|
Білім беру ұйымының атауы ___________________________________________________________________________________________________________________ Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар Сабақтың тақырыбы: Топырақтың экологиялық проблемалары |
|||||
|
Бөлім |
|
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||
|
Күні |
|
||||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Топырақтың экологиялық проблемалары |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.4.5- топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады ЕБҚ- топырақтардың экологиялық проблемаларын біледі; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Топырақтардың экологиялық проблемаларын анықтайды; Топырақ ластанудың негізгі себептерін ,экологиялық фақторларын талдайды,проблеманы шешу жолдарын ұсынады және баға береді. *Топырақтың экологиялық проблемаларын біледі, шешу жолдарын түсінеді. |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, сабаққа дайындығына назар аудару. Топқа бөлу үшін http://qazmath.net/quraldar/topka-bolu платформасаын қолданып 4-топқа бөлемін.
Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісі арқылы кезекпен сұрап шығамын: 1. Қазақстан аумағына топырақтың қандай түрлері тән? 2.Қазақстан аумағының топырақ ерекшелігі қандай? Және т.б. сұрақтар қойылады. «Миға шабуыл» сұрақтарын қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтаймыз. 1.Су ағындары топыраққа қандай зиянды тигізеді? 2.Жыралар топыраққа қандай зардаптарды тигізеді? 3. Топырақ энергиясын болдырмау үшін қандай шаралар қолданады? 4. Адам мен топырақ арасындағы іс-әрекетке байланысты қандай кереғар проблеманы анықтадыңдар? Оқушылрадың жауаптарын тыңдаймын. Ендеше бүгінгі тақырыбыз «Топырақтың экологиялық проблемалары» жайлы болмақ. Сабақ мақсаттары таныстырылады. |
«Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіреді. Берілген сұрақтарға өз пікірін, көзқарастарын білдіру арқылы жауап береді, үй тапсырмасын еске түсіреді. Жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында оқулық жаңа түсініктермен танысады. |
ҚБ 2 балл |
Оқулық АКТ
Ашық сұрақ-жауаптар |
|
|
Ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма беремін Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Эрозия, рекультивация, дефляция 1-Тапсырма. Топтық жұмыс. Қазақстанның қандай топырақ түрлері егін шаруашылығы үшін тиімді? Оған дәлел келтіреді? Жүргізілген егін шаруашылық жұмыстарының топыраққа қандай зиянды әсерлері бар?
2-Тапсырма. Жұптық жұмыс. 1.Топырақ картасын пайдаланып, Қазақстанның қандай аумақтарында топырақ эрозиясы бар екендігін анықтап, оны түсіндіреді? 2.Жайылымды тиімсіз пайдалану қандай проблемаға алып келетінін түсіндіреді?
|
Дескриптор: Топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп түсіндіреді. Дескриптор: Оқулық пен атлас картаны пайдаланып Қазақстанда кездесетін топырақтарды анықтайды. Қазақстандағы топырақ түрлерінің шаруашылық салаларында қолданылуын сипаттайды; Егін шаруашылығы нәтижесінде топырақта қалыптасатын экологиялық проблемаларды анықтайды. Дескриптор: Картаны пайдаланып Қазақстанда кездесетін топырақ эрозиясы кездесетін аймақтарды анықтайды. Жайылымдарды тиімсіз пайдалану қандай проблемаларға алып келетінін түсіндіреді. Топырақ эрозиясын алдын алу шараларын талдайды. |
Жалпы 2 балл Жалпы 3 балл ҚБ 3 балл |
АКТ Сурет Дәптер Атлас Оқулық Суреттер Оқулық Атлас Сурет Дәптер |
|
|
ЕБҚ |
Жеке тапсырма. **1-тапсырма. Дәптерге оқулық мәтіннен негізгі ұғымдар мен терминдерді жазып алады. **2-тапсырма. Сұраққа ауызша жауап береді. 1. Топырақ өзгерісіне әсер ететін факторларды ата. 2. Топырақ эрозиясы түрлерін анықта? Оқушының тапсырмаларды орындау барысын бақылап, жауаптарын тыңдаймын. |
Сұрақтарға жауап береді, дәптерге негізгі түсініктерді жазады. |
Жеке бағалау жүргізіледі |
Оқулық Дәптер Ашық сұрақ-жауаптар |
|
|
Бөлім бойынша жиынтық бағалау жұмысын орындау |
Сабақтың келесі бөлігінде «Физикалық география бөлімі. Биосфера бөлімшесі» бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындатамын |
БЖБ тапсырмаларын дәптерге орындайды |
ЖБ балл |
7-сынып атласы БЖБ дәптері |
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Үй тапсырмасы: §34 оқу, сұрақтарға жауап беру. |
Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі,өзара топтық бағалау жүргізеді жүргізеді. |
Дескрипторды назарға алып бағаланады |
Бағалау парағы |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Топырақтың экологиялық проблемалары ҚМЖ 7 сынып
Топырақтың экологиялық проблемалары ҚМЖ 7 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы ___________________________________________________________________________________________________________________ Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар Сабақтың тақырыбы: Топырақтың экологиялық проблемалары |
|||||
|
Бөлім |
|
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||
|
Күні |
|
||||
|
Сынып 7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Топырақтың экологиялық проблемалары |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.4.5- топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады ЕБҚ- топырақтардың экологиялық проблемаларын біледі; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Топырақтардың экологиялық проблемаларын анықтайды; Топырақ ластанудың негізгі себептерін ,экологиялық фақторларын талдайды,проблеманы шешу жолдарын ұсынады және баға береді. *Топырақтың экологиялық проблемаларын біледі, шешу жолдарын түсінеді. |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, сабаққа дайындығына назар аудару. Топқа бөлу үшін http://qazmath.net/quraldar/topka-bolu платформасаын қолданып 4-топқа бөлемін.
Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісі арқылы кезекпен сұрап шығамын: 1. Қазақстан аумағына топырақтың қандай түрлері тән? 2.Қазақстан аумағының топырақ ерекшелігі қандай? Және т.б. сұрақтар қойылады. «Миға шабуыл» сұрақтарын қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтаймыз. 1.Су ағындары топыраққа қандай зиянды тигізеді? 2.Жыралар топыраққа қандай зардаптарды тигізеді? 3. Топырақ энергиясын болдырмау үшін қандай шаралар қолданады? 4. Адам мен топырақ арасындағы іс-әрекетке байланысты қандай кереғар проблеманы анықтадыңдар? Оқушылрадың жауаптарын тыңдаймын. Ендеше бүгінгі тақырыбыз «Топырақтың экологиялық проблемалары» жайлы болмақ. Сабақ мақсаттары таныстырылады. |
«Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіреді. Берілген сұрақтарға өз пікірін, көзқарастарын білдіру арқылы жауап береді, үй тапсырмасын еске түсіреді. Жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында оқулық жаңа түсініктермен танысады. |
ҚБ 2 балл |
Оқулық АКТ
Ашық сұрақ-жауаптар |
|
|
Ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру. Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма беремін Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Эрозия, рекультивация, дефляция 1-Тапсырма. Топтық жұмыс. Қазақстанның қандай топырақ түрлері егін шаруашылығы үшін тиімді? Оған дәлел келтіреді? Жүргізілген егін шаруашылық жұмыстарының топыраққа қандай зиянды әсерлері бар?
2-Тапсырма. Жұптық жұмыс. 1.Топырақ картасын пайдаланып, Қазақстанның қандай аумақтарында топырақ эрозиясы бар екендігін анықтап, оны түсіндіреді? 2.Жайылымды тиімсіз пайдалану қандай проблемаға алып келетінін түсіндіреді?
|
Дескриптор: Топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп түсіндіреді. Дескриптор: Оқулық пен атлас картаны пайдаланып Қазақстанда кездесетін топырақтарды анықтайды. Қазақстандағы топырақ түрлерінің шаруашылық салаларында қолданылуын сипаттайды; Егін шаруашылығы нәтижесінде топырақта қалыптасатын экологиялық проблемаларды анықтайды. Дескриптор: Картаны пайдаланып Қазақстанда кездесетін топырақ эрозиясы кездесетін аймақтарды анықтайды. Жайылымдарды тиімсіз пайдалану қандай проблемаларға алып келетінін түсіндіреді. Топырақ эрозиясын алдын алу шараларын талдайды. |
Жалпы 2 балл Жалпы 3 балл ҚБ 3 балл |
АКТ Сурет Дәптер Атлас Оқулық Суреттер Оқулық Атлас Сурет Дәптер |
|
|
ЕБҚ |
Жеке тапсырма. **1-тапсырма. Дәптерге оқулық мәтіннен негізгі ұғымдар мен терминдерді жазып алады. **2-тапсырма. Сұраққа ауызша жауап береді. 1. Топырақ өзгерісіне әсер ететін факторларды ата. 2. Топырақ эрозиясы түрлерін анықта? Оқушының тапсырмаларды орындау барысын бақылап, жауаптарын тыңдаймын. |
Сұрақтарға жауап береді, дәптерге негізгі түсініктерді жазады. |
Жеке бағалау жүргізіледі |
Оқулық Дәптер Ашық сұрақ-жауаптар |
|
|
Бөлім бойынша жиынтық бағалау жұмысын орындау |
Сабақтың келесі бөлігінде «Физикалық география бөлімі. Биосфера бөлімшесі» бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындатамын |
БЖБ тапсырмаларын дәптерге орындайды |
ЖБ балл |
7-сынып атласы БЖБ дәптері |
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Үй тапсырмасы: §34 оқу, сұрақтарға жауап беру. |
Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі,өзара топтық бағалау жүргізеді жүргізеді. |
Дескрипторды назарға алып бағаланады |
Бағалау парағы |
|
шағым қалдыра аласыз

















