Материалдар / Толқындық қозғалыс
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Толқындық қозғалыс

Материал туралы қысқаша түсінік
Толқындық қозғалысқа ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Сәуір 2023
156
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

мектеп













Shape1

Ашық сабақ







Тақырыбы :Тербелмелі қозғалыс







Физика пәні мұғалімі:Нұржахан апай

Сыныбы: 9





2022-2023 оқу жыы



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Тербелмелі қозғалыс

Білім беру ұйымының атауы

21 Яссауи атындағы жоббм

Пәні:

Физика

Бөлім:

9.3 В Тербелістер мен толқындар

Педагогтің аты-жөні:

Әсембай Жанат

Күні:

28.02.2023ж.

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тербелмелі қозғалыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру;

9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау;

Сабақтың мақсаты

  • Еркін және еріксіз тербелістерді ажыратып атайды , мысаладар келтіре алады;

  • эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтап,графикалық түрде кескіндейді;

  • Тербеліске берілген графикалық суреттен амплитуданы тауып ,период пен жиіліктің формулаларын есеп шығаруда қолданады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Сабақтың басы

7 минут









Өткен білімді еске түсіру

























Жаңа білім

10 минут
























Бекіту

13 минут


















































































































































5 минут



















Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут


Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

«Түрлі-түсті смайликтер» әдісі бойынша оқушыларға жағымды атмосфералық ахуал қалыптастырып , топқа бөліп аламын.

1 топ- - Теоретиктер тобы

2 топ – Практиктер тобы

3 топ – Аналитиктер тобы


Экраннан М.Жұмабаевтың "Толқын" өлеңінің бейнебаянын тамашалайды.

Мақсаты: Не? Неліктен? қалай? сұрақтары арқылы оқушының ойлау дайғысын дамыту және жаңа тақырыпты ашу.Сол бейнебаяннан не түсінгені туралы сұрау.

Үй тапсырмасы

Алдыңғы білім бойынша сұрақтар беріледі. «Quizizz тест» әдісі бойынша тест тапсырмасын орындайды. Смайликте берілген QR кодты сматрфонмен ашып сұрақтарға жауап береді.


Жаңа тақырып

Мұғалім оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбымен ,сабақ мақсатымен таныстырады.

Сабақтың мақсаты :

  • Еркін және еріксіз тербелістерді ажыратып атайды , мысаладар келтіре алады;

  • эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтап,графикалық түрде кескіндейді;

  • Тербеліске берілген графикалық суреттен амплитуданы тауып ,период пен жиіліктің формулаларын есеп шығаруда қолданады;

Жаңа тақырыпты ашу мақсатында Видео көрсетемін. Бейне материалды көрсету. 3 бейне материал . 20-30 секундттан


Оқушылар тамашалап болған соң бекіту сұрақтарын қоямын.

Тербеліс процесіне мысалдар:

  • Желден ағаш бұтақтарының тербелуі ;

  • Сағат маятнигінің тербелісі;

  • Біздің жүрегіміздің соғуы және т.б.

Тербеліс дегеніміз не?

Тербелмелі қозғалысқа анықтаманы оқушылар өздері айтады.



Тербелмелі қозғалысты сипаттайтын шамалар

Амплитуда, тербеліс периоды, тербеліс жиілігі

Топтық тапсырма ДЖИГСО

1 топ- - Теоретиктер тобы

Тербелістер теориясын баяндау.

Оқулықтағы негізгі теориямен жұмыс.

2 топ – Практиктер тобы


Тәжірибені жасап, графигін сызып көрсету. QR код арқылы видеоны ашып сол бойынша тәжірибені жасап ,қорытындылап баяндау.


3 топ – Аналитиктер тобы

Кластер жасау.

Тақырыптың негізгі түйіні.



Оқулықпен жұмыс .24- жаттығу есептерін шығару.Жұптық жұмыс.

Дискриптор:

  • Графиктен тербеліс периодын анықтайды;

  • Графиктен терделіс жиілігін анықтайды; Есептің берілгенін дұрыс жазады. (ХБЖ айналдыру)

  • Қажетті формуланы дұрыс қолданады.

  • Есепетеу жолын дұрыс жүргізеді. Жауабын дұрыс жазады


  • 2 балл



ЕБҚ тапсырмалары:

1

Графикте амплитуданы,периодты,жиілікті белгілеп көрсету.

2 тапсырма

Суретпен бүгінгі тақырыпты байланыстырып 5 сөйлемдік эссе жазу.

Сабақты қорытындылау

«Сағат – дос» әдісі бойынша оқушылар келесі топқа сұрақ дайындайды сұраққа жауап беру уақытын белгілеп тапсырманы береді .

Овальная выноска 1





Бағалау рубрик

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!