№19 ЖОББМ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Топырақ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әсет Айым Сабырбекқызы |
|
Күні: |
14.01.2026 |
|
Сыныбы: 3 «Е» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№17 сабақ.Топырақ не үшін қажет? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.3.4.1 топырақтың рөлін және негізгі қасиеттерін түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Топырақтың тіршілік маңызын түсінеді. |
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушы лықты ояту 2 мин. |
Психологиялық ахуал ЖИ «Жылы лебіз» Оқушыларды жігерлендіру,оқу атмосферасына кіру. |
Оқушылар іс-қимыл,сөйлеу дағдыларымен жұмыс істейді. |
Мадақтау арқылы. Жарайсыңдар! Кереметсіңдер! Өте жақсы! |
Презентация |
|
5 мин |
«Өткенді бекіту» айдары Фотоаппарат әдісі Өтілген бөлімді пысықтау 1.Табиғат деген не? 2. Табиғат нешеге бөлінеді? 3. Тірі табиғатты ата? 4. Өлі табиғатты ата? 5. Судың табиғаттағы үш күйін ата? 6. Суда еритін заттар нелер? 7. Су көздері нелер? 8.Судың адам үшін маңызы. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: Өтілген бөлім бойынша сұрақтарға жауап береді-1б Мадақтау арқылы. Жарайсыңдар! Кереметсіңдер! Өте жақсы! |
Презентация |
|
2 мин. |
«Миға шабуыл» айдары.Дүрбі әдісі Суретке қара. Олардың барлығына не ортақ? Сабақ мақсаты Жұмыс бағытын айту Апта дейексөзі |
Оқушылар суреттерге қарап ортақ затты анықтайды. |
Дескриптор: Тақырыпты ашады-1б |
Презентация |
|
5 мин. |
«Ассоциация» әдісі «Топырақ» деген сөзді естігенде сендер қандай ассоциацияларды көз алдына елестетесіңдер? Топырақты кім мекен етеді деп ойлайсыңдар? ЖИ Бейнеролик көру |
Оқушылар өз ойларымен, білімдерімен бөліседі. |
Дескриптор: -«Топырақ» деген сөзге ассоциация құрайды-1б Топырақ туралы білімдерін қолдана алады-1б |
Презентация
https://www.youtube.com/watch?v=ZKTxJTw55TQ |
|
2 мин. |
Сәйкестендіру Wordwall платформасы арқылы бейнероликті бекіту. |
Оқушылар 1 және 2-ші қатардағы суреттерді сөйкестендіреді. |
Дескриптор: -суреттерді дұрыс сәйкестендіру-1б |
Презентация |
|
5 мин |
Дәптермен жұмыс Бүгінгі күнді жазып, тапсырма орындау. Топырақты қажет ететін нысандарды жаз,кластер құр |
Оқушылар тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -Топырақты қажет ететін нысандарды жазады-1б |
Презентация Дәптер |
|
Сергіу сәті 2 мин. |
Құм терапиясы Құндылықты дарыту Күй орындалу уақытымен оқушылар алдарындағы тарелкедегі құмнан оюлар салады. |
Оқушылар сергіту сәтін орындайды. Ұлттық құндылықты дәріптеу.(бір уыс топырақ мағынасын жасап жатқанын визуализация жасату) |
Мадақтау арқылы. Жарайсыңдар! Кереметсіңдер! Өте жақсы! |
Презентация Құм салынған ыдыс |
|
2 мин. |
Оқулықпен жұмыс «Есте сақта» айдары Топырақ қабатының жер бетіндегі тіршілік үшін маңызы зор. «Сен білесің бе?» айдары Бір шөкім топырақта миллиардқа жуық микроб бар. |
Оқушылар мұқият тыңдап,есте сақтайды. |
Дескриптор: -берілген ақпаратты есте сақтайды – 1б |
Презентация |
|
15 мин. |
«Зертте» әдісі Топтық жұмыс Топырақтың адам өмірінде қандай маңызы бар? Топырақ түрлері көп. Қара топырақ (құнарлы), құмды топырақ (су ұстамайды), сазды топырақ (су өткізбейді), тасты топырақ (өсімдіктер үшін қолайсыз). Топырақ өсімдіктердің тіршілігі үшін неге маңызды? Жауап: Өсімдіктер тамыры арқылы топырақтан су мен қоректік заттарды алады. «Гүл отырғызу» практикалық кезеңі Топырақта микробтар көп болғандықтан,гигиена мен тазалықты сақтай отыра, жұмысты резеңке қолғапты киюден бастаймыз |
Оқушылар гүлдің және ағаштың бөліктерін дұрыс айтып,гүл отырғызуды бастайды. Жұмыс соңында гүл отырғызу кезеңдерімен таныстырады. |
Дескриптор: -ағаш пен гүл бөліктерін дұрыс айтады-1б -гүл отырғызу кезеңдерін дұрыс айтады-1б -гүл отырғызады-1б |
Презентация Тақтамен жұмыс |
|
Сабақтың соңы. Бекіту Рефлексия 5 мин. |
Рефлексия «ҚҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет - Мен үшін қызық Бағалау. Асық ұпай жинау. Үй тапсырмасы |
-Тапсырмаларды орындағандары бойынша өз-өздерін әділ бағалайды. бет оқу,мазмұндау |
-Сабақтан алған әсерлерін кері байланыс арқылы білдіреді. |
Презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Топырақ не үшін қажет
Топырақ не үшін қажет
№19 ЖОББМ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Топырақ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әсет Айым Сабырбекқызы |
|
Күні: |
14.01.2026 |
|
Сыныбы: 3 «Е» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
№17 сабақ.Топырақ не үшін қажет? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.3.4.1 топырақтың рөлін және негізгі қасиеттерін түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Топырақтың тіршілік маңызын түсінеді. |
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушы лықты ояту 2 мин. |
Психологиялық ахуал ЖИ «Жылы лебіз» Оқушыларды жігерлендіру,оқу атмосферасына кіру. |
Оқушылар іс-қимыл,сөйлеу дағдыларымен жұмыс істейді. |
Мадақтау арқылы. Жарайсыңдар! Кереметсіңдер! Өте жақсы! |
Презентация |
|
5 мин |
«Өткенді бекіту» айдары Фотоаппарат әдісі Өтілген бөлімді пысықтау 1.Табиғат деген не? 2. Табиғат нешеге бөлінеді? 3. Тірі табиғатты ата? 4. Өлі табиғатты ата? 5. Судың табиғаттағы үш күйін ата? 6. Суда еритін заттар нелер? 7. Су көздері нелер? 8.Судың адам үшін маңызы. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: Өтілген бөлім бойынша сұрақтарға жауап береді-1б Мадақтау арқылы. Жарайсыңдар! Кереметсіңдер! Өте жақсы! |
Презентация |
|
2 мин. |
«Миға шабуыл» айдары.Дүрбі әдісі Суретке қара. Олардың барлығына не ортақ? Сабақ мақсаты Жұмыс бағытын айту Апта дейексөзі |
Оқушылар суреттерге қарап ортақ затты анықтайды. |
Дескриптор: Тақырыпты ашады-1б |
Презентация |
|
5 мин. |
«Ассоциация» әдісі «Топырақ» деген сөзді естігенде сендер қандай ассоциацияларды көз алдына елестетесіңдер? Топырақты кім мекен етеді деп ойлайсыңдар? ЖИ Бейнеролик көру |
Оқушылар өз ойларымен, білімдерімен бөліседі. |
Дескриптор: -«Топырақ» деген сөзге ассоциация құрайды-1б Топырақ туралы білімдерін қолдана алады-1б |
Презентация
https://www.youtube.com/watch?v=ZKTxJTw55TQ |
|
2 мин. |
Сәйкестендіру Wordwall платформасы арқылы бейнероликті бекіту. |
Оқушылар 1 және 2-ші қатардағы суреттерді сөйкестендіреді. |
Дескриптор: -суреттерді дұрыс сәйкестендіру-1б |
Презентация |
|
5 мин |
Дәптермен жұмыс Бүгінгі күнді жазып, тапсырма орындау. Топырақты қажет ететін нысандарды жаз,кластер құр |
Оқушылар тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -Топырақты қажет ететін нысандарды жазады-1б |
Презентация Дәптер |
|
Сергіу сәті 2 мин. |
Құм терапиясы Құндылықты дарыту Күй орындалу уақытымен оқушылар алдарындағы тарелкедегі құмнан оюлар салады. |
Оқушылар сергіту сәтін орындайды. Ұлттық құндылықты дәріптеу.(бір уыс топырақ мағынасын жасап жатқанын визуализация жасату) |
Мадақтау арқылы. Жарайсыңдар! Кереметсіңдер! Өте жақсы! |
Презентация Құм салынған ыдыс |
|
2 мин. |
Оқулықпен жұмыс «Есте сақта» айдары Топырақ қабатының жер бетіндегі тіршілік үшін маңызы зор. «Сен білесің бе?» айдары Бір шөкім топырақта миллиардқа жуық микроб бар. |
Оқушылар мұқият тыңдап,есте сақтайды. |
Дескриптор: -берілген ақпаратты есте сақтайды – 1б |
Презентация |
|
15 мин. |
«Зертте» әдісі Топтық жұмыс Топырақтың адам өмірінде қандай маңызы бар? Топырақ түрлері көп. Қара топырақ (құнарлы), құмды топырақ (су ұстамайды), сазды топырақ (су өткізбейді), тасты топырақ (өсімдіктер үшін қолайсыз). Топырақ өсімдіктердің тіршілігі үшін неге маңызды? Жауап: Өсімдіктер тамыры арқылы топырақтан су мен қоректік заттарды алады. «Гүл отырғызу» практикалық кезеңі Топырақта микробтар көп болғандықтан,гигиена мен тазалықты сақтай отыра, жұмысты резеңке қолғапты киюден бастаймыз |
Оқушылар гүлдің және ағаштың бөліктерін дұрыс айтып,гүл отырғызуды бастайды. Жұмыс соңында гүл отырғызу кезеңдерімен таныстырады. |
Дескриптор: -ағаш пен гүл бөліктерін дұрыс айтады-1б -гүл отырғызу кезеңдерін дұрыс айтады-1б -гүл отырғызады-1б |
Презентация Тақтамен жұмыс |
|
Сабақтың соңы. Бекіту Рефлексия 5 мин. |
Рефлексия «ҚҚҚҚ» әдісі -Мен үшін құнды -Мен үшін қиын -Мен үшін қажет - Мен үшін қызық Бағалау. Асық ұпай жинау. Үй тапсырмасы |
-Тапсырмаларды орындағандары бойынша өз-өздерін әділ бағалайды. бет оқу,мазмұндау |
-Сабақтан алған әсерлерін кері байланыс арқылы білдіреді. |
Презентация |
шағым қалдыра аласыз













