Қысқа мерзімді сабақ жоспары 9 сынып Алгебра
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Тізбектер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жакипова Лаззат |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
26.11.2026жыл |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.6геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- геометриялық прогрессияның анықтамасын және сипаттамалық қасиетін біледі; - сан тізбектерінің арасынан геометриялық прогрессияны таниды; -геометриялық прогрессияның n-мүшесінің формуласын қорытып шығарады және қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар:Әділдік:тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, топтық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. Жауапкершілік:есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Жұмыс түрі: топтық -сабақтың мақсатымен таныстыру |
Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, құндылықтарға қатысты сөйлемдерді жалғастырады. –
Әділ болу
дегеніміз – … Сабаққа белсенді қатысуға дайындалады.
|
Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалауы |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру П.15. геометриялық прогрессия. Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы Геометриялық прогрессиядегеніміз екіншісінен бастап кез-келген мүшесі алдыңғы мүшесін нөлден өзгеше қандай да бір тұрақты санға көбейткенде шығатын сандар тізбегі. Келесі мүшесін алу үшін алдыңғы мүшесіне көбейтілетін сан геометриялық прогрессияның еселігі деп аталады және qәрпімен белгіленеді.
……………….
Сонда геометриялық
прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын,
яғни теңдігін аламыз 1-теорема. Мүшелері b1, b2, b3,…, bn-1,bn, bn+1 ,…геометриялық прогрессиясының екінші мүшесінен бастап кез келген мүшесі көршілес екі мүшесінің геометриялық ортасына тең болады. Басқаша
айтқанда, n≥2болғанда 2-теорема.(1-теоремаға кері теорема) Егер мүшелері оң таңбалы сандар тізбегінің екіншісінен бастап кез келген мүшесі көршілес мүшелерінің геометриялық ортасына тең болса, онда сандар тізбегі геометриялық прогрессия болады. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын беремін №15.11
Геометриялық прогрессияның алтыншы және n-ші мүшесін жазыңдар Дескриптор: Прогрессияның қайсысы арифметикалық?қайсысы геометриялық прогрессия? |
Есептер шығару №15.10 Үшінші мүшесі
3
Дескриптор: -геометрия лық прогрессия ның n-ші мүшесінің формуласын пайдаланады; -белгісіз мүшесін табады |
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
№15.13 Тікбұрышты үшбұрыштың кабыргаларыныңұзындыктары Геометриялыкпрогрессияны курайды. Егер гипотенузанын ұзындығы: 1) 2 м; 2) 6 м-ге тең болса, прогрессияның еселігін табындар. |
№15.14 1) Дөңес төртбұрыштың бұрыштарының шамасы еселігі 2-ге тен шекті геометриялык прогрессияны курайды. Төрт- бұрыштың бұрыштарының шамаларын табындар. 2) үшбурыштың бұрыштары еселігі 3-ке тең шекті гео- метриялыкпрогрессияны кұрайды. Үшбурыштыңбурыш- тарыныңшамаларынтабындар. Дескриптор: -геометрия лық прогрессия ның n-ші мүшесінің формуласын пайдаланады; -q-ді табады |
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жұппен жұмыс |
№15.5 1) Геометриялық прогрессиянын екінші мүшесі бірінші муше- сінің 20%-ын құрайды. Прогрессияның бесінші мүшесі үшінші мүшесінің канша пайызын курайды? 2) Геометриялык прогрессиянынекінші мушесі бірінші Мушесінің 110%-ын курайды.Прогрессияның алтыншы муүшесі төртінші мүшесінің канша пайызын құрайды? 3) Жинақ банкіне салынған акша жылына 8% еөсім береді. Егер банкке 100 000 тгсалынса, ондасалым 2 жылданкейін каншагатенгеболады? |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Топпен жұмыс |
сәйкестендіріңдер
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация; |
|||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тізбектер
Тізбектер
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 9 сынып Алгебра
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Тізбектер |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жакипова Лаззат |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
26.11.2026жыл |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.6геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- геометриялық прогрессияның анықтамасын және сипаттамалық қасиетін біледі; - сан тізбектерінің арасынан геометриялық прогрессияны таниды; -геометриялық прогрессияның n-мүшесінің формуласын қорытып шығарады және қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар:Әділдік:тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, топтық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. Жауапкершілік:есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Жұмыс түрі: топтық -сабақтың мақсатымен таныстыру |
Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, құндылықтарға қатысты сөйлемдерді жалғастырады. –
Әділ болу
дегеніміз – … Сабаққа белсенді қатысуға дайындалады.
