұай топта екендіктерін көрсетеді
Өткенді қайталау Экраннан роботтың “ДҰРЫС / ҚАТЕ” белгілері бар суретін көрсетеді. Оқушыларға үй тапсырмасы бойынша бірнеше сөйлемді оқып береді. Әр сөйлемнің дұрыс не бұрыс екенін роботпен салыстыру арқылы анықтау керектігін түсіндіреді.
Тақырыпты ашу Тақырыпты ашу үшін ЖИ көмегімен дәрігер оқушыларға бірнеше жұмбақтар жасырады, сол жұмбақтардың жауабын анықтау арқылы сабақтың тақырыбын анықтайтындықтарын түсіндіреді. Жаңа тақырыпты көрсетеді: «Жеке гигиена. Тіс –тірі ағза»
Жаңа тақырып Жаңа тақырыпты түсіндіру үшін ЖИ көмегімен дайындалған дәрігер бейнесін көрсету арқылы балаларға жеке гигиена туралы ұғымды, сақтық шараларын түсіндіреді.
1-тапсырма (жеке жұмыс) «Тазалық сақшысы» әдісі Жеке бас гигиенасына қатысты иллюстрациялық суреттер береді, әр суреттің артында сұрақтар жасырады. Оқушыларға тапсырманы қалай орындау керектігіне нұсқау көрсетеді.
Тіс күтімі жайлы ақпараттармен таныстырады. 2-тапсырма (жұптық жұмыс) «Детектив» ойыны Мұғалім жұптық жұмыстың мақсатын түсіндіреді. Гигиеналық және басқа заттар аралас берілген сурет таратады. Тапсырма шартын айтады: гигиеналық заттарды анықтау, дәлелдеу, ажырату. Оқушы жұптарын бақылайды, қажет кезде бағыт береді (жетелеуші сұрақ).
Сергіту сәті ЖИ көмегімен жасалынған видео арқылы іс-қимылды қайталау
Слайд көмегімен тіс тазалау кезеңдерін түсіндіреді
3-тапсырма (топптық жұмыс) Тақтаға екі топтың ауыз қуысы мен микробтар суретін көрсетеді. Топтарға 4 сұрақ береді. «Әр дұрыс жауап – бір микроб жоғалады» деген ережені түсіндіреді. Топтардың жауабын тыңдап, дұрыс болса суреттен бір микробты алып тастайды немесе өшіреді (слайдта). Топтардың жұмысын мадақтап, соңында толық тазарған ауыз қуысын көрсетеді.
Қорытынды тапсырма Оқушыларға кіші айналарды таратады. «Айнаға қараңдар, өздеріңді көріңдер. Қазір әрқайсың жеке бас гигиенасы туралы бір сөйлемнен айтасыңдар» деп нұсқаулық береді. Үлгі көрсетеді: «Мен бетімді күнде жуамын», «Мен тісімді күніне екі рет тазалаймын». Оқушылардың пікірін тыңдайды, мадақтайды. Сабақтың негізгі тақырыбымен байланыстырып қорытынды сұрақ қояды: «Өзіңді таза ұстау не үшін маңызды?»
Сабақ соңында оқушылардың дәрумендер арқылы жинаған баллдарын есептеп, интерактивті бағалау жүргізеді
Оқушыларға «Тістер» әдісі арқылы сабаққа рефлексия беру үшін нұсқау береді: «Әр батырманы басып, сабақты қаншалықты түсінгендіктеріңді көрсетіп өтіңдер» Оқушыларға сабаққа рефлексия жүргізуді түсіндіреді
Өз біліміңді тексер бөліміндегі сұрақтарға жауап беру |
Сәлемдеседі Өз таңдауымен бір дәруменді таңдайды. Таңдаған сөзге байланысты сыныпқа қысқа тілек айтады. Таңдаған дәрумені көрсеткен топқа жайғасады
Мұғалім оқыған сөйлемді тыңдайды. Сөйлемнің дұрыс не бұрыс екенін анықтап, роботтағы “Дұрыс” немесе “Қате” белгісін таңдайды.
Жұмбақтарды оқиды, пкікр алмасады, жауабын анықтайды, сабақ тақырыбына болжам жасайды
Жаңа мағлұматтарды мұқият тыңдайды, қажетті сөзді дәптерге жазып алады. Бейнежазбаны көреді, жаңа сабақты түсінеді
Жеке бас гигиенасына қатысты суреттің бірін таңдайды, сұраққа жауап береді
Суреттерді бірге қарап, талқылайды. Гигиеналық заттарды таңдап, белгілейді, атайды. Әр заттың қолданылуын бірге түсіндіреді. Гигиенаға жатпайтын заттарды да бөліп көрсетеді 3 заттың қолданылуын түсіндіреді
Іс-қимылдарды қайталап, көңіл күйді көтереді
Тіс тазалау кезеңдерін есте сақтайды
Топпен бірлесе отырып берілген сұрақтарға жауап дайындайды. Топтан бір оқушы жауап береді, қалғандары толықтырады. Әр жауаптан кейін суреттен микробтың жоғалуын бақылап, қызығушылықпен ойынды жалғастырады. Ауыз қуысын толық микробтан тазарту үшін ынтымақтасады.
Айнаны қолына алып, өзіне қарап тұрады. Мұғалім нұсқауы бойынша жеке бас гигиенасы туралы бір қысқа сөйлем айтады. Өзінің жақсы әдетін атап өтеді (мысалы: «Мен тырнағымды уақытылы алып жүремін»).
. «Дәрумендер» бағалауындағы жинаған баллдарын есептейді
Сабақты қорытындылап, рефлексия жасайды. Өзі таңдаған нұсқадағы батырманы басады
Сұрақтарға жауаптар дайындау
|
Мадақтау арқылы бағалау «Жарайсың!», «Өте жақсы», «Керемет» т.б
Дескриптор: Сөйлемдердің дұрыс немесе қате екендігін дұрыс анықтайды-1б
Мадақтау арқылы бағалау «Жарайсың!», «Өте жақсы», «Керемет» т.б
ҚБ
Дескриптор: Суретке қарап нақты жауап береді -2 балл
Дескриптор: Барлық гигиеналық заттарды дұрыс анықтайды-1б Кемінде 3 заттың қолдану мақсатын нақты түсіндіреді-1б
Мадақтау арқылы бағалау «Жарайсыңдар!», «Өте жақсы», «Керемет» т.б
Дескриптор: Барлық сұраққа толық, дұрыс және түсінікті жауап береді-1б Тіс күтімі мен тазалау ережелерін дәл, нақты мысалдармен түсіндіреді-1б
Дескриптор: Оқушы айнаға қарап, жеке бас гигиенасына қатысты бір нақты, дұрыс сөйлем айтады; Өз гигиеналық әдетінің маңызын дұрыс түсіндіреді (1 қысқа себеп келтіреді).-2б |
Слайд
Слайд
PixVerse AI
Character AI
Суреттер
PixVerse AI Luvvoice.com
слайдтар
Суреттер
Дәптерлер
Таратпа қағаздар
Viggle AI Видео
Суреттер
Слайд
Оқулық
Слайд
Оқулық
Слайд
|
||
шағым қалдыра аласыз
























