|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Топырақтың қандай қасиеті бар? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.3. Топырақтың негізгі қасиеттерін анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Топырақтың қасиеті туралы білетін болады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ:Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады; Сабаққа дайындығын
тексереді; Оқушыларды топқа бөлемін: 1 – топ «Құм» 2 – топ «Саз» 3 – топ «Ауа» Балалар, өткен сабақта біз қандай тақырыпты өттік? Жарайсыңдар! Ендеше,өткен сабақ бойынша сендерге қызықты ойын дайындап келдім. Сұрақтарға жауап беруге дайынсыңдар ма? «Найзағай» әдісі (топтық жұмыс)
ЕББҚ тапсырмасы (саралау) Топырақ бізге не үшін қажет? Жарайсыңдар! Балалар, бүгін біз топырақтың қандай қасиеті бар екенін білетін боламыз; Сабақтың мақсаты: Топырақтың негізгі қасиеттерін анықтау; 1 – тапсырма (топтық жұмыс)
Әр топқа әртүрлі топырақ салынған үш пластикалық стақандар тарату Топырақтардың түсі неге әртүрлі екенін, құрамында қандай заттың көбірек екенін топта талқылау және ойларын ортаға салуға қолайлы жағдай туғызу. 1-стақан 2-стақан 3-стақан Топырақ түсі Топырақ құрамы Топырақтың борпылдақтығы. Стақандардағы топырақпен эксперимент жүргізу. 1. Саз бен қаратопырақ стақандарынан бір уыс топырақ алып, екі алақанға қысу. Алақанды ашу. Не өзгерді? - Қай жерде ауа көбірек екен? - Топырақтың ішінде ауа қай жерде болады? - Сазды топырақты қалай атауға болады? - Құрамында ауа көп топырақты қалай атайды? - Топырақта ауа не үшін керек? - Топтың ортақ шешімін кестеге толтырып, басқалармен ой бөлісу. Не өзгерді? саз Не өзгерді? қаратопырақ Алақанда қысу Алақанды ашу Топырақтың басты қасиеті. Тақтаға «құнарлылық» сөзін жазу. Жазылған сөздің түбірін анықтау. - Құнарлы топырақ дегенді естулерің бар ма? - Құнарлы топырақ деген нені білдіреді? - Қандай топырақ ең құнарлы деп ойлайсыңдар? - Неге? 2 – тапсырма Зерттеу жұмысы (топтық жұмыс) Топырақта су қалай қозғалады? Пластикалық стақанға салынған әртүрлі топырақтар Қажетті ресурстар: су құйылған стақандар, жұмсақ топырақ, ұсақ тастар, қағаздан жасалған гүлдер. Зерттеу жүргізуге арналған нұсқаулық А) Әр топ зерттеу сұрақтарын дайындап, болжам жасау. Топырақтағы су қай бағытта қозғалады? Болжамдарды тексеру үшін не істеу керек? Ә) Әр топ эксперимент жоспарын құру. • Біреуінде топырақ, екіншісінде тастар салынған стақандарға аздап су құю. Бетіне гүлдерді қою; • Біраз уақыттан кейін стақандардың түбіне қарау. Су көріне ме? Б) Қорытындыны жазу. Не өзгергенін жазу? • Тәжірбие жоспары мен оның өту барысын салыстыру. Қорытынды жасау. Нәтижелерін басқа топтардың қорытындыларымен салыстыру. Оқушылар топырақтағы су барлық бағыттарға, сонымен қатар жоғарыға қарай да қозғала алатынын айту. Топырақтағы су өсімдік бойына қалай тарайтынын еске түсіру. Судың жоғарыға көтерілетін жарықтары/саңылаулары капиллярлар деп аталатынын айту. Олар топырақта, өсімдік сабақтарында болады. Сергіту сәті Мәтінмен жұмыс Кез келген топырақ бір – бірімен араласқан қатты, сұйық және газ тәріздес бөлшектерден тұрады; Топырақтың қасиеттері осы бөлшектің арақатынасына байланысты. Топырақта неғұрлым ауа көп болса,соғұрлым борпылдақ болады. Топырақтың су мен және ауамен қамтамасыз ету қасиетін құнарлық дейді. Ол топырақ құрамындағы қарашірікке байланысты; Қарашірік неғұрлым көп болса, топырақ соншалықты қара болады. ЕББҚ тапсырмасы Үйдегі бақшада қандай жемістер болады? Ал сен қандай жемістерді ұнатасың? Жемістер, ағаштар жақсы өсуі үшін не керек? 3 – тапсырма Постер әдісі Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма Сұрақ: «Жерден басқа қай ғаламшарда топырақ болуы мүмкін ба?» «Айда немесе басқа ғаламшарларда топырақ болады ма?»
ЕББҚ тапсырмасы (саралау) Ай қай мезгілде пайда болады? Ай саған ұнайды ма? 4 – тапсырма (жеке жұмыс) Топырақтың құрамына кіретін заттарды тап:
5 – тапсырма (Жұптық тапсырма) Сөзжұмбақты
шеш
«Гүлге су құю» әдісі
«Нысана» әдісі арқылы марапатталады; Үйге: өз ауласындағы топырақты зерттеу |
Амандасады Сабаққа дайындығын тексереді Топтарға бөлінеді
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Бесір Назерке БауыржанқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Топырақтың қандай қасиеті бар? 3сынып
Тақырып бойынша 26 материал табылды
Топырақтың қандай қасиеті бар? 3сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Топырақтың қандай қасиеті бар? 3 сынып оқушыларына арналған зертханалық жұмыстармен жасалған ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















