Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Тригонометрия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ниязбекова Бибіайша Қалжігітқызы |
|
Күні: |
14.04.2023ж |
|
Сыныбы: 9 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.2.4.8 Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді біледі, орындайды, есептер шығаруда формулаларды қолдана алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. 1 Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Оқyшылaрдың көңіл-күйлерін көтеру және сабаққа қызығушылығын оятy мaқcaтындa «Жарық» әдіcі aрқылы пcихологиялық жaғдaй орнaтaмын жәнe үш топқa бөлeмін. 1-топ 2-топ 3-топ Үй тапсырмасын тексеру: Интербелсенді тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.
|
1.Оқушылар мұғалім- мен амандасады. 2. Сабаққа дайындалады. Мақсаты: Оқушылар күн бейнесін таңдап көңілдері көтеріледі, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
Күн бейнесінде жасырылған топтарын әр оқушы жарықтың (фонариктің) көмегімен анықтайды Оқушылар бір-бірінің үй жұмыстарын тексереді. |
Оқушылардың белсенділігі үшін «Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды. Тиімділігі: Оқушылар көңіл-күйін көтереді және сол арқылы өз топтарын анықтайды Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. ҚБ. Бағалауға «Смартфон» әдісін қолданамын, әр оқушы өз смартфонына лүпіл жинайды. Үй тапсырмасын дұрыс орындағандарға мадақтау сөздері арқылы бағалаймын. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, күн бейнесі бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны
Бағалауға арналған смартфондар, лүпілдер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өтіп жүрген тақырыптарды қайталауға арналған сұрақтар. Wordwall платформасында «Ұяшықтар» әдісі арқылы әр оқушыға сұрақтар қойылады. Оқушылардың әрқайсысына төмендегідей сұрақтар беріледі. Сұрақтар: 1. sin750°= 2. ʆ бұрышының синусы дегеніміз не? 3. ʆ бұрышының котангенсі дегеніміз не? 4. Косинустың ширектегі таңбалары. 5. ctg(ʆ+β)= |
1. Оқушылар ұяшықтар таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
ҚБ: «Смартфон» әдісі бойынша өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру және дұрыс жауабы үшін лүпіл жинау
Дескриптор: Сұраққа дұрыс жауап береді-1 балл Жауап бере алмаған оқушы орнына жауап бергендерге ынталандыру сыйлығын беріледі. |
https://wordwall.net/ru/resource/55003759
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 15 мин. |
Топтық жұмыс «Білім почтасы» әдісі арқылы топтық тапсырма беріледі
2. Ықшамдаңдар:
3. Егер tg x=2 болса,
өрнегінің мәнін табыңдар.
Егер
tg2α=
Е өрнегінің мәнін тап |
1.Оқушылар топ болып бірігіп берілген тапсырмаларды орындайды. 2.Деңгейі қиын тапсырманы тақтаға жазып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
ҚБ: Топ мүшелері бірігіп орындап, есептерді шығарғанына қарай топ басшысы мүшелерін лүпілдермен бағалайды. Дескриптор: 1.Формулалардың қатесін тауып, түзетеді-1 балл 1.Қысқаша көбейту формуласын қолданады; 2.Тригонометриялық формулаларды қолданады, есепті дұрыс шығарады Жалпы - 2 балл
1. sinx пен cosx-ты tgx-ке келтіріп өрнектейді 2.Сан мәнін қойып, өрнекті ықшамдап, жауабын жазады. Жалпы – 2 балл. |
Слайд ДК экраны Почта жәшігі, тапсырмалар салынған хаттар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Жеке жұмыс «Жауабын тап» әдісі бойынша әр оқушыға жеке есептер беріледі, шыққан жауабы мұғалім қолындағы парақшалармен сәйкестендіру керек.
3)
4)
5) |
Оқушылар өз тапсырмаларын орындап, жауаптарын парақшадағы жауаптармен сәйкестендіреді |
ҚБ: Жеке оқушының жұмысын тексерген мұғалім оқушы жұмысына қарай лүпілдермен бағалайды. Дескриптор: 1.Формулаларды дұрыс пайдаланады 2. Есепті шығарып, жауабын табады. Жалпы - 2 балл (Алғашқы болып шығарған 5 оқушыға қосымша ынталандыру сыйлығы) |
ДК экраны Жұмыс дәптерлері. Слайд. Таратпа материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жұптық жұмыс «Макбук» әдісі бойынша жұптарға есептер беріледі.
sin64° – cos64°
sin2(270° + α) + cos2(270° – α) – ctg(180° + α) ∙ tg(180° – α) |
Оқушылар өз жанындағы жұбымен бірігіп тапсырманы орындайды. Тапсырманы телефондары арқылы qr кодты сканерлеу арқылы алады |
ҚБ: Жұптар бір-бірінің жұмысын
тақтамен тексеріп, шығарған есебінің дұрыстығына қарай лүпілдермен
бағалайды. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқамерзімді
жоспар
Бөлім: Тригонометрия Педагогтің
аты-жөні: Ниязбекова Бибіайша
Қалжігітқызы Күні: 14.04.2023ж Сыныбы: 9
«Ә» Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді
тепе-тең түрлендіру Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты: 9.2.4.8 Тригонометриялық
өрнектерді тепе-тең түрлендіруді
орындау Сабақтың
мақсаты:
Білім алушылар
тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді біледі,
орындайды, есептер шығаруда формулаларды қолдана
алады Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту. 3
мин.
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
Сәлемдесу, түгелдеу,
сабаққа дайындықтарын
тексеру.
