Топырақтың экологиялық проблемалары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Топырақтың экологиялық проблемалары

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар 7 сынып география пәнінен тақырыбы топырақтың экологиялық проблемалар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім

3 бөлім

Педагогтың аты-жөні

Бидақметова Б.С.

Күні

22.01.2024 ж

Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Топырақтың экологиялық проблемалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.4.5- топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар:

Топырақ өзгерісіне әсер ететін факторларды біледі

Топырақтын экологиялық проблемаларын жіктейді

Оқушылардың басым бөлігі:

Топырақтын ластану себеп-салдарын түсіндіре алады

Кейбір оқушылар:

Топырақ ластанудың негізгі себептерін, экологиялық фақторларын талдайды, проблеманы шешу жолдарын ұсынады және баға береді.

Бағалау критерииі

Топырақ ластанудың негізгі себептерін түсіндіреді

Топырақтың экологиялық проблемаларын шешу жолдарын ұсынады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

1 мин



2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал орнату. «Кубик» әдісі. Оқушылар шаттық шеңберін құрып, бір-біріне кубикті лақтыра отырып, сәттілік тілейді.

Өткен тақырыпты қайталау:

  1. Қазақстан аумағында топырақтың қандай түрлеріне тән?

  2. Қазақстан аумағыны топырақ ерекшелігі қандай?

  3. Өздерің түратын жердің топырағын сипаттаңдар.

  4. Қандай түрге жатады?

  5. Докучаев В.В.



топқа бөліу


Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіреді, топпен талқылайды, топтан бір оқушы тапсырманы көрсетеді

Бағалау парағын

тарату



Интерактивті тақта

слайд




Ортасы

2 мин






2 мин

15 мин





















1 мин


5 мин







5 мин

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Бейнекөрсетілімді көреді

Бейнекөрсетілім арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын ашады және мақсаттарын анықтайды. Мұғалім нақты сабақ тақырыбымен мақсатын жариялайды

3 топқа тапсырма таратамын





I тапсырма

1 топ «Жүзім шоқтары» әдісі. ТЖ, ЖЖ

Тапсырма. Топырақ эрозиясының түрлерін жазу.

Дескрипторлер

-Топырақтың ластану себептерін атайды

-Топырақтың эрозия түрлері атайды

Жел эрозиясы, шаңды дауыл, күнделікті жел эрозиясы, су эрозиясы, су апаты, бетт, жыралық эрозия. Химиялық жолмен ластануы, антропогендік факторлар.ік эрозия

2 топ «Сәйкестендіру кестесі». ТЖ, ЖЖ

Тапсырма. Терминдерді анықтамаларымен сәйкестендіру

Дескрипторлер

- Термин сөздердің анықтамаларын сәйкестендіре алады

- Топыраққа әсерін айта алады

3 топ «Картамен жұмыс». ТЖ, ЖЖ

Тапсырма. Қазақстанның топырақтарының экологиялық апатты аймақтарын белгілеу.

Дескрипторлер

-Туған өлкенің эрозияға ұшыраған аймақтарын Қазақстанның картасынан көрсетеді

- Пайдал ы қазбаларды табу жұмыстарынан,тау-кен өндірісінің қалдықтарымен ластанған аймақтарды көрсетеді.

ҚБ: «Жарайсың!»

ҚБ: Тапсырманың дескрипторлер бойынша топтар бірін-бірі бағалайды


Сергіту сәті. «Ритм ойын».

II тапсырма

«Алма ағашы» әдісі. Т.Ж, Ж.Ж.

Оқушылар топырақтың экологиялық ластану дәрежесіне баға бере отырып, шешу жолдарын жазады. Алма ағашына алмаларды жабсырады.

Тапсырма 1.Топырақтың экологиялық жағдайын шешіп, баға бер.

-Топырақ эрозиясы түрлерінің топта талқылау арқылы шешеу жолдарын ұсынады-Топырақтың экологиялық жағдайына баға береді

ҚБ: «Жарайсың!»

III тапсырма

2-тапсырма. Тақырыпты қорытындылау «Сәттілік фортунасы» ойынын ойнау. Оқушылардың өткен және бүгінгі тақырыпты қортындылау үшін, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру үшін қолданылды.

Дескрипторлер

- Топырақ өзгерісіне әсер ететін факторларды атайды;

-Қазақстанның топырақ түрлерін анықтайды

ҚБ: «Жарайсыңдар!». Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды атап, бағалау. Күнделікке бағаларын қою.


Слайдта көрсетілген суретті талқылайды




Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі












Сергіту сәтін жасайды



Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Күнделікке бағаларын қойдырады.

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау






























Бағалау парақшасын толтырады.




Фломастер







Оқулықпен жұмыс















Атлас пен жұмыс





Сергіту сәті

видео

Сабақтың соңы

2 мин

Үй-тапсырмасы: § 34 оқу, 122 бет сұрақтарға жауап беру.

Кері байланыс.



Бүгінгі сабаққа кері байланыс жасайды.


Рефлексия



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.02.2024
250
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі