Бекітемін:
|
Бөлім |
Абай шығармалары – ұрпаққа мәңгі мұра |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны:3 |
||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлемнің бірыңғай мүшелері. 39- сабақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.7.2 – сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қою 4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажыратады және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қояды, мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды Оқушылардың басым бөлігі: мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды Кейбір оқушылар: көп нүктенің орнына бірыңғай мүшелерді қойып,мәтінді көшіріп жазады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 10 минут |
сихологиялық ахуал Ыстық алақан Мен бүгінгі сабақта саған ......., ........., ........ тілеймін! Мен бүгінгі сабақта саған білім,шапшаңдық,ізденімпаздық тілеймін! Ой қозғау Ұлы Абайдың даналық сөзінде ..... Тегінде адам баласы адам баласынан ақыл,ғылым,ар ,мінез деген нәрселермен озбақ.Одан басқа нәрселермен оздым ғой демектің бәрі-ақымақтық. Осы даналық сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Берілген сұрақтарға жауап береді |
Жарайсыңдар! |
Интерактивті тақта |
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут 15 минут |
Түрткі сұрақтар 1) Арзан деген не? 2) Қымбат деген не? 3)Дауасыз деген не? Оқулықпен жұмыс «Оқимын, ойға тоқимын» әдісі Мәтінді оқыту. Мәтін бойынша сұрақтар: 1) Жанғұтты шешен неліктен «арзан – өтірік, қымбат –шындық» деді? 2) Сендердің айтқан жауаптарың шешеннің айтқан жауабымен сәйкес келді ме? Өз ойыңды білдір. Менің ойымша........... Жанғұтты шешен неліктен «арзан – өтірік, қымбат –шындық» деп айтқан себебі, өтіріктің арты бір –ақ тұтам сол себепті арзан, ал шындық ащы болса да қымбат екендігін айтты. Зымыран сұрақтар! 1.Сөйлем мүшелері дегеніміз не? 2.Тұрлаулы мүшелерді ата. 3. Дара мүше дегеніміз не? 4. Күрделі мүше деген не? 5. Бірыңғай мүше деп қандай мүшені айтады? Топтық жұмыс 1 топ «Жазамын, тез табамын» әдісі Өлеңнің тиісті тыныс белгісін қоямыз. Матай, Мақан Алтай ,Ақан Жантай, Жақан Қаныш ағам бар. Қанша ағам бар? Жеті ағасы бар. 2 топ Өлеңді оқып, сөз тіркесінен жасалған бірыңғай мүшелердің астын сыз. Қырдың гүлі , күннің нұры Қол бұлғайды саябақ. Асқар белдер, толқын көлдер Құшақтайды аялап. Еліміздің, жеріміздің Жазы жаннат, тамаша! Дала қандай, қала қандай, Көз тоймайды қараса! 3 топ Мәтінді оқып, бірыңғай мүшелердің астын сыз. Арша тау беткейлерінде, құмды жерлерде, орман арасында, далалы аймақтарда өседі. Арша жемісінен дәрі жасалады. Арша жемісінің құрамында эфир майы, қант, сірке қышқылы, минералды тұздар бар. 4 топ Өлең жолдарынан бірыңғай мүшелерді тауып, тыныс белгісін қой. Арыстан, аю, қасқыр, түлкі, борсық, Сілеусін, жолбарыстар түнде жортып. Тулаған аққан бұлақ тасқынында Асаудай ойнақ салар балық шоршып. (Ж.Жабаев) Жұптық жұмыс Көп нүктенің орнына мағынасына сай келетін бір сөзден немесе сөз тіркесінен жасалған бірыңғай мүшелер қосып жаз. Болат жазғы демалысын қалада өткізді. Ол циркке,............, ....... барды. Цирк қойылымында биші аттар, ......... ............ , ......... ...... болды. Кең далада мал жайылып жүр. Олардың ішінде қой, ... , ...... бар. Біздің бақта алма ағашы, ..... .........., ....... .......... өседі. Жазу жұмысы Көркем жазу 33-жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті бірыңғай мүшелерді қойып, мәтінді көшіріп жаз. Абай –өте танымал,дана адам.Ол жастарды өнерлі,білімді,тәрбиелі болуға шақырды. Жеке жұмыс Кім зерек? Шашылған сөздерден бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер құрау. Сабақты қорытындылау Тест түріндегі Timss тапсырмасы 1.Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін табыңыз. Түйе, жылқы көлік ретінде пайдаланылады. А) Көлік ретінде. В) Пайдаланылады. С) Жылқы көлік. Д) Түйе, жылқы. 2.Бірыңғай мүшелі сөйлем қайсысы, табыңыз. А) Анамның мейірімі, əкемнің ақылы В) Аспан ашық, күн шыжып тұр. С) Қызық, қысқа, нақты Д) Ұстаздың алдында қорқып та, қобалжып та тұрдым. 3.