|
Білім беру ұйымының атауы |
ҚЗМ «Бәйтерек» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Заттар және олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аширбаева Н.Н. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.01.2024 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 3 « А » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Топырақтың қандай қасиеті бар? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.3 топырақтың негізгі қасиетін анықтау; 3.1.2.3 экспериментті жоспарлау және жүргізу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Топырақтың негізгі қасиетін анықтап, топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу. Топырақтың түсінің өзгеруіне әсер ететін заттарды атай алу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Оқушылардың бойына бір-біріне деген құрмет , жауапкершілік көрсету құндылықтарын дарыту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 10 мин |
І. Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз, Құрметпенен бәріне Бас иеміз біз. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты танытырылады.
1. Топырақтың құрамына нелер кіреді? 2.Топырақ деген не? 3. Қарашірік дегеніміз не? 4.Топырақ құрамын қалпына келтіру үшін не істеу керек? 5.Топырақтың құрамы өзгере ме? «Артық сөзді тап!» - Қарашірік, су, құм, қант, саз, ауа. 6. Сәйкестендір.
|
Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Өзбетінше сәйкестендіреді |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! Дескритор
|
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4,5
Слайд 6 Жұмыс парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1.Топырақтың түсі.
- Топырақ түстері мен құрамы бірдей бола ма? - Топырақ түстері мен құрамы бірдей бола ма? - Топырақтың неше түрі бар екен?. 2.Топырақтың борпылдақтығы. Стақандардағы топырақпен эксперимент жүргізу. 1. Саз бен қаратопырақ стақандарынан бір уыс топырақ алып, екі алақанға қысу. Алақанды ашу. Не өзгерді? - Қай жерде ауа көбірек екен? - Топырақтың ішінде ауа қай жерде болады? - Сазды топырақты қалай атауға болады? - Құрамында ауа көп топырақты қалай атайды? - Топырақта ауа не үшін керек? Топтың ортақ шешімін кестеге толтырып, басқалармен ой бөлісу.
3.Топырақтың басты қасиеті. Тақтаға «құнарлылық» сөзін жазу. Жазылған сөздің түбірін анықтау. - Құнарлы топырақ дегенді естулерің бар ма? - Құнарлы топырақ деген нені білдіреді? - Қандай топырақ ең құнарлы деп ойлайсыңдар? - Неге? 5. Жұптық жұмыс. Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен танысқан соң, жеке сұрақтарға жауап береді
2. Жердің құнарлы беткі қабаты а) саз б) топырақ в) ағаш 1б\
3 . Топырақ қандай бөлшектерден тұрады? ___________________________________1б\
4. Топырақта ___________неғұрлым көп болса, ол соғұрлым ___________________ болады. 2б\ 5. Қалай ойлайсың, қандай топырақ борпылдақ болады? ___________________________________1б\ Топырақтың өсімдіктерді сумен және қоректік заттармен қамтамасыз ету қасиетін құнарлылық деп атайды. Ол топырақтың құрамындағы қарашіріктің мөлшеріне байланысты болады. Қарашірік неғұрлым көп болса, топырақтың түсі соғұрлым қара болады. Мұндай топырақ су мен онда еріген қоректік заттарды сақтай алады. Топырақ ішіндегі су мен қоректік заттар топырақ ішіндегі өте ұсақ саңылаулар арқылы көтеріледі де. Өсімдікті қоректендіреді. Ең құнарлы топырақ –қаратопырақ. Қара топырақ еліміздің солтүстігінде кең тараған. 6 . Топырақтың өсімдіктерді сумен және қоректік заттармен қамтамасыз ету қасиетін _________________________деп аталады. 1б\ 7. Топырақ құнарлылығы неге байланысты? 1б\ _____________________________________ 8. Ақиқат немесе жалған пікірді анықта 1б\. Ең құнарлы топырақ- сазтопырақ. _______________________________________________8. Еліміздің қай жағы құнарлы топыраққа бай? 1б\ а) Солтүстік б) Батыс в) Шығыс |
Оқушыларды шағын топтарға бөлініп, топта талқылайды және ойларын ортаға салады.
Суреттегі топықты сипаттайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтарға жауап береді
Сұрақтарға жауап береді
Мәтінді түсініп оқиды
Тапсырмаларды орындайды
Мәтінді оқиды
Сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: - Суреттегі топырақпен эксперимент жүргізеді;
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Аширбаева Нурила НурланкызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Топырақтың қандай қасиеті бар?
Тақырып бойынша 29 материал табылды
Топырақтың қандай қасиеті бар?Материал туралы қысқаша түсінік
Топырақтың қасиеттері туралы мағлұмат және тапсырмалар
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















