|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тригонометрия |
Мектеп: БҚО, Ақжайық ауданы, Чапаев ауылы, “№1 жалпы орта білім беретін мектебі” КММ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нургалиева Турсынай Болатовна математика пәні мұғалімі, педагог-сарапшы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 б |
Қатысушылар саны: 17 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тригонометрия формулалары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.4 келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Келтіру формулаларын біледі; Келтіру формулаларын түсінеді; Келтіру формулаларын есептер шығаруда қолданады. |
|
Бағалау критерийлері |
- Келтіру формулаларын тұжырымдайды; Келтіру формулаларын қорытып шығарады; Келтіру формулаларын есептер шығаруда қолданады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды бірлікке, татулыққа, сыйластыққа баулый отыра ұжымдасып жұмыс істеуге қалыптастыру; |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. 5мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сынып тазалығына көңіл бөлу. Әр оқушы бір-біріне жақсы тілектер айтады. Өткен тақырыпты кайталау Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады Үй тапсырмасын тексеру. 21.18 есеп
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады. |
Оқушылар бір-біріне «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Үй жұмысы интербелсенді тақта арқылы оқушылар өздерін тексереді. . Оқушылар формуланы есеп шыгаруда пайдаланады Келтіру формулалары – кез келген бұрыштың тригонометриялық мəнін сүйір бұрыштың тригонометриялық мəні арқылы өрнектейтін формулалар -Бастапқы функцияның берілген ширектегі таңбасын анықтаукерек. - Функцияның аты өзгеріп өзгермейтінін анықтау керек . |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Дескриптор: -формуланы қолданып, есепті дұрыс шығарған Бағалау: 2 балл Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Түрлі түсті кеспе қағаздар
Сұрақтар топтамасы. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. 3-басылымы. – Алматы : Атамұра, 2013. – 192 бет. |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин. Жұптық жұмыс |
Жаңа сабақты түсіндіру Интербелсенді тақта арқылы түсіндіремін.
1 тапсырма
2 тапсырма
3тапсырма
4тапсырма
Түсінбеген тапсырмаларды бір-біріне түсіндіреді. |
Дескриптор -келтіру формулаларын сәйкестендіреді; -дұрыстығын тексереді Бағалау: 2 балл Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
9-сынып оқулығы. |
||
|
Жеке жұмыс. 10 мин. «Ойлан, топтан, бөліс» үштік әдісі |
Ойлан, топтан, бөліс» үштік әдісі
Саралау:Оқулықтан әр турлі есептер беріп- қызыл,сары түс көтерген балаларға көмек беремін. 17 тапсырма беріледі Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс табады. |
Берілген тапсырма бойынша есепті жеке орындайды 3sin 90 2cos 60tg 45 3 1 2 1 3 Жауабы: 3 Берілген тапсырма бойынша есепті жеке орындайды |
Дискриптор: -формуланы қолданады-1балл -жауабын дұрыс жазады-1 балл Бағалау: 2 балл |
ДК экраны 9-сынып оқулығы. Шыныбеков «Атамұра» 2019 |
||
|
Кітаппен жұмыс 6 мин. Жазылым. |
23.1 есеп 1. sin(90-a)=cosa 2. cosa(90-a)=sina 3. sin(180-a)=sina 4. cos(180-a)=-cosa 5.sin(270+a)=-cosa 6. Cos(270-a)=-sina
Мақсаты: Берілгеy сөздердің ережесі мен мысалын жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын ажыратады. Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады. |
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды. |
Дескриптор: -формуланы тұжырымдайды, біледі; --келтіру формуласын ажырата алады -жауабын жазады 3-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
. ДК экраны 9-сынып оқулығы. |
||
|
Сабақтың соңы. 6мин Ой толғаныс. Рефлексия 5мин. |
« Қара жәшік ішіндегі жұмыс»әдісі Жәшік ішінде тест тапсырмасы болады.
1.
a)
2.
a)
3.
