Тізбек бөлігі үшін Ом заңы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Тізбек бөлігі үшін Ом заңы

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Оқу жұмыс орынбасары:


Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы


Бөлім


Педагогтың аты-жөні:


Күні :


Сынып: 8



Сабақтың тақырыбы

Тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы

Өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.4.2.6 – тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану;

8.4.2.7 кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру;

8.4.2.8 есеп шығарғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiнің формуласын қолдану

Сабақтың мақсаты

  • Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолданады;

  • Кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсінеді;

  • Есеп шығарғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiнің формуласын қолданады;

Құндылықтарға баулу

  • Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен біолескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады;

  • Жасампаздық және жаңашылдық-қарапайым өлшеулер жүргізу,практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алады;

  • Білімнің жаратылыстану салаларындағы тәжірибиені бақылаудың ,жжүйелеудің ,түсінудің қарапайым дағдыларынығ болуы

  • Еңбекқорлық құндылығы:түрлі мамандықтарға қызығушшылық таныту,өзіне өзі қызмет көрсетуге дағдылану.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

Сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу.

«Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін»

«Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы

https://wordwall.net/resource/49380234


Тест тапсырмасы


Оқушылар сәлемдеседі .

Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берәлген тапсырманы орындайды .

Өзін-өзі бағалау

Дескриптор:


Электр схемасын графикалық бейнелеуді біледі;

Электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдана алады;

Кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіне алады;


2 балл







Презентация

Жұмыс парағы

Көрнекіліктер












Сабақтың ортасы

30 минут

Жаңа сабақ

Тізбек бөлігі үшін Ом заңы тақырыбына тапсырма


«Физминутка»


Физикалық шама

Бел

гіленуі

Фор

муласы

Өлем

бірлігі

Ток күші




Кернеу




Кедергі





1. Тізбек сипаттамаларын анықтау

Әртүрлі өткізгіштердің (мыс, алюминий, никель) кедергісін зерттеп, олардың ток күші мен кернеу арасындағы байланысын салыстырыңыз.

2. Электр құрылғысын есептеу

Қуаты белгілі құрылғының (лампа немесе қыздырғыш) кернеуі мен ток күшін пайдаланып, оның кедергісін есептеңіз.

3. Тізбек құру тәжірибесі

Бір-біріне параллель және тізбектей жалғанған резисторлардан тұратын электр тізбегін құрастырыңыз. Жалпы кедергіні және ток күшін есептеңіз.

4. Ом заңының қолданылуы

Өмірден мысал келтіріңіз: үйдегі электр желісіндегі ток күші мен кернеуді пайдаланып, резистордың кедергісін анықтаңыз. Қауіпсіздік техникасына байланысты қандай параметрлер маңызды екенін талдаңыз.


Оқушылар тапсырманы топтасы .жұппен және жеке орындайды.


Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі.

Дескриптор:

Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдана алады;

Кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсінеді;

Есеп шығарғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiнің формуласын қолдана алады;

4 балл

Жұмыс парағы

Тапсырмалар














Сабақтың соңы


8 минут













Рефексия


Бағалау


Үй тапсырмасы


Осы тақырыптағы есептерді шығару

16-жаттығу тапсырмасы

1

Болат сымның ұзындығын ¼ бөлікке қырқартса,оның кедергісі қалай өзгереді?

2

Бір оқушы «Амперметрдің кедергісі тізбек кедергісінен үлкен болса ,ол ток күшін дұрыс есептей береді» деп ұйғарды, екінші оқушы « тізбектің кедергісінен амперметрдің кедергісі кіші болса ғана оның көрсеткіші дәл болады» деді.Кімдікі дұрыс?

3

Телеграмфтың ұзындығы 1 км, көлденең қимасы 0,5 мм2 , бөлігінен 8 мА ток өтсе, оның кернеуі қандай ? 12 * 10 -8 Ом*м

4

Электрқыздырғышының никель сымының ұзындығы дәл сондай нихром сыммен алмастырғанда, кедергі 2 есе артты.Қай сым жіңішке? Сымдардың диаметрлерінің қатынасы қандай?

5

12 В кернеумен 0,3 А ток күшіне есептелген электр шамы ток көзінеи 30 см қимасы 0,34 мм2 мыс сыммен қосылған .Шамның ток көзіне қосылуы сызбасын сызыңдар.Шам мен сымның кедергісі қандай? Сымның кедергісі шамдыкынен 5 есе артық.

Суретте үш түрлі өткізгіштегі ток күшінің кернеуге тәуелді графиктері берілген. Әр өткізгіштің кедергісін тап.

Picture 5



Сабақты бекіту тапсырмасы

Тест тапсырмасы

1. Ом заңының негізгі формуласы қандай?

a) U = I \ R

b) U = I / R

c) I = R / U

2. Электр тогының күші қалай өлшенеді?

a) Вольтпен

b) Ампермен

c) Оммен

3. Ток күші нені білдіреді?

a) Электрондардың саны

b) Электр өрісінің кернеулігі

c) Өткізгіш арқылы өтетін зарядтың қозғалысы

4. Өткізгіштің кедергісін қандай аспап өлшейді?

a) Вольтметр

b) Амперметр

c) Омметр

5. Кедергісі 5 Ом және ток күші 2 А болатын тізбек бөлігінің кернеуі қандай?

a) 10 В

b) 7 В

c) 5 В

6. Егер кернеу 12 В, ал ток күші 3 А болса, кедергі неге тең?

a) 4 Ом

b) 6 Ом

c) 3 Ом

7. Тізбек бөлігі үшін ток күші артуы үшін не қажет?

a) Кернеуді азайту

b) Кедергіні азайту

c) Тізбек ұзындығын арттыру

8. Қандай фактор кедергіні арттырады?

a) Ұзындығының өсуі

b) Қалыңдығының артуы

c) Ток күшінің артуы

9. Ом заңы бойынша ток күші нөлге тең болу үшін не қажет?

a) Кернеу болмауы

b) Кедергі нөл болуы

c) Өткізгіш ұзындығын қысқарту

10. Кедергі қандай шамаларға тәуелді?

a) Өткізгіш материалына

b) Ток күшіне

c) Жарыққа

Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді.

Дескриптор:

Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдана алады;

Есеп шығарғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiнің формуласын қолдана алады;

3 балл












Жұмыс парағы

Тапсырмалар


Рефексия


«Батарея» әдісі бойынша

Өзін -өзі бағалау

«Білім клас» әдісі бойынша


Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу .Жаттығу есептерін аяқтау

Сабаққа кері байланыс қалдырады.


Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.


Өзін-өзі бағалау парағы

Кері байланыс стиккерлері



Бағалау парағы














Shape1

Физика

« Білімдіге дүние жарық»

Оқыту мақсаттары:

8.4.2.6 – тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану;

8.4.2.7 кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру;

8.4.2.8 есеп шығарғанда өткiзгiштiң меншiктi кедергiсiнің формуласын қолдану

Жаңа сабақ


Формула сәйкестендіру тапсырмасы


16-жаттығу тапсырмасы

1

Болат сымның ұзындығын ¼ бөлікке қырқартса,оның кедергісі қалай өзгереді?

2

Бір оқушы «Амперметрдің кедергісі тізбек кедергісінен үлкен болса ,ол ток күшін дұрыс есептей береді» деп ұйғарды, екінші оқушы « тізбектің кедергісінен амперметрдің кедергісі кіші болса ғана оның көрсеткіші дәл болады» деді.Кімдікі дұрыс?

3

Телеграмфтың ұзындығы 1 км, көлденең қимасы 0,5 мм2 , бөлігінен 8 мА ток өтсе, оның кернеуі қандай ? 12 * 10 -8 Ом*м

4

Электрқыздырғышының никель сымының ұзындығы дәл сондай нихром сыммен алмастырғанда, кедергі 2 есе артты.Қай сым жіңішке? Сымдардың диаметрлерінің қатынасы қандай?

5

12 В кернеумен 0,3 А ток күшіне есептелген электр шамы ток көзінеи 30 см қимасы 0,34 мм2 мыс сыммен қосылған .Шамның ток көзіне қосылуы сызбасын сызыңдар.Шам мен сымның кедергісі қандай? Сымның кедергісі шамдыкынен 5 есе артық.

Қосымша тапсырма

Суретте үш түрлі өткізгіштегі ток күшінің кернеуге тәуелді графиктері берілген. Әр өткізгіштің кедергісін тап.

Picture 5


Сабақты бекіту тапсырмасы

Тест тапсырмасы

1. Ом заңының негізгі формуласы қандай?

a) U = I \ R

b) U = I / R

c) I = R / U

2. Электр тогының күші қалай өлшенеді?

a) Вольтпен

b) Ампермен

c) Оммен

3. Ток күші нені білдіреді?

a) Электрондардың саны

b) Электр өрісінің кернеулігі

c) Өткізгіш арқылы өтетін зарядтың қозғалысы

4. Өткізгіштің кедергісін қандай аспап өлшейді?

a) Вольтметр

b) Амперметр

c) Омметр

5. Кедергісі 5 Ом және ток күші 2 А болатын тізбек бөлігінің кернеуі қандай?

a) 10 В

b) 7 В

c) 5 В

6. Егер кернеу 12 В, ал ток күші 3 А болса, кедергі неге тең?

a) 4 Ом

b) 6 Ом

c) 3 Ом

7. Тізбек бөлігі үшін ток күші артуы үшін не қажет?

a) Кернеуді азайту

b) Кедергіні азайту

c) Тізбек ұзындығын арттыру

8. Қандай фактор кедергіні арттырады?

a) Ұзындығының өсуі

b) Қалыңдығының артуы

c) Ток күшінің артуы

9. Ом заңы бойынша ток күші нөлге тең болу үшін не қажет?

a) Кернеу болмауы

b) Кедергі нөл болуы

c) Өткізгіш ұзындығын қысқарту

10. Кедергі қандай шамаларға тәуелді?

a) Өткізгіш материалына

b) Ток күшіне

c) Жарыққа



Рефексия Бағалау




Сабаққа кері байланыс :___________________ Менің алған балым:_____________________



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.06.2025
112
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі