|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 мектеп -гимназиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
геометрия |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Аудан |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абенова Дана |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; 8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; 8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Меңгерген қасиеттер мен формулаларды қолданып, фигуралардың аудандарын есептеу дағдыларының дамуына жағдай жасау. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру ( 2 мин) Өзін-өзі тексеру (4мин ) Өткен білімді еске түсіру (3 мин ) Жаңа білім (7 мин ) (8 мин ) (7 мин ) (7 мин ) Бекітутапсырмасы (6 мин ) Кері байланыс (2 мин ) |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларға сұрақтар қою арқылы жағымды психоло-гиялық ахуал тудыру. Фигуралар арқылы оқушылар топқа бөлінеді 1 топ «Үшбұрыштар» 2 топ «Төртбұрыштар» 3 топ «Паралеллограм» Топтарға отыра отырып топ атауын қорғайды Өтілген тақырып бойынша сұрақтар әр топқа шар ішінен қойылады. Мысал келтіре отырып, сұрақтарға жауап береді. Мақсатым, оқушылардың ойлау қабілеттерін артыру. Топ басшысы сайланып, бағалау парағы беріледі, топ басшысы өз тобындағы оқушыларды бағалау парағына толтырады. «Өзіңді бағала» әдісі арқылы тақтадағы дайын жауаптар бойынша үй тапсырмасын тексеріп, жаңа сабақтың мақсатын ашамыз.
«Фигураларсөйлейді» әдісі арқылы әр топқа сызбалар беріледі.Әр топ суретті талқылап, соған сай формуласын анықтап, мағанасын ашып ортаға салады. 3-топ паралеллограм
S=
S=
«Ойла, бірік,бөліс!» әдісі арқылы сызбалар бойынша есептертерді оқушылар топпен орындайды: ақылдасады, бір-біріне көмектеседі. Тапсырмалар орындалып біткен соң топ ішінен бір оқушы шығып тапсырманның орындалу жолын түсіндіреді. Дескриптор:
« Фигуралар құрағы» әдісі арқылы оқушыларға конверт ішінде қима қағаздары беріледі, сол қағаздар бойынша құрақ құрастырады. QR – код арқылы құрақ атауын табады.
«Басқатырғыш » әдісі арқылы оқушыларға бірнеше жазықтықтағы фигуралар беріледі,сол фигуралардан кеңістіктегі фигуралар (геометриялық денелер) құрастырады
« » әдісі арқылы оқушыларға интербелсенді тақтада отырған сыныпқа түсқағаз жабыстыру керек, оқушылар бөлме ауданын таба отырып неше орам түсқағаз кететінін және оған қанша теңге жұмсайтынын есептеп шығады. |
1.Егер сендер мектепке және бүгінгі сабаққа қуана келсеңдер оң қолымызды көтемеріз. 2. Егер сендер өз білімдеріңе сенімді болсаңдар сол қолымыз-ды көтереміз 3.Егер сендерге еліміздің тағдыры маңызды болса бір қадам алға жасаймыз. 4. Егер сендер өздеріңді отанымыздың патриоты деп есептесеңдер екі қолды алға созамыз. 5. Егер сендер «Жаңа Қазақстанымыздың» келешегі кемел боларына және жарқын болашақты өз қолдарыңмен жасай алатындарыңа сенімді болсаңдар екі қолды соғамыз. 1.Төртбұрыш дегеніміз не? 2.Үшбұрыш дегеніміз қандай фигура? 3. Параллелограмм дегеніміз ...
Оқушылар сызба бойынша формуланы тақтаға жазады. 1 1 а S=
в
с
а
в
S=
2-топТөртбұрыштар
S= а
в
hS=
в
S=
Дескриптор:
1-топ үшбұрыштар 1.АВС –үшбұрыш Т/к :SАВС -?
2.АВС –үшбұрыш Т/к :SАВС -?
2-топТөртбұрыштар 1.АВСД - Трапеция Т/к :SАВСД-?
2.АВС –үшбұрыш Т/к :SАВС -?
3-топ паралеллограм 1.АВСД - Паралеллограм Т/к :SАВСД -?
2.АВС –үшбұрыш Т/к :SАВС -?
Оқушылар конвер ішінде берілген қималардан құрақ құрастырып , ауданын табады. S= S= S=
Дескриптор:
Оқушылар берілген жазықтық фигураларынан геометриялық денелер жасап шығады.
S= S= S= Дескриптор:
Бөлменің ұзындығы м , ені м, биіктігі м. Бөлмеде 4 терезе бар , әр терезенің ауданы 2,25м2, есіктің өлшемі 1,9×1,2 м тең. Қолданылатын түсқағаздың 1 орамында 5 м2 болады. Әрбір орам 17800 тг тұрады.
Дескриптор:
|
Ауызша мадақтаулар |
Оқулық Интербелсенді тақта Оқулық тақта Интербелсенді тақта, тапсырма парақшалары Қима қағаздары |
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 мектеп -гимназиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
геометрия |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Аудан |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абенова Дана |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; 8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; 8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Меңгерген қасиеттер мен формулаларды қолданып, фигуралардың аудандарын есептеу дағдыларының дамуына жағдай жасау. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру ( 2 мин) Өзін-өзі тексеру (4мин ) Өткен білімді еске түсіру (3 мин ) Жаңа білім (7 мин ) (8 мин ) (7 мин ) (7 мин ) Бекітутапсырмасы (6 мин ) Кері байланыс (2 мин ) |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларға сұрақтар қою арқылы жағымды психоло-гиялық ахуал тудыру. Фигуралар арқылы оқушылар топқа бөлінеді 1 топ «Үшбұрыштар» 2 топ «Төртбұрыштар» 3 топ «Паралеллограм» Топтарға отыра отырып топ атауын қорғайды Өтілген тақырып бойынша сұрақтар әр топқа шар ішінен қойылады. Мысал келтіре отырып, сұрақтарға жауап береді. Мақсатым, оқушылардың ойлау қабілеттерін артыру. Топ басшысы сайланып, бағалау парағы беріледі, топ басшысы өз тобындағы оқушыларды бағалау парағына толтырады. «Өзіңді бағала» әдісі арқылы тақтадағы дайын жауаптар бойынша үй тапсырмасын тексеріп, жаңа сабақтың мақсатын ашамыз.
«Фигураларсөйлейді» әдісі арқылы әр топқа сызбалар беріледі.Әр топ суретті талқылап, соған сай формуласын анықтап, мағанасын ашып ортаға салады. 3-топ паралеллограм
S=
S=
«Ойла, бірік,бөліс!» әдісі арқылы сызбалар бойынша есептертерді оқушылар топпен орындайды: ақылдасады, бір-біріне көмектеседі. Тапсырмалар орындалып біткен соң топ ішінен бір оқушы шығып тапсырманның орындалу жолын түсіндіреді. Дескриптор:
« Фигуралар құрағы» әдісі арқылы оқушыларға конверт ішінде қима қағаздары беріледі, сол қағаздар бойынша құрақ құрастырады. QR – код арқылы құрақ атауын табады.
«Басқатырғыш » әдісі арқылы оқушыларға бірнеше жазықтықтағы фигуралар беріледі,сол фигуралардан кеңістіктегі фигуралар (геометриялық денелер) құрастырады
« » әдісі арқылы оқушыларға интербелсенді тақтада отырған сыныпқа түсқағаз жабыстыру керек, оқушылар бөлме ауданын таба отырып неше орам түсқағаз кететінін және оған қанша теңге жұмсайтынын есептеп шығады. |
1.Егер сендер мектепке және бүгінгі сабаққа қуана келсеңдер оң қолымызды көтемеріз. 2. Егер сендер өз білімдеріңе сенімді болсаңдар сол қолымыз-ды көтереміз 3.Егер сендерге еліміздің тағдыры маңызды болса бір қадам алға жасаймыз. 4. Егер сендер өздеріңді отанымыздың патриоты деп есептесеңдер екі қолды алға созамыз. 5. Егер сендер «Жаңа Қазақстанымыздың» келешегі кемел боларына және жарқын болашақты өз қолдарыңмен жасай алатындарыңа сенімді болсаңдар екі қолды соғамыз. 1.Төртбұрыш дегеніміз не? 2.Үшбұрыш дегеніміз қандай фигура? 3. Параллелограмм дегеніміз ...
Оқушылар сызба бойынша формуланы тақтаға жазады. 1 1 а S=
в
с
а
в
S=
2-топТөртбұрыштар
S= а
в
hS=
в
S=
Дескриптор:
1-топ үшбұрыштар 1.АВС –үшбұрыш Т/к :SАВС -?
2.АВС –үшбұрыш Т/к :SАВС -?
2-топТөртбұрыштар 1.АВСД - Трапеция Т/к :SАВСД-?
2.АВС –үшбұрыш Т/к :SАВС -?
3-топ паралеллограм 1.АВСД - Паралеллограм Т/к :SАВСД -?
2.АВС –үшбұрыш Т/к :SАВС -?
Оқушылар конвер ішінде берілген қималардан құрақ құрастырып , ауданын табады. S= S= S=
Дескриптор:
Оқушылар берілген жазықтық фигураларынан геометриялық денелер жасап шығады.
S= S= S= Дескриптор:
Бөлменің ұзындығы м , ені м, биіктігі м. Бөлмеде 4 терезе бар , әр терезенің ауданы 2,25м2, есіктің өлшемі 1,9×1,2 м тең. Қолданылатын түсқағаздың 1 орамында 5 м2 болады. Әрбір орам 17800 тг тұрады.
Дескриптор:
|
Ауызша мадақтаулар |
Оқулық Интербелсенді тақта Оқулық тақта Интербелсенді тақта, тапсырма парақшалары Қима қағаздары |
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






-топ
үшбұрыштар






















