Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация жариялап
2 млн. ₸ табыс табыңыз!
0 / 1
Материалға шағымдану
Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түсінікті
2024-2025 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
Жүктеп алғыңыз келеді ме?
Түбірлес сөздер
Материал туралы қысқаша түсінік
2 сыныпқа Қазақ тілінен ашық сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады.
Толығырақ
18 Қаңтар 2019
1114
0 рет жүктелген
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін:Бастауыш сыныптар жөніндегі орынбасар: А.Есқали
Миялы орта мектебі
Көрнекі сабақ
Сабақтың тақырыбы: Түбірлес сөздер
Өткізген: Алмағамбетова Жаңылған
Сыныбы: 3 а сынып
2018-19 оқу жылы
Пәннің аты:Қазақ тілі | Уақыты: 25.01.2019 ж | Кабинеті: | Мұғалім: Ж.Алмағамбетова |
Сабақтың атауы | Түбірлес сөздер | ||
Мақсаты: Күтілетін нәтиже | Сабақтың мақсаты:1.Оқушыларға өз бетімен жұмыс жасату арқылы «түбірлес сөздер» туралы теориялық ұғым қалыптастыру, білімдерін толықтыру2.Дамыта оқытудың тиімді әдіс-тәсілдерін пайдалана отырып, оқушылардың шығармашылық қабілетін, ғылыми ойлау жүйесін дамыту3.Ұйымшылдыққа, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу | ||
Сабақтың типі: | Жаңа сабақ | ||
Сабақтың түрі: | Аралас сабақ | ||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: | Сұрақ-жауап, жаттығу, кітаппен жұмыс, өз бетінше жұмыс, көрнекіліктер, ойын, сергіту сәті, ажырату, дәлелдеу, ізденушілік | ||
Көрнекілігі: | Суреттер, тірек сызбалар, тапсырмалар | ||
Сабақтың жоспары | |||
Жоспарланған уақыт | Сабақ барысы | Бағалау түрлері | |
Басталуы: | Сыныпты топқа бөлу:І-топ «ТҮБІР», ІІ-топ «ЖҰРНАҚ», ІІІ-топ «ЖАЛҒАУ» Психологиялық ахуал қалыптастыруҚол алысып, кәне біз,Достасайық бәріміз.Айтарым бар сендерге,Тез тұрыңдар шеңберге,Қандай жақсы бір тұру,Достарменен бір жүруҚандай жақсы дос болу Жарайсыңдар балалар, олай болса сабағымызды бастаймыз.-Балалар, біз бүгін әдеттен тыс экология сабағын өтеміз. | Оқушылар парақшада жазылған сөздер арқылы топқа бөлінеді Осы айтқандарыңды орындауға бар күш-жігерлеріңді саласыңдар деген ойдамын, бәріңе сәттілікпен бестік баға тілеймін. | |
Ертегіні баяндау | Терек туралы ертегіЖұмбақ шешу:Қанат қағып шарықтап,Мұхит асып қалықтап.Шарлар бүкіл әлемдіШаттандырып әр елдіБейбіт күнге сән болғанБұл қандай құс ән болған (көгершін) Бәріміз көгершінге дәрігерді тауға көмектесейік | ||
Қызығушылықты ояту | Өткен сабақты пысықтау:«Кім жылдар?» ойыны-Түбір дегеніміз не?-Қосымша қаншаға бөлінеді?-Жұрнақ дегеніміз не?-хана, -ші, -шы, -паз жұрнақтарын жалғап жаңа сөздер жаса | Оқушылар өткенді қайталайды | |
Жаңа сабақты түсіндіру | Көгершін түн ұшады. Бір кезде бір құсқа кездеседі. Ол қандай құс екенін білу үшін жұмбақ шешейік;Ала шапан кигені,Көрінгеннен сақтанып.Шықылықтап жүргені (сауысқан) Көгершін сауысқанға болған оқиғаны баяндап береді. Сауысқан менің қолымнан келмейді, ренжімеңіз-дейді. Бізде көгершінге көмектесіп, 40-жаттығуды орындайық.Ертегіні оқып, жалғастырып айт. Неліктен кітап, кітапша деп аталады? Екеуі бір нәрсеме, әлде бір-бірінен өзгешелігі барма? | ||
Қорытынды шығару-Кітап, кітапша,кітапхана, кітапханашы –түбірлес сөздер. Кітап деген бір түбірден бірнеше туынды сөз жасалып тұр. | Оқушылар түбірлес сөздер туралы біледі. | ||
Көгершін түн жүреді, күн жүреді. Бір кезде тағы бір құсқа кездеседі. Ол қандай құс екенін қазір білеміз.Екі айыр құйрығы,Қияқ мұрт қанаты.Ұшқырлардың жүйрігі (қарлығаш)Қарлығаш былай дейді: Терекке жанып ашып тұр не істерімді білмей тұрмын. Балапандарымды тастап ешқайда кете алмаймын.Бәрімізде қарлығашға көмектесіп 41-жаттығуды орындап көрейік. | |||
Тапсырма орындайды: | Тақтамен жұмыс:Сөздерді көшіріп жазып, жазған сөздеріңдегі түбір сөздің астын сыз. Бәрінің бір түбір екенін дәлелдеСу, суат, сушы, сулы, сусын, сулық | Түбірлес сөздердің түбірі бір екенін дәлелдейді. | |
Көгершін шаршап-шалдығып әлі ұшып келеді. Бір уақытта ән салып отырған бір құсқа кездеседі. Ол қандай құс екен.Үлкендігі шымшықтай,Бақ ішінде тоғайдаӘн салады күнде шырқап (Бұлбұл) | |||
Сергіту сәті | «Қыдырып қайтайық!» би билеу | Оқушылар қимыл-қозғалыс жасайды | |
Көгершін бұлбұлға теректің басындағы қиындықты баяндап көмектес деп жалынады. Көмектескім келеді. Бірақ ән айтудан басқа ештеңе қолымнан келмейді. Бәріміз көгершінге көмектесіп жаттығу жұмысын жасайық.Көгершін бұлбұлға теректің басындағы қиындыкты баяндап, көмектес деп жалынады. Көмектескім келеді. Бірақ ән айтудан басқа ештеңе қолымнан келмейді. Бәріміз көгершінге көмектесіп жаттығу жұмысын орындайық. | |||
«Кластер» стратегиясы оқушылардың білімін жинақтау, олардың бойында өз бетімен білім алу, өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру | Топпен жұмыс1-топ: 42-жаттығуТүбірлес сөздердің түбірін тап. Түбірлес сөздерді топтап жаз.ойыншық жұмыскер ойнабалақай ойыншық бастықбасқар балақан басшыжұмысшы балалық бастық2-топ. 43 жаттығуӨлеңді мәнерлеп оқып, түбірлес сөздердің астын сыз. Аспаз. Асхана. АспазшыБіздің гүл бақшадаБар әсем асханаБар онда аспазшыАққөңіл жақсы аға.Тәп-тәтті тамағыАғай-ас маманыПісіре білгенгеАстың жоқ жаманы3-топ: 45-жаттығуБерілген жұрнақтар арқылы түбірлес сөздер жасап жаз | Әр топ бір оқушыдан шығып қорғайды. Топ оқушылары әр топ жұмысын тыңдап толықтыру жасайды | |
Көгершін биік-биік таулардан, айдан шалқар көлдерден өтіп, тағы бір құсқа кездеседі. Ол қандай құс екен?Тақылдатып мазаны ап,Ағаштарды тазалап.Ормандарды емдейді,Зиянкестен тазалап. (Тоқылдақ)Көгершін тоқылдаққа теректің жағдайын айтып береді. Сонда тоқылдақ терекке көмектесе аламын дейді. Кәне тоқылдаққа көмектесіп ой тұжырым жасайық. -Балалар, сонымен тыңдаған ертегімізден қандай қорытынды шығаруға болады. | |||
Ой-толғаныс | 1-топ.-Біздер де ағаштарды қамқорлыққа алып, олардың әдемі боп өсуіне өз үлесімізді қосуымыз керек.2-топ-Ағаш егіп, оны баптап, күтіп жүрсек, қаламыз көркейіп жасыл желекті елге айналады. Айналамыз жасыл болса, ауамыз таза болады.3-топ-Таза ауада дем алсақ, денсаулығымыз нығаяды. Сондықтан теректердің жайқалып өскені біздер үшінде пайдалы екенін ұмытпайық | Әр топ қорытынды тұжырым жасайды | |
-Балалар осылайша ертегіміз аяқталды. Көгершінге көмектесіп, орман дәрігері тоқылдақты табуға көмектестік. Осы ертегі арқылы қандай сөздермен таныстық? | |||
Қорытынды: | Түбірлес сөздермен таныстықЕндеше бүгінгі сабақты қорытындылайык | ||
«Толқын иірімдері» әдісі арқылы | 1-топ –Түбір сөздер2-топ- Туынды сөздер3-топ –Түбірлес сөздер | ||
Бағалау | Жұлдызшалар арқылы | Тапсырма бойынша бағалау | |
Кері байланыс | «Бағдаршам» әдісі | Әр оқушы алған білімдері бойынша қорытынды жасайды. | |
Үйге тапсырма | 44 -жаттығу |
Миялы орта мектебі
Көрнекі сабақ
Сабақтың тақырыбы: Түбірлес сөздер
Өткізген: Алмағамбетова Жаңылған
Сыныбы: 3 а сынып
2018-19 оқу жылы
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)