Тоқу өнері. Ілмек бізбен тоқу. Тоқу тәсілдері мен техникалары 6 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тоқу өнері. Ілмек бізбен тоқу. Тоқу тәсілдері мен техникалары 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия

Пәні:

Көркем еңбек

Бөлім:

Сәндік-қолданбалы өнер

Педагогтің аты-жөні:

Дуанбекова Г.М

Күні:

09 – 10 .11.2023ж

Сынып: 6 а,ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Тоқу өнері. Ілмек бізбен тоқу. Тоқу тәсілдері мен техникалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.1.2.1 Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы білімі мен түсінігін көрсету.

Сабақтың мақсаты

  • Тоқу өнерімен танысу.

  • Ілмекпен тоқудың ерекшеліктерін қарастыру.

Құндылықтарды дарыту

  • Ұлттық мұраға ұқыпты қарау;

  • Адал еңбекті құрметтеу;

  • Білуге, жаңаны тануға құштар болу.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесу.Түгендеу.Жағымды ахуал орнату.

Ой шақыру. Мұғалім оқушыларға оқу мақсаттарын көрсете отырып, бірге содан сабаққа мақсатты анықтауды ұсынады.

-Көрсетілген суреттердегі бұйымдардың қандай тәсілмен орындалғанын айтып беріңіз?

- Қайсысы артық деп ойлайсыз?

- Сіздерде тоқыма бұйымдар бар ма?

- Олар туралы айтып беріңіздер.

Қолөнер туралы не біледі, соны жаздырамын (тоқылған бұйымдарды беру). Осылайша сабақтың тақырыбын оқушылар өздері ашады.






Оқушылар танысқан материалдарымен өзге де сыныптастарын таныстыруы керек. Осылайша оқушылар арасында білім алмасу жүреді




Өзін-өзі бағалау


Бағалауға қойылатын талаптар:

Жақсы, мықты тұстарын айту;

Сын айтқымыз келсе, көмектесу мақсатында ұсыныс,сұрақ ретінде айту.




оқулық

Сабақтың ортасы

1 тапсырма:

Оқушылар тоқыма техникасында (ілмек

және шалма біз) орындалған бұйымдарының

түрлерімен танысады.

1.Тоқыма түрлерін зерттейді;

2.Өз ойынан оқыған мәліметке

таныстырылым жасайды;

Оқушылар танысқан материалдарымен өзге

де сыныптастарын таныстыруы керек.

Осылайша оқушылар арасында білім алмасу

жүреді.

2-ші тапсырма

Үш топқа екінші тапсырма ретінде «Тоқыма өнері» деп аталатын қалыптастырушы тапсырма беріледі. Оқушылар зерттеу жұмысының

нәтижесі ретінде постер дайындайды.

1-топ үшін: «Қазақ ұлттық өнерінде

тоқыма өнерінің алатын орыны» атты

тақырыбы

2-топ үшін: «Киімдердегі тоқыма өнерінің

көрініс табуы» атты тақырыбы

3-топ үшін: «Инерьердегі тоқыма өнерінің

көрініс табуы» атты тақырыбы

Бағалау жұмысы: Сағат тілімен жүреді.

Топтар бір-бірін бағалайды.

Тоқу өнері – қазақ халқының ежелден келе жатқан, ең алғаш киімі мен үй жабдығының негізі болған қасиетті өнері. Ең алғаш тоқылған киімдерді Рим, Грециядан археологтар тапқан. XVII-XVIII ғасырларда тоқымамен тек ер адамдар айналысқан. 1589 жылы бірінші тоқыма машинасын галвертондық Уильям Ли жасады. Ол руан қаласына келіп, өзінің механикалық цехын ашты. 1907 жылы Француз натуралист Бон де Сент Илер “Өрмекшінің жібегінің пайдасы” атты диссертация жазды. Өрмекшінің торы жарамды шикізат болып мойындалды. Өрмекшінің бұл түрі “нефилли” деп аталады. Ол Мадагаскар аралында және Африкада мекендеген. Өрмекшінің торының кездемесі керемет жеп-жеңіл және табиғи жасанды жіптерден мықты болған. 1946 жылы “Алтын ілмек” атты сайыс өтіп, ол атақты ер адам ұтып алды.Тоқу өнері- сәндәк-қолдаңбалы өнердің бір түрі. Қолмен тоқылған бұйымдар өзгешелігі мен даралығымен ерекшеленеді. Тоқу нағыз өнермен ұштасып қана қоймай, өмірде өзіндік стильге ие болуға мүмкіндік береді. Бос шалу - тізбегі бұйымның төмендегі шетін құрайды. Тоқуды бұрғанда, яғни бір қатардан екінші қатарға өткенде, өрнек тоқығанда қолданады. Шалмасыз бағанша- беті тегіс шығу үшін көптеген өрнектерде қолданылады. Ілмек бізді тізбек ілмегі арқылы тартып шығарады. Ілмек бізде екі ілмек пайда болады. Жұмысшы жіпті іліп алып, енді екі ілмектен тартып шығарады.










«Тоқыма өнері» деп аталатын қалыптастырушы тапсырма беріледі.Оқушылар зерттеу жұмысының нәтижесі ретінде постер дайындайды.














*Тоқу өнерінің түрлерін біледі.

*Қазақ және әлем мәдениетіндегі ілмекпен тоқу өнерінің ерекшеліктерін қарастырды.














Бағалау жұмысы: Сағат тілімен жүреді. Топтар бір-бірін бағалайды.




















Shape1

Сабақтың соңы

Кері байланыс

«Сабақтағы менің орыным» өздерінің орындарын белгілеп, қысқаша мәлімет береді.

Өз ойларын айтады.


стикер








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.05.2024
405
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі