«Қасым Аманжолов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың қасиеттері
(жаңа тақырып)
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Тригонометрия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Танатарова Фарида Миратовна |
|
Күні: |
19.01.2023 |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.5 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту «Ой қозғау» әдісі 3 мин |
Ұйымдастыру: Сыныпты ұйымдастыру.
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылау.
Үй тапсырмасын тексеру үшін «Жолдың шетіндегі таңбалар» әдісін қолданамын. Оқушыларға үй тапсырмасына қатысты дәптердің шетінде «Ж»- жеңіл, «Қ» қиын, «К» - күмән тудырады деп таңба қалдыруды сұраймын, мұғалім сабақтың басталуына дейін әрбір оқушының проблемаларын көруге, ал оқушы рефлексия жасауға үйренеді. |
Білім алушы сабаққа әзірленеді, сабақ мақсатымен танысады. Үй жұмыстың шешімі тақтада көрсетіледі, оқушы өзінің қателерін анықтайды. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Үй тапсырмасын орындап келгені үшін 1 балл |
|
|
Өткен тақырыпты еске түсіру 5 мин |
Тапрсыманы таратамын, «ZipGrade» бағдарламасы арқылы тексеремін. Өткен тақырыптарға қатысты тест тапсырмасы:
А)
2. Егер
А) оң; В) теріс; С) бейтарап
3.
А) ІІІ; В) ІІ; С) І
4.
А)
5. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы деп ......... А) қарсы жатқан катеттің, гипотенузаға қатынасы; В) іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы; С) іргелес жатқан катеттің қарсы катетке қатынасы.
|
Тест тапсырмасын орындайды, жауабын тексереді. Жинаған ұпай санын дәптеріне жазып алады. |
Дескриптор: -суракка жауап береді -әр дұрыс жауап 1 балл Жалпы: 5 балл Сонымен қатар, тапсырманы алғашқы болып аяқтаған оқушыларға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Таратпа қағаздар Сұрақтар топтамасы
|
|
10 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру:
Мысал: |
Білім алушы жаңа тақырыппен танысады. Мұғалімге өзі білетін мәліметтерді айтып отырады. Түсінбеген жерлерін сұрайды. Қажетті мәліметтің барлығын дәптеріне жазады |
Ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. 3-басылымы. – Алматы «Мектеп», 2019. 24-бет. |
|
Сабақтың ортасы 8 мин Жеке тапсырма |
Жеке тапсырма жазылған қағаздарды таратамын. Жауаптарын ауызша оқимын. Төмендегі тригонометриялық функциялардың анықталу облысын және мәндер жиынын тап:
1)
2)
3)
4) Жауаптары:
|
Берілген тапсырмаларды орындайды. Дәптерге жазады. Көршісімен дәптерін ауыстырып, жауаптарын тексереді. |
Дескриптор: -анықталу облысын табады; -есептеулер жүргізеді Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Жалпы балл – 4 балл |
Таратпа қағаздар |
|
Жұптық жұмыс 8 мин |
Таратпа қағаздарды таратамын.
|
Берілген тапсырма бойынша кестені толтырады. Жауаптарын тексереді |
Дескриптор: -тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына қатысты анықтамаларды біледі; -қатынасты жазады; -сандарды қысқартады Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Жалпы балл - 8 |
Таратпа қағаздар |
|
Сыныппен жұмыс 5 мин |
Қай ширектің бұрышы?
|
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жуптык талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. |
Дескриптор: -сызбасын сызады -аудандарын табады -барлығының аудандарының қосындысын табады -формуланы тұжырымдайды; 2-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
Кесте |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин |
Рефлекция: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
Үйге тапсырма: теорияны оқып келу, жеке тапсырма (есептер) Функциялардың анықталу облысы мен мәндерінің жиынын анықтаңдар: y=1-cosx; y= 3+sinx;
Бағалау шкаласын тақтаға іліп қоямын. |
Оқушылар өздерінің ойларын айтады. Сабақ бойына жинаған ұпайларын есептейді. |
Бағалау: 10 баллдық жүйемен бағаланады |
9-сынып оқулығы «Мектеп» 2019 |
|
Қатысты тест тапсырмасы:
А)
2. Егер
А) оң; В) теріс; С) бейтарап
3.
А) ІІІ; В) ІІ; С) І
4.
А)
5. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы деп ......... А) қарсы жатқан катеттің, гипотенузаға қатынасы; В) іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы; С) іргелес жатқан катеттің қарсы катетке қатынасы.
|
Қатысты тест тапсырмасы:
-
мәні неге
тең?
