Алматы мемлекеттік бизнес колледжі
|
Модуль/Пән |
ЖБП 01 Математика |
|||||||||||
|
Бөлім/Бөлімше |
2 бөлім. Тригонометриялық функциялар 2.1.Тригонометриялық функциялар және олардың графиктері |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Музыкадағы кезеңділік. (Оқу бағдарламасынан алынды) |
|||||||||||
|
Педагог |
Әбдісана Ұлбосын |
Күні: « » 20 |
||||||||||
|
Жалпы мәліметтер |
Курс |
Топ |
||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
|||||||||||
|
Мақсаты (Оқу нәтижесі) |
1)Тригонометриялық функцияларды түсіндіру; 2) Тригонометриялық функциялардың графиктері бойынша қасиеттерді оқу. |
|||||||||||
|
Міндеттері (Оқу бағдарламасынан алынды) |
1) Тригонометриялық функцияларды анықтайды; |
|||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
1) Тригонометриялық функцияларды анықтай алады; |
|||||||||||
|
Қажетті ресурстар |
Оқулық- Алгебра және анализ бастамалары. 1 бөлім. (ЖМБ). ЖМБ. Абылкасымова А.Е. 10 класс, плакаттар, презентация, видеороик, көйлек макеттері |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Уақыт/ жұмыстың түрі
|
Педагогтің әрекеті
|
Білім алушының әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||||||||
|
Кіріспе бөлім Ұйымдастыру 3 мин |
1.Білім алушылармен амандасу, түгендеу. Сабаққа назарларын аудару. 2.Нейро жаттығулар Оқытушы тақтада нейро жаттығу түрлерін көрсетеді. Мақсаты: Екі қолдың бір мезгілде қозғалысы екі жарты шарды бірден белсендіреді. Бұл дағдылардың барлығы білім алушыға алған білімді тез меңгеруге көмектеседі. ЕБҚ: Бұлшық ет дистрофиясы бар білім алушы. Баланың қозғалысына ыңғайлы орта қалыптастырамын |
Тақтада көрсетілген нейро жаттығуларды кезек-кезек екі қолдарын жоғары көтеру арқылы қайталайды.
|
Орындау қадамдары: 1.Тәртіп сақтау; 2.Жаттығуды бірге орындау. |
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=hYw4mk4jeD4
|
||||||||
|
Негізгі бөлім 7мин |
Білім алушылармен бірге жаңа сабақтың тақырыбын ашу «Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі. Білім алушыларға «Тригонометрия» сөзі тақтада көрсетіледі. Қайда? Қалай? Қандай? сұрақтарын қою арқылы алдыңғы алған білімдерін еске түсіреді. ЕБҚ: Бұлшық ет дистрофиясы бар білім алушы. Баланың қозғалысына ыңғайлы орта қалыптастырамын. «Тригонометрия» сөзін жеке шығарып ұсынамын. |
«Тригонометрия» сөзі беріледі. Сұрақтар бойынша білім алушылар өз ойарымен бөліседі. 1.Қайда? Бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз? 2.Қалай? Өткен тақырыптардан осы атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласыз ба? 3.Қандай? Осы сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болады деп ойлайсыз?
