Сабақтың тақырыбы: Төрттен бір бөлік (ширек)
Мақсаты:
білімділігі: 4-ке көбейту және бөлу кестесін жүйелеу. Білімін тереңдету және тиянақтау. Затты төрт бөлікке бөлумен таныстыру. “Ширек” ұғымын енгізу.
дамытушылығы: Оқушылардың ауызша және жазбаша көбейту мен бөлу дағдыларын жетілдіру. Танымдық қабілеттерін, бесенділіктерін дамыту.
тәрбиелілігі: Өзгені тыңдап, өз ойларын еркін айтуға, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Пәнге деген қызығушылғын арттыру.
Сабақ түрі: Саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойындар, логикалық тапсырмалар,
шығармашылық жұмыстар, АКТ
Көрнекілігі:
көбейту кестесі, фигуралар,
оқулық, сызба кестелер, слайдтар
Пәнаралық
байланыс: сурет, дүниетану, еңбек, ана
тілі
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Біз сабақты бастаймыз
Партамызға отырып,
Өзара көз тастаймыз.
Табыс тілеп достарға,
Жаңа білім алуға,
Алға қадам бастаймыз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
-
№ 4. Өрнекті жаз және оның мәнін тап:
1) 5 және 4 сандарының көбейтіндісі;
2) 36 – бөлінгіш, 4 – бөлгіш;
3) бірінші көбейткіш – 7, екінші көбейткіш – 4;
4) 16 мен 4-тің бөліндісі;
-
№ 7. Теңдеулерді шеш:
а * 4 = 16 х : 4 = 72 – 68 4 * с = 3 * 8 36 : х = 4
Мұғалім:
- Біз орман ішін аралап жүріп келеміз. Бұл не ғажап! Орман мүлде
өзгерген. Жаздағы жап - жасыл түсі сұп - сұр болған. Аяқ астына
қарай қалсаң, жерге сары кілем төселген сияқты. Сары кілем деп
отырғаны не балалар?
- Жапырақтардың түсуі.
- Біздің сыныпта да жапырақтар түсуде. Жел соқты да жапырақтар ұшып кетті. (Балалардың партасының үстіне сандар жазылған жапырақтар түседі) Бірақ бұл ерекше жапырақтар. Оларға тапсырмалар жазылған. Жауап беріп көрейік.

ІІІ. Жаңа сабақ
1.Қызығушылығын ояту
Орманшыға кездестік. Орманшының тапсырмасы:
Ұзындығы 4 м тақтайды тең 4 бөлікке кесті. Тақтайдың төрттен бір бөлігінің ұзындығын тап. Сызбасын сал.
![]()
![]()
Шешуі: 4 : 4 = 1 (1 м)
Жауабы: 1 м
2. Жаңа тақырыпты хабарлау
Төрттен бір бөлек (ширек)
Қоянға көмек
3. Әрі қарай саяхатымызды жалғастырайық. Мына зытып келе жатқан не екен? (Қоян)
- Балалар, қоянның да бізге өтініші бар екен. Яғни, ол бізден қырыққабат жинап көмектесуімізді сұрап отыр. Тапсырмасын оқиық.
Суретте сағаттың минуттық тілі көрсетілсе, әрбір келесі суретте алдыңғыға қарағанда сағаттың қандай бөлігі өткен? Сағаттық тілі көрсетілсе ше?

Саңырауқұлақ жинайық.

Тиінге көмек
- Орман ішін аралап біраз жүрген соң әп-әдемі тиін көрінді. Ол өзі отырған ағаштың бұтақтарына саңырауқұлақтарды іліп жатыр. Тиін уақытын босқа өткізіп отырған жоқ. Ол қызу еңбек үстінде. Біз де тиінге көмектесейікші.

Көрініс: «Бұрыштар шатағы»
Автор: Үшбұрыш:
Ертеде өмір сүріпті - Өзіңе бір сәт қарашы
Ағасы мен інісі Сөзімнің айтсам дұрысын
Қайырымды бопты ағасы Мен арық та, сен толық
Тентек екен інісі Неге көп сенің бұрышың?
Үлкеннің аты - төртбұрыш
Інісі оның – үшбұрыш
Автор:
Сол бұрыштан шығыпты - Салмақты аға сөйледі
Інідегі бар ұрыс Сөйлегенде бүй
деді:
Төртбұрыш: Төртбұрыш:
- Інім - ау, қандай жаман тұрысың! Мен төртбұрыш, мен үлкен
Неге бітпейді ұрысың? Сен кішісің қарағым!
Бұрышта емес сен білсең
Қажеттілікке жарауың.
Автор:
- Жатты ағасы ұйықтап Төртбұрышын қыйықтап.
Жастық, көрпе тұйықтап Таңертең інісі қараса,
Інісі кесіп тастапты Шошынып тіпті
қалады
Аюға
көмек
Орман ішін одан әрі аралап көрейік. Дөңестеу бір жерден үп - үлкен апан көрінеді. Апанның айналасында қарайып шіріген жапырақтар мен таза топырақ жатыр. Бір кезде әлгі апаннан бір аю шыға келді. Ол да қысқа дайындалып жүр. Апанын тазартып, ұйықтайтын жеріне таза жапырақ төсеп жүр. Аюға көмектесеміз бе?