А)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тригонометриялық функциялардың қасиеттері 9 сынып алгебра
Тригонометриялық функциялардың қасиеттері 9 сынып алгебра
«Қасым Аманжолов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық функциялардың қасиеттері
(жаңа тақырып)
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Тригонометрия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Танатарова Фарида Миратовна |
|
Күні: |
19.01.2023 |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.5 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндер жиынын табу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту «Ой қозғау» әдісі 3 мин |
Ұйымдастыру: Сыныпты ұйымдастыру.
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылау.
Үй тапсырмасын тексеру үшін «Жолдың шетіндегі таңбалар» әдісін қолданамын. Оқушыларға үй тапсырмасына қатысты дәптердің шетінде «Ж»- жеңіл, «Қ» қиын, «К» - күмән тудырады деп таңба қалдыруды сұраймын, мұғалім сабақтың басталуына дейін әрбір оқушының проблемаларын көруге, ал оқушы рефлексия жасауға үйренеді. |
Білім алушы сабаққа әзірленеді, сабақ мақсатымен танысады. Үй жұмыстың шешімі тақтада көрсетіледі, оқушы өзінің қателерін анықтайды. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Үй тапсырмасын орындап келгені үшін 1 балл |
|
|
Өткен тақырыпты еске түсіру 5 мин |
Тапрсыманы таратамын, «ZipGrade» бағдарламасы арқылы тексеремін. Өткен тақырыптарға қатысты тест тапсырмасы:
А)
2. Егер
А) оң; В) теріс; С) бейтарап
3.
А) ІІІ; В) ІІ; С) І
4.
А)
5. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы деп ......... А) қарсы жатқан катеттің, гипотенузаға қатынасы; В) іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы; С) іргелес жатқан катеттің қарсы катетке қатынасы.
|
Тест тапсырмасын орындайды, жауабын тексереді. Жинаған ұпай санын дәптеріне жазып алады. |
Дескриптор: -суракка жауап береді -әр дұрыс жауап 1 балл Жалпы: 5 балл Сонымен қатар, тапсырманы алғашқы болып аяқтаған оқушыларға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Таратпа қағаздар Сұрақтар топтамасы
|
|
10 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру:
Мысал: |
Білім алушы жаңа тақырыппен танысады. Мұғалімге өзі білетін мәліметтерді айтып отырады. Түсінбеген жерлерін сұрайды. Қажетті мәліметтің барлығын дәптеріне жазады |
Ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. 3-басылымы. – Алматы «Мектеп», 2019. 24-бет. |
|
Сабақтың ортасы 8 мин Жеке тапсырма |
Жеке тапсырма жазылған қағаздарды таратамын. Жауаптарын ауызша оқимын. Төмендегі тригонометриялық функциялардың анықталу облысын және мәндер жиынын тап:
1)
2)
3)
4) Жауаптары:
|
Берілген тапсырмаларды орындайды. Дәптерге жазады. Көршісімен дәптерін ауыстырып, жауаптарын тексереді. |
Дескриптор: -анықталу облысын табады; -есептеулер жүргізеді Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Жалпы балл – 4 балл |
Таратпа қағаздар |
|
Жұптық жұмыс 8 мин |
Таратпа қағаздарды таратамын.
|
Берілген тапсырма бойынша кестені толтырады. Жауаптарын тексереді |
Дескриптор: -тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышына қатысты анықтамаларды біледі; -қатынасты жазады; -сандарды қысқартады Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Жалпы балл - 8 |
Таратпа қағаздар |
|
Сыныппен жұмыс 5 мин |
Қай ширектің бұрышы?
|
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жуптык талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. |
Дескриптор: -сызбасын сызады -аудандарын табады -барлығының аудандарының қосындысын табады -формуланы тұжырымдайды; 2-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады |
Кесте |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин |
Рефлекция: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
Үйге тапсырма: теорияны оқып келу, жеке тапсырма (есептер) Функциялардың анықталу облысы мен мәндерінің жиынын анықтаңдар: y=1-cosx; y= 3+sinx;
Бағалау шкаласын тақтаға іліп қоямын. |
Оқушылар өздерінің ойларын айтады. Сабақ бойына жинаған ұпайларын есептейді. |
Бағалау: 10 баллдық жүйемен бағаланады |
9-сынып оқулығы «Мектеп» 2019 |
|
Қатысты тест тапсырмасы:
А)
2. Егер
А) оң; В) теріс; С) бейтарап
3.
А) ІІІ; В) ІІ; С) І
4.
А)
5. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы деп ......... А) қарсы жатқан катеттің, гипотенузаға қатынасы; В) іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы; С) іргелес жатқан катеттің қарсы катетке қатынасы.
|
Қатысты тест тапсырмасы:
-
мәні неге
тең?
А)
шағым қалдыра аласыз
























