|
Көркем еңбек |
Мектеп: Пугачев МББК |
|||||
|
Күні: .20.02.2025 |
Оқытушының аты-жөні: Махметова Б.Ж. |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тоқыма материалдарының классификациясы мен сипаттамалары. Материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.1.6.3-Тоқыма материалдары мен бұйымдарының классификациясын, құрамы мен қарапайым тоқылу әдісін сипаттау және білу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
|
||
|
Басталуы
5 мин |
|
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
|
||
|
Ортасы 10 мин
10 мин
15 мин
|
Жаңа материалды зерттеу. Матаны тоқыма фабрикаларда иірілген жіптен жасайды. Иірілген жіпті жасау үшін шикізаты талшық болып табылады. Матаның сипаты және сапасы оны жасайтын талшыққа, яғни, шығатын шикізатына байланысты болады. Тоқыма талшықтары деп тоқыма бұйымдарын жасау үшін жарамды кіші көлдеңен өлшемдерімен және белгілі бір ұзындығымен иілмелі мықты заттарын атайды. Тоқыма талшықтарын екі класқа бөледі: табиғи және химиялық. Шығу тегіне қарай талшы шығаратын заттың табиғи талшығы үш кіші класқа бөлінеді: өсімдік, жануар және минералды, ал, химиялық талшықтар екі класқа бөлінеді: жасанды және синтетикалық. Матаның қасиеттері Физикалық – механикалық қасиеті-матаның беріктігі,қыртысталуы,төзімділігі Гигиеналық қасиеті -матаның шаң сіңіргіштігі,ауа өткізгіштігі,ылғал тартқыштығы Технологиялық қасиеті -матаның ширақтығы, сетінегіштігі,тігу кезінде жылжып кетуі, жуғанда матаның отыруы
№1 практикалық жұмыс
Дескриптор
Матаны дайындау технологиясы – иіретін фабрикаларға талшықтардың түсуінен дайын болған өнімді қаптауға дейін үш негізгі кезеңдерге бөлуге болады: иіру, тоқу және әрлеу. Тоқу –матаны дайындау технологиясында бөлек қысқа талшықтардан құрылған ұзын жіпті (иірілген жіп)алу барысы.Ол иірілген жіп істеу машиналарында іске асырылады және бірнеше операцияларынан құралады.
№2. Практикалық жұмыс (жеке жұмыс) Оқушылар жіптердің жаймалық өрілу макетін түрлі түсті қағаздан жасайды. Дескриптор 1. Жіп өрімдеу макеттерін ұқыпты орындалды. 2. Негізгі жіп пен арқау жіптің бағытын анықтай алады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. Оқушылар картиналар көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Топпен бірігіп мата қиындыларының қасиетін анықтайды, қорғайды. Жұмыс дәптерінде тапсырма орындау |
Дескриптор Мата өндірісінің кезеңдерін аңықтау және өрім түрлері бойынша тоқыма материалдарын, олардың сыртқы сипаттарын және қасиеттерін ескере отырып жіктейді. |
|
||
|
Аяқталуы 5мин |
Сабақтың шарттары бойынша нәтиженің өзіңдік бақылау және өзіңдік бағалау. Сабақтың соңында жүргізілген жұмысқа талдау жасайды және қандай жұмыс жақсы атқарылды ал, қай жерін әрі жетілдіру керек екендігіне жазылымдар (рефлексия)жасайды. 8. Қорытынды шығару. Оқушылармен келесі сұрақтарды талқылаңыз:
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тоқыма материалдардың жіктемесі мен сипаттамалары. Материалдардың түрлері мен ерекшелігін зерттеу.
Тоқыма материалдардың жіктемесі мен сипаттамалары. Материалдардың түрлері мен ерекшелігін зерттеу.
|
Көркем еңбек |
Мектеп: Пугачев МББК |
|||||
|
Күні: .20.02.2025 |
Оқытушының аты-жөні: Махметова Б.Ж. |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Дизайн және технология |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тоқыма материалдарының классификациясы мен сипаттамалары. Материалдардың түрлері мен қасиеттерін зерттеу |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.1.6.3-Тоқыма материалдары мен бұйымдарының классификациясын, құрамы мен қарапайым тоқылу әдісін сипаттау және білу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
|
||
|
Басталуы
5 мин |
|
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
|
||
|
Ортасы 10 мин
10 мин
15 мин
|
Жаңа материалды зерттеу. Матаны тоқыма фабрикаларда иірілген жіптен жасайды. Иірілген жіпті жасау үшін шикізаты талшық болып табылады. Матаның сипаты және сапасы оны жасайтын талшыққа, яғни, шығатын шикізатына байланысты болады. Тоқыма талшықтары деп тоқыма бұйымдарын жасау үшін жарамды кіші көлдеңен өлшемдерімен және белгілі бір ұзындығымен иілмелі мықты заттарын атайды. Тоқыма талшықтарын екі класқа бөледі: табиғи және химиялық. Шығу тегіне қарай талшы шығаратын заттың табиғи талшығы үш кіші класқа бөлінеді: өсімдік, жануар және минералды, ал, химиялық талшықтар екі класқа бөлінеді: жасанды және синтетикалық. Матаның қасиеттері Физикалық – механикалық қасиеті-матаның беріктігі,қыртысталуы,төзімділігі Гигиеналық қасиеті -матаның шаң сіңіргіштігі,ауа өткізгіштігі,ылғал тартқыштығы Технологиялық қасиеті -матаның ширақтығы, сетінегіштігі,тігу кезінде жылжып кетуі, жуғанда матаның отыруы
№1 практикалық жұмыс
Дескриптор
Матаны дайындау технологиясы – иіретін фабрикаларға талшықтардың түсуінен дайын болған өнімді қаптауға дейін үш негізгі кезеңдерге бөлуге болады: иіру, тоқу және әрлеу. Тоқу –матаны дайындау технологиясында бөлек қысқа талшықтардан құрылған ұзын жіпті (иірілген жіп)алу барысы.Ол иірілген жіп істеу машиналарында іске асырылады және бірнеше операцияларынан құралады.
№2. Практикалық жұмыс (жеке жұмыс) Оқушылар жіптердің жаймалық өрілу макетін түрлі түсті қағаздан жасайды. Дескриптор 1. Жіп өрімдеу макеттерін ұқыпты орындалды. 2. Негізгі жіп пен арқау жіптің бағытын анықтай алады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. Оқушылар картиналар көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Топпен бірігіп мата қиындыларының қасиетін анықтайды, қорғайды. Жұмыс дәптерінде тапсырма орындау |
Дескриптор Мата өндірісінің кезеңдерін аңықтау және өрім түрлері бойынша тоқыма материалдарын, олардың сыртқы сипаттарын және қасиеттерін ескере отырып жіктейді. |
|
||
|
Аяқталуы 5мин |
Сабақтың шарттары бойынша нәтиженің өзіңдік бақылау және өзіңдік бағалау. Сабақтың соңында жүргізілген жұмысқа талдау жасайды және қандай жұмыс жақсы атқарылды ал, қай жерін әрі жетілдіру керек екендігіне жазылымдар (рефлексия)жасайды. 8. Қорытынды шығару. Оқушылармен келесі сұрақтарды талқылаңыз:
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
шағым қалдыра аласыз













