Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Топырақтың қасиеті
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп: А.С. Пушкин атындағы орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Кажиякперова Б.М Күні: Қатысқандар: Қатыспағандар: Сынып: 7а Пән: география |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлімше |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның топырақ түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.4.3- Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттары |
Топырақтың түрі биіктік белдеулері, топырақ жамылғысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Мәнгілік ел жалпы ұлттық идеясы. Индустрияландыру мен инновацияларғанегізделгенэкономикалықөсу. Топырақтың құнарлығы, ауыл шаруашылығының дамуында маңыздылығы роль атқарады. Экономиканың өсуі, елдің алдыға қарай жылжуы ауыл шаруашылықты дамытуы басты орын алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Биология,қазақ тілі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Топырақ және оның құрамы мен құрылымын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезендері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Білу және түсіну Мақсаты: Қазақстан аумағында таралған топырақ түрлерін біледі, ендік бағытта өзгеру заңдылығын түсінеді. Қолдану Мақсаты:
Қазақстанда таралған топырақ түрлерінінің орналасу заңдылығын айқындау Сабақтың соңы Жинақтау: Алған білімдерін қолдануды үйрену.
|
Оқушылар шаттық шеңберін құрып бір-біріне сәттілік тілейді. Команда құруға арналған жаттығу. Топырақтың түстері арқылы топқа бөлінеді. 1 топ – Қара топырақ 2 топ – Қара қоңыр топырақ 3 топ – Қоңыр 4-топ - Сұр топырақ Сабақтың барысы.Ұйымдастыру. «Ыстық алақан» әдісі Оқушылар шаттық шеңберін құрып , бір-біріне алақанын тигізіп сәттілік тілейді Үй тапсырмасын тексеру. Миға шабулы әдісі арқылы сұрақтар қойылады. 1.Топырақ деген не? (жер бетінің үстіңгі борпылдақ қабаты)
5. Құрылымы жоқ топырақ қандай топырақ?
( Құрылымында түйіршіктері ұсақ топырақты құрылымы жоқ топырақ дейді) Сабақтың тақырыбы: Қазақстан топырақ түрлері Бейнефильм «Қазақстанда таралған топырақ түрлері» https://www.youtube.com/watch?v=1Z19HwQ5Ofg Жалпылама талқылау жұмыстарын жүргізу:
1 тапсырма топпен жұмыс 1 топ. «Кестемен жұмыс» 2топ «Венн диаграммасы» 3топ «Таулы аумақтардың топырақтарын кескін түрінде көрсету»
Бағалау: мадақтау, қолпаштау Критерийлер: 1. Қазақстанда кең таралған топырақ түрлерін білді. 2. Топырақтар таралған аймақтарды салыстырады 3. Ендік бағытта және биіктік бағытта топырақтың өзгеру заңдылығын біледі. Дескрипторлар: 1. Қазақстанда кең таралған топырақ түрлерін айта алады. 2. Топырақтар таралған аймақтарды салыстыра алады. 3. Ендік бағытта және биіктік бағытта топырақтың өзрегу заңдылығын ажырата алады. 2. Тапсырма Сәйкестендіру
1 - Е 2- С 3- Д 4-А 5-В
Топтар жұмыстарын «Өз пікірі» арқылы бағалайды.
3. тапсырма: Терминдерді 3 тілде жазу ЖЖ Топырақ жамылғысын құрайтын факторларды тауып, 3 тіл бойынша жазу:
|