«Жапырақ жинайық» ойыны

IV. Сабақты бекіту

V. Үйге тапсырма
№ 6, 8
Бағалау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Төрттен бір бөлік
Төрттен бір бөлік
Сабақтың тақырыбы: Төрттен бір бөлік (ширек)
Мақсаты:
білімділігі: 4-ке көбейту және бөлу кестесін жүйелеу. Білімін тереңдету және тиянақтау. Затты төрт бөлікке бөлумен таныстыру. “Ширек” ұғымын енгізу.
дамытушылығы: Оқушылардың ауызша және жазбаша көбейту мен бөлу дағдыларын жетілдіру. Танымдық қабілеттерін, бесенділіктерін дамыту.
тәрбиелілігі: Өзгені тыңдап, өз ойларын еркін айтуға, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Пәнге деген қызығушылғын арттыру.
Сабақ түрі: Саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойындар, логикалық тапсырмалар,
шығармашылық жұмыстар, АКТ
Көрнекілігі:
көбейту кестесі, фигуралар,
оқулық, сызба кестелер, слайдтар
Пәнаралық
байланыс: сурет, дүниетану, еңбек, ана
тілі
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Біз сабақты бастаймыз
Партамызға отырып,
Өзара көз тастаймыз.
Табыс тілеп достарға,
Жаңа білім алуға,
Алға қадам бастаймыз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
-
№ 4. Өрнекті жаз және оның мәнін тап:
1) 5 және 4 сандарының көбейтіндісі;
2) 36 – бөлінгіш, 4 – бөлгіш;
3) бірінші көбейткіш – 7, екінші көбейткіш – 4;
4) 16 мен 4-тің бөліндісі;
-
№ 7. Теңдеулерді шеш:
а * 4 = 16 х : 4 = 72 – 68 4 * с = 3 * 8 36 : х = 4
Мұғалім:
- Біз орман ішін аралап жүріп келеміз. Бұл не ғажап! Орман мүлде
өзгерген. Жаздағы жап - жасыл түсі сұп - сұр болған. Аяқ астына
қарай қалсаң, жерге сары кілем төселген сияқты. Сары кілем деп
отырғаны не балалар?
- Жапырақтардың түсуі.
- Біздің сыныпта да жапырақтар түсуде. Жел соқты да жапырақтар ұшып кетті. (Балалардың партасының үстіне сандар жазылған жапырақтар түседі) Бірақ бұл ерекше жапырақтар. Оларға тапсырмалар жазылған. Жауап беріп көрейік.

ІІІ. Жаңа сабақ
1.Қызығушылығын ояту
Орманшыға кездестік. Орманшының тапсырмасы:
Ұзындығы 4 м тақтайды тең 4 бөлікке кесті. Тақтайдың төрттен бір бөлігінің ұзындығын тап. Сызбасын сал.
![]()
![]()
Шешуі: 4 : 4 = 1 (1 м)
Жауабы: 1 м
2. Жаңа тақырыпты хабарлау
Төрттен бір бөлек (ширек)
Қоянға көмек
3. Әрі қарай саяхатымызды жалғастырайық. Мына зытып келе жатқан не екен? (Қоян)
- Балалар, қоянның да бізге өтініші бар екен. Яғни, ол бізден қырыққабат жинап көмектесуімізді сұрап отыр. Тапсырмасын оқиық.
Суретте сағаттың минуттық тілі көрсетілсе, әрбір келесі суретте алдыңғыға қарағанда сағаттың қандай бөлігі өткен? Сағаттық тілі көрсетілсе ше?

Саңырауқұлақ жинайық.

Тиінге көмек
- Орман ішін аралап біраз жүрген соң әп-әдемі тиін көрінді. Ол өзі отырған ағаштың бұтақтарына саңырауқұлақтарды іліп жатыр. Тиін уақытын босқа өткізіп отырған жоқ. Ол қызу еңбек үстінде. Біз де тиінге көмектесейікші.

Көрініс: «Бұрыштар шатағы»
Автор: Үшбұрыш:
Ертеде өмір сүріпті - Өзіңе бір сәт қарашы
Ағасы мен інісі Сөзімнің айтсам дұрысын
Қайырымды бопты ағасы Мен арық та, сен толық
Тентек екен інісі Неге көп сенің бұрышың?
Үлкеннің аты - төртбұрыш
Інісі оның – үшбұрыш
Автор:
Сол бұрыштан шығыпты - Салмақты аға сөйледі
Інідегі бар ұрыс Сөйлегенде бүй
деді:
Төртбұрыш: Төртбұрыш:
- Інім - ау, қандай жаман тұрысың! Мен төртбұрыш, мен үлкен
Неге бітпейді ұрысың? Сен кішісің қарағым!
Бұрышта емес сен білсең
Қажеттілікке жарауың.
Автор:
- Жатты ағасы ұйықтап Төртбұрышын қыйықтап.
Жастық, көрпе тұйықтап Таңертең інісі қараса,
Інісі кесіп тастапты Шошынып тіпті
қалады
Аюға
көмек
Орман ішін одан әрі аралап көрейік. Дөңестеу бір жерден үп - үлкен апан көрінеді. Апанның айналасында қарайып шіріген жапырақтар мен таза топырақ жатыр. Бір кезде әлгі апаннан бір аю шыға келді. Ол да қысқа дайындалып жүр. Апанын тазартып, ұйықтайтын жеріне таза жапырақ төсеп жүр. Аюға көмектесеміз бе?

«Жапырақ жинайық» ойыны

IV. Сабақты бекіту

V. Үйге тапсырма
№ 6, 8
Бағалау
шағым қалдыра аласыз













