|
Мектеп: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
01.12.25 ж. |
|||||
|
Класс: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
ТМД елдерінің тарихы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.2.1 – мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (интервью) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар мамандандырылған тар аядағы мәтін (интервью) ерекшелігін атаулары, құрылымдық белгілері бойынша таниды. Берілген мәтіндегі мақсатты аудиторияға бағытталған терминдер мен ұғымдарды анықтап, олардың қолданылу мақсатын түсіндіреді. Берілген мәтінннен 3-5 кәсіби терминді, 3 тілдік оралымды тауып, олардың аудиторияға әсерін талдайды. Мәтіндегі автор қолданған кәсіби сөздердің прагматикалық қызметін, тілдің стильдік ерекшеліктерін салыстырып талдайды. Өз таңдауы бойынша қысқа мини-интервью құрастырып, мақсатты аудиторияға сәйкестігін дәлелдейді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру. Сәлемдесу, түгендеу Үй тапсырмасын тексеру. |
Үй тапсырмасын тексертеді. Сөзжұмбақ шешеді. |
Мұғалім ауызша бағалайды. Сұрақтарға жылдам әрі дұрыс жауап берген оқушыны мадақтайды. |
Оқулық, дәптер, қалам |
||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру. ✔ Интервьюден арнайы терминдерді белгілеңдер (мысалы: декларация, интеграция, келісім, тәуелсіз мемлекеттер достастығы, тарихи құжат). ✔ Қолданылған тілдік оралымдарды анықтаңдар (мысалы: келісімге қол қою, тарихи маңызы бар…). ✔ Тілдік оралымның аудиторияға әсерін талқылау. Оқушылар 3 топқа бөлініп, келесі тапсырмаларды орындайды. 1-топ – терминдер тізімін жасап, мағынасын түсіндіреді 2-топ – тілдік оралымдарды талдайды. 3-топ – мәтіннің қандай аудиторияға бағытталғанын және стилін анықтайды. Мини-интервью құрастыру тапсырмасы. Оқушыларға тақырып ұсынылады: ТМД елдерінің тарихы / Интеграция / Тәуелсіздік / Аймақтық саясат Талаптар: - 5-6 сөйлем; - 2 термин - 2 тілдік оралым - Нақты мақсатты аудиторияны көрсету (мысалы, мектеп оқушыларына, сарапшыларға, БАҚ өкілдеріне) |
Екі мәтіннің құрылымын, стилін, стильдік белгілері мен тілдік ерекшелігін анықтайды. Қажетті мағұлматтарды жазып алады.
Терминдер тізімін жасап, мағынасын түсіндіреді. Тілдік оралымдарды талдайды, мәтіннің қандай аудиторияға бағытталғанын және стилін анықтайды. Оқушылар талапқа сай интервью құрастырады |
Ауызша мадақтайды.
Тапсырмалар дың дұрыс-бұрыстығына байланысты бағалайды.
Интервьюдің дұрыс құрылуына байланысты бағалайды.
|
Тақта, жұмыс дәптері |
||
|
Сабақтың соңы
|
Үйге тапсырма. Мәтіндегі ел атауларына фонетикалық талдау жасаңдар. Рефлексия «Алты қалпақ» әдісі (оқулықтағы нұсқа): Ақ қалпақ – фактілер Қызыл – сезім Сары – оң пікір Қара – кемшілік Жасыл – жаңа идея Көк – қорытынды |
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ТМД елдерінің тарихы
ТМД елдерінің тарихы
|
Мектеп: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
01.12.25 ж. |
|||||
|
Класс: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
ТМД елдерінің тарихы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.2.1 – мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (интервью) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар мамандандырылған тар аядағы мәтін (интервью) ерекшелігін атаулары, құрылымдық белгілері бойынша таниды. Берілген мәтіндегі мақсатты аудиторияға бағытталған терминдер мен ұғымдарды анықтап, олардың қолданылу мақсатын түсіндіреді. Берілген мәтінннен 3-5 кәсіби терминді, 3 тілдік оралымды тауып, олардың аудиторияға әсерін талдайды. Мәтіндегі автор қолданған кәсіби сөздердің прагматикалық қызметін, тілдің стильдік ерекшеліктерін салыстырып талдайды. Өз таңдауы бойынша қысқа мини-интервью құрастырып, мақсатты аудиторияға сәйкестігін дәлелдейді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру. Сәлемдесу, түгендеу Үй тапсырмасын тексеру. |
Үй тапсырмасын тексертеді. Сөзжұмбақ шешеді. |
Мұғалім ауызша бағалайды. Сұрақтарға жылдам әрі дұрыс жауап берген оқушыны мадақтайды. |
Оқулық, дәптер, қалам |
||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру. ✔ Интервьюден арнайы терминдерді белгілеңдер (мысалы: декларация, интеграция, келісім, тәуелсіз мемлекеттер достастығы, тарихи құжат). ✔ Қолданылған тілдік оралымдарды анықтаңдар (мысалы: келісімге қол қою, тарихи маңызы бар…). ✔ Тілдік оралымның аудиторияға әсерін талқылау. Оқушылар 3 топқа бөлініп, келесі тапсырмаларды орындайды. 1-топ – терминдер тізімін жасап, мағынасын түсіндіреді 2-топ – тілдік оралымдарды талдайды. 3-топ – мәтіннің қандай аудиторияға бағытталғанын және стилін анықтайды. Мини-интервью құрастыру тапсырмасы. Оқушыларға тақырып ұсынылады: ТМД елдерінің тарихы / Интеграция / Тәуелсіздік / Аймақтық саясат Талаптар: - 5-6 сөйлем; - 2 термин - 2 тілдік оралым - Нақты мақсатты аудиторияны көрсету (мысалы, мектеп оқушыларына, сарапшыларға, БАҚ өкілдеріне) |
Екі мәтіннің құрылымын, стилін, стильдік белгілері мен тілдік ерекшелігін анықтайды. Қажетті мағұлматтарды жазып алады.
Терминдер тізімін жасап, мағынасын түсіндіреді. Тілдік оралымдарды талдайды, мәтіннің қандай аудиторияға бағытталғанын және стилін анықтайды. Оқушылар талапқа сай интервью құрастырады |
Ауызша мадақтайды.
Тапсырмалар дың дұрыс-бұрыстығына байланысты бағалайды.
Интервьюдің дұрыс құрылуына байланысты бағалайды.
|
Тақта, жұмыс дәптері |
||
|
Сабақтың соңы
|
Үйге тапсырма. Мәтіндегі ел атауларына фонетикалық талдау жасаңдар. Рефлексия «Алты қалпақ» әдісі (оқулықтағы нұсқа): Ақ қалпақ – фактілер Қызыл – сезім Сары – оң пікір Қара – кемшілік Жасыл – жаңа идея Көк – қорытынды |
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды. |
|
||
шағым қалдыра аласыз













