Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ "Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру" тақырыбында жазылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.4А Тригонометрия

Мектеп: №1 мектеп гимназиясы

Педагогтің аты-жөні:

Абенова Дана Бақтыбайқызы

Күні:


Сыныбы: 9 «Б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;

Сабақтың мақсаты:

(Бағалау критерийі)

Оқушыларды өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді пайдаланып есептерді әр түрлі тәсілдермен шешу арқылы біліктілік дағдыларының қалыптастыру, меңгеру деңгейлерін анықтау, тепе-теңдіктерді пайдалана білуге жағдай жасау

Ойлау дағдыларының деңгейі

қолдану, жоғарғы деңгей дағдылары


Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



3 минут













Өткен білімді еске түсіру

4 минут

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сынып тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру;

Психологиялық ахуал: «Бір ауыз сөз» әдісі арқылы

Оқушыларды сабақ барысында «Матрица» әдісі бойынша бағалап отырамын.Тақтаның бір бұрышына төрт топты 2 қатарлы кесте салып қоямын. Яғни, сабаққа белсенді қатысқан, тапсырмаларды дұрыс орындауына байланысты «+» белгілерін қойып бағалап отырамын.

Оқушыларды төрт топқа бөлу: Қима карталарына топ атаулары көрсетіліп, сол атаулар арқылы төрт топқа бөлінеді.

Топтар атаулары: sinα ,cosα, tgα, ctgα


Үй тапсырмасын қайталау.

«Формулалар сөйлейді» әдісін қолдану арқылы оқушылар қолдарына алған карталар бойынша тақтадағы формулаларды сәйкестендіреді.



Қима қағаздар « Бір ауыз сөз» әдісі

Оқушылар қима қағаз артында жазылған сөздерді оқи отырып жақсы көңіл күймен сабақты бастайды







Оқушылар қима карталарындағы сөздер арқылы топқа бөлінеді.




Тақтадағы берілген дұрыс жауап арқылы формулаларды сәйкестендіреді


Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»


Тақтадағы матрица кестесіне оқушыларды топ бойынша бағалап, «+», «-» белгісін қойып отырамын.

Бір «+» белгісі 1 балл


қима қағаздар

I-топ II -топ



















III-топ










Интербелсенді тақта

Слайд 1

Топпен жұмыс

4 мин





Оқулықпен жұмыс

10минут






























Топпен жұмыс

7минут









Оқушылардың функционалды сауаттылыққа дамыту тапсырмасы.

8 минут














Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

4 минут


Жаңа тақырыпты ашу:

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін әр топтағы оқушыларға төмендегі тапсырмаларды беремін. «Білгенге маржан» әдісі арқылы әр топ өз атауына зерттеу жүргізеді.

Топтар : sinα ,cosα, tgα, ctgα


Жеке жұмыс - « Ең зейінді » әдісі арқылы тақтада тапсырма беремін. Жаңа сабақ мазмұнын ашу мақсатымен «Тапсырма» тәсілі арқылы білім деңгейі әртүрлі оқушыларға күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар қима қағаздар түрінде беріледі. «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы диалог алаңын орнатамын.


Тапсырма:

= 2tgx




=cosx-sinx




=




=





«Тарсия» әдісімен белсенді оқытудың «Тапсырма» тәсілін қолдана отырып оқушыларға қима қағаздары беріледі. Қима қағазда берілген тапсырмаларды шеше отырып түрлі фигуралар құрастырады.

Жұптық жұмыс:

Бұл тапсырмада «Көршіңмен талқыла!» әдісі арқылы «Қарқын» тәсілін қолданып қабілетті оқушылардың басқаларға қарағанда жылдам жұмыс істейтінін біле отырып қасындағы жұбына көмек бергізу арқылы қолдауына жағдай жасаймын.

Тапсырма:

Мүсінді ескерткіш берілген. Ескерткіштің постаментімен есептегенде жалпы биіктігі 23 метрді құрайды. Ең жоғарғы нүктеде орналасқан ден есептейік.Ескерткішке төменгі нүктесінен бірнеше метр төменнен қарағандадағы бұрыш 1050 –қа тең. Ескерткіш ең биік нүктесінен адам арасындағы бұрыш 450- қа тең деп алып, ексеркіш пен адам қандай арақашықтықта тұрғанын анықта?


Сабақты бекіту .Google формада тест тапсырмалар орындайды.


Үйге тапсырмасы №4,144, №4,145


Рефлексия: «Бір сөйлеммен түйінде» әдәсі арқылы мұғалім қосылған сыныптың чатында оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.


Әртоптан бір оқушы шығып өз топ атауларын қорғап шығады






Интербелсенді тақтада оқушыларға жеке тапсырма беріледі,





Дескриптор:

- қысқаша көбейту формулaларын қолданады

- ортақ бөлім береді

- тригонометрия формулаларын қолданады

- тепе –теңдікті дәлелдейді


















Оқушылар қима қағазындағы есептердің шешімін тауып , фигураларды құрастырады

Дескриптор:

- тригонометрия формулаларын қолданады

- есептің шешімін анықтайды










Берілген функционалды сауаттылық тапсырмасын шешеді

Дескриптор:

- есептің берілуі бойынша сызбасын салады

- белгісіз бұрышты табады

- синустар тоеремасын қолданады

- арақашықтықты анықтайды



Оқушылар

«Білгеніңді түйінде»әдісі арқылы тест тапсырмасын орындайды.



Оқушылар сабақты қалай меңгергенін «Бір сөйлеммен түйінде» арқылы көрсетеді.


Тақтадағы матрица кестесіне оқушыларды топ бойынша бағалап, «+», «-» белгісін қойып отырамын.

Бір «+» белгісі 1 балл









Тақтадағы матрица кестесіне оқушыларды жеке бағалап, «+», «-» белгісін қойып отырамын.

Бір «+» белгісі 1 балл

Жалпы 4 балл



















Тақтадағы матрица кестесіне оқушыларды жеке бағалап, «+», «-» белгісін қойып отырамын.

Бір «+» белгісі 1 балл





















https://forms.gle/

7V1xtLs5qPfcF9Vb8


Сабақтың қорытындылағанда матрица кестесіндегі әр оқушының «+» белгілерін санап баллдық жүйеге айналдырып бағалаймын

Интербелсенді тақта

Слайд 2-3







Интербелсенді тақта

Слайд 4


Шыныбеков Ә.Н. Шыныбеков Д.Ә. Алгебра,жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық, «Атамұра»,2019

.


















Интербелсенді тақта

Слайд 6















Интербелсенді тақта

Слайд 7








Шыныбеков Ә.Н. Шыныбеков Д.Ә. Алгебра,жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық, «Атамұра»,2019
































Таныстым: ДОІЖО: Жумакулова К.Б.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.4А Тригонометрия

Мектеп: №1 мектеп гимназиясы

Педагогтің аты-жөні:

Абенова Дана Бақтыбайқызы

Күні:


Сыныбы: 9 «Б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.4.8 тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;

Сабақтың мақсаты:

(Бағалау критерийі)

Оқушыларды өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді пайдаланып есептерді әр түрлі тәсілдермен шешу арқылы біліктілік дағдыларының қалыптастыру, меңгеру деңгейлерін анықтау, тепе-теңдіктерді пайдалана білуге жағдай жасау

Ойлау дағдыларының деңгейі

қолдану, жоғарғы деңгей дағдылары


Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



3 минут













Өткен білімді еске түсіру

4 минут

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сынып тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру;

Психологиялық ахуал: «Бір ауыз сөз» әдісі арқылы

Оқушыларды сабақ барысында «Матрица» әдісі бойынша бағалап отырамын.Тақтаның бір бұрышына төрт топты 2 қатарлы кесте салып қоямын. Яғни, сабаққа белсенді қатысқан, тапсырмаларды дұрыс орындауына байланысты «+» белгілерін қойып бағалап отырамын.

Оқушыларды төрт топқа бөлу: Қима карталарына топ атаулары көрсетіліп, сол атаулар арқылы төрт топқа бөлінеді.

Топтар атаулары: sinα ,cosα, tgα, ctgα


Үй тапсырмасын қайталау.

«Формулалар сөйлейді» әдісін қолдану арқылы оқушылар қолдарына алған карталар бойынша тақтадағы формулаларды сәйкестендіреді.



Қима қағаздар « Бір ауыз сөз» әдісі

Оқушылар қима қағаз артында жазылған сөздерді оқи отырып жақсы көңіл күймен сабақты бастайды







Оқушылар қима карталарындағы сөздер арқылы топқа бөлінеді.




Тақтадағы берілген дұрыс жауап арқылы формулаларды сәйкестендіреді


Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»


Тақтадағы матрица кестесіне оқушыларды топ бойынша бағалап, «+», «-» белгісін қойып отырамын.

Бір «+» белгісі 1 балл


қима қағаздар

I-топ II -топ



















III-топ










Интербелсенді тақтаСлайд 1

Топпен жұмыс

4 мин





Оқулықпен жұмыс

10минут






























Топпен жұмыс

7минут











Оқушылардың функционалды сауаттылыққа дамыту тапсырмасы.

8 минут











Сабақтың соңы

5 минут




Кері байланыс

4 минут

Жаңа тақырыпты ашу:

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін әр топтағы оқушыларға төмендегі тапсырмаларды беремін. «Білгенге маржан» әдісі арқылы әр топ өз атауына зерттеу жүргізеді.

Топтар : sinα ,cosα, tgα, ctgα


Жеке жұмыс - « Ең зейінді » әдісі арқылы тақтада тапсырма беремін. Жаңа сабақ мазмұнын ашу мақсатымен «Тапсырма» тәсілі арқылы білім деңгейі әртүрлі оқушыларға күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар қима қағаздар түрінде беріледі. «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы диалог алаңын орнатамын.


Тапсырма:

= 2tgx




=cosx-sinx




=




=





«Тарсия» әдісімен белсенді оқытудың «Тапсырма» тәсілін қолдана отырып оқушыларға қима қағаздары беріледі. Қима қағазда берілген тапсырмаларды шеше отырып түрлі фигуралар құрастырады.

Жұптық жұмыс:

Бұл тапсырмада «Көршіңмен талқыла!» әдісі арқылы «Қарқын» тәсілін қолданып қабілетті оқушылардың басқаларға қарағанда жылдам жұмыс істейтінін біле отырып қасындағы жұбына көмек бергізу арқылы қолдауына жағдай жасаймын.

Тапсырма:

Мүсінді ескерткіш берілген. Ескерткіштің постаментімен есептегенде жалпы биіктігі 23 метрді құрайды. Ең жоғарғы нүктеде орналасқан ден есептейік.Ескерткішке төменгі нүктесінен бірнеше метр төменнен қарағандадағы бұрыш 1050 –қа тең. Ескерткіш ең биік нүктесінен адам арасындағы бұрыш 450- қа тең деп алып, ексеркіш пен адам қандай арақашықтықта тұрғанын анықта?


Сабақты бекіту .Google формада тест тапсырмалар орындайды.


Үйге тапсырмасы №4,144, №4,145


Рефлексия: «Бір сөйлеммен түйінде» әдәсі арқылы мұғалім қосылған сыныптың чатында оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.


Әртоптан бір оқушы шығып өз топ атауларын қорғап шығады






Интербелсенді тақтада оқушыларға жеке тапсырма беріледі,





Дескриптор:

- қысқаша көбейту формулaларын қолданады

- ортақ бөлім береді

- тригонометрия формулаларын қолданады

- тепе –теңдікті дәлелдейді


















Оқушылар қима қағазындағы есептердің шешімін тауып , фигураларды құрастырады

Дескриптор:

- тригонометрия формулаларын қолданады

- есептің шешімін анықтайды







Берілген функционалды сауаттылық тапсырмасын шешеді

Дескриптор:

- есептің берілуі бойынша сызбасын салады

- белгісіз бұрышты табады

- синустар тоеремасын қолданады

- арақашықтықты анықтайды









Оқушылар

«Білгеніңді түйінде»әдісі арқылы тест тапсырмасын орындайды.



Оқушылар сабақты қалай меңгергенін «Бір сөйлеммен түйінде» арқылы көрсетеді.


Тақтадағы матрица кестесіне оқушыларды топ бойынша бағалап, «+», «-» белгісін қойып отырамын.

Бір «+» белгісі 1 балл









Тақтадағы матрица кестесіне оқушыларды жеке бағалап, «+», «-» белгісін қойып отырамын.

Бір «+» белгісі 1 балл

Жалпы 4 балл



















Тақтадағы матрица кестесіне оқушыларды жеке бағалап, «+», «-» белгісін қойып отырамын.

Бір «+» белгісі 1 балл






















https://forms.gle/

7V1xtLs5qPfcF9Vb8


Сабақтың қорытындылағанда матрица кестесіндегі әр оқушының «+» белгілерін санап баллдық жүйеге айналдырып бағалаймын

Интербелсенді тақта

Слайд 2-3







Интербелсенді тақта

Слайд 4


Шыныбеков Ә.Н. Шыныбеков Д.Ә. Алгебра,жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық, «Атамұра»,2019

.















Интербелсенді тақта

Слайд 6















Интербелсенді тақта

Слайд 7






Шыныбеков Ә.Н. Шыныбеков Д.Ә. Алгебра,жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық, «Атамұра»,2019











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі