Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шакенова Перуза |
|
|
Күн: 06.02.2026ж |
Сыныбы : 8а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы Өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.2.6 – тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану; 8.4.2.7– кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру; 8.4.2.9 - өткізгіштерді тізбектей жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы алу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Құзыреттілік: инновациялық ойлау ✔ Бірлік пен ынтымақ – топтық және жұптық жұмыстарды орындау барысында бірлесіп әрекет етеді, өз ойын еркін жеткізіп, ортақ шешімді қорғауға үйренеді. ✔ Жасампаздық және жаңашылдық – қарапайым өлшеу жұмыстарын жүргізіп, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен тиімді жұмыс істей алады. ✔ Жаратылыстану-ғылыми сауаттылық – жаратылыстану ғылымдары саласындағы тәжірибелерді бақылау, жүйелеу және түсіндірудің қарапайым дағдыларын меңгереді. ✔ Еңбекқорлық – әртүрлі мамандықтарға қызығушылық танытып, өз бетінше жұмыс істеу мен өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын қалыптастырады. |
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 4 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: « Мұқағали энергиясы» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады. М.Мақатаевтың өлеңін орындайды.
« Лампа түсі » бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
«Мұқағали энергиясы» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . М.Мақатаевтың өлеңін орындайды. « Лампа түсі » бойынша топтарға бірігеді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер
|
||||||||||||||||
|
6 мин |
ІІ Үй тапсырмасы Wordwall платфоомасы арқылы сұрайды Тест тапсырмасы
"Whatsapp" әдісімен үй тарсырмасы
"Сандық ашу" тәсілі арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу.
Бейнекөрсетілім |
Wordwall платфоомасы арқылы сұрақтарға жауап береді
.
Оқушылар тапсырманы орындап шығады. « Сандық ашу» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады Бейнероликті қарайды, талдайды |
Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Электр схемасын графикалық бейнелеуді біледі; Электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдана алады; Кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіне алады; 2 балл "Жарайсың" деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Экран
https://wordwall.net/resource/49380234
«Сандық ашу» тәсілі |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ: «Зерттеуші-инженерлер»
Тапсырма: ρ(Cu)=0,017 Ω·мм²/м мыс
2-топ: «Практик-техниктер»Тапсырма:
Оқулықтағы ақпаратты топта талдап, қорғауға нұсқау береді. Кестені толтыр
|
Оқушылар кітапты оқиды Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды. Топ алдында қорғайды.
Оқулықтағы берілген сурет пен ақпаратты топта талдап, анықтайды
Оқушылар кестені толтырып, ақпаратты салыстырып, сәйкестендіреді |
Дескриптор: 1-топ 1.Өткізгіштің кедергісін формуламен дұрыс есептейді; 2. Ом заңы бойынша ток күшін анықтайды; 3.Материалға байланысты айырмашылықты түсіндіреді; 4.Нақты қорытынды жасайды; 2 -топ Дескриптор: 1. Реостаттың тізбектегі қызметін дұрыс түсіндіреді 2.Реостатты жылжыту кезіндегі ток өзгерісін айтады 3. Ом заңы арқылы байланысын түсіндіреді 4.Тізбектің шартты схемасын дұрыс көрсетеді Жалпы балл:4
|
А4 парағы Маркер флипчарт суреттер ,кестеле
|
||||||||||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары 1 - тапсырма Жаттығу 5.2 2-тапсырма Суретте үш түрлі өткізгіштегі ток күшінің кернеуге тәуелді графиктері берілген. Әр өткізгіштің кедергісін тап.
3 - тапсырма Тест тапсырмасы
1. Ом заңының негізгі формуласы қандай? a) U = I \ R в) I = R / U 2. Электр тогының күші қалай өлшенеді? a) Вольтпен b) Ампермен 3. Ток күші нені білдіреді? a) Электрондардың саны в) Өткізгіш арқылы өтетін зарядтың қозғалысы 4. Өткізгіштің кедергісін қандай аспап өлшейді? a) Вольтметр в) Омметр 5. Кедергісі 5 Ом және ток күші 2 А болатын тізбек бөлігінің кернеуі қандай? a) 10 В b) 7 В 6. Егер кернеу 12 В, ал ток күші 3 А болса, кедергі неге тең? a) 4 Ом b) 6 Ом 7. Тізбек бөлігі үшін ток күші артуы үшін не қажет? a) Кернеуді азайту b) Кедергіні азайту c 8. Қандай фактор кедергіні арттырады? a) Ұзындығының өсуі b) Қалыңдығының артуы 9. Ом заңы бойынша ток күші нөлге тең болу үшін не қажет? a) Кернеу болмауы b) Кедергі нөл болуы 10. Кедергі қандай шамаларға тәуелді? a) Өткізгіш материалына b) Ток күшіне |
Оқушылар үш түрлі өткізгіштегі ток күшінің кернеуге тәуелді графиктерін сызып табады
Жи тест тапсырмасын орындайды |
Дескриптор: 1.Ом заңы формуласы бойынша есепті дұрыс шығарып, нәтижесін табады - 1 балл 2. График бойынша кернеу мен ток күшінің мәндерін дұрыс анықтайды - 1 балл Тест сұрақтарына дұрыс жауап береді-1 балл |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар
ЖИ |
||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы 4 мин |
Кері байланыс « Робот» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады
|
Қатысушылар «Робот» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Робот" арқылы |
Жи |
||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 24 оку |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тізбек бөлігі үшін Ом заңы
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шакенова Перуза |
|
|
Күн: 06.02.2026ж |
Сыныбы : 8а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы Өткiзгiштiң электр кедергiсi, өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.2.6 – тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану; 8.4.2.7– кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру; 8.4.2.9 - өткізгіштерді тізбектей жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы алу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Құзыреттілік: инновациялық ойлау ✔ Бірлік пен ынтымақ – топтық және жұптық жұмыстарды орындау барысында бірлесіп әрекет етеді, өз ойын еркін жеткізіп, ортақ шешімді қорғауға үйренеді. ✔ Жасампаздық және жаңашылдық – қарапайым өлшеу жұмыстарын жүргізіп, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен тиімді жұмыс істей алады. ✔ Жаратылыстану-ғылыми сауаттылық – жаратылыстану ғылымдары саласындағы тәжірибелерді бақылау, жүйелеу және түсіндірудің қарапайым дағдыларын меңгереді. ✔ Еңбекқорлық – әртүрлі мамандықтарға қызығушылық танытып, өз бетінше жұмыс істеу мен өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын қалыптастырады. |
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 4 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: « Мұқағали энергиясы» тәсілі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады. М.Мақатаевтың өлеңін орындайды.
« Лампа түсі » бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
«Мұқағали энергиясы» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . М.Мақатаевтың өлеңін орындайды. « Лампа түсі » бойынша топтарға бірігеді.
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер
|
||||||||||||||||
|
6 мин |
ІІ Үй тапсырмасы Wordwall платфоомасы арқылы сұрайды Тест тапсырмасы
"Whatsapp" әдісімен үй тарсырмасы
"Сандық ашу" тәсілі арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу.
Бейнекөрсетілім |
Wordwall платфоомасы арқылы сұрақтарға жауап береді
.
Оқушылар тапсырманы орындап шығады. « Сандық ашу» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады Бейнероликті қарайды, талдайды |
Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Электр схемасын графикалық бейнелеуді біледі; Электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдана алады; Кернеудің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіне алады; 2 балл "Жарайсың" деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
Экран
https://wordwall.net/resource/49380234
«Сандық ашу» тәсілі |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Оқулықпен жұмыс. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ: «Зерттеуші-инженерлер»
Тапсырма: ρ(Cu)=0,017 Ω·мм²/м мыс
2-топ: «Практик-техниктер»Тапсырма:
Оқулықтағы ақпаратты топта талдап, қорғауға нұсқау береді. Кестені толтыр
|
Оқушылар кітапты оқиды Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды. Топ алдында қорғайды.
Оқулықтағы берілген сурет пен ақпаратты топта талдап, анықтайды
Оқушылар кестені толтырып, ақпаратты салыстырып, сәйкестендіреді |
Дескриптор: 1-топ 1.Өткізгіштің кедергісін формуламен дұрыс есептейді; 2. Ом заңы бойынша ток күшін анықтайды; 3.Материалға байланысты айырмашылықты түсіндіреді; 4.Нақты қорытынды жасайды; 2 -топ Дескриптор: 1. Реостаттың тізбектегі қызметін дұрыс түсіндіреді 2.Реостатты жылжыту кезіндегі ток өзгерісін айтады 3. Ом заңы арқылы байланысын түсіндіреді 4.Тізбектің шартты схемасын дұрыс көрсетеді Жалпы балл:4
|
А4 парағы Маркер флипчарт суреттер ,кестеле
|
||||||||||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары 1 - тапсырма Жаттығу 5.2 2-тапсырма Суретте үш түрлі өткізгіштегі ток күшінің кернеуге тәуелді графиктері берілген. Әр өткізгіштің кедергісін тап.
3 - тапсырма Тест тапсырмасы
1. Ом заңының негізгі формуласы қандай? a) U = I \ R в) I = R / U 2. Электр тогының күші қалай өлшенеді? a) Вольтпен b) Ампермен 3. Ток күші нені білдіреді? a) Электрондардың саны в) Өткізгіш арқылы өтетін зарядтың қозғалысы 4. Өткізгіштің кедергісін қандай аспап өлшейді? a) Вольтметр в) Омметр 5. Кедергісі 5 Ом және ток күші 2 А болатын тізбек бөлігінің кернеуі қандай? a) 10 В b) 7 В 6. Егер кернеу 12 В, ал ток күші 3 А болса, кедергі неге тең? a) 4 Ом b) 6 Ом 7. Тізбек бөлігі үшін ток күші артуы үшін не қажет? a) Кернеуді азайту b) Кедергіні азайту c 8. Қандай фактор кедергіні арттырады? a) Ұзындығының өсуі b) Қалыңдығының артуы 9. Ом заңы бойынша ток күші нөлге тең болу үшін не қажет? a) Кернеу болмауы b) Кедергі нөл болуы 10. Кедергі қандай шамаларға тәуелді? a) Өткізгіш материалына b) Ток күшіне |
Оқушылар үш түрлі өткізгіштегі ток күшінің кернеуге тәуелді графиктерін сызып табады
Жи тест тапсырмасын орындайды |
Дескриптор: 1.Ом заңы формуласы бойынша есепті дұрыс шығарып, нәтижесін табады - 1 балл 2. График бойынша кернеу мен ток күшінің мәндерін дұрыс анықтайды - 1 балл Тест сұрақтарына дұрыс жауап береді-1 балл |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар
ЖИ |
||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы 4 мин |
Кері байланыс « Робот» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады
|
Қатысушылар «Робот» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Робот" арқылы |
Жи |
||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 24 оку |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

















