Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
8-сынып, физика пәні
|
Бөлім: |
Тұрақты ток |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.4.2.11 – өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізеді. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі 7 минут |
Амандасу, түгендеу, сынып бөлмесінің тазалығына, оқушының көңіл- күйіне көңіл бөлу. Сабақтың кіріспесі (құндылыққа негізделген) Мұғалімнің сөзі: Балалар, кез келген қоғамның, кез келген жүйенің дұрыс жұмыс істеуі үшін үш маңызды ұғым бар. Электр тізбегі де дәл осындай. Онда да заң бар — ол Ом заңы. Онда да тәртіп бар — тізбектей және параллель жалғау ережелері. Ал құндылық — электр энергиясын дұрыс, қауіпсіз және тиімді пайдалану. Бүгінгі сабақта біз өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізуді үйренеміз. ЖИ арқылы оқушыларға бейне сабақ көрсетіледі. (Мұғалім: оқушылар бейне сабақты көріп маңызды ақпараттармен бөлісеміз) |
Оқушылар назарын сабаққа аударады, сабаққа дайындығын көрсетеді.
Оқушыдан күтілетін жауап: Олар – құндылық, заң және тәртіп. «Заң болмаса жүйе жұмыс істемейді» «Қате жалғау токтың дұрыс өтпеуіне әкеледі» Оқушылар бейне сабақтан маңызды ақпараттарды дәптерге түртіп отырады.
|
Қалыптастырушы баға беру, ынталандыру: «Жарайсыздар» тбсс Бағалау критерийі: Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізеді. : |
8 сынып физика оқулық |
|
Сабақтың ортасы 5 минут
10 минут
10 минут |
Бейне сабақтан соң оқушыларға Vascak платформасында оқушыларға өткізгіштерді тізбектей және параллель үлгісі көрсетіледі. № 1 тапсырма «Эксперименттік жұмыс» Оқушылар СБРР платформасында виртуальды тізбекті құра. Сұрақ:
(Басқа оқушылар мектеп лабораториясында құралдарды пайлананып тізбек құрастыруға болады) № 2 тапсырма «Саралау» (жұпқа беруге болады) Мұғалім оқушыларға электр тізбегін параққа шығарып оқушыларға жеке таратып беріледі.
|
№2 Шешуі:
|
Дескриптор: Электр тізбегін дұрыс құрастырады – 1б Ом заңы формуласын қолданады – 1б Бірінші резисторлағы кедергіні есептейді – 1б Екінші резистордағы кедергіні есептейді – 1б Тізбектің жалпы кедергісін есептейді – 1б Дескриптор: Тізбектің жалпы кедергісін есептейді -1б Тізбектегі жалпы ток күшін есептейді – 1б 30 Ом кедергідегі кернеуді есептейді – 1б 40 Ом кедергідегі ток күші мен кернеуді есептейді – 2 б |
https://vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=ele_uir&l=kz https://smk.edu.kz/Upload/Der/35612471-6cae-4206-9c75-c49b081f5c5b/der5/index.html https://smk.edu.kz/Upload/Der/04e17475-c7f0-4d5f-8b5d-ca17efdfae5a/der14/index.html |
|
3 минут |
Екі өткізгіш тізбектей жалғанған.
