|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 A бөлім: Дизайн және технология
|
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Масалимов С.Е. |
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар).Идеялар ойластыру. Эскиз дайындау. |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.5.1 - Өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау 6.1.5.2-Шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология: Қуыршақ – кукла – doll Мата – ткань – cloth Жіптер – нитки – threads Эскиз - Sketch
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Бұл қуыршақ ... орындалған. Себебі, ... матадан орындау арқылы қуыршақтың ..... ашуға болады. Менің ойымша, бұл қуыршақ ... ұлтқа тін. Себебі, оны .... көре аламыз. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өмір бойы білім алу, өзге адамның пікірін құрметтеу құндылықтарын дарыту қуыршақ жасау тарихы мен орындалу әдістерін зерттеу, талқылау арқылы жүзеге асады. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі және орыс тілі (өз пікірлерін еркін әрі терминдерді қолдану арқылы сөйлеу дағдылары) |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Мәлімет іздеу мақсатында интернет ресурстарымен жұмыс жасау |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар өсімдіктекті талшықтар, тоқыма материалдардың қасиетітуралы біледі. Тігім жүргізу бойынша тігін машинасымен жұмыс істеу дағдылары қалыптасқан. Оқушылар тігін бұйымын ылғалды-жылумен өңдеуді біледі. Оқушылар киімді кезең бойынша: (эскиз салу, материал таңдау, лекало жасау, пішу және тігу) дайындауды біледі. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
Сабақ басында: - оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында столдың бетіне бірнеше түрлі қуыршақтарды қою; - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу; - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауды оқушылармен талқылау. |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 75 мин 5 5 20 10 |
(Қ) (Ө) (Т) Оқушыларменолардың қуыршақтың қандай түрлерін білетінін талқылау. Әртүрлі халықтардың қуыршақтарын қарастыру. Қуыршақтардың жасалу, әшекейлеу тәсілін, дайындалған материалының ерекшелігін және т.б. анықтау үшін сұрақтар: - Қуыршақтар қандай материалдардан жасалады? - Қуыршақ қандай қасиеттерге ие болуы тиіс, неге? - Қуыршақтарыңды қандай матадан тігуді жоспарладыңдар? Оқушыларды топтарға біріктіру – қуыршақ орындайдын материалдар, ұлттық қуыршақ ойыншықтары суреттерін қолдану. Тапсырма 1: (Т) Оқушыларға қызықты деректер, тарихи және дәстүрлі халықтық үлгідегі (мысалы, Тильда, Петрушка т.б.) қуыршақтарды постерде орындау. Дескрипторлар: - қуыршақ түрлерін анықтап алады; - топта идеяларымен бөліседі; - постер орындайды; - постерді сыныпқа таныстырады. Бұл тапсырманы орындау барысында интернет-ресурстарын, басқа да дерек көздерді қолдануға болады. Оқушылар өз постерлерін сыныпқа таныстырады.
Дескрипторлар:
Оқушылар орындаған постерлерін сынып қабырғаларына немесе стол бетіне қойып, мәлімет қабырғасы ретінде безендіру. Өз жұмыстарын түсіндіру. Кері байланыс беру. |
Презентация Қосымша 1 А3 формат, түрлі-түсті қағаздар және қаламдар, өшіргіш, қайшы, желім |
||||||
|
25 мин |
Тапсырма 2: Өз қуыршағының эскизін орындау. (Ө) Оқушылар, алдыңғы ақпараттарды қолданып, композиция заңдылығын (силуэт, сызық, пропорция, түсі мен мата құрылымы) сақтай отырып, өздерінің тоқыма қуыршағының, костюм дизайнының эскизін жасайды. Дескрипторлар:
Қажет болған жағдайда қолдау жасау, бағыттап отыру.
|
Сурет дәптері, түрлі-түсті қалам, өшіргіш Слайдшоу «Қуыршақтар» |
||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Оқушылар жұмыстарын жайып, сынып оқушыларымен тамашалайды, ұсыныстар айтады. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет |
ауызша |
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып қолдану. |
Оқушылардың орындаған практикалық тапсырмаларын таныстыру нәтижесі арқылы бағалау |
|
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||
Қосымша 1
|
Фетр
|
Мата
|
|
Т |
Қағаз
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар).Идеялар ойластыру. Эскиз дайындау.
Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар).Идеялар ойластыру. Эскиз дайындау.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 A бөлім: Дизайн және технология
|
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Масалимов С.Е. |
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тоқыма материалдарынан бұйым дайындау (авторлық қуыршақ, дамытатын ойыншықтар).Идеялар ойластыру. Эскиз дайындау. |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.5.1 - Өзінің тәжірибесі мен біліміне сүйеніп, композицияның негізгі заңдылықтарын сақтай отырып, әртүрлі нысандардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау 6.1.5.2-Шығармашылық идеяларын іске асыру үшін нобайлар, техникалық суреттер мен сызбалар орындау |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология: Қуыршақ – кукла – doll Мата – ткань – cloth Жіптер – нитки – threads Эскиз - Sketch
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Бұл қуыршақ ... орындалған. Себебі, ... матадан орындау арқылы қуыршақтың ..... ашуға болады. Менің ойымша, бұл қуыршақ ... ұлтқа тін. Себебі, оны .... көре аламыз. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өмір бойы білім алу, өзге адамның пікірін құрметтеу құндылықтарын дарыту қуыршақ жасау тарихы мен орындалу әдістерін зерттеу, талқылау арқылы жүзеге асады. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі және орыс тілі (өз пікірлерін еркін әрі терминдерді қолдану арқылы сөйлеу дағдылары) |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Мәлімет іздеу мақсатында интернет ресурстарымен жұмыс жасау |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар өсімдіктекті талшықтар, тоқыма материалдардың қасиетітуралы біледі. Тігім жүргізу бойынша тігін машинасымен жұмыс істеу дағдылары қалыптасқан. Оқушылар тігін бұйымын ылғалды-жылумен өңдеуді біледі. Оқушылар киімді кезең бойынша: (эскиз салу, материал таңдау, лекало жасау, пішу және тігу) дайындауды біледі. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
Сабақ басында: - оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында столдың бетіне бірнеше түрлі қуыршақтарды қою; - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу; - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауды оқушылармен талқылау. |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 75 мин 5 5 20 10 |
(Қ) (Ө) (Т) Оқушыларменолардың қуыршақтың қандай түрлерін білетінін талқылау. Әртүрлі халықтардың қуыршақтарын қарастыру. Қуыршақтардың жасалу, әшекейлеу тәсілін, дайындалған материалының ерекшелігін және т.б. анықтау үшін сұрақтар: - Қуыршақтар қандай материалдардан жасалады? - Қуыршақ қандай қасиеттерге ие болуы тиіс, неге? - Қуыршақтарыңды қандай матадан тігуді жоспарладыңдар? Оқушыларды топтарға біріктіру – қуыршақ орындайдын материалдар, ұлттық қуыршақ ойыншықтары суреттерін қолдану. Тапсырма 1: (Т) Оқушыларға қызықты деректер, тарихи және дәстүрлі халықтық үлгідегі (мысалы, Тильда, Петрушка т.б.) қуыршақтарды постерде орындау. Дескрипторлар: - қуыршақ түрлерін анықтап алады; - топта идеяларымен бөліседі; - постер орындайды; - постерді сыныпқа таныстырады. Бұл тапсырманы орындау барысында интернет-ресурстарын, басқа да дерек көздерді қолдануға болады. Оқушылар өз постерлерін сыныпқа таныстырады.
Дескрипторлар:
Оқушылар орындаған постерлерін сынып қабырғаларына немесе стол бетіне қойып, мәлімет қабырғасы ретінде безендіру. Өз жұмыстарын түсіндіру. Кері байланыс беру. |
Презентация Қосымша 1 А3 формат, түрлі-түсті қағаздар және қаламдар, өшіргіш, қайшы, желім |
||||||
|
25 мин |
Тапсырма 2: Өз қуыршағының эскизін орындау. (Ө) Оқушылар, алдыңғы ақпараттарды қолданып, композиция заңдылығын (силуэт, сызық, пропорция, түсі мен мата құрылымы) сақтай отырып, өздерінің тоқыма қуыршағының, костюм дизайнының эскизін жасайды. Дескрипторлар:
Қажет болған жағдайда қолдау жасау, бағыттап отыру.
|
Сурет дәптері, түрлі-түсті қалам, өшіргіш Слайдшоу «Қуыршақтар» |
||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Оқушылар жұмыстарын жайып, сынып оқушыларымен тамашалайды, ұсыныстар айтады. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет |
ауызша |
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып қолдану. |
Оқушылардың орындаған практикалық тапсырмаларын таныстыру нәтижесі арқылы бағалау |
|
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||
Қосымша 1
|
Фетр
|
Мата
|
|
Т |
Қағаз
|
шағым қалдыра аласыз


оқыма
жіптері