|
Орындау қадамдары: Қайда? Қалай? Қандай? сұрақтарына жауап беру. |
cлайд №1 әдіс https://ulagat.com/2020/09/11/ сайтынан алынды |
||||||||
|
Білу 10 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру Сабақта негізгі тригонометриялық функциялардың қасиеттерін меңгеріп, қарапайым түрлендірулер көмегімен олардың графигін салудың алгоритмін қолдана отырып тригонометриялық функциялардың графиктерін салуды қарастырамыз. ЕБҚ: Жаңа сабақта айтылатын ақпарат қолжетімді болуын қадағалаймын. Тапсырманы орындауға қосымша уақыт беремін. |
Сабаққа зейін қойып тыңдау. Қажетті ақпаратты, анықтамаларды дәптерге жазып алады. |
Орындау қадамдары:
|
Қосымша №1 Презентация https://slideplayer.gr/slide/16732907/ |
||||||||
|
Түсіну қолдану 5 мин + 2 мин |
Жеке жұмыс: (оқулықпен жұмыс) Білім алушыларға жаңа тақырып бойынша сұрақтар беріледі. Жауабын оқулықтан тауып, дәптерге көшіреді. Дұрыс жауапты экранда көрсетемін. ЕБҚ: Берілген сқрақтардың жауабын оқулықтың қай бетінен табуға болатынын айтамын. Ақпарат қолжетімді болу үшін мобильді қосымшаны пайдалануды қамтамасыз етемін. Тапсырманы аяқтауға қосымша уақыт бөлемін. |
Берілген сұрақтарға жауап іздеу арқылы, дәптерге барлық анықтамаларды жазып алады. Экранда көрсетілген жауаппен тексереді. |
Орындау қадамдары: Берілген сұрақтар бойынша жазбаша жауап жазады. ЕБҚ: жазбаша жауап жазуға қосымша уақыт беремін. Қолдау білдіремін «Қолыңнан келеді», «Жарайсың» |
Сұрақтар №2 қосымшада Алгебра және анализ бастамалары. 1 бөлім. (ЖМБ). ЖМБ. Абылкасымова А.Е. 10 класс. 92-112бет |
||||||||
|
Түсіну Қолдану 10 мин +5 |
Жұптық жұмыс «Жанды геометрия» немес GeoGebra бағдарламасын қолданып, функция графигін салады. График бойынша функцияның өсу және кему аралықтарын жазады. 1 жұп 2 тапсырма орындайды. Тапсырма: 1-жұп
2-жұп
3-жұп 6. y=1-ctg2x ЕБҚ: Үлгерімі жақсы, мінезі тұрақты, артық қылықтары жоқ білім алушымен бірге жұптық жұмыс жасайды. |
Білім алушылар https://www.geogebra.org/classic?lang=ru сайты арқылы GeoGebra бағдарламасын іске қосады. Берілген тапсырма бойынша жұптық тапсырманы орындайды. Берілген тапсырманы орындау қадамдарына байланысты дәптерге көшіреді. |
Орындау қадамдары: 1. GeoGebra бағдарламасын іске қосады. 2.Функция графигін салады; 3.График бойынша функцияның өсу және кему аралықтарын табады. 4. Жұптар өз ара бір-бірін бағалайды. «Жарайсыңдар», «Жұмыстарыңның нәтижесі жақсы » білім алушыларға қолдау білдіремін |
|||||||||
|
Талдау 10 мин +8(қорғауға) |
«Плакаттар сөйлейді» әдісі Білім алушылар төрт топқа бөлінеді. Әр топқа плакат беріледі. Берілген тригонометриялық функцияның қасиеттері бойынша зерттеңдер. 1. y=3+2sin2x 2. y=3+2cos2x 3. y=2-tg0,5x 4. y=1+ctg3x ЕБҚ: Баланың қозғалысына арналған қолайлы орынға отырғызамын. Қажетті ресурстардың қол жетімді болуын қадағалаймын |
Білім алушылар: I топ II топ II топ IV топ төрт топқа бөлінеді. Берілген тапсырма бойынша плакаттарға функцияның қасиеттерін жазып, қорғайды. |
Орындау қадамдары: 1. Анықталу облысы; 2Мәндер жиыны; 3.Периоды; 4. Тақ немесе жұп. Топтар өзара бір бірін бағалайды. |
Алгебра және анализ бастамалары. 1 бөлім. (ЖМБ). ЖМБ. Абылкасымова А.Е. 10 класс. 111 -бет Қосымша № 3 |
||||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті «Математикалық би» Тақырыпқа байланысты функция графиктері бойынша, екі қолдың көмегімен график көрсетіп билейді ЕБҚ: Өзіме жақын отырғызамын. Басқа білім алушылардың кедергі келтірмеуін қадағалаймын. Сергіту сәтін жанына отырып бірге жасаймын |
Білім алушылар орындарынан тұрып, тақтада көрсетілген биді қайталайды. |
Орындау қадамдары: 1.Тақтаға назар аударады; 2. Би қимылдарын қайталайды. |
|||||||||
