Материалдар / Тригонометриялық теңдеулер және оның жүйесін шешу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Тригонометриялық теңдеулер және оның жүйесін шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
10 сыныпқа
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Ақпан 2023
133
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.2A Тригонометриялық теңдеулер және теңсіздіктер

Мектеп: Достық жалпы орта білім беретін мектебі

Күні: 15.11


Мұғалімніңаты-жөні:Лесова Шолпан Руслановна

Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тригонометриялық теңдеулер және олардың жүйесін шешу әдістері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.3.11 тригонометриялық теңдеулерді тригонометриялық өрнектерді түрлендіру формулаларымен қолдану арқылы шеше алу;

10.2.3.12 біртекті тригонометриялық теңдеулерді шеше алу


Сабақ мақсаттары

1) Оқушыларды тригонометриялық теңдеулерді квадраттық теңдеулерге келтіріп шешуге үйрету;

2) Тригонометриялық теңдеулерді әртүрлі әдістермен шешу кезінде оқушылардың байқау қабілеттерін дамыту.


Сабақ барысы



Сабақтың кезеңі /уақыт

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы

3 минут

Оқушыларды сабақтың мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру

Оқушыларды сабақтың мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен танысады

Ауызша

Презентация

Слайд 1 -3


Сабақтың ортасы

10 минут











































































5 минут
























8 минут






























13 минут


  1. Оқушылардың білімін өзектендіру

(сабақтың бұл кезеңінің мақсаты:

-өтілетін тақырып бойынша білімдерін жүйелеу;

- логикалық ойлауды дамыту;

-математикалық тілдерін дамыту бойынша жұмысты жалғастыру;

-оқушыларда өздігінен ойлау қабілеттерін және пәнді оқуға деген қызығушылықтарын қалыптастыру).



Қарапайым тригонометриялық теңдеулер:


a) cosx=a

b)sinx=a

c)tgx=a

ctgx=a


Өзіңізді тексеріңіз:


1 Теңдеулерді жауаптарымен сәйкестендіріңіз:



sinx =0

sinx=1

sinx=-1


2 Теңдеулерді жауаптарымен сәйкестендіріңіз:


cosx=0

cosx =1

cosx =-1


3 Теңдеулерді жауаптарымен сәйкестендіріңіз:









4 Теңдеулерді жауаптарымен сәйкестендіріңіз:


Тапсырмалардың жауаптары:


1

2

3

4

а) -3)

a) – 2)

а) -4)

а) -1)

b) – 1)

b) – 3)

b) – 2)

b) – 4)

c) – 4)

c) – 4)

c) – 3)

c) – 2)

d) – 2)

d) – 1)

d) – 1)

d) – 3)




  1. Жаңа тақырыпты түсіндіру

(Сабақтың мақсатындағы дағдыларды дамыту арқылы және білімдерін қалыптастыруға бағытталған іс-әрекеттер)

Сабақтың бұл кезеңінде тригонометриялық теңдеулерді шешудің квадраттық теңдеулерге келтіріп шешу сияқты жиі кездесетін әдісін қарастырамыз.

Мұндай әдіспен шешу кластарына бір функция (синус немесе косинус, тангенс немесе котангенс), немесе біреуі екіншісіне негізгі тригонометриялық теңбе-теңдіктер арқылы келтірілетін бір аргументті екі функция кіреді.

Біз бүгін осы әдіспен есептер шығару кезінде тригонометрияның сияқты формулаларын қоладантын боламыз.


1. Үлгі - мысал (оқушылардың білімін белсенді қатыстыра отырып, мұғалім тақтада шығарып көрсетеді)


2. Проблемалық ситуация.

Берілген теңдеудің шартына көңіл бөліңіздер. Қандай айырмашылық көріп отырсыздар және осы теңдеу квадраттық теңдеуге келтірілуі үшін қандай түрлендірулер жүргізіледі?

Кері байланыс:

  1. Бір аттас функция алу үшін құандай түрлендіру жүргіздіңіздер?

  2. теңдеуін шешуде қандай қорытынды жасадыңыз және не себепті?





3.Практика

(жаңа тақырыпты бекіту)

(Іс-әрекет барысында ақпаратты сұрыптау және талдау, зерттеу, практикалық жұмыс, проблемалық ситуацияларды шешу, есептерді шығару кезінде теориялық материалдарды қолдану арқылы оқушылардың білімдері мен дағдылары дамып, шыңдалады)


Жаңа материалды бекіту мақсатындағы оқушыларға жұптық жұмыс және топтық жұмыстар беріледі

(қалыптастырушы бағалау)

Оқушыларға жұппен жұмыс істеу үшін бірнеше есептер беріледі. Бірінші олар бұл есептердің шығару жолын талдап алулары керек, содан кейін нәтижелерін салыстырулары керек.







Келесі сабақты жоспарлағанда қалыптастырушы бағалауда анықталған оқушылардың біліміндегі кемшіліктерін ескеру.






















































Оқушылар берілген кесте бойынша жауап береді























Мұғаліммен есептің шығарылуын талдайды





















Проблемалық сұраққа жауап береді. Өз бетінше шығаруға талпынады













Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!