Тізбектер

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тізбектер

Материал туралы қысқаша түсінік
Тізбектер тақырыбында өткен ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Тарау/бөлім: ІІІ Тізбектер

Мектеп: Түркістан облысы Шардара ауданы Шардар қаласы №1 М. Әуезов атындағы жалпы орта мектеп

Пән мұғалімі: Утемуратова А.Қ

Пәні:

алгебра

Күні:

15.11.2024 жыл

Сынып:

9 «А»


Сабақтың тақырыбы:

Сан тізбегі,оның берілу тәсілдері және қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізетін мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.3. Тізбектің ші мүшесін табу,мысалы

Сабақтың мақсаты: (бағалау критерийлері)


Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну; қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

I.Ұйымдастыру кезеңі

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Мұғалім оқушылардан көңіл күйлерін сұрайды.

2.Топтарға бөлу.

Оқушылар «стикер»әдісі арқылы 3топқа бөлінеді.

3.Үй тапсырмасын тексеру

Өтілген тақырыпты қайталау

«Мен саған,сен маған» әдісі .12.2 есеп

Амандасады. Оқу құралдарын түгендейді.

Оқушылар өз көңіл күйлерін білдіреді


Әр топ өзіне тиесілі топқа бірігіп отырады. Топ басшысын сайлап алады


Әр оқушы қасындағы оқушының үй тапсырмасын тексереді.



Дескриптор


Дескриптор:

-Тізбектің мүшесін біледі;

- формуланы қоланып тізбектің мүшесін таба алады;

-Жауабын тізбектер арқыылы жазады


Смайликтер арқылы оқушылар бір бірін бағалайды




Стикер





Алгебра9-сыныбына арналған оқулығы



Сабақтың ортасы





10мин



































20мин







































Оқулықпен жұмыс






Жаңа тақырыпты ашу

Сіріңке әдісі

Тақтаға формула жазылады.

Аn=3n+2

Жаңа сабақ

Күнделікті өмірдегі проценттер

Ой қозғау әдісі

Жаңа  сабақ

Сан тізбегі — математикалық элементтер тізбегі, әдетте, сандардан тұрады. Сан тізбегінің берілу тәсілдері әртүрлі болуы мүмкін. Негізгі тәсілдерге мыналар жатады:

  1. Аналитикалық түрде: Тізбектің n-ші мүшесін анықтайтын формула беріледі. Мысалы, an = 2n + 1 формуласы бойынша тізбек: 3, 5, 7, 9, ... болып табылады.

  2. Графикалық түрде: Тізбектің элементтері графикте көрсетіледі. Мысалы, тізбектің элементтерін координаттық жазықтықта нүктелермен белгілеу.

  3. Рекурсивті түрде: Тізбектің әрбір мүшесі алдыңғы мүшелермен байланыстырылады. Мысалы,

an=a n−1+a n−2 a n = a n-1 + a n-2 an​=an−1​+a n−2​ (Фибоначчи тізбегі).

  1. Сандар тізбегі ретінде: Тізбектің элементтері тікелей беріледі. Мысалы, 1,2,3,4,5 деген тізбек.

  2. Геометриялық түрде: Тізбектің элементтері бір-бірімен қатынаста болады. Мысалы, геометриялық прогрессия: an=ar n−1

Сан тізбегінің берілу тәсіліне байланысты, оның қасиеттері мен зерттеу әдістері де өзгеруі мүмкін.


«Баспалдақ» әдісі

Жұптық жұмыс

Үш деңгей бойынша тапсырмалармен жұмыс.

А деңгейі бойынша жұптарға тапсырма беріледі.

Тапсырма А деңгей

1- топ 12.6

а) аn=(-1)nn2-3n

Шешуі:

2-топ

ә) аn=(-1)nn2-3n.

Шешуі:

3- т

Топтық жұмыс

B деңгей

B деңгейі бойынша үш топқа түрлі тапсырмалар беріп. Топпен шығарып. Топпен болып талқылауды ұсынамын.

12/10

1-топ

Шешуі:

2-топ

Шешуі:

3-топ an=

Шешуі:

A1=


A2=



C деңгей

C деңгейі бойынша жеке тапсырма ұсынып бітірген тапсырманы өз ортасында талқылауға мүмкіндік беремін. Талқылаудан соң өз шешімдерін жариялайды.