|
Қолдану Топтық жұмыс 10 мин +10мин |
Функсионалдық сауаттылық тапсырмасы «Карусель» әдісі бойынша, тригонометриялық функциялардың қасиеттерін сипаттай отырып, график сызуға әр топқа жеке тапсырмалар таратылып беріледі. Тапсырма: Берілген функцияның графигін пайдалана отырып, көйлектің етегіне өрнек (узор) салу керек. І топ тапсырмасы: 1.y=sin x-30 2.y=2sin x-30 ЕБҚ: Баланың қозғалысына арналған қолайлы орынға отырғызамын. Қажетті ресурстардың қол жетімді болуын қадағалаймын. Табысқа жететініне қолдау білдіремін. Басқа білім алушылардың көмектесуін сұраймын. |
Білім алушылар 4 топқа бөлінеді: I топ, II топ, III топ. Б
|
Орындау қадамдары: 1. Анықталу облысын анықтайды 2.Мәндер жиынын табады 3.Функцияның өсу және кему аралығын анықтайды 4.Функция графигін салады Білім алушыларды «Жақсы, жарайсыңдар,қолдарыңнан келетініне сенімдімін» |
2, 3 топ тапсырмалары №4 қосымшада көрсетілген
|
||||||||
|
Қорытынды 5 мин |
Білім алушыларға «Инсерт» кестесі беріледі. Сабақ бойынша өз ойларын қағазға түсіреді. |
|
Орындау қадамдары: 1. Бүгінге дейін қандай ақпаратпен келдің 2.сабақта не үйрендің 3. тағы қандай ақпарат алғың келеді тақырып бойынша |
Кесте қосымша №5 берілген
|
||||||||
|
3 мин |
Үй тапсырмасы № 12.15-103 бет, график салу № 13.19 -111бет
|
Алған білімдерін пысықтап, функцияның периодын тауып, график салып келеді. |
Орындау қадамдары: 1. Алгоритмді қолданып функцияның графигін салады; 2. Функцияның периодын табады |
Алгебра және анализ бастамалары. 1 бөлім. (ЖМБ). ЖМБ. Абылкасымова А.Е. 10 класс |
||||||||
|
Қосымша №1
|
|
||||||
|
Қосымша №2
|
Сұрақтар:
|
||||||
|
Қосымша № 3
|
y=3+2sin2x
|
||||||
|
Қосымша № 4 |
II топ тапсырмасы 1.y=cos x-40 2.y=2cos x-40 III топ тапсырмасы 1.y=cosx-1 2.y=sinx-1
|
||||||
|
Қосымша №5 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тригонометриялық функциялар,қасиеттері,графигі.
Тригонометриялық функциялар,қасиеттері,графигі.
Алматы мемлекеттік бизнес колледжі
|
Модуль/Пән |
ЖБП 01 Математика |
|||||||||||
|
Бөлім/Бөлімше |
2 бөлім. Тригонометриялық функциялар 2.1.Тригонометриялық функциялар және олардың графиктері |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Музыкадағы кезеңділік. (Оқу бағдарламасынан алынды) |
|||||||||||
|
Педагог |
Әбдісана Ұлбосын |
Күні: « » 20 |
||||||||||
|
Жалпы мәліметтер |
Курс |
Топ |
||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
|||||||||||
|
Мақсаты (Оқу нәтижесі) |
1)Тригонометриялық функцияларды түсіндіру; 2) Тригонометриялық функциялардың графиктері бойынша қасиеттерді оқу. |
|||||||||||
|
Міндеттері (Оқу бағдарламасынан алынды) |
1) Тригонометриялық функцияларды анықтайды; |
|||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
1) Тригонометриялық функцияларды анықтай алады; |
|||||||||||
|
Қажетті ресурстар |
Оқулық- Алгебра және анализ бастамалары. 1 бөлім. (ЖМБ). ЖМБ. Абылкасымова А.Е. 10 класс, плакаттар, презентация, видеороик, көйлек макеттері |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Уақыт/ жұмыстың түрі
|
Педагогтің әрекеті
|
Білім алушының әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||||||||
|
Кіріспе бөлім Ұйымдастыру 3 мин |
1.Білім алушылармен амандасу, түгендеу. Сабаққа назарларын аудару. 2.Нейро жаттығулар Оқытушы тақтада нейро жаттығу түрлерін көрсетеді. Мақсаты: Екі қолдың бір мезгілде қозғалысы екі жарты шарды бірден белсендіреді. Бұл дағдылардың барлығы білім алушыға алған білімді тез меңгеруге көмектеседі. ЕБҚ: Бұлшық ет дистрофиясы бар білім алушы. Баланың қозғалысына ыңғайлы орта қалыптастырамын |
Тақтада көрсетілген нейро жаттығуларды кезек-кезек екі қолдарын жоғары көтеру арқылы қайталайды.