1
Сабақты жағымды ахуалдан
бастау. Оқyшылaрдың көңіл-күйлерін көтеру және сабаққа
қызығушылығын оятy мaқcaтындa «Жарық» әдіcі aрқылы пcихологиялық
жaғдaй орнaтaмын жәнe үш топқa
бөлeмін. 1-топ 2-топ 3-топ Үй тапсырмасын
тексеру: Интербелсенді тақтада тапсырма
дұрыс жауабымен көрсетіліп
тұрады. «Мен саған, сен маған»
әдісі арқылы оқушылар бір-бірінің үй
тапсырмасын
тексереді.
1.Оқушылар мұғалім- мен
амандасады.
2. Сабаққа
дайындалады.
Мақсаты: Оқушылар күн бейнесін таңдап
көңілдері көтеріледі, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы
арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Күн бейнесінде жасырылған
топтарын әр оқушы жарықтың (фонариктің) көмегімен
анықтайды Оқушылар бір-бірінің үй
жұмыстарын тексереді.
Оқушылардың белсенділігі үшін
«Жарайсың!»,
«Керемет!» деген сақтау сөздерімен
бағалайды.
Тиімділігі: Оқушылар көңіл-күйін көтереді
және сол арқылы өз топтарын
анықтайды
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру
мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі
беріледі. ҚБ. Бағалауға «Смартфон»
әдісін қолданамын, әр оқушы өз смартфонына лүпіл жинайды. Үй
тапсырмасын дұрыс орындағандарға мадақтау сөздері арқылы
бағалаймын. Оқулық, жұмыс
дәптері Кітап, дәптер, күн бейнесі
бейнеленген қима қағаздар
топтамасы ДК
экраны
Бағалауға арналған
смартфондар, лүпілдер
Жаңа сабаққа
кіріспе 5
мин
(Ұ) «Миға
шабуыл» әдісі арқылы өтіп жүрген
тақырыптарды қайталауға арналған сұрақтар. Wordwall платформасында
«Ұяшықтар» әдісі арқылы әр оқушыға
сұрақтар қойылады. Оқушылардың әрқайсысына төмендегідей сұрақтар
беріледі.
Сұрақтар:
1.
sin750°=
2. ʆ бұрышының синусы
дегеніміз не?
3. ʆ бұрышының котангенсі
дегеніміз не?
4. Косинустың ширектегі
таңбалары. 5.
ctg(ʆ+β)=
1. Оқушылар ұяшықтар таңдау
арқылы сұрақтарға жауап
береді.
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы
артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың тақырыбы мен мақсатын
анықтауға мүмкіндік
береді.
ҚБ: «Смартфон» әдісі бойынша
өз ойын дұрыс мағынада білдіріп,
талқылауға белсенділікпен
қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау
сөзімен ынталандыру және дұрыс жауабы
үшін лүпіл жинау
Дескриптор:
Сұраққа дұрыс жауап
береді-1
балл Жауап бере алмаған оқушы
орнына жауап бергендерге ынталандыру сыйлығын
беріледі.
https://wordwall.net/ru/resource/55003759
Сабақтың
ортасы Мағынаны
ашу. 15
мин.
Топтық
жұмыс
«Білім почтасы» әдісі арқылы
топтық тапсырма
беріледі
Қатесін
тап:
2.
Ықшамдаңдар:
3. Егер tg x=2
болса,
өрнегінің мәнін
табыңдар.
Егер
tg2α=
Е
өрнегінің мәнін
тап
1.Оқушылар топ болып бірігіп
берілген тапсырмаларды
орындайды. 2.Деңгейі қиын тапсырманы
тақтаға жазып, өз дәптерлеріне жазып
алады.
ҚБ: Топ мүшелері бірігіп орындап,
есептерді шығарғанына қарай топ басшысы мүшелерін лүпілдермен
бағалайды. Дескриптор:
1.Формулалардың қатесін тауып,
түзетеді-1
балл
1.Қысқаша көбейту формуласын
қолданады;
2.Тригонометриялық
формулаларды қолданады, есепті дұрыс
шығарады
Жалпы -
2
балл
1. sinx пен cosx-ты tgx-ке
келтіріп өрнектейді
2.Сан мәнін қойып, өрнекті
ықшамдап, жауабын
жазады. Жалпы – 2
балл.
Слайд
ДК
экраны
Почта жәшігі, тапсырмалар
салынған хаттар
5
мин
Жеке
жұмыс
«Жауабын тап» әдісі бойынша әр
оқушыға жеке есептер беріледі, шыққан жауабы мұғалім қолындағы
парақшалармен сәйкестендіру
керек.
3)
4)
5) Оқушылар өз тапсырмаларын
орындап, жауаптарын парақшадағы жауаптармен
сәйкестендіреді
ҚБ: Жеке оқушының жұмысын
тексерген мұғалім оқушы жұмысына қарай лүпілдермен
бағалайды. Дескриптор:
1.Формулаларды дұрыс
пайдаланады 2. Есепті шығарып, жауабын
табады.
Жалпы - 2
балл (Алғашқы болып шығарған 5
оқушыға қосымша ынталандыру
сыйлығы)
ДК
экраны
Жұмыс
дәптерлері.
Слайд. Таратпа
материалдар 10
мин
Жұптық
жұмыс
«Макбук» әдісі бойынша жұптарға
есептер беріледі.
sin64° –
cos64° sin2(270° + α) + cos2(270°
– α) –
ctg(180° + α) ∙
tg(180°
– α)
Оқушылар өз жанындағы жұбымен
бірігіп тапсырманы орындайды. Тапсырманы телефондары
арқылы qr
кодты сканерлеу арқылы
алады
ҚБ: Жұптар бір-бірінің жұмысын
тақтамен тексеріп, шығарған есебінің дұрыстығына қарай лүпілдермен
бағалайды. |











гер tg 2x=


