R1=2Ом,
R2=3Ом |
R=2+3=5 Ом |
Дескриптор: Жалпы кедергіні есепте – 1 б |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. «Соңғы 5 минут» әдісі: 1) Оқушылар білімін бағалау 2)Орындауға үйге тапсырма беру, орындау жолын айту 3) оқушыларды өз жұмысына реклексия жасату: -нені білдім, - нені үйрендім; -нені толық түсінбедім. |
Рефлексия: Бағалау критерийі бойынша оқушы рефлексия жасайды: Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізеді. |
Дескрипторлар бойынша әр оқушы бағаланады |
Физика 8 оқулығы |
Нұсқаулық: суретті оқушыларға жекеге шығарып бересіздер.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тізбектей және параллель жалғау
Тізбектей және параллель жалғау
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
8-сынып, физика пәні
|
Бөлім: |
Тұрақты ток |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.4.2.11 – өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізеді. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі 7 минут |
Амандасу, түгендеу, сынып бөлмесінің тазалығына, оқушының көңіл- күйіне көңіл бөлу. Сабақтың кіріспесі (құндылыққа негізделген) Мұғалімнің сөзі: Балалар, кез келген қоғамның, кез келген жүйенің дұрыс жұмыс істеуі үшін үш маңызды ұғым бар. Электр тізбегі де дәл осындай. Онда да заң бар — ол Ом заңы. Онда да тәртіп бар — тізбектей және параллель жалғау ережелері. Ал құндылық — электр энергиясын дұрыс, қауіпсіз және тиімді пайдалану. Бүгінгі сабақта біз өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізуді үйренеміз. ЖИ арқылы оқушыларға бейне сабақ көрсетіледі. (Мұғалім: оқушылар бейне сабақты көріп маңызды ақпараттармен бөлісеміз) |
Оқушылар назарын сабаққа аударады, сабаққа дайындығын көрсетеді.
Оқушыдан күтілетін жауап: Олар – құндылық, заң және тәртіп. «Заң болмаса жүйе жұмыс істемейді» «Қате жалғау токтың дұрыс өтпеуіне әкеледі» Оқушылар бейне сабақтан маңызды ақпараттарды дәптерге түртіп отырады.
|
Қалыптастырушы баға беру, ынталандыру: «Жарайсыздар» тбсс Бағалау критерийі: Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізеді. : |
8 сынып физика оқулық |
|
Сабақтың ортасы 5 минут
10 минут
10 минут |
Бейне сабақтан соң оқушыларға Vascak платформасында оқушыларға өткізгіштерді тізбектей және параллель үлгісі көрсетіледі. № 1 тапсырма «Эксперименттік жұмыс» Оқушылар СБРР платформасында виртуальды тізбекті құра. Сұрақ:
(Басқа оқушылар мектеп лабораториясында құралдарды пайлананып тізбек құрастыруға болады) № 2 тапсырма «Саралау» (жұпқа беруге болады) Мұғалім оқушыларға электр тізбегін параққа шығарып оқушыларға жеке таратып беріледі.
|
№2 Шешуі:
|
Дескриптор: Электр тізбегін дұрыс құрастырады – 1б Ом заңы формуласын қолданады – 1б Бірінші резисторлағы кедергіні есептейді – 1б Екінші резистордағы кедергіні есептейді – 1б Тізбектің жалпы кедергісін есептейді – 1б Дескриптор: Тізбектің жалпы кедергісін есептейді -1б Тізбектегі жалпы ток күшін есептейді – 1б 30 Ом кедергідегі кернеуді есептейді – 1б 40 Ом кедергідегі ток күші мен кернеуді есептейді – 2 б |
https://vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=ele_uir&l=kz https://smk.edu.kz/Upload/Der/35612471-6cae-4206-9c75-c49b081f5c5b/der5/index.html https://smk.edu.kz/Upload/Der/04e17475-c7f0-4d5f-8b5d-ca17efdfae5a/der14/index.html |
|
3 минут |
Екі өткізгіш тізбектей жалғанған.
R1=2Ом,
R2=3Ом |
R=2+3=5 Ом |
Дескриптор: Жалпы кедергіні есепте – 1 б |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. «Соңғы 5 минут» әдісі: 1) Оқушылар білімін бағалау 2)Орындауға үйге тапсырма беру, орындау жолын айту 3) оқушыларды өз жұмысына реклексия жасату: -нені білдім, - нені үйрендім; -нені толық түсінбедім. |
Рефлексия: Бағалау критерийі бойынша оқушы рефлексия жасайды: Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізеді. |
Дескрипторлар бойынша әр оқушы бағаланады |
Физика 8 оқулығы |
Нұсқаулық: суретті оқушыларға жекеге шығарып бересіздер.

шағым қалдыра аласыз















