Түбір мен қосымшаның жазылуы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Түбір мен қосымшаның жазылуы

Материал туралы қысқаша түсінік
3 класқа арналған қазақ тілінен ашық сабақ.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін.

ДОІЖО:С.Қанатбаева


Бөлім

Уақыт

Педагогтің аты-жөні

Мұқашева Ақмарал Әділқызы

Күні:

22.11.22

Сынып:

Қатысушылар саны:4

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы

Түбір мен қосымшаның жазылуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді, негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасай алады.

Көптеген оқушылар: мәтіндегі негізгі ойды және қосымша жалғанғанда кейбір түбір сөздердің жазылуы өзгеретінін анықтай алады.

Кейбір оқушылар: тапсырмаға сай келетін мысалдар ойластырып жаза алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру,

өзін –

өзі тексеру





Өткен білімді еске түсіру


8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Қызығушылықты ояту

 Сәйкестендіру тесті. 
 
1. Түбір сөз -------------------------------1. оқу, оқушы, оқулық 
 2. Туынды сөз ------------------------------- 2. қалалар 
 3. Түбірлес сөздер ------------------------ 3. жазушы 
 4. Жуан айтылатын сөздер ------------- 4. мерекеңізбен 
 5. Жіңішке айтылатын сөздер --------- 5. бала 

Өткен тақырыпқа шолу

"Ақ сүйек" әдісі арқылы өтеді.Бөлме ішінен сүйектер іздеп табады.Соның артындағы сұрақтарға жауап береді.

Түбір дегеніміз не?

Қосымша нешеге бөлінеді?

Жұрнақ дегеніміз не?

Жалғау дегеніміз не?

Түбірлес сөздерге мысалдар келтірші.

Тақырыпты меңгеру.

Бүгінгі сабағымызда да түбір мен қосымшаның жазылуы жайлы тапсырмалар орындаймыз.Білімімізді тиянақтаймыз.

Жақсы тілек айтады.


  1. Сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты ашады.





Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.






Сүйектер





Жаңа білім

15 мин


















2 мин




Бекіту

15 мин





33-жаттығу.

«Бір минут» атты мәтінді тыңдайық.

- Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып, жауап беріңдер.

- Мәтіндегі негізгі ойды анықта.

- Талғат бір минуттың да рөлі бар екенін түсінді ме? Оны түсінуге не себеп болды?

- Мәтін мазмұнына өз ойыңды қысқаша жаз.

- Мәтіндегі қарамен берілген сөздердің жазылуына назар аудар. Бұл сөздердің

түбірін тауып, жазуда қалай өзгергенін

айтып көр.

Анықтамамен жұмыс:

Қосымша жалғанғанда кейбір түбір сөздердің жазылуы өзгереді: кітап – кітабы, парақ – парағы, әріп – әрпі, халық – халқы

Сөздерді дорбаларына сал.(түбір,қосымша)



Сергіту сәті"Нейро жаттығу"


(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

34-жаттығу.

Суреттегі сөздерді жұптастырып жаз.

- Жұптасқан сөздерді салыстырып, түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны ата.

Ерік-еркі, орын-орны, көрік-көркі.

     Бекіту сұрақтары:

Ережелерді еске түсіріп, жалғастырып көр:


Түбірге қосымша жалғанғанда кейбір түбір сөздердің____________________.

Түбір сөздің соңғы буыны жуан болса, ___________________ .

Түбір сөздің соңғы буыны жіңішке болса, _________________.


Мәтінді тыңдап, тапсырманы орындайды. Анықтама-ларды жаттайды.





















Тапсырманы орындайды.


Дескриптор:

- мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады, жауап береді -1 балл.

- Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды -1 балл.

- Кейіпкер жайлы пікір білдіреді-1балл.

әтін мазмұнына өз ойын жазады-1балл.

-Қарамен берілген сөздердің

түбірін тауып, жазуда қалай өзгергенін

анықтайды, қорытынды жасайды-1балл.




Дескриптор:

- Суреттегі сөздерді жұптастырып жазады -2балл.

- Жұптасқан сөздерді салыстырып, түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны атайды -3 балл.

Оқулық, дәптер











Дорба



Қарбыз кесектері










Оқулық, дәптер





Кері байланыс

5 мин

Кері байланыс «Ақылды үкі» әдісі

  • Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: 35-жаттығу.

Сабақтан алған білімін, үйренгенін айтады. Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.










Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.04.2023
228
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі