Толық тізбек үшін Ом заңы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Тұрақты ток |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Толық тізбек үшін Ом заңы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.2.4 –толық тізбек үшін Ом заңын қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Толық тізбек үшін Ом заңының формуласын қолданып,есептер шығарады. ЕББҚ(көру қабілеті зақымдалған) |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану және жоғары ойлау дағдылары |
|
|
Сабақ құндылығы |
6-құндылық Жасампаздық және жаңашылдық • Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу. • Зерттеуге, экспериментке бағытталған жобалық тапсырмаларды орындау |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (3мин) |
Амандасу. Оқушылардың көңіл күйін сұрап,психологиялық жағдай жасау. «Word wall» симуляторы. Үй тапсырмасын сұрау. Сұрақ-жауап: 1.Бірлік зарядты тасымалдау кезінде бөгде күштердің атқаратын жұмысына тең шама қалай аталады? (ЭҚК) 2.Өткізгіштегі электр тогын сипаттау үшін қандай физикалық шамалар енгізіледі?(ток күші және ток тығыздығы) 3.Тізбек бөлігі үшін заңын тұжырымдаңыз. (тізбек бөлігіндегі ток күші кернеуге тура пропорционал ал кедергіге кері пропорционал) 4.Ток күшінің өлшем бірлігі қандай?(А) 5.Ток күшін қандай құралмен өлшейді?(амперметр) |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Бір біріне жылы лебіз білдіреді. «Word wall» симуляторын пайдаланып кездейсоқ шеңбер арқылы шыққан есімдері бойынша мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап беріп, үй тапсырмасына шолу жасайды. |
Қ.Б: Ынталандыру . |
Интерактивті тақта https://wordwall.net/ru/resource/59226401
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (7 мин) (10мин) (10мин) (12мин) |
Жаңа сабақ «Миға шабуыл» -Күнделікті тұрмыста техникалық құралдарды қолдану үшін бізге не қажет? -Қысқа тұйықталу туралы не білеміз? Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін сұрақтар қойылады және бейнежазба көрсетіледі. Сабақтың тақырыбын, мақсатын айту. «Пазл» әдісі арқылы топқа бөлу Сурет қиындылары арқылы формула құрастырып оқушыларды 3 топқа бөлу. 1-топ.Ток күші 2-топ.Электр қозғаушы күш 3-топ.Кедергі Топтық жұмыс . «Ойлан,жұптас,бөліс»әдісі арқылы топтарға тапсырмалар жазылған билеттер таратылады.
Жұптық жұмыс . «Семантикалық карта» әдісі арқылы кестеде берілген есептердің жауабын анықтап кестені толтырады. Оқушыларға кесте беріледі.
Жеке жұмыс. «Айналмалы бекеттер»әдісі
|
Сұрақтарға жауап береді. Бейнежазба арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.
Ток күші,ЭҚК,кедергі формулаларын сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
Топпен бірлесіп билеттерде берілген топтардың атына байланысты сұрақтар мен тапсырмаларды орындайды. Орындап болған соң топтар кезекпен кезек бір-бірімен бөліседі. ЕББҚ бала үшін кестенің қаріпі үлкейтіліп беріледі.
Берілген тапсырманы жұп болып орындап,талқылап, шығару жолдарымен бөліседі.
ЕББҚ бала үшін кестенің қаріпі үлкейтіліп беріледі.
Ұялы телефон арқылы бейнежазбаны көреді. Сұрақтарға ретімен жауап береді. ЕББҚ бала үшін кестенің қаріпі үлкейтіліп беріледі және тапсырманы мұғалімнің қолдауымен орындайды.
|
Қ.Б.Әріптесіңді бағала әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.
Б.К. Толық тізбек үшін Ом заңына есептер шығарады.
Дескриптор. 1. а)Тізбек бөлігіндегі ток күшін анықтайды б)Батарея қысқыштарындағы кернеуді есептейді в) Батареяның кернеуінің мәнін табады 2. а) Ток көзінің ЭҚК-ін есептейді б) Ішкі кедергісін анықтайды
Қ.Б. Интербелсенді тақтада көрсетілген дұрыс жауап үлгісі арқылы өз-өздерін бағалайды.
|
Сурет арқылы топқа бөлу
Қосымша №1 Таратпа қағаздар
Қосымша №2 Таратпа қағаздар
Қосымша №3 Таратпа қағаздар Интербелсенді тақта
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия Үй тапсырмасы (3мин) |
Кері байланыс «Instagram » әдісі .
Тақтаға үлкен көлемде әлеуметтік желі «Instagram » суреті салынған плакат ілінеді. Үйге: Шығармашылық тапсырма Алма, лимон, маринадталған қызанақ немесе қиярды қышқылдық орта ретінде пайдаланып, гальваникалық элемент жасаңыз. Әр ортадағы ЭҚК-ті салыстырыңыз. |
Оқушылар таратылған стикерлер арқылы бүгінгі сабақ түсінікті әрі қызықты болса лайк басады.Толық түсінбеген әрі толықтыруды қажет етемін дейтін оқушылар пікр қалдыратын болады. |
|
|
Қосымша №1 Топтық жұмыс
|
Топтар |
Сұрақтар |
Жауабы |
|
1-топ. Ток күші |
Толық тізбек үшін Ом заңын тұжырымдаңыз |
|
|
Тізбектегі жалпы кедергіні
анықтаңыз,егер өткізгіштің кедергілері R1 = R2 = 1,75 Ом, R3 = 2
Ом, R4 = 6 Ом |
|
|
|
Ток көзінің ЭҚК 3 В, оның ішкі кедергісі 1 Ом болса,тізбекте пайда болған ток күші қандай? |
|
|
|
2-топ. Электр қозғаушы күш |
Толық тізбек үшін Ом заңын тұжырымдаңыз |
|
|
Толық тізбек үшін Ом заңының формуласынан электр қозғаушы күшті анықтаңыз |
|
|
|
Схемада көрсетілген тізбекте R1 = 2,9 Ом, R2 = 7 Ом, R3 = 3 Ом, көздің ішкі кедергісі 1 Ом. Амперметр 1 А ток көрсетеді. ЭҚК анықтаңыз
|
|
|
|
3-топ. Кедергі |
Толық тізбек үшін Ом заңын тұжырымдаңыз |
|
|
Толық тізбек үшін Ом заңының формуласынан ішкі кедергіні анықтаңыз |
|
|
|
Электр шамы және әрқайсысының кедергісі 10 Ом болатын параллель қосылған екі резистор ЭҚК 12 В аккумуляторға қосылған. Тізбектегі ток күші 0,5 А болса , батареяның ішкі кедергісін табыңыз.
|
|
Қосымша №2 Жұптық жұмыс
|
№ |
Тапсырмалар |
Жауабы |
|
1 |
Батареяның ЭҚК-і 8В,ал ішкі кедергісі 0,8Ом болса,сыртқа кедергісі 11,5Ом-ға тең болады. а)Тізбек бөлігіндегі ток күшін анықтаңыз б)Батарея қысқыштарындағы кернеуді есептеңіз в) Батареяның кернеуінің мәнін табыңыз |
|
|
2 |
Кедергісі 25 Ом резисторды ток көзіне жалғағанда , ток күші 0,5А болды. а) Ток көзінің ЭҚК-ін есептеңіз б) Ішкі кедергісін анықтаңыз. |
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
Толық тізбек үшін Ом заңына есептер шығарады |
1. а)Тізбек бөлігіндегі ток күшін анықтайды б)Батарея қысқыштарындағы кернеуді есептейді в) Батареяның кернеуінің мәнін табады 2. а) Ток көзінің ЭҚК-ін есептейді б) Ішкі кедергісін анықтайды |
Қосымша №3 Жеке жұмыс

ЖАУАБЫ:

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Толык тізбек үшін Ом заңы
Толык тізбек үшін Ом заңы
Толық тізбек үшін Ом заңы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
|
Бөлім: |
Тұрақты ток |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Толық тізбек үшін Ом заңы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.2.4 –толық тізбек үшін Ом заңын қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Толық тізбек үшін Ом заңының формуласын қолданып,есептер шығарады. ЕББҚ(көру қабілеті зақымдалған) |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану және жоғары ойлау дағдылары |
|
|
Сабақ құндылығы |
6-құндылық Жасампаздық және жаңашылдық • Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу. • Зерттеуге, экспериментке бағытталған жобалық тапсырмаларды орындау |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (3мин) |
Амандасу. Оқушылардың көңіл күйін сұрап,психологиялық жағдай жасау. «Word wall» симуляторы. Үй тапсырмасын сұрау. Сұрақ-жауап: 1.Бірлік зарядты тасымалдау кезінде бөгде күштердің атқаратын жұмысына тең шама қалай аталады? (ЭҚК) 2.Өткізгіштегі электр тогын сипаттау үшін қандай физикалық шамалар енгізіледі?(ток күші және ток тығыздығы) 3.Тізбек бөлігі үшін заңын тұжырымдаңыз. (тізбек бөлігіндегі ток күші кернеуге тура пропорционал ал кедергіге кері пропорционал) 4.Ток күшінің өлшем бірлігі қандай?(А) 5.Ток күшін қандай құралмен өлшейді?(амперметр) |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Бір біріне жылы лебіз білдіреді. «Word wall» симуляторын пайдаланып кездейсоқ шеңбер арқылы шыққан есімдері бойынша мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап беріп, үй тапсырмасына шолу жасайды. |
Қ.Б: Ынталандыру . |
Интерактивті тақта https://wordwall.net/ru/resource/59226401
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (7 мин) (10мин) (10мин) (12мин) |
Жаңа сабақ «Миға шабуыл» -Күнделікті тұрмыста техникалық құралдарды қолдану үшін бізге не қажет? -Қысқа тұйықталу туралы не білеміз? Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін сұрақтар қойылады және бейнежазба көрсетіледі. Сабақтың тақырыбын, мақсатын айту. «Пазл» әдісі арқылы топқа бөлу Сурет қиындылары арқылы формула құрастырып оқушыларды 3 топқа бөлу. 1-топ.Ток күші 2-топ.Электр қозғаушы күш 3-топ.Кедергі Топтық жұмыс . «Ойлан,жұптас,бөліс»әдісі арқылы топтарға тапсырмалар жазылған билеттер таратылады.
Жұптық жұмыс . «Семантикалық карта» әдісі арқылы кестеде берілген есептердің жауабын анықтап кестені толтырады. Оқушыларға кесте беріледі.
Жеке жұмыс. «Айналмалы бекеттер»әдісі
|
Сұрақтарға жауап береді. Бейнежазба арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.
Ток күші,ЭҚК,кедергі формулаларын сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
Топпен бірлесіп билеттерде берілген топтардың атына байланысты сұрақтар мен тапсырмаларды орындайды. Орындап болған соң топтар кезекпен кезек бір-бірімен бөліседі. ЕББҚ бала үшін кестенің қаріпі үлкейтіліп беріледі.
Берілген тапсырманы жұп болып орындап,талқылап, шығару жолдарымен бөліседі.
ЕББҚ бала үшін кестенің қаріпі үлкейтіліп беріледі.
Ұялы телефон арқылы бейнежазбаны көреді. Сұрақтарға ретімен жауап береді. ЕББҚ бала үшін кестенің қаріпі үлкейтіліп беріледі және тапсырманы мұғалімнің қолдауымен орындайды.
|
Қ.Б.Әріптесіңді бағала әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.
Б.К. Толық тізбек үшін Ом заңына есептер шығарады.
Дескриптор. 1. а)Тізбек бөлігіндегі ток күшін анықтайды б)Батарея қысқыштарындағы кернеуді есептейді в) Батареяның кернеуінің мәнін табады 2. а) Ток көзінің ЭҚК-ін есептейді б) Ішкі кедергісін анықтайды
Қ.Б. Интербелсенді тақтада көрсетілген дұрыс жауап үлгісі арқылы өз-өздерін бағалайды.
|
Сурет арқылы топқа бөлу
Қосымша №1 Таратпа қағаздар
Қосымша №2 Таратпа қағаздар
Қосымша №3 Таратпа қағаздар Интербелсенді тақта
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия Үй тапсырмасы (3мин) |
Кері байланыс «Instagram » әдісі .
Тақтаға үлкен көлемде әлеуметтік желі «Instagram » суреті салынған плакат ілінеді. Үйге: Шығармашылық тапсырма Алма, лимон, маринадталған қызанақ немесе қиярды қышқылдық орта ретінде пайдаланып, гальваникалық элемент жасаңыз. Әр ортадағы ЭҚК-ті салыстырыңыз. |
Оқушылар таратылған стикерлер арқылы бүгінгі сабақ түсінікті әрі қызықты болса лайк басады.Толық түсінбеген әрі толықтыруды қажет етемін дейтін оқушылар пікр қалдыратын болады. |
|
|
Қосымша №1 Топтық жұмыс
|
Топтар |
Сұрақтар |
Жауабы |
|
1-топ. Ток күші |
Толық тізбек үшін Ом заңын тұжырымдаңыз |
|
|
Тізбектегі жалпы кедергіні
анықтаңыз,егер өткізгіштің кедергілері R1 = R2 = 1,75 Ом, R3 = 2
Ом, R4 = 6 Ом |
|
|
|
Ток көзінің ЭҚК 3 В, оның ішкі кедергісі 1 Ом болса,тізбекте пайда болған ток күші қандай? |
|
|
|
2-топ. Электр қозғаушы күш |
Толық тізбек үшін Ом заңын тұжырымдаңыз |
|
|
Толық тізбек үшін Ом заңының формуласынан электр қозғаушы күшті анықтаңыз |
|
|
|
Схемада көрсетілген тізбекте R1 = 2,9 Ом, R2 = 7 Ом, R3 = 3 Ом, көздің ішкі кедергісі 1 Ом. Амперметр 1 А ток көрсетеді. ЭҚК анықтаңыз
|
|
|
|
3-топ. Кедергі |
Толық тізбек үшін Ом заңын тұжырымдаңыз |
|
|
Толық тізбек үшін Ом заңының формуласынан ішкі кедергіні анықтаңыз |
|
|
|
Электр шамы және әрқайсысының кедергісі 10 Ом болатын параллель қосылған екі резистор ЭҚК 12 В аккумуляторға қосылған. Тізбектегі ток күші 0,5 А болса , батареяның ішкі кедергісін табыңыз.
|
|
Қосымша №2 Жұптық жұмыс
|
№ |
Тапсырмалар |
Жауабы |
|
1 |
Батареяның ЭҚК-і 8В,ал ішкі кедергісі 0,8Ом болса,сыртқа кедергісі 11,5Ом-ға тең болады. а)Тізбек бөлігіндегі ток күшін анықтаңыз б)Батарея қысқыштарындағы кернеуді есептеңіз в) Батареяның кернеуінің мәнін табыңыз |
|
|
2 |
Кедергісі 25 Ом резисторды ток көзіне жалғағанда , ток күші 0,5А болды. а) Ток көзінің ЭҚК-ін есептеңіз б) Ішкі кедергісін анықтаңыз. |
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
Толық тізбек үшін Ом заңына есептер шығарады |
1. а)Тізбек бөлігіндегі ток күшін анықтайды б)Батарея қысқыштарындағы кернеуді есептейді в) Батареяның кернеуінің мәнін табады 2. а) Ток көзінің ЭҚК-ін есептейді б) Ішкі кедергісін анықтайды |
Қосымша №3 Жеке жұмыс

ЖАУАБЫ:

шағым қалдыра аласыз



















