Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі
|
Бөлім: |
Уақытты бағдарлау |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Сулейманова Ж |
|
|
Күні: |
13.11.25ж. |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Түбірлес сөздер |
|
|
Оқу мақсаттары |
3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасайды, түбірлес сөздердің мағынасын ажыратады. |
|
|
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы |
Құндылық: Әділдік және жауапкершілік • Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Амансыз ба, ұстазым? Амансың ба, досым? Бүгінгі күн сенде, Сәттілікке толсын! Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе «Бес асық» ойыны: - Асықтағы сұрақтарға жауап береді Түбір сөз дегеніміз не? Туынды сөз дегеніміз не? Халықтың жыл санау есебінде 12 жыл аты бар, атап бер? Балалық, асхана, жастық сөздерін сөз құрамына талда? Назарымызды мына тарелкедегі суға аударамыз «Судағы фокус» әдісі Ендеше бүгін біздің сендермен өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы: Түбірлес сөздер Олай болса бүгінгі сабағымызда түбірлес сөздер туралы білімімізді кеңейтетін боламыз. Бүгінгі сабақта бір түбірден бірнеше сөздердің таралатынын білетін боласыңдар Оқу мақсаты жарияланады. Бейне жазба көрсету Түбірлес сөз туралы түсінік беру. Балақай, балақан, балалық, бала Су, Сусын, сулық, сушы - Ал енді балалар, менің қолымнан кімнің суретін көріп тұрсыңдар? -Қастеев кім? - Суретші |
Өлең оқиды. Асықта берілген тапсырманы орындайды. |
Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. |
Сұрақтар жазылған асықтар
|
|
Сабақтың ортасы Қорытынды |
1-тапсырма : Жеке жұмыс «ЖИ» әдісі - Мәтінді тыңда, мәтін ішінен сұрақтарға жауап тауып, оқы. Балалар дәптерімізді ашып бүгінгі күнді жазамыз. Көркем жазу минуты Балалар, бізде қазір жылдың қай мезгілі? - Күз көркі не? Жапырақ, олай болса жапырақ сөзін көркем етіп жазамыз. 2 – тапсырма «Теледидар дикторы» әдісі Теледидар алдында отырып оқушылар 24 -жаттығуды оқиды. Жаңылтпашты көшіріп жазады. Бір оқушы тақтаға орындайды. Түбірлес сөздерді табады. Түсіндірме сөздіктен шежіре сөзінің анықтамасын тауып оқыту. Сергіту сәтінде «Жаңбырлы күн» ойыны ойналады. 3 – тапсырма. Жұптық жұмыс «Құлпы құпиясы» әдісі Келесі тапсырма әр жұп кілттің артындағы карточканы алып, берілген сөздерден туынды сөз жасау. Қай жұп аяқтады кілтті құлпының жанына әкеліп іліп қояды. бала –лық , бас –тық, ас- хана, су –шы өнер –лі, сурет – ші, дос –тық өнер –паз, адал –дық , бала -қай Туынды сөз дегеніміз не? Жұрнақ дегеніміз не? Жалғау дегеніміз не? 4- тапсырма: «Бақа ойыны» Нәресте, сәби, бөбек, балақан, балақай, бүлдіршін, бала сөздерін өсу ретіне қарай орналастыру. Түбірлес сөздерді дәптерге жазу. Бір оқушы тақтаға орындайды. 5 тапсырма: Топпен жұмыс «Сәйкестендір» әдісі 1 топ: Оқу 2 топ: Дәрі 3 топ: бала |
Дескриптор: Хронологиялық кесте бойынша сұраққа жауап тауып оқиды Тапсырма орындайды Дескриптор: 1.Жаңылтпашты оқиды, түбірлес сөзді табады. 2.Жатқа айтады 3.Дәптерге жазады Дескриптор: 1.Түбір сөзге жұрнақ жалғау арқылы туынды сөз жасайды. 2.Құрастырған сөзді тақтаға жазып, сөз құрамына талдайды. Дескриптор: 1.Бала атауына байланысты сөздерді табады. 2. Түбірлес сөздерді табады. Дескриптор: Берілген сөздерден түбірлес сөз жасайды.
|
2 балл Жарайсың! 3 балл 2 балл 2 балл 1 балл |
Қазақ тілі 3-сынып 1-бөлім 83-85-беттер |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Үш сұрақ»
Оқушыларға марапаттау |
Өз ойын айтады. |
|
|