Сөйлемде екі не одан да көп сөздің бір сөз табынан болып, бір сөйлем мүшесінің қызметін атқаруы қандай мүше деп аталады? А) Бірыңғай мүше В) Тұрлаулы мүше С) Қыстырма сөз Д) Айқындауыш мүше 4. Бірыңғай мүшеге тән қасиетті көрсетіңіз. А) Барлығы бірдей сұраққа жауап береді. В) Əр түрлі сөз табынан болады. С) Барлығы бірдей дыбысталады. Д) Тек баяндауышпен байланысады. 5. Бірыңғай мүшеге тән емес қатарды көрсетіңіз. А) Бəрі бір сұраққа жауап береді В) Сөйлемде бір мүшенің ғана қызметін атқарады С) Бəрі бір сөз табынан болады. Д) Тек күрделі сөздерден жасалады. 6.Бірыңғай мүшелі сөйлемді көрсетіңіз. А) Бақа бақылдап, əрі қарай секіріп кетті. В) Жел дүрілдейді, ысқырады. С) Əкесі ұзын бойлы адам екен. Д) Əсел Ержанқызы күлімсіреп тұр. 7.Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін табыңыз. Қымыз, шұбат сусын ретінде пайдаланылады. A) Сусын ретінде. B) Пайдаланылады. C) Шұбат сусын. D) Қымыз,шұбат. |
Сұрақ бойынша мәтінді болжайды. Мәтінді оқып,мазмұ нын айтады. Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды. Сұрақтарға жауап береді. Көп нүктенің орнына мағынасына сай келетін бір сөзден немесе сөз тіркесінен жасалған бірыңғай мүшелер қосып жазады. Өлеңді оқып, сөз тіркесінен жасалған бірыңғай мүшелердің астын сызады. Мәтінді оқып, бірыңғай мүшелердің астын сызады. Өлең жолдарынан бірыңғай мүшелерді тауып, тыныс белгісін қояды. Бірыңғай мүшелерді табады. Өлеңнің тыныс белгісін қояды Шашылған сөздерден бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер құрайды. «Plickers» бағдарламасы арқылы «Сөйлемнің бірыңғай мүшелері» тақырыбынан немеңгергендерін біледі. |
Кере мет! Қол шапа лақтау Бірін-бірі бағалау Автоматты түрде өз-өзін бағалау |
Оқулық 31 жаттығу 85,86 бет Оқулық 33-жаттығу 86 бет Қима қағаздар Қима қағаздар Қима қағаздар Интерактивті тақта «Plickers» бағдарламасы арқылы орындалады |
||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 10 минут |
«Білім сандығы»
|
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасап, меңгерген білімдерін ортаға салады. |
|
Үйге тапсырма 32-жаттығу 86 бет |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тізбектелген сабақ №3 Сөйлемнің бірыңғай мүшелері 4 сынып
Бекітемін:
|
Бөлім |
Абай шығармалары – ұрпаққа мәңгі мұра |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
|
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны:3 |
||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлемнің бірыңғай мүшелері. 39- сабақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.7.2 – сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қою 4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажыратады және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қояды, мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды Оқушылардың басым бөлігі: мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды Кейбір оқушылар: көп нүктенің орнына бірыңғай мүшелерді қойып,мәтінді көшіріп жазады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 10 минут |
сихологиялық ахуал Ыстық алақан Мен бүгінгі сабақта саған ......., ........., ........ тілеймін! Мен бүгінгі сабақта саған білім,шапшаңдық,ізденімпаздық тілеймін! Ой қозғау Ұлы Абайдың даналық сөзінде ..... Тегінде адам баласы адам баласынан ақыл,ғылым,ар ,мінез деген нәрселермен озбақ.Одан басқа нәрселермен оздым ғой демектің бәрі-ақымақтық. Осы даналық сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Берілген сұрақтарға жауап береді |
Жарайсыңдар! |
Интерактивті тақта |
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут 15 минут |
Түрткі сұрақтар 1) Арзан деген не? 2) Қымбат деген не? 3)Дауасыз деген не? Оқулықпен жұмыс «Оқимын, ойға тоқимын» әдісі Мәтінді оқыту. Мәтін бойынша сұрақтар: 1) Жанғұтты шешен неліктен «арзан – өтірік, қымбат –шындық» деді? 2) Сендердің айтқан жауаптарың шешеннің айтқан жауабымен сәйкес келді ме? Өз ойыңды білдір. Менің ойымша........... Жанғұтты шешен неліктен «арзан – өтірік, қымбат –шындық» деп айтқан себебі, өтіріктің арты бір –ақ тұтам сол себепті арзан, ал шындық ащы болса да қымбат екендігін айтты. Зымыран сұрақтар! 1.Сөйлем мүшелері дегеніміз не? 2.