Материалдар / Трапецияның ауданы

Трапецияның ауданы

Материал туралы қысқаша түсінік
• Трапецияның ауданы туралы теорема мен салдарды тұжырымдау және формуласын оқу, жаза білу ; • Трапецияның ауданы формулаларын қорытып, есептер шығаруда қолдану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Ақпан 2023
544
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі

Бекітемін Ш.Батырова


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Аудан

Күні: 16.02.2022 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Г.Шалманова

Сынып: 8

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Трапецияның ауданы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;

Сабақтың мақсаты

  • Трапецияның ауданы туралы теорема мен салдарды тұжырымдау және формуласын оқу, жаза білу ;

  • Трапецияның ауданы формулаларын қорытып, есептер

шығаруда қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу

Жағымды психологиялық ахуал тудыру. Оқушылар сабаққа сәттілік тілеп, көңіл күйлерін айтып өтеді.

Үй тапсырмасын тексеру:

Оқулықтан № 12 есеп.

Жауабы: 6 см2;

Жауабы: 5 см2;


Топқа бөліну. «Қағаз қиындылары» әдісі арқылы (үшбұрыш, төртбұрыш, параллелограмм аудандарының формулалары жазылған қима қағаздарды тарату) топқа бөлу.

1 топ: Үшбұрыш

2 топ: Төртбұрыш

3 топ: Параллелограмм


Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. «Мадақтау сөздер»

Презентация

Қағаз қиынды,

Сабақтың ортасы

Жаңа тақырып түсіндіру.

Саралау тәсілі "Дереккөздер"

Трапецияның ауданы

1-теорема. Трапецияның ауданы оның табандарының қосындысының жартысы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең.

Трапецияның ауданы: S = . (1)

Мұндағы h – трапецияның биіктігі, a және b – трапецияның параллель қабырғаларының ұзындығы.

Shape2 Shape1

h

B C



Shape3

A D

a

Мысал. Табандары 6 см және 8 см, ал биіктігі 4 см болатын ABCD трапециясының ауданы формула бойынша келесідей анықталады:

SABCD = = *4=28 (см2).

S = (2)



https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/planimetriya/tortburyshtar/lesson/trapecziya-zhane-onyng-qasietteri


Оқулықпен жұмыс.

1 есеп

Табандары 12 см, 16 см және биіктігі 15 см болатын трапецияның ауданын табыңдар.

Дескриптор:

-берілген есептің шартын құрады;

-сызбасын сызады;

-трапеция аудан формуласын жазады;

-трапеция ауданын табады..


2 есеп

Трапецияның орта сызығы 3 ке, биіктігі 2 – ге тең. Трапецияның ауданын табыңдар.

Дескриптор:

-берілген есептің шартын құрады;

-сызбасын сызады;

-трапеция аудан формуласын жазады;

-трапеция ауданын табады..

Топтық тапсырма:

Постер қорғау. «Кел бірге» әдісі


1 топ: № 6 есеп

Теңбүйірлі трапецияның табандары 14 және 26, ал оның периметрі 6 – қа тең. Трарецияның ауданын тап.





2 топ: № 7 есеп

Трапецияның табандары 36 см және 12 см. Оның ұзындығы 7 см болатын бүйір қабырғасы бір табанымен 1500 бұрыш жасайды. Трапецияның ауданын табыңдар.





3 топ: № 8 есеп

22.2 суретте кескінделген трапецияның ауданын табыңдар. Торкөздің қабырғасы 1 ге тең.

Shape5 Shape4










Shape7 Shape6


Shape8





Дескриптор:

-берілген есептің шартын құрады;

-сызбасын сызады;

-трапеция аудан формуласын жазады;

-биіктіктің формуласын қорытып шығарады;

-трапеция биіктігін табады.

-трапеция ауданын табады.

Дескриптор:

-берілген есептің шартын құрады;

-сызбасын сызады;

-трапеция аудан формуласын жазады;

-биіктіктің формуласын қорытып шығарады;

-трапеция биіктігін табады.

-трапеция ауданын табады.

Дескриптор:

-берілген есептің шартын құрады;

-сызбасын сызады;

-трапеция аудан формуласын жазады;

-трапеция биіктігін табады.

-трапеция ауданын табады..


мадақтау сөздер арқылы бағалау





























Оқушылар топтарды басбармақ әдісі арқылы бағалайды.










Сабақтың соңы

«Формулалар сөйлейді» әдісі

WORD WALL бағдарламасы арқылы оқушылар берілген формуланың атауын көрсетеді.

Оқушылар тапсырма орындайды.


WORD

WALL

бағдарлама


Рефлексия:

«Кері байланыс» «БББ» әдісі. оқушылар қолдарындағы парақшаға өз пікірлерін жазады.

Үйге тапсырма: Оқулықтан № 4, №5

Бұрын білгенім

Білемін

Білгім келеді
















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