Егер сандар тізбегінің бірінші мүшесі 17,ал әрбір келесі мүшесі алдыңғы мүшесінің цифрларының қосындысының мәніне арттырылған болса, онда сандар тізбегінің алғашқы бес мүшесін табыңыздар


Әр оқушы өдері қалағанша сіріңке таңдап алады. Таңдап алған сіріңке саны қанша болса санның сонша мүшесін табады.

Оқушылар тақтада берілген формуланың мүшелерін табады.



Дескриптор

Cұрақтарға жауап береді

























Оқушылар тақтадағы керекті мәліметтерді дәптерге жазып алады.






Дескриптор:

-Тізбектің мүшесін біледі;

- формуланы қоланып тізбектің мүшесін таба алады;

-Жауабын тізбектер арқылы жазады


Оқушылар Бітірген тапсырма жауабын интербелсенді тақтадағы жауаппен тексереді


Дескриптор:

-Тізбектің мүшесін біледі;

- формуланы қоланып тізбектің мүшесін таба алады;

-Жауабын тізбектер арқылы жазады




Дескриптор:

-Тізбектің мүшесін біледі;

- цифрларын қосады

Цифрларының қосындысын алдыңғы мүшесіне қосады

-Жауабын тізбектер арқылы береді





Шешуі: a1=17

A2=17+8=25

A3=25+7=32

A4=32+5=37

A5=37+10=4



Лента тағу арқылы бағалайды

































Өте жақсы керемет

Жарайсыңдар



































«Бас бармақ » арқылы бағалау




Лента, есептер банкісі, слайд, интербенлсенді



























































Итербелсенді тақта, сенсорлы теледидар, слайд, интернет












Алгебра 9-сыныбына арналған оқулығ

Сабақтың соңы

10 минут






































Кері байланыс

Сабақты қорытындылау: «Бар нәрсеге білім қолды жеткізу» тест тапсырмалары. Жеке жұмыс

«Есептер банкісі»әдісі

Есептер

1.( 2; -1; 4; 5; 7; тізбегінің бірінші мүшесін тап Ж:2

2.( 3; 6; 9; 12; 15; тізбегінің 3-мүшесін тап Ж:9

3. ; тізбегінің бесінші мүшесін тап Ж:10

4.( 4; 3; 2; 1; 0; тізбегінің үшінші мүшесін тап Ж:2

5. ) 2; 4; 6; 8; 10 тізбегінің екінші мүшесін тап Ж:4

6.. ) 2; 4; 6; 8; 10 тізбегі 0андай за4дылы0пен орналасқан Ж:

7.( 2; -1; 4; 5; 7; тізбегінің бесінші мүшесін тап Ж:7

8. ) 2; 4; 6; 8; 10 тізбегінің төртінші мүшесін тап Ж:8

9. 3; 5; 7; 9; 11 тізбегінің төртінші мүшесін тап Ж:9

10. 3; 6; 9; 10; 12; -1; -2 тізбегінің төртінші мүшесін тап Ж:10

11. ( 6; 7; 9; 10; 11; 12; 13 Ж:11

12. ( -1; -2; 1; 4; 3; 7; 8; 10; 12 Ж:12

13. =? Ж:13

14. = 3n-1 =? Ж:14

15. =? Ж:15

16. -? Ж;16

17. 9∙2-1=17 Ж:17

18. 11+7=18 Ж:18

19. 16+3=19 Ж:19

20. 4∙5=20 Ж:20

21. 3∙7=21 Ж:21

22. 11∙2=22 Ж:22

23. 11∙2+1=23 Ж:23


Кері байланыс: «Бағалау парағы»

Үй тапсырмасы №№12.5 (7,8 ) №12,10(8,9)

12.17



Әр топ өздерінің алдындағы сұрақтарға жауап береді



Дескриптор

Cұрақтарға жауап береді














Дескриптор:

- Тізбектің мүшесін біледі;

- формуланы қоланып тізбектің мүшесін таба алады;

-Жауабын тізбектер арқылы жазады

Кері байланыс

Жарайсыңдар Керемет

Тамаша




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.11.2025
47
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі