|
Білім беру ұйымының атауы |
Есет мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Топырақ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жалғасбаева.С |
|||||
|
Күні: |
13.03.2026 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№18 сабақ Топырақтың құрамы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Топырақтың құрамын білетін болады |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Талап бар жерде тәртіп бар»
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Есік алдындағы топырақты зерттеп,түйген ойларыңды жазып кел. Ол топырақтың пайдасы неде екенін ажырат. ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Саралау дереккөздер әдісі арқылы жүзеге асады 1-тапсырма Тәжірибе жасауға дайындық Ақ қағазға топырақ салып анықтап қарату. Не көріп тұрғанын, не бар екенін сұрау? ЕБҚ Мақсаты: топырақ түрлерімен таныстыру Топырақ түрлерін түсіне қарап ажыратып көр. Олардың түстері бірдей ме? Бірдей болмаса неге? Саралау дереккөздер әдісі арқылы орындалады 2-тапсырма «Тәжірибе стансасы» әдісі Тәжірибе жасау арқылы топырақтың құрамына енетін заттарды анықта. 1-тәжірибе Су құйылған стақанға бір уыс топырақ сал. Топырақ суға түскенде нені көрдіңдер? Қандай қорытынды жасауға болады? Судың түбіне түскен топырақтың ішінен нелерді ажыратуға болады? Судың бетінде қалқып жүрген не? Қандай қорытынды жасауға болады? ЕҚБ Мақсаты: топырақ туралы білетінін түсіндіруге бағыттау Топырақ туралы өз білетініңді жаз. Оның қандай түрлері адамға пайдалы? Сергіту сәті «Нейрожаттығулар» әдісі Саралау дереккөздер әдісі арқылы орындалады 3-тапсырма 2-тәжірибе - Қағаз сүлгінің үстіне жарты уыс топырақ сеп. - Оны қағазға қаттылап қыс. - Топырақты су құйылған стақанға себе сал. - Қағаздың үстінде не көрінді? - Қандай қорытынды жасауға болады? Қорытынды: Топырақ қарашіріктен, құмнан және саздан тұрады. Топырақта ауа мен ылғал болады. Саралау тапсырмасы: топтық 5-тапсырма «Ойлан.Бірік.Бөліс»стратегиясы -Балалар, топырақ дегеніміз не? -Топырақ туралы не білеміз? Қайталау:Топырақ – жер қыртысының үстіңгі қабаты, ол тау жыныстарының бұзылуы және өсімдк пен жан-жануарлардың, организмдердің қарым-қатынасы нәтижесінде пайда болған. Топырақ дегеніміз - жердің бетіндегі өсімдік өсетін жұмсақ қабаты. Яғни, топырақ құрамына өсімдіктердің, жан - жануарлардың, қалдықтарының араласуы арқылы пайда болады Үй тапсырмасы Оқулықтағы топырақ жайлы мәліметтерді оқу және қосымша мәліметтер жинақтап келу. Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Дереккөздер: кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады Дереккөздер: кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады Тәжірибе жасайды Дереккөздер: кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Ұжымдық жұмыс арқылы қорытынды шығарады Тапсырманы орындайды Тақырыпты қорытады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Медаль » әдісі
Дескриптор: Есік алдындағы топырақты зерттеп,түйген ойларыңды жазып келеді-1б Тамаша! Дескриптор: Тәжірибе жасау жолдарын біледі, қолданады-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Топырақ құрамына зерттеу жүргізеді-1б Зерттеу үшін не керектігін біледі-1б Тапсырмаларды мұқият орындайды-1б Керемет!