a) жауаптары: 1. А 2.б 3.б Кері байланыс. «TikTok»әдісі арқылы кері байланыс аламын: 1.Маған сабақ ұнады 2.Сабақ бойынша пікірім бар 3. Досыммен бөлісе аламын. Үйге тапсырма беру. №23.1 (7-12) |
Оқушылар тестті орындайды Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Оқушылырдың тақырып бойынша түсінгенін пайымдау мақсатында “Тест” әдісін қолданып шапшаңдыққа және топта қарқынмен жұмыс істеуге дағдылантырамын |
Дескриптор: -сұрактарға жауап береді -есептерді шығарады Бағалау: 2балл «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
ДК экраны 9-сынып оқулығы. Шыныбеков «Атамұра» 2019 |
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
Қарқын тәсілі арқылы жылдам орындайтын оқушалар және көмек қажет болатын оқушыларболады. Көмек қажет оқушыларға белгілі бір уақыт беріліп, уақыт біткен соң жылдам орындаған оқушылар аяқтай алмаған оқушыларға көмек көрсетеді. |
«Сызығыз» әдісі, «Мадақтау» әдісі, «Желкенді қайық» әдісі өзін-өзі бағалау |
Сынып бөлмесін сабақтан бұрын желдету. Сыныптағы орындық парталардың түзу тұруына назар аудару. Дәрісханадағы қауіпсіздік ережелерін еске түсіру сонымен қатар қарындашты, сызғышты қолдану кезінде сақ болу |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тригонометрия формулалары ашық сабақ
Тригонометрия формулалары ашық сабақ
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тригонометрия |
Мектеп: БҚО, Ақжайық ауданы, Чапаев ауылы, “№1 жалпы орта білім беретін мектебі” КММ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нургалиева Турсынай Болатовна математика пәні мұғалімі, педагог-сарапшы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 б |
Қатысушылар саны: 17 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тригонометрия формулалары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.4 келтіру формулаларын қорытып шығару және қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Келтіру формулаларын біледі; Келтіру формулаларын түсінеді; Келтіру формулаларын есептер шығаруда қолданады. |
|
Бағалау критерийлері |
- Келтіру формулаларын тұжырымдайды; Келтіру формулаларын қорытып шығарады; Келтіру формулаларын есептер шығаруда қолданады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды бірлікке, татулыққа, сыйластыққа баулый отыра ұжымдасып жұмыс істеуге қалыптастыру; |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. 5мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сынып тазалығына көңіл бөлу. Әр оқушы бір-біріне жақсы тілектер айтады. Өткен тақырыпты кайталау Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады Үй тапсырмасын тексеру. 21.18 есеп
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады. |
Оқушылар бір-біріне «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Үй жұмысы интербелсенді тақта арқылы оқушылар өздерін тексереді. . Оқушылар формуланы есеп шыгаруда пайдаланады Келтіру формулалары – кез келген бұрыштың тригонометриялық мəнін сүйір бұрыштың тригонометриялық мəні арқылы өрнектейтін формулалар -Бастапқы функцияның берілген ширектегі таңбасын анықтаукерек. - Функцияның аты өзгеріп өзгермейтінін анықтау керек . |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Дескриптор: -формуланы қолданып, есепті дұрыс шығарған Бағалау: 2 балл Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Түрлі түсті кеспе қағаздар
Сұрақтар топтамасы. Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. 3-басылымы. – Алматы : Атамұра, 2013. – 192 бет. |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин. Жұптық жұмыс |
Жаңа сабақты түсіндіру Интербелсенді тақта арқылы түсіндіремін.
1 тапсырма
2 тапсырма
3тапсырма
4тапсырма
Түсінбеген тапсырмаларды бір-біріне түсіндіреді. |
Дескриптор -келтіру формулаларын сәйкестендіреді; -дұрыстығын тексереді Бағалау: 2 балл Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
9-сынып оқулығы. |
||
|
Жеке жұмыс. 10 мин. «Ойлан, топтан, бөліс» үштік әдісі |
Ойлан, топтан, бөліс» үштік әдісі
Саралау:Оқулықтан әр турлі есептер беріп- қызыл,сары түс көтерген балаларға көмек беремін. 17 тапсырма беріледі Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс табады. |
Берілген тапсырма бойынша есепті жеке орындайды 3sin 90 2cos 60tg 45 3 1 2 1 3 Жауабы: 3 Берілген тапсырма бойынша есепті жеке орындайды |
Дискриптор: -формуланы қолданады-1балл -жауабын дұрыс жазады-1 балл Бағалау: 2 балл |
ДК экраны 9-сынып оқулығы. Шыныбеков «Атамұра» 2019 |
||
|
Кітаппен жұмыс 6 мин. Жазылым. |
23.1 есеп 1. sin(90-a)=cosa 2. cosa(90-a)=sina 3. sin(180-a)=sina 4. cos(180-a)=-cosa 5.sin(270+a)=-cosa 6. Cos(270-a)=-sina
Мақсаты: Берілгеy сөздердің ережесі мен мысалын жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын ажыратады. Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады. |
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды. |
Дескриптор: -формуланы тұжырымдайды, біледі; --келтіру формуласын ажырата алады -жауабын жазады 3-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
. ДК экраны 9-сынып оқулығы. |
||
|
Сабақтың соңы. 6мин Ой толғаныс. Рефлексия 5мин. |
« Қара жәшік ішіндегі жұмыс»әдісі Жәшік ішінде тест тапсырмасы болады.
1.
a)
2.
a)
3.
a) жауаптары: 1. А 2.б 3.б Кері байланыс. «TikTok»әдісі арқылы кері байланыс аламын: 1.Маған сабақ ұнады 2.Сабақ бойынша пікірім бар 3. Досыммен бөлісе аламын. Үйге тапсырма беру. №23.1 (7-12) |
Оқушылар тестті орындайды Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Оқушылырдың тақырып бойынша түсінгенін пайымдау мақсатында “Тест” әдісін қолданып шапшаңдыққа және топта қарқынмен жұмыс істеуге дағдылантырамын |
Дескриптор: -сұрактарға жауап береді -есептерді шығарады Бағалау: 2балл «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
ДК экраны 9-сынып оқулығы. Шыныбеков «Атамұра» 2019 |
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
Қарқын тәсілі арқылы жылдам орындайтын оқушалар және көмек қажет болатын оқушыларболады. Көмек қажет оқушыларға белгілі бір уақыт беріліп, уақыт біткен соң жылдам орындаған оқушылар аяқтай алмаған оқушыларға көмек көрсетеді. |
«Сызығыз» әдісі, «Мадақтау» әдісі, «Желкенді қайық» әдісі өзін-өзі бағалау |
Сынып бөлмесін сабақтан бұрын желдету. Сыныптағы орындық парталардың түзу тұруына назар аудару. Дәрісханадағы қауіпсіздік ережелерін еске түсіру сонымен қатар қарындашты, сызғышты қолдану кезінде сақ болу |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
шағым қалдыра аласыз






=
=

)