Тұрлаулы мүшелерді ата. 3. Дара мүше дегеніміз не? 4. Күрделі мүше деген не? 5. Бірыңғай мүше деп қандай мүшені айтады? Топтық жұмыс 1 топ «Жазамын, тез табамын» әдісі Өлеңнің тиісті тыныс белгісін қоямыз. Матай, Мақан Алтай ,Ақан Жантай, Жақан Қаныш ағам бар. Қанша ағам бар? Жеті ағасы бар. 2 топ Өлеңді оқып, сөз тіркесінен жасалған бірыңғай мүшелердің астын сыз. Қырдың гүлі , күннің нұры Қол бұлғайды саябақ. Асқар белдер, толқын көлдер Құшақтайды аялап. Еліміздің, жеріміздің Жазы жаннат, тамаша! Дала қандай, қала қандай, Көз тоймайды қараса! 3 топ Мәтінді оқып, бірыңғай мүшелердің астын сыз. Арша тау беткейлерінде, құмды жерлерде, орман арасында, далалы аймақтарда өседі. Арша жемісінен дәрі жасалады. Арша жемісінің құрамында эфир майы, қант, сірке қышқылы, минералды тұздар бар. 4 топ Өлең жолдарынан бірыңғай мүшелерді тауып, тыныс белгісін қой. Арыстан, аю, қасқыр, түлкі, борсық, Сілеусін, жолбарыстар түнде жортып. Тулаған аққан бұлақ тасқынында Асаудай ойнақ салар балық шоршып. (Ж.Жабаев) Жұптық жұмыс Көп нүктенің орнына мағынасына сай келетін бір сөзден немесе сөз тіркесінен жасалған бірыңғай мүшелер қосып жаз. Болат жазғы демалысын қалада өткізді. Ол циркке,............, ....... барды. Цирк қойылымында биші аттар, ......... ............ , ......... ...... болды. Кең далада мал жайылып жүр. Олардың ішінде қой, ... , ...... бар. Біздің бақта алма ағашы, ..... .........., ....... .......... өседі. Жазу жұмысы Көркем жазу 33-жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті бірыңғай мүшелерді қойып, мәтінді көшіріп жаз. Абай –өте танымал,дана адам.Ол жастарды өнерлі,білімді,тәрбиелі болуға шақырды. Жеке жұмыс Кім зерек? Шашылған сөздерден бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер құрау. Сабақты қорытындылау Тест түріндегі Timss тапсырмасы 1.Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін табыңыз. Түйе, жылқы көлік ретінде пайдаланылады. А) Көлік ретінде. В) Пайдаланылады. С) Жылқы көлік. Д) Түйе, жылқы. 2.Бірыңғай мүшелі сөйлем қайсысы, табыңыз. А) Анамның мейірімі, əкемнің ақылы В) Аспан ашық, күн шыжып тұр. С) Қызық, қысқа, нақты Д) Ұстаздың алдында қорқып та, қобалжып та тұрдым. 3.Сөйлемде екі не одан да көп сөздің бір сөз табынан болып, бір сөйлем мүшесінің қызметін атқаруы қандай мүше деп аталады? А) Бірыңғай мүше В) Тұрлаулы мүше С) Қыстырма сөз Д) Айқындауыш мүше 4. Бірыңғай мүшеге тән қасиетті көрсетіңіз. А) Барлығы бірдей сұраққа жауап береді. В) Əр түрлі сөз табынан болады. С) Барлығы бірдей дыбысталады. Д) Тек баяндауышпен байланысады. 5. Бірыңғай мүшеге тән емес қатарды көрсетіңіз. А) Бəрі бір сұраққа жауап береді В) Сөйлемде бір мүшенің ғана қызметін атқарады С) Бəрі бір сөз табынан болады. Д) Тек күрделі сөздерден жасалады. 6.Бірыңғай мүшелі сөйлемді көрсетіңіз. А) Бақа бақылдап, əрі қарай секіріп кетті. В) Жел дүрілдейді, ысқырады. С) Əкесі ұзын бойлы адам екен. Д) Əсел Ержанқызы күлімсіреп тұр. 7.Сөйлемнің бірыңғай мүшелерін табыңыз. Қымыз, шұбат сусын ретінде пайдаланылады. A) Сусын ретінде. B) Пайдаланылады. C) Шұбат сусын. D) Қымыз,шұбат. |
Сұрақ бойынша мәтінді болжайды. Мәтінді оқып,мазмұ нын айтады. Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды. Сұрақтарға жауап береді. Көп нүктенің орнына мағынасына сай келетін бір сөзден немесе сөз тіркесінен жасалған бірыңғай мүшелер қосып жазады. Өлеңді оқып, сөз тіркесінен жасалған бірыңғай мүшелердің астын сызады. Мәтінді оқып, бірыңғай мүшелердің астын сызады. Өлең жолдарынан бірыңғай мүшелерді тауып, тыныс белгісін қояды. Бірыңғай мүшелерді табады. Өлеңнің тыныс белгісін қояды Шашылған сөздерден бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер құрайды. «Plickers» бағдарламасы арқылы «Сөйлемнің бірыңғай мүшелері» тақырыбынан немеңгергендерін біледі. |
Кере мет! Қол шапа лақтау Бірін-бірі бағалау Автоматты түрде өз-өзін бағалау |
Оқулық 31 жаттығу 85,86 бет Оқулық 33-жаттығу 86 бет Қима қағаздар Қима қағаздар Қима қағаздар Интерактивті тақта «Plickers» бағдарламасы арқылы орындалады |
||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 10 минут |
«Білім сандығы»
|
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасап, меңгерген білімдерін ортаға салады. |
|
Үйге тапсырма 32-жаттығу 86 бет |
||
шағым қалдыра аласыз