![]()
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |


Түбір сөз дегеніміз не?
Туынды сөз дегеніміз не?
Халықтың жыл санау
есебінде 12 жыл аты
бар, атап бер?
Балалық сөзін сөз
құрамына талда?
Асхана сөзін сөз
құрамына талда?
Жастық сөзін сөз
құрамына талда?
бала лық
бас тық ас хана су шы
өнер лі сурет дос тық өнер паз адал дық бала ші қай
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түбірлес сөз
Түбірлес сөз
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі
|
Бөлім: |
Уақытты бағдарлау |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Сулейманова Ж |
|
|
Күні: |
13.11.25ж. |
|
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Түбірлес сөздер |
|
|
Оқу мақсаттары |
3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасайды, түбірлес сөздердің мағынасын ажыратады. |
|
|
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы |
Құндылық: Әділдік және жауапкершілік • Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Амансыз ба, ұстазым? Амансың ба, досым? Бүгінгі күн сенде, Сәттілікке толсын! Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе «Бес асық» ойыны: - Асықтағы сұрақтарға жауап береді Түбір сөз дегеніміз не? Туынды сөз дегеніміз не? Халықтың жыл санау есебінде 12 жыл аты бар, атап бер? Балалық, асхана, жастық сөздерін сөз құрамына талда? Назарымызды мына тарелкедегі суға аударамыз «Судағы фокус» әдісі Ендеше бүгін біздің сендермен өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы: Түбірлес сөздер Олай болса бүгінгі сабағымызда түбірлес сөздер туралы білімімізді кеңейтетін боламыз. Бүгінгі сабақта бір түбірден бірнеше сөздердің таралатынын білетін боласыңдар Оқу мақсаты жарияланады. Бейне жазба көрсету Түбірлес сөз туралы түсінік беру. Балақай, балақан, балалық, бала Су, Сусын, сулық, сушы - Ал енді балалар, менің қолымнан кімнің суретін көріп тұрсыңдар? -Қастеев кім? - Суретші |
Өлең оқиды. Асықта берілген тапсырманы орындайды. |
Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. |
Сұрақтар жазылған асықтар
|
|
Сабақтың ортасы Қорытынды |
1-тапсырма : Жеке жұмыс «ЖИ» әдісі - Мәтінді тыңда, мәтін ішінен сұрақтарға жауап тауып, оқы. Балалар дәптерімізді ашып бүгінгі күнді жазамыз. Көркем жазу минуты Балалар, бізде қазір жылдың қай мезгілі? - Күз көркі не? Жапырақ, олай болса жапырақ сөзін көркем етіп жазамыз. 2 – тапсырма «Теледидар дикторы» әдісі Теледидар алдында отырып оқушылар 24 -жаттығуды оқиды. Жаңылтпашты көшіріп жазады. Бір оқушы тақтаға орындайды. Түбірлес сөздерді табады. Түсіндірме сөздіктен шежіре сөзінің анықтамасын тауып оқыту. Сергіту сәтінде «Жаңбырлы күн» ойыны ойналады. 3 – тапсырма. Жұптық жұмыс «Құлпы құпиясы» әдісі Келесі тапсырма әр жұп кілттің артындағы карточканы алып, берілген сөздерден туынды сөз жасау. Қай жұп аяқтады кілтті құлпының жанына әкеліп іліп қояды. бала –лық , бас –тық, ас- хана, су –шы өнер –лі, сурет – ші, дос –тық өнер –паз, адал –дық , бала -қай Туынды сөз дегеніміз не? Жұрнақ дегеніміз не? Жалғау дегеніміз не? 4- тапсырма: «Бақа ойыны» Нәресте, сәби, бөбек, балақан, балақай, бүлдіршін, бала сөздерін өсу ретіне қарай орналастыру. Түбірлес сөздерді дәптерге жазу. Бір оқушы тақтаға орындайды. 5 тапсырма: Топпен жұмыс «Сәйкестендір» әдісі 1 топ: Оқу 2 топ: Дәрі 3 топ: бала |
Дескриптор: Хронологиялық кесте бойынша сұраққа жауап тауып оқиды Тапсырма орындайды Дескриптор: 1.Жаңылтпашты оқиды, түбірлес сөзді табады. 2.Жатқа айтады 3.Дәптерге жазады Дескриптор: 1.Түбір сөзге жұрнақ жалғау арқылы туынды сөз жасайды. 2.Құрастырған сөзді тақтаға жазып, сөз құрамына талдайды. Дескриптор: 1.Бала атауына байланысты сөздерді табады. 2. Түбірлес сөздерді табады. Дескриптор: Берілген сөздерден түбірлес сөз жасайды.
|
2 балл Жарайсың! 3 балл 2 балл 2 балл 1 балл |
Қазақ тілі 3-сынып 1-бөлім 83-85-беттер |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Үш сұрақ»
Оқушыларға марапаттау |
Өз ойын айтады. |
|
|


![]()
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |
|
С |
Ұ |
Р |
А |
У |
Л |
Ы |


Түбір сөз дегеніміз не?
Туынды сөз дегеніміз не?
Халықтың жыл санау
есебінде 12 жыл аты
бар, атап бер?
Балалық сөзін сөз
құрамына талда?
Асхана сөзін сөз
құрамына талда?
Жастық сөзін сөз
құрамына талда?
бала лық
бас тық ас хана су шы
өнер лі сурет дос тық өнер паз адал дық бала ші қай
шағым қалдыра аласыз