|
Орындау қадамдары: 1.Тәртіп сақтау; 2.Жаттығуды бірге орындау. |
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=hYw4mk4jeD4
|
||||||||
|
Негізгі бөлім 7мин |
Білім алушылармен бірге жаңа сабақтың тақырыбын ашу «Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі. Білім алушыларға «Тригонометрия» сөзі тақтада көрсетіледі. Қайда? Қалай? Қандай? сұрақтарын қою арқылы алдыңғы алған білімдерін еске түсіреді. ЕБҚ: Бұлшық ет дистрофиясы бар білім алушы. Баланың қозғалысына ыңғайлы орта қалыптастырамын. «Тригонометрия» сөзін жеке шығарып ұсынамын. |
«Тригонометрия» сөзі беріледі. Сұрақтар бойынша білім алушылар өз ойарымен бөліседі. 1.Қайда? Бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз? 2.Қалай? Өткен тақырыптардан осы атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласыз ба? 3.Қандай? Осы сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болады деп ойлайсыз?
|
Орындау қадамдары: Қайда? Қалай? Қандай? сұрақтарына жауап беру. |
cлайд №1 әдіс https://ulagat.com/2020/09/11/ сайтынан алынды |
||||||||
|
Білу 10 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру Сабақта негізгі тригонометриялық функциялардың қасиеттерін меңгеріп, қарапайым түрлендірулер көмегімен олардың графигін салудың алгоритмін қолдана отырып тригонометриялық функциялардың графиктерін салуды қарастырамыз. ЕБҚ: Жаңа сабақта айтылатын ақпарат қолжетімді болуын қадағалаймын. Тапсырманы орындауға қосымша уақыт беремін. |
Сабаққа зейін қойып тыңдау. Қажетті ақпаратты, анықтамаларды дәптерге жазып алады. |
Орындау қадамдары:
|
Қосымша №1 Презентация https://slideplayer.gr/slide/16732907/ |
||||||||
|
Түсіну қолдану 5 мин + 2 мин |
Жеке жұмыс: (оқулықпен жұмыс) Білім алушыларға жаңа тақырып бойынша сұрақтар беріледі. Жауабын оқулықтан тауып, дәптерге көшіреді. Дұрыс жауапты экранда көрсетемін. ЕБҚ: Берілген сқрақтардың жауабын оқулықтың қай бетінен табуға болатынын айтамын. Ақпарат қолжетімді болу үшін мобильді қосымшаны пайдалануды қамтамасыз етемін. Тапсырманы аяқтауға қосымша уақыт бөлемін. |
Берілген сұрақтарға жауап іздеу арқылы, дәптерге барлық анықтамаларды жазып алады. Экранда көрсетілген жауаппен тексереді. |
Орындау қадамдары: Берілген сұрақтар бойынша жазбаша жауап жазады. ЕБҚ: жазбаша жауап жазуға қосымша уақыт беремін. Қолдау білдіремін «Қолыңнан келеді», «Жарайсың» |
Сұрақтар №2 қосымшада Алгебра және анализ бастамалары. 1 бөлім. (ЖМБ). ЖМБ. Абылкасымова А.Е. 10 класс. 92-112бет |
||||||||
|
Түсіну Қолдану 10 мин +5 |
Жұптық жұмыс «Жанды геометрия» немес GeoGebra бағдарламасын қолданып, функция графигін салады. График бойынша функцияның өсу және кему аралықтарын жазады. 1 жұп 2 тапсырма орындайды. Тапсырма: 1-жұп
2-жұп
3-жұп 6. y=1-ctg2x ЕБҚ: Үлгерімі жақсы, мінезі тұрақты, артық қылықтары жоқ білім алушымен бірге жұптық жұмыс жасайды. |
Білім алушылар https://www.geogebra.org/classic?lang=ru сайты арқылы GeoGebra бағдарламасын іске қосады. Берілген тапсырма бойынша жұптық тапсырманы орындайды. Берілген тапсырманы орындау қадамдарына байланысты дәптерге көшіреді. |
Орындау қадамдары: 1. GeoGebra бағдарламасын іске қосады. 2.Функция графигін салады; 3.График бойынша функцияның өсу және кему аралықтарын табады. 4. Жұптар өз ара бір-бірін бағалайды. «Жарайсыңдар», «Жұмыстарыңның нәтижесі жақсы » білім алушыларға қолдау білдіремін |
