|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Топырақтың құрамы |
|||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
3.3.4.2.топырақтың құнарлығын құрамына қарай зерттпеу (құм, саз,өсімдіктер мен жануарлрадың қалдықтары, су, ауа) 3.1.2.2. жүргізілген эскперимент нәтижесін құрылған жсопарға сәйкес көрсету мен қортынды жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Топырақтың құрамын біледі Тәжірбие жасайды |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Психологиялық ахуаулды жақсыртуға қатысады Үлкен де
«Сіз» Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету Үй тапсырмасын пысықтау: «Топырақ не үшін қажет?» https://wordwall.net/play/85308/292/641
Жарайсыңдар! Балалар, бүгін біз топырақтың құрлымын зерттейміз; Сабақтың мақсаты: Топырақтың құрамын біледі Тәжірбие жасайды
ФС тапсырмасы
Топырақтың борпылдақтығы. Оқушылар жұптасып, топырақтың борпылдақтығын зерттейді. Олар «Нені анықтауым қажет? Мен нені зерттеудемін?» сұрақтарына жауап бере отырып, зерттеу нысанын нақтылауы қажет. Талқылауға сұрақтар беріледі. -Бір уыс топырақты алақанмен қысса не болады? -Бұдан қандай қорытынды шығаруға болады? Болжам ұсыну. Болжам жасауға тапсырма беру. «Менің ойымша… болады». Оқушылар өз болжамдарын зерттеушінің күнделігіне түртіп жазады. Топырақтың басты қасиеті
ФС тапсырмасы «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы «Құнарлылық» сөзін талдау. Оқушылар жұптасып, құнар сөзіне сипаттама береді.
ҚҰНАРЛЫЛЫҚ
Сұрақтар: -Құнар сөзін қалай түсінесіңдер? -Топырақтың құнар болуы деген не? Ойыңмен бөлісіп көр. -Қандай топырақ құнарлы болады деп ойлайсыңдар? -Қаратопырақты неге құнарлы топырақ деп атайды? Ойыңмен бөліс. Топырақ – жердің өсімдік өсетін беткі қабаты.Топырақ – құмнан, саздан, қарашіріктен құралады.Кей жерлерде көбіне қарашірік топырақ кездеседі. Қарашірік дегеніміз – топыраққа араласқан өсімдіктер мен жануарлардың шіріген қалдықтары. Оның құрамында қоректік заттар болады. Топырақта да ауа бар. Ауасы мол топырақ борпылдақ болады. Құрамындағы ауаны көбейту үшін топырақты қопсытады. Жауын – шашын мен суарғаннан соң топыраққа су сіңеді. Жануарларда топыраққа пайдасын тигізеді. Мысалы шұбалшын қозғалған сайын қарашірік пен сазды араастырып топырақты қопсытады. Сен білесің бе? 100 жылда шамамен 1 см топырақ түзіледі. СЕРГІТУ СӘТІ
Зерттеу жұмысы. Мақсаты: Топырақ суда қалай қозғалатынын анықтау. тапсырма бойынша жоспар құру, тәжірибе жасап, оны қорытындылау.. Ресурстар таратып беру: Ресурстар әр топқа екі-екіден беріледі. Әр топқа әртүрлі топырақ салынған стақандар, әр партаға үш-үштен қойылатын пластикалық стақандар, төрттен біріне дейін сумен толтырылған стақандар, бөлме өсімдіктеріне арналған борпылдақ топырақ салынған стақандар, ұсақ тастар салынған стақандар, қара түсті майлықтан қиылып жасалған гүлдер. Зерттеу мәселесі:Топырақтағы судың қоғалысын зерттеу. Жоспар құру:
Саралау: Ынтасы жоғары оқушыларға өз зерттеу нұсқауларын ұсынуға мүмкіндік беру. Зерттеу жұмысын қорытындылау. Оқушылар зерттеуші күнделігіне зерттеудің нәтижелерін жазады. Бір-бірінің қорытындыларын тыңдап, өз ойларын білдіреді. Топырақтағы су барлық бағыттарда қозғала алатындығын түсінеді.
https://wordwall.net/play/85310/901/831
Үйге: өз үйіңдегі гүлдердің топырақтарын бақылау «Білім шыңы» әдісі арқылы кері байланыс береді |
Амандасады Психологиялық ахуаға қатысады Үй тапсырмасын пысықтайды Сабақ мақсатымен танысады Сұрақтарғажауап береді Топырақтың борпылақтығы туралы сұрақтарға жауап береді Құнарлылық сөзін талдайды Топырақ туралы жаңаша ақпараттар алады Сергіту сәтіне қатысады Топтық жұмыстарды орындайды Зерттеу жүргізеді Зерттеудің маңыздылығын анықтайды Қортынды сұрақтарға жауап береді Үйге тапсырма алады Кері байланыс береді |
Оқушылар алған ұпайларын бағалау парағына жазып отырады Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап
береді; Дескриптор: Шұбалшын туралы сұрақтарға жауап береді – 1 б Арамшөптің өсуі туралы сұрақтарға жауап береді – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Топырақтың борпылдақтығы туралы сұрақтарға жауап береді – 1 б Өз болжамдарын ұсынады – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Өте жақсы! Дескриптор: «Құнарлылық» Сөзіне талдау жасайды – 1 б Құнар туралы өз түсініктерінмен бөліседі – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Топырақтың суда қалай болатындығын анықтайды – 1 б Жоспар құрады, тәжірбие жасайды – 1 б Қортынды жасайды – 1 б Жалпы – 3 б Дескриптор: Қортыныд сұрақтарға жауап береді – 1 б ҚБ: Өте жақсы! |
Слайд https://wordwall.net/play/85308/292/641 Слайд Топырақ бақылау парағы Сызба Слайд Галограмма Стакандар Ұсақ тастар салынған стакандар Гүлдер https://wordwall.net/play/85310/901/831
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Топырақтың құрамы 3 СЫНЫП
Топырақтың құрамы 3 СЫНЫП
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Топырақтың құрамы |
|||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
3.3.4.2.топырақтың құнарлығын құрамына қарай зерттпеу (құм, саз,өсімдіктер мен жануарлрадың қалдықтары, су, ауа) 3.1.2.2. жүргізілген эскперимент нәтижесін құрылған жсопарға сәйкес көрсету мен қортынды жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Топырақтың құрамын біледі Тәжірбие жасайды |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Психологиялық ахуаулды жақсыртуға қатысады Үлкен де
«Сіз» Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету Үй тапсырмасын пысықтау: «Топырақ не үшін қажет?» https://wordwall.net/play/85308/292/641
Жарайсыңдар! Балалар, бүгін біз топырақтың құрлымын зерттейміз; Сабақтың мақсаты: Топырақтың құрамын біледі Тәжірбие жасайды
ФС тапсырмасы
Топырақтың борпылдақтығы. Оқушылар жұптасып, топырақтың борпылдақтығын зерттейді. Олар «Нені анықтауым қажет? Мен нені зерттеудемін?» сұрақтарына жауап бере отырып, зерттеу нысанын нақтылауы қажет. Талқылауға сұрақтар беріледі. -Бір уыс топырақты алақанмен қысса не болады? -Бұдан қандай қорытынды шығаруға болады? Болжам ұсыну. Болжам жасауға тапсырма беру. «Менің ойымша… болады». Оқушылар өз болжамдарын зерттеушінің күнделігіне түртіп жазады. Топырақтың басты қасиеті
ФС тапсырмасы «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы «Құнарлылық» сөзін талдау. Оқушылар жұптасып, құнар сөзіне сипаттама береді.
