|
Білім беру ұйымының атауы |
Ә.Махутов атындағы мбк |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Буын және тасымал |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ж.Хожабаева |
|||||
|
Күні: |
21.02.2025 |
|||||
|
Сынып: |
1 а - сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№33 сабақ. Әліпби. Түлкі мен тырна. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.3.1. Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру; 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап беріп, ертегіде кім (не) туралы айтылғанын анықтай алады. Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрай біледі. Әліпби реттілігімен сөздерді орналастырып, жаза алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақ тың басы 2 Өткенді пысықтау 5 Сабақ т 3 мин 3 мин 7 мин
Сергіту сәті 2 минут Қосымша тапсырма 2 Сабақты қорыту 6 минут Кері байланыс 4 минут
|
Ұйымдастыру. Сәлемдесу
Достасайық бәріміз. (құшақтасу) Айтарым бар сендерге – Тез тұрыңдар шеңберге. (шеңбер құру)
Достарыңмен бір жүру. Қандай жақсы – дос болу! (қол шапалақтау) «Тиянақты тапсырма» әдісі (Көгершіндердің тапсырмаларын орындау арқылы жасырын сөзді табу қажет)
«Сиқырлы себет» әдісі Тапсырмаларды дұрыс орындаған оқушы сиқырлы себеттен сый (конфет,чупа-чупс) алып, өз тобының түсті шелегіне жинап отырады. «Көрме» әдісі Ертегі кітаптар жинағымен танысу. _________________________________________ Өткенді пысықтау. “Өрмекші торы ” әдісі
Жүрген жері айқай-шу.
Біз қараймыз қызығып. (Жұмбақтың шешуін табады