|||||||||
|
Талдау 10 мин +8(қорғауға) |
«Плакаттар сөйлейді» әдісі Білім алушылар төрт топқа бөлінеді. Әр топқа плакат беріледі. Берілген тригонометриялық функцияның қасиеттері бойынша зерттеңдер. 1. y=3+2sin2x 2. y=3+2cos2x 3. y=2-tg0,5x 4. y=1+ctg3x ЕБҚ: Баланың қозғалысына арналған қолайлы орынға отырғызамын. Қажетті ресурстардың қол жетімді болуын қадағалаймын |
Білім алушылар: I топ II топ II топ IV топ төрт топқа бөлінеді. Берілген тапсырма бойынша плакаттарға функцияның қасиеттерін жазып, қорғайды. |
Орындау қадамдары: 1. Анықталу облысы; 2Мәндер жиыны; 3.Периоды; 4. Тақ немесе жұп. Топтар өзара бір бірін бағалайды. |
Алгебра және анализ бастамалары. 1 бөлім. (ЖМБ). ЖМБ. Абылкасымова А.Е. 10 класс. 111 -бет Қосымша № 3 |
||||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті «Математикалық би» Тақырыпқа байланысты функция графиктері бойынша, екі қолдың көмегімен график көрсетіп билейді ЕБҚ: Өзіме жақын отырғызамын. Басқа білім алушылардың кедергі келтірмеуін қадағалаймын. Сергіту сәтін жанына отырып бірге жасаймын |
Білім алушылар орындарынан тұрып, тақтада көрсетілген биді қайталайды. |
Орындау қадамдары: 1.Тақтаға назар аударады; 2. Би қимылдарын қайталайды. |
|||||||||
|
Қолдану Топтық жұмыс 10 мин +10мин |
Функсионалдық сауаттылық тапсырмасы «Карусель» әдісі бойынша, тригонометриялық функциялардың қасиеттерін сипаттай отырып, график сызуға әр топқа жеке тапсырмалар таратылып беріледі. Тапсырма: Берілген функцияның графигін пайдалана отырып, көйлектің етегіне өрнек (узор) салу керек. І топ тапсырмасы: 1.y=sin x-30 2.y=2sin x-30 ЕБҚ: Баланың қозғалысына арналған қолайлы орынға отырғызамын. Қажетті ресурстардың қол жетімді болуын қадағалаймын. Табысқа жететініне қолдау білдіремін. Басқа білім алушылардың көмектесуін сұраймын. |
Білім алушылар 4 топқа бөлінеді: I топ, II топ, III топ. Б
|
Орындау қадамдары: 1. Анықталу облысын анықтайды 2.Мәндер жиынын табады 3.Функцияның өсу және кему аралығын анықтайды 4.Функция графигін салады Білім алушыларды «Жақсы, жарайсыңдар,қолдарыңнан келетініне сенімдімін» |
2, 3 топ тапсырмалары №4 қосымшада көрсетілген
|
||||||||
|
Қорытынды 5 мин |
Білім алушыларға «Инсерт» кестесі беріледі. Сабақ бойынша өз ойларын қағазға түсіреді. |
|
Орындау қадамдары: 1. Бүгінге дейін қандай ақпаратпен келдің 2.сабақта не үйрендің 3. тағы қандай ақпарат алғың келеді тақырып бойынша |
Кесте қосымша №5 берілген
|
||||||||
|
3 мин |
Үй тапсырмасы № 12.15-103 бет, график салу № 13.19 -111бет
|
Алған білімдерін пысықтап, функцияның периодын тауып, график салып келеді. |
Орындау қадамдары: 1. Алгоритмді қолданып функцияның графигін салады; 2. Функцияның периодын табады |
Алгебра және анализ бастамалары. 1 бөлім. (ЖМБ). ЖМБ. Абылкасымова А.Е. 10 класс |
||||||||
|
Қосымша №1
|
|
||||||
|
Қосымша №2
|
Сұрақтар:
|
||||||
|
Қосымша № 3
|
y=3+2sin2x
|
||||||
|
Қосымша № 4 |
II топ тапсырмасы 1.y=cos x-40 2.y=2cos x-40 III топ тапсырмасы 1.y=cosx-1 2.y=sinx-1
|
||||||
|
Қосымша №5 |
|
шағым қалдыра аласыз


ерілген
тапсырманың шешімін іздеуде әр топ бірлесіп талқылап, пікір алмасып
жұмыс жасайды. Орындалып біткен соң әр топтан бір білім алушы
келесі топқа барып түсіндіреді. Ол топтан басқа білім алушы келесі
топқа түсіндіреді. Осылай барлық білім алушы жұмысты толық
т
алқылайды.



