Дескриптор: Топырақтың құрамында су болатыны туралы қорытынды жасайды-1б Дескриптор: Топырақ туралы білімдерін қорытындылайды-1б Іс жүзінде топыраққа талдау жасай алады-1б
«Ноутбок» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары https://wordwall.net/ru/resource/79385560/%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B-%D1%82%D1%96%D0%BB%D1%96/%D1%82%D0%BE%D0%BF%D1%8B%D1%80%D0%B0%D2%9B%D1%82%D1%8B%D2%A3 Жұмыс дәптері Стакан Су Топырақ Оқулық Қимылдар Суреттер Қағаз сүлгі Су Топырақ
Оқулық Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Топырақ
Топырақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
Есет мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Топырақ |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жалғасбаева.С |
|||||
|
Күні: |
13.03.2026 |
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№18 сабақ Топырақтың құрамы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Топырақтың құрамын білетін болады |
|||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
"АДАЛ АЗАМАТ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ Астана, 2025 БАҒДАРЛАМАСЫ БІРТҰТАС ТӘРБИЕ Қаңтар айы: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Талап бар жерде тәртіп бар»
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық мақсаты: Мектепте, қоғамда этикалық және құқықтық нормалар мен ережелерді сақтаудың маңыздылығын білу Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Есік алдындағы топырақты зерттеп,түйген ойларыңды жазып кел. Ол топырақтың пайдасы неде екенін ажырат. ЖИ: «wordwall.» ойыны Жаңа тақырып ФС тапсырмасы Саралау дереккөздер әдісі арқылы жүзеге асады 1-тапсырма Тәжірибе жасауға дайындық Ақ қағазға топырақ салып анықтап қарату. Не көріп тұрғанын, не бар екенін сұрау? ЕБҚ Мақсаты: топырақ түрлерімен таныстыру Топырақ түрлерін түсіне қарап ажыратып көр. Олардың түстері бірдей ме? Бірдей болмаса неге? Саралау дереккөздер әдісі арқылы орындалады 2-тапсырма «Тәжірибе стансасы» әдісі Тәжірибе жасау арқылы топырақтың құрамына енетін заттарды анықта. 1-тәжірибе Су құйылған стақанға бір уыс топырақ сал. Топырақ суға түскенде нені көрдіңдер? Қандай қорытынды жасауға болады? Судың түбіне түскен топырақтың ішінен нелерді ажыратуға болады? Судың бетінде қалқып жүрген не? Қандай қорытынды жасауға болады? ЕҚБ Мақсаты: топырақ туралы білетінін түсіндіруге бағыттау Топырақ туралы өз білетініңді жаз. Оның қандай түрлері адамға пайдалы? Сергіту сәті «Нейрожаттығулар» әдісі Саралау дереккөздер әдісі арқылы орындалады 3-тапсырма 2-тәжірибе - Қағаз сүлгінің үстіне жарты уыс топырақ сеп. - Оны қағазға қаттылап қыс. - Топырақты су құйылған стақанға себе сал. - Қағаздың үстінде не көрінді? - Қандай қорытынды жасауға болады? Қорытынды: Топырақ қарашіріктен, құмнан және саздан тұрады. Топырақта ауа мен ылғал болады. Саралау тапсырмасы: топтық 5-тапсырма «Ойлан.Бірік.Бөліс»стратегиясы -Балалар, топырақ дегеніміз не? -Топырақ туралы не білеміз? Қайталау:Топырақ – жер қыртысының үстіңгі қабаты, ол тау жыныстарының бұзылуы және өсімдк пен жан-жануарлардың, организмдердің қарым-қатынасы нәтижесінде пайда болған. Топырақ дегеніміз - жердің бетіндегі өсімдік өсетін жұмсақ қабаты. Яғни, топырақ құрамына өсімдіктердің, жан - жануарлардың, қалдықтарының араласуы арқылы пайда болады Үй тапсырмасы Оқулықтағы топырақ жайлы мәліметтерді оқу және қосымша мәліметтер жинақтап келу. Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Дереккөздер: кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады Дереккөздер: кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады Тәжірибе жасайды Дереккөздер: кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады Жеке жұмыс жасайды Жаттығу жасайды Ұжымдық жұмыс арқылы қорытынды шығарады Тапсырманы орындайды Тақырыпты қорытады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Медаль » әдісі
Дескриптор: Есік алдындағы топырақты зерттеп,түйген ойларыңды жазып келеді-1б Тамаша! Дескриптор: Тәжірибе жасау жолдарын біледі, қолданады-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Топырақ құрамына зерттеу жүргізеді-1б Зерттеу үшін не керектігін біледі-1б Тапсырмаларды мұқият орындайды-1б Керемет!
Дескриптор: Топырақтың құрамында су болатыны туралы қорытынды жасайды-1б Дескриптор: Топырақ туралы білімдерін қорытындылайды-1б Іс жүзінде топыраққа талдау жасай алады-1б
«Ноутбок» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары https://wordwall.net/ru/resource/79385560/%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B-%D1%82%D1%96%D0%BB%D1%96/%D1%82%D0%BE%D0%BF%D1%8B%D1%80%D0%B0%D2%9B%D1%82%D1%8B%D2%A3 Жұмыс дәптері Стакан Су Топырақ Оқулық Қимылдар Суреттер Қағаз сүлгі Су Топырақ
Оқулық Суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
![]()
шағым қалдыра аласыз

















