Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Тексерілді:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3 А Тұрақты электр тогы |
Мектеп: Н.Мейірманов атындағы жалпы білім беретін орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||
Күні:20.01.2021 |
Мұғалімнің аты-жөні: Кобжанова Н.Н.
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы:
|
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы Практикалық жұмыс №18 |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
8. 4. 2. 6-Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар:Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығару кезінде қолдану Оқушылардың басым бөлігі: Электр тізбегі үшін Ом заңын түрлендіріп, орта деңгейлі есептер шығару Кейбір оқушылар: Вольт-амперлік сипаттамадан ток күші мен кернеуді салыстырады |
|||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері:
|
Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығару кезінде қолданады. Электр тізбегі үшін Ом заңын түрлендіріп, орта деңгейлі есептер шығарады. Вольт-амперлік сипаттамадан ток күші мен кернеуді салыстырады |
|||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар:оқушылардың қажетті сөз тіркестерін қолдана отырып, академиялық тілде сөйлеу дағдысын дамытады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Терминология: Резистор, кернеу, кедергі, ток күші, электр тогы. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Далогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестері: тізбек бөлігі үшін Ом заңын оқып үйрендік. біз Ток күшінің .... тура пропорционал, ... кері пропорционал екенін білдік. Егер өткізгіштің кедергісін арттырса, ток күшінің шамасы қалай өзгереді? Ток күші кедергіге қалай тәуелді? Ом заңы қалай тұжырымдалады? |
||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларға еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу құндылықтарын дарыту |
|||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Электр тогы. Электр тізбегі символдары. Электр кернеу. Ток күші. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут 2 минут |
Ұйымдастыру бөлімі а) Амандасу,түгендеу б) Сабақ тақырыбы мен мақсатын айту. Білу. Өткен тақырыпты бекіту Сәйкестендіру кестесі. Электр тізбегін және олардың құрамдас бөлігін анықтау.
Оқушылар тақтада көрсетілген дұрыс жауаптарды қарап, өз жұмыстарын « + » « - » қою арқылы тексереді. Бас бармақ әдісі бойынша барлық тапсырманы дұрыс орындаған оқушы бас бармағын жоғары,1-2 қате кетсе көлденең, ал қатесі 3-тен жоғары болса төмен қаратып көтереді. Мұғалім сабақтың әр кезеңінде белсенді оқушыға жұлдызша таратып отырады |
Интерактивті тақта
Блум таксономиясы
таратпа қағаздар
жұлдызшалар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
5 минут
7 минут
10 минут |
Түсіну. Мұғалім мәліметі: Георг Симон Ом- неміс физигі.Ол өткізгіш арқылы өтетін ток және өткізгіш ұштарындағы кернеу арасындағы қатынасты реттеуге мүмкіндік беретін теориялық заңды дәлелдеді (қазіргі таңда Ом заңы деген атпен белгілі).Ом заңы электр тоғына қатысты ең ежелгі және ең маңызды заңдардың біріне жатады.Бұл заң 1826 жылы ойлап табылды.Электр кедергісінің өлшем бірлігі ғалымның атына орай (Ом) деп аталады. Тізбек бөлігіндегі ток күші осы бөліктің ұштарындағы кернеуге тура пропорционал және оның кедергісіне кері пропорционал:
Т ок күшінің кернеуге тәуелділігінің графигін вольт-амперлік сипаттама деп атайды.
Видеокөрсетілім (Ом заңын тәжірибе жүзінде дәлелдеу) Қолдану. Жеке жұмыс . «Формулалар сөйлейді»
Дескриптор: Білім алушы 1. Ом заңының формуласын жазады 2. Негізгі формуладан кернеуді, кедергіні есептеу формуласын қорытып шығарады ҚБ: жұлдызшалар арқылы бағалау
2. Телеграф ұзындығы 1 км,көлденең қимасы 0,5 мм2 бөлігінен 8мА ток өтсе,оның кернеуі қандай? ( ) Дескриптор: Білім алушы
ҚБ: жұлдызшалар арқылы бағалау
Талдау. Жеке жұмыс. «Ойлан тап» (есептер шығару) 1-тапсырма. Сөйлемді толықтырыңыз. Кернеуді токқа зарядты уақытқа Вольт Ом кедергісіне Ампер ток күші Кулон кернеуге
Электр құрылғысының кедергісін .... .... бөлу арқылы таба аламыз. Кедергінің өлшем бірлігі ....... . Тізбектің бөлігіндегі .................... - осы бөліктің ұштарындағы .............. тура пропорционал өткізгіштің ..................... кері пропорционал.
2-тапсырма: «Белгісіз шаманы тап»
|