ҚҰНАРЛЫЛЫҚ
Сұрақтар: -Құнар сөзін қалай түсінесіңдер? -Топырақтың құнар болуы деген не? Ойыңмен бөлісіп көр. -Қандай топырақ құнарлы болады деп ойлайсыңдар? -Қаратопырақты неге құнарлы топырақ деп атайды? Ойыңмен бөліс. Топырақ – жердің өсімдік өсетін беткі қабаты.Топырақ – құмнан, саздан, қарашіріктен құралады.Кей жерлерде көбіне қарашірік топырақ кездеседі. Қарашірік дегеніміз – топыраққа араласқан өсімдіктер мен жануарлардың шіріген қалдықтары. Оның құрамында қоректік заттар болады. Топырақта да ауа бар. Ауасы мол топырақ борпылдақ болады. Құрамындағы ауаны көбейту үшін топырақты қопсытады. Жауын – шашын мен суарғаннан соң топыраққа су сіңеді. Жануарларда топыраққа пайдасын тигізеді. Мысалы шұбалшын қозғалған сайын қарашірік пен сазды араастырып топырақты қопсытады. Сен білесің бе? 100 жылда шамамен 1 см топырақ түзіледі. СЕРГІТУ СӘТІ
Зерттеу жұмысы. Мақсаты: Топырақ суда қалай қозғалатынын анықтау. тапсырма бойынша жоспар құру, тәжірибе жасап, оны қорытындылау.. Ресурстар таратып беру: Ресурстар әр топқа екі-екіден беріледі. Әр топқа әртүрлі топырақ салынған стақандар, әр партаға үш-үштен қойылатын пластикалық стақандар, төрттен біріне дейін сумен толтырылған стақандар, бөлме өсімдіктеріне арналған борпылдақ топырақ салынған стақандар, ұсақ тастар салынған стақандар, қара түсті майлықтан қиылып жасалған гүлдер. Зерттеу мәселесі:Топырақтағы судың қоғалысын зерттеу. Жоспар құру:
Саралау: Ынтасы жоғары оқушыларға өз зерттеу нұсқауларын ұсынуға мүмкіндік беру. Зерттеу жұмысын қорытындылау. Оқушылар зерттеуші күнделігіне зерттеудің нәтижелерін жазады. Бір-бірінің қорытындыларын тыңдап, өз ойларын білдіреді. Топырақтағы су барлық бағыттарда қозғала алатындығын түсінеді.
https://wordwall.net/play/85310/901/831
Үйге: өз үйіңдегі гүлдердің топырақтарын бақылау «Білім шыңы» әдісі арқылы кері байланыс береді |
Амандасады Психологиялық ахуаға қатысады Үй тапсырмасын пысықтайды Сабақ мақсатымен танысады Сұрақтарғажауап береді Топырақтың борпылақтығы туралы сұрақтарға жауап береді Құнарлылық сөзін талдайды Топырақ туралы жаңаша ақпараттар алады Сергіту сәтіне қатысады Топтық жұмыстарды орындайды Зерттеу жүргізеді Зерттеудің маңыздылығын анықтайды Қортынды сұрақтарға жауап береді Үйге тапсырма алады Кері байланыс береді |
Оқушылар алған ұпайларын бағалау парағына жазып отырады Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап
береді; Дескриптор: Шұбалшын туралы сұрақтарға жауап береді – 1 б Арамшөптің өсуі туралы сұрақтарға жауап береді – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Топырақтың борпылдақтығы туралы сұрақтарға жауап береді – 1 б Өз болжамдарын ұсынады – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Өте жақсы! Дескриптор: «Құнарлылық» Сөзіне талдау жасайды – 1 б Құнар туралы өз түсініктерінмен бөліседі – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Топырақтың суда қалай болатындығын анықтайды – 1 б Жоспар құрады, тәжірбие жасайды – 1 б Қортынды жасайды – 1 б Жалпы – 3 б Дескриптор: Қортыныд сұрақтарға жауап береді – 1 б ҚБ: Өте жақсы! |
Слайд https://wordwall.net/play/85308/292/641 Слайд Топырақ бақылау парағы Сызба Слайд Галограмма Стакандар Ұсақ тастар салынған стакандар Гүлдер https://wordwall.net/play/85310/901/831
|
||
шағым қалдыра аласыз
















