C.Eрубaeв атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
Геометрия пәнінен қыcқa мeрзiмдi сабақ жоcпaры
Caбaқтың тaқырыбы: Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың ауданы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың ауданы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану. 6(2) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Трапеция ауданының формулаларын есептер шығаруда қолдана алады. |
|
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру (сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру, сабақтың мақсатымен таныстыру); Топқа «Кофе» әдісі арқылы бөлу Үй жұмысын тексеру (үйге берілген қайталауға арнайы сұрақтар дайындап, интербелсенді тақтада көрсету және дұрыс жауабын тексеру); |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Кофе ыдысындағы жасырынған сандармен топқа бөлінеді.
|
Оқушыларды топ басшысы бағалау парағының тұсына (-;+) және дескрипторлары бойынша балл қойып отырады. Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың!Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар
интербелсенді тақта презентация |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 минут |
Тапсырма-1 Жеке жұмыс: «Сандар сөйлейді» әдісі 1-есеп Трапецияның табандары 10 см және 6 см, ал биіктігі 4 см. Сұрақ: Трапецияның ауданын тап. Шешімі: S = (10 + 6) × 4 / 2 = 16 × 4 / 2 = 32 см² 2-есеп Трапецияның бір табаны 12 см, екінші табаны 8 см, биіктігі 5 см. Сұрақ: Ауданын тап. Шешімі: S = (12 + 8) × 5 / 2 = 20 × 5 / 2 = 50 см² 3-есеп Табандары 15 см және 19 см, ал биіктігі 18 см болатын трапецияның ауданын тап. S = (15 + 19) × 18/ 2 = 34 × 9 = 306 см² 4-есеп (Күнделікті өмірмен байланысты): Бағбан бақшадағы трапеция пішінді жер телімін қоршағысы келді. Жердің табандары 20 м және 12 м, биіктігі 6 м. Сұрақ: Жер телімінің ауданы қандай? Жауап: S = (20 + 12) × 6 / 2 = 32 × 6 / 2 = 96 м² Тапсырма-2 «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы жұппен тапсырма 1. Трапецияның табандары 14 см және 10 см. Ауданы 60 см² болса, биіктігін тап. Шешімі: 60 = (14 + 10) × h / 2 60 = 24 × h / 2 60 = 12h h = 60 / 12 = 5 см 2. Трапецияның биіктігі 16 см, ауданы 400 см2. Трапецияның орта сызығының ұзындығын табыңыз. 400 = (a + b)/2 × 16 (a + b)/2 = 400 / 16 (a + b)/2=25 Тапсырма-3. «Бірге ойлаймыз» әдісімен топтық жұмыс.
Шатыр 2 трапеция және 2 теңқабырғалы үшбұрыштан тұрады. ЕБҚБ «Көрсет – түсіндір – қайталат» тәсілі. Үлгі ретінде есеп беремін, келесі есепті өзі шығарады. Трапеция табандары 15 см және 18 см, ал биіктігі 14 см, трапецияның ауданы неге тең? Шешуі: а S= Трапеция табандары 20 см және 30 см, ал биіктігі 12см, трапецияның ауданы неге тең? |
Оқулықпен жұмыс барасында оқушылар «Сандар сөйлейді» әдісімен есептерді тақтаға шығып орындайды «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы жұппен тапсырма орындайды. Тақтада шығып тұрған жауаптарымен «Көршіңді тексер» әдісімен өзара дәптер алмасып тексереді.
Шешуі:
Жауабы: 150 м2.
Шешуі: а S= |
Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: трапецияның орта сызығын табады; трапеция ауданының формуласын қолданады; -трапеция ауданының формуласы арқылы екінші табанын таба алады; -Есептің шешімін табады
Дескриптор: трапецияның орта сызығын табады; трапеция ауданының формуласын қолданады; -трапеция ауданының формуласы арқылы биіктігін таба алады; Дескриптор: трапеция ауданының формуласын қолданады; -трапеция ауданының формуласы арқылы орта сызығын таба алады;
Дескриптор: -Сызбасын дұрыс салады; -Өлшемдерін тура көрсетеді; -Трапеция ауданын табады; -Үшбұрыш ауданын табады; -Шатыр бетінің ауданын табады; -Шатырды толық жауып шығу үшін қанша шифр керектігін анықтайды |
интербелсенді тақта
үлестірмелі қағаздар
интербелсенді тақта
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут 2 минут |
Топтық жұмыс: Сәйкестендір
Сөйлемді толықтыр. бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. мен өзімді.....үшін мақтар едім. сабақтан соң маған........келді. бүгін маған.....қиындық тудырды. менің түсінгенім..... Үйге тапсырма: № |
Топта оқушылар берілген тапсырмаларды жауаптарымен сәйкестендіреді
Топтар арасында орындаған тапсырмаларын алмасып тексереді
Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.
|
Бесбармақ әдісі бойынша бағалау
Мұғалім оқушыларды топ басшылардың бағалау парағы бойынша қорытынды жасап бағалайды
|
ДК экраны, қосымша |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың ауданы 8 сынып
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың ауданы 8 сынып
C.Eрубaeв атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
Геометрия пәнінен қыcқa мeрзiмдi сабақ жоcпaры
Caбaқтың тaқырыбы: Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың ауданы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Аудан |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың ауданы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану. 6(2) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Трапеция ауданының формулаларын есептер шығаруда қолдана алады. |
|
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру (сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру, сабақтың мақсатымен таныстыру); Топқа «Кофе» әдісі арқылы бөлу Үй жұмысын тексеру (үйге берілген қайталауға арнайы сұрақтар дайындап, интербелсенді тақтада көрсету және дұрыс жауабын тексеру); |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Кофе ыдысындағы жасырынған сандармен топқа бөлінеді.
|
Оқушыларды топ басшысы бағалау парағының тұсына (-;+) және дескрипторлары бойынша балл қойып отырады. Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың!Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар
интербелсенді тақта презентация |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 минут |
Тапсырма-1 Жеке жұмыс: «Сандар сөйлейді» әдісі 1-есеп Трапецияның табандары 10 см және 6 см, ал биіктігі 4 см. Сұрақ: Трапецияның ауданын тап. Шешімі: S = (10 + 6) × 4 / 2 = 16 × 4 / 2 = 32 см² 2-есеп Трапецияның бір табаны 12 см, екінші табаны 8 см, биіктігі 5 см. Сұрақ: Ауданын тап. Шешімі: S = (12 + 8) × 5 / 2 = 20 × 5 / 2 = 50 см² 3-есеп Табандары 15 см және 19 см, ал биіктігі 18 см болатын трапецияның ауданын тап. S = (15 + 19) × 18/ 2 = 34 × 9 = 306 см² 4-есеп (Күнделікті өмірмен байланысты): Бағбан бақшадағы трапеция пішінді жер телімін қоршағысы келді. Жердің табандары 20 м және 12 м, биіктігі 6 м. Сұрақ: Жер телімінің ауданы қандай? Жауап: S = (20 + 12) × 6 / 2 = 32 × 6 / 2 = 96 м² Тапсырма-2 «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы жұппен тапсырма 1. Трапецияның табандары 14 см және 10 см. Ауданы 60 см² болса, биіктігін тап. Шешімі: 60 = (14 + 10) × h / 2 60 = 24 × h / 2 60 = 12h h = 60 / 12 = 5 см 2. Трапецияның биіктігі 16 см, ауданы 400 см2. Трапецияның орта сызығының ұзындығын табыңыз. 400 = (a + b)/2 × 16 (a + b)/2 = 400 / 16 (a + b)/2=25 Тапсырма-3. «Бірге ойлаймыз» әдісімен топтық жұмыс.
Шатыр 2 трапеция және 2 теңқабырғалы үшбұрыштан тұрады. ЕБҚБ «Көрсет – түсіндір – қайталат» тәсілі. Үлгі ретінде есеп беремін, келесі есепті өзі шығарады. Трапеция табандары 15 см және 18 см, ал биіктігі 14 см, трапецияның ауданы неге тең? Шешуі: а S= Трапеция табандары 20 см және 30 см, ал биіктігі 12см, трапецияның ауданы неге тең? |
Оқулықпен жұмыс барасында оқушылар «Сандар сөйлейді» әдісімен есептерді тақтаға шығып орындайды «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы жұппен тапсырма орындайды. Тақтада шығып тұрған жауаптарымен «Көршіңді тексер» әдісімен өзара дәптер алмасып тексереді.
Шешуі:
Жауабы: 150 м2.
Шешуі: а S= |
Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: трапецияның орта сызығын табады; трапеция ауданының формуласын қолданады; -трапеция ауданының формуласы арқылы екінші табанын таба алады; -Есептің шешімін табады
Дескриптор: трапецияның орта сызығын табады; трапеция ауданының формуласын қолданады; -трапеция ауданының формуласы арқылы биіктігін таба алады; Дескриптор: трапеция ауданының формуласын қолданады; -трапеция ауданының формуласы арқылы орта сызығын таба алады;
Дескриптор: -Сызбасын дұрыс салады; -Өлшемдерін тура көрсетеді; -Трапеция ауданын табады; -Үшбұрыш ауданын табады; -Шатыр бетінің ауданын табады; -Шатырды толық жауып шығу үшін қанша шифр керектігін анықтайды |
интербелсенді тақта
үлестірмелі қағаздар
интербелсенді тақта
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут 2 минут |
Топтық жұмыс: Сәйкестендір
Сөйлемді толықтыр. бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. мен өзімді.....үшін мақтар едім. сабақтан соң маған........келді. бүгін маған.....қиындық тудырды. менің түсінгенім..... Үйге тапсырма: № |
Топта оқушылар берілген тапсырмаларды жауаптарымен сәйкестендіреді
Топтар арасында орындаған тапсырмаларын алмасып тексереді
Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.
|
Бесбармақ әдісі бойынша бағалау
Мұғалім оқушыларды топ басшылардың бағалау парағы бойынша қорытынды жасап бағалайды
|
ДК экраны, қосымша |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















