Материалдар / "Тригонометрия элементтері"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ
Осы тақырыптағы материалдардың барлығын көріңіз!

"Тригонометрия элементтері"

Материал туралы қысқаша түсінік
тарауды қайталауға арналған сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
605
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тригононметрия элементтері.Тригонометриялық өрнектер және оларды түрлендіру.

Саменова С.Ж.

Алматы қаласы, № 24 лицей математика пәні мұғалімі.

9-сынып математика

Сабақтың мақсаты:

  • білімділік: тригонометриялық өрнектерді, теңбе – теңдіктерді дәлелдеу,келтіру формулаларын оқығанда алған білімдерін есептер шығару арқылы тереңдете түсу,есептер шығаруда қолдана білу;

  • дамытушылық: банк қызыметімен тансыу;ондағы жұмыс құрылымын сыныпта, сабақта қолдану,логикалық ойлауын,танымын, пәнге қызығушылығын,білім- білік дағдыларын дамыту;

  • тәрбиелік : сабаққа деген белсенділігін арттыру,жаңа өмірге құлшынысын мәдениетті дамыту,өз бетінше оқуға, ізденуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: топпен жұмыс,үлгерімі нашар оқушылармен жұмыс тәсілдері.

Сабақтың түрі: дәстүрлі емес «Бизнесмен- математик» атты жарыс-ойын сабағы.

Көрнекіліктер: интерактивті тақта,табло,тапсырмалар жазылған карточкалар,теңге,банк аттары.

Сабақтың кезеңдері: 1.Ұйымдастыру:

2.Үй жұмысын тексеру.

3.Өткен материалды қайталау «Бағдаршам » ойыны.

4. Сабақ мақсатымен, барысымен таныстыру.

5.Әртүрлі қиындықтағы, дәрежедегі теңгеге бағаланған есептер

шығару.

6.Сабақты бекіту . Мини -тест.

7.Қорытындылау, бағалау, «Бизнесмен- математик» атына ие болған

топты хабарлау

8. Үйге тапсырма беру.

Сабақтың барысы: 1. Оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындықтарын

тексеру,сынып тазалығына көңіл бөлу.

2.Үй жұмысын кесте арқылы жаппай тексеру.

3. «Бағдаршам » ойыны , сұрақтың дұрыс жауабына- көк түсті көтереді; білмесе- қызыл түсті көтереді.( Қор жинау биржасы.)

1) Сүйір бұрыштың синусы;косинусы; тангенсі; котангенсі дегеніміз не?(кестені толтыру)



функция


1

sinα

?

2

?

3

tg α

?

4

?


2) Тригонометриялық функциялардың таңбалары қандай?


функция

l

ll

lll

lv


+

+

-

-

cоsα






+

-

+

-

сtg α







3) Келтіру формулалары(кестені толтыру).


функция

900

900 -α

1800

1800

2700

2700

3600

3600

sinα









cоsα









tg α









сtg α











4) Негізгі тригонометриялық тепе- теңдіктер(формулалардың бір бөлігі беріледі).

sin2 α + cоs2 α=? tg α=? tg α сtg α=? sin2 α =?

=? 1+ tg2 α =? cоs2 α=?

5) Кейбір функциялардың мәндері . sin300 =? cоs600 =? т.б.

Жауаптарына қорытынды жасалады.


4. Елімізде қандай банктер қызмет істейді? Банк дегеніміз не және оның қызметі?

Оқушылар жауабы тыңдалады, оны толықтырып өтемін.

Қазіргі заманда әр дені сау адамның жақсы өмір сүруі үшін не қажет деп ойлайсыңдар?(теңге )

"Депозит" дегеніміз не?

Сонымен бүгінгі сабақта бәрімізде сол теңгенің иесі бола аламыз. Іске сәт!

Ойын тәртібі: 1)сыныпты 5 топқа бөліп,банк аттарын беріп ,банк президентін сайлап алу.

а) "Халық Банк" ,б)"Каспий Банк" , в)"Евразия Банк" , г)"Казком Банк", д) "АлянсБанк",

2) Шешімді президент қабылдайды.

3)Әр банк есепті өздері таңдап алады(100-1000 тг).

4) Әр банктің бастапқы капиталы 500 тг

5) Есеп дұрыс шешілсе , бастапқы капиталы сол есеп құнына өседі.

6) Есеп дұрыс шешілмесе , бастапқы капиталы сол есеп құнына кемиді.

7) Екінші банк сол есепті шешеуге болады, оларда дұрыс шешімін таба алмаса ,онда сол есеп құнының 0,5-і қосылады.

8)Есепті сол бағаға сатып алуға немесе сатуға болады.

9)Есепте уақыты көрсетіледі (1-5мин)

10)Әр қосылған теңге таблоға жазылып отырылады.

11) Капиталы ең көп банк жеңеді ,яғни «Бизнесмен- математик»атағына ие болады,аз жинаған банк банкроттқа кетеді.

5. Есептер шығару.

100 тг: Табыңдар: 1) cоs 2α=? егер α= ; 2) cоs =? α = 3) sin2α=? α=

4) sin =? α= 5) =? α= 300 болса.

200 тг : Келтіру формуласын пайдаланып мәнін табыңдар:

  1. cоs(-4050 )=; 2) sin2400= 3) sin(-3900 )= 4) tg1200 = 5) tg2250 = ;



500 тг: Өрнекті ықшамдаңдар:1) + ;

  1. ; 3) ; 4) ;

5) ;


1000тг: №246(4) №248(3) Оқулықтан.

Дәлелдеңдер:1) cоs α+ sin α tg α - =0; 2) cоs2 α(1- tg α)(1+ tg α)= sin2 α - cоs2 α;

  1. tg2 α - sin2 α= tg2 α sin2 α ; 4) = .


6.Мини –тест екі нұсқада беріледі.


7.Қорытындылау: Сонымен бүгінгі сабағымыздың соңына да келіп жеттік,соған байланысты мына сөз жұмбақты шешеіп жіберейік:






Т

А




1)Металл ақша белгісі; (монета)

2)Кәсіпорынның немесе кәсіпкердің өндіріс нәтижесінде алатын ақша сомасы(табыс)





С

А





1)Кәсіпорынның қолдағы бар барлық ақша сомасы жиынтығын сақтайтын орын.(касса)

2)Ақша қорларын сақтау формасы.(салым).

Әр банк президенттерімен бірлесе отырып оқушыларды бағалау.

8. Үйге тапсырма беру.п16-21 қайталау,бақылау жұмысына дайындалып келу №246(1,2) №248(1,2)

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!