Модуль /Пән
|
ЖБП 09 Физика
|
Сабақтың тақырыбы
|
Толқындық оптика тарауын қайталау
|
Педагог
|
Умбетова Б.О
|
Күні:
|
11.12.2024
|
Жалпы
мәліметтер
|
Курс
ІI топ 84
|
Сабақтың
түрі
|
Қайталау
|
Мақсаты,
міндеттері
|
Оқу нәтижесі:
- Жарықтың таралу заңдылықтарын, жарықтың затпен
өзара әсерлесу үрдістерін, жарықтың табиғатын білу
-
Геометрия заңдарына сүйене отырып жарықтың таралуын
сипаттау.
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Бағалау критерийі:
- Жарықтың таралу заңдылықтарын,
жарықтың затпен өзара әсерлесу үрдістерін, жарықтың табиғатын
біледі.
- Геометрия заңдарына
сүйене отырып жарықтың таралуын сипаттай алады.
|
Қажетті
ресурстар
|
QR код, wordwall, learningapps,
phet,efizika.ru виртуалды зертхана,
D-id
платформасы
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Педагогтің іс
әрекеті
|
Білім алушының іс
әрекеті
|
Ресурс
|
Сабақтың басы
3 мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Топпен амандасу,шаттық шеңберіне
тұрып, бір-біріне жақсы тілектер айту.
Білім алушылар QR код арқылы топқа
бөліну.
«Интерференция» тобы
«Дифракция» тобы
«Дисперсия» тобы
Бағалау парағының
таратылуы.
|
Білім алушылар топқа
бөлініп, бір біріне тілек білдіреді.
|
QR код қағаз қиындылары, смартфон,
бағалау парағы

|
5
минут
|
Өткен материалды тексеру мақсатында
«Серпілген сауалдар»
әдісімен wordwall программасымен
сұрау.
|
Білім алушылар интернет
ресурсынан тапсырма орындайды.
|
https://wordwall.net/ru/resource/57592950/үй-тапсырмасы
|
Сабақтың ортасы
Мағына-ны ашу
15
минут
|
Толқындық оптика тарауын
қайталау
Өткен тақырыптарды қайталау мақсатында
топтық талқылау. Білім алушыларға төмендегі тапсырма түрлері
беріледі.
«Демонстрация» кезеңі. «Неліктен жарық
жылдамдығын анықтау қиын?» сұрағын сипаттау арқылы өткен
тақырыптарды ашу. D-id платформасы
«Ой қозғау» әдісі арқылы постер
қорғау. Топтық жұмыс
1-топ: Жарықтың интерференциясы мен
дифракциясы
2-топ: Жарықтың
дисперсиясы
3-топ: Жарықтың
сынуы
|
Топтар тақырып бойынша теориялық
білімдерін практикалық білімдерімен ұштастырып постер қорғайды.
Виртуалды зертханамен жұмыс жасайды.
|
Интербелсенді тақта

https://phet.colorado.edu/sims/html/bending-light/latest/bending-light_all.html?locale=nb
https://efizika.ru/html5/04/index.html
|
3 мин
|
«Кім
жылдам?»әдісі арқылы тапсырма.
Жарық көздерін
ажырату.
|
Білім алушы
learningapps.платфор-масында тапсырма орындайды.
|
https://learningapps.org/display?v=pzvm5zj9c23
|
3 мин
|
«Сәйкестендіру» әдісі (жеке жұмыс)
Спектр түстері мен толқын ұзындықтарын
сәйкестендіру.
|
Білім алушы learningapps.платфор-масында
тапсырма орындайды.
|
https://learningapps.org/display?v=pkj08byqc24
|
8 мин
|
«Есеп және озық
ой» әдісі арқылы функционалдық сауаттылыққа берілген
есеп.
Айдар мен Қанат «Толқындық қозғалыс» тақырыбы бойынша алған
теориялық білімдерін тәжірибемен байланыстыра отырып зерттеуге
шығады. Олар 4 км қашықтықта тұрған зеңбіректен жарқыл естиді. Сол
жарқылдан кейін 12 с өткенде жарылыстың дыбысын естиді. Осы
мәліметтер бойынша дыбыстың ауадағы жылдамдығын
анықтайды.
Тапсырма:
-
Олар тәжірибеде толқынның қай
түрі деп қарастырды?
-
Адам қандай жиіліктер
интервалында дыбысты
естиді?
-
Дыбыстың ауадағы жылдамдығын
анықта.
|
Білім алушылар өз ойымен бөлісіп
жылдам әрі функционалдық түрде сыни ойлануды
дамытады
|
Функционалдық сауаттылыққа
тапсырма
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Сабақты бекіту:
learningapps
платформасы
|
Білім
алушылар learningapps платформасында тест
орындайды.
|
https://learningapps.org/display?v=pk351os1n24
|
3
мин
|
Рефлексия.«Білім шыңы» әдісі
Оқытушы сабақты қорытындылау
мақсатында білім алушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын
тыңдайды.
Бағалау парағының
нәтижесі
Үйге тапсырма:
Шығармашылық
тапсырма:
«Тұрғын дыбыс толқындарын
бейнелеу
(визуалдау) әдістері» және «Тұрғын
толқындар мен музыкалық аспаптар» тақырыптарының
біріне
хабарлама дайындаңдар.
|
Білім алушылар бүгінгі
сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз
түсінгенін, пікірін, ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
|

|