|
Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалауы |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру П.15. геометриялық прогрессия. Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы Геометриялық прогрессиядегеніміз екіншісінен бастап кез-келген мүшесі алдыңғы мүшесін нөлден өзгеше қандай да бір тұрақты санға көбейткенде шығатын сандар тізбегі. Келесі мүшесін алу үшін алдыңғы мүшесіне көбейтілетін сан геометриялық прогрессияның еселігі деп аталады және qәрпімен белгіленеді.
……………….
Сонда геометриялық
прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын,
яғни теңдігін аламыз 1-теорема. Мүшелері b1, b2, b3,…, bn-1,bn, bn+1 ,…геометриялық прогрессиясының екінші мүшесінен бастап кез келген мүшесі көршілес екі мүшесінің геометриялық ортасына тең болады. Басқаша
айтқанда, n≥2болғанда 2-теорема.(1-теоремаға кері теорема) Егер мүшелері оң таңбалы сандар тізбегінің екіншісінен бастап кез келген мүшесі көршілес мүшелерінің геометриялық ортасына тең болса, онда сандар тізбегі геометриялық прогрессия болады. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
Бекіту тапсырмаларын беремін №15.11
Геометриялық прогрессияның алтыншы және n-ші мүшесін жазыңдар Дескриптор: Прогрессияның қайсысы арифметикалық?қайсысы геометриялық прогрессия? |
Есептер шығару №15.10 Үшінші мүшесі
3
Дескриптор: -геометрия лық прогрессия ның n-ші мүшесінің формуласын пайдаланады; -белгісіз мүшесін табады |
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
№15.13 Тікбұрышты үшбұрыштың кабыргаларыныңұзындыктары Геометриялыкпрогрессияны курайды. Егер гипотенузанын ұзындығы: 1) 2 м; 2) 6 м-ге тең болса, прогрессияның еселігін табындар. |
№15.14 1) Дөңес төртбұрыштың бұрыштарының шамасы еселігі 2-ге тен шекті геометриялык прогрессияны курайды. Төрт- бұрыштың бұрыштарының шамаларын табындар. 2) үшбурыштың бұрыштары еселігі 3-ке тең шекті гео- метриялыкпрогрессияны кұрайды. Үшбурыштыңбурыш- тарыныңшамаларынтабындар. Дескриптор: -геометрия лық прогрессия ның n-ші мүшесінің формуласын пайдаланады; -q-ді табады |
Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен дескрипторлар бойынша бағалайды |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жұппен жұмыс |
№15.5 1) Геометриялық прогрессиянын екінші мүшесі бірінші муше- сінің 20%-ын құрайды. Прогрессияның бесінші мүшесі үшінші мүшесінің канша пайызын курайды? 2) Геометриялык прогрессиянынекінші мушесі бірінші Мушесінің 110%-ын курайды.Прогрессияның алтыншы муүшесі төртінші мүшесінің канша пайызын құрайды? 3) Жинақ банкіне салынған акша жылына 8% еөсім береді. Егер банкке 100 000 тгсалынса, ондасалым 2 жылданкейін каншагатенгеболады? |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Әбілқасымова..-Алматы,Мектеп2019 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Топпен жұмыс |
сәйкестендіріңдер
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация; |
|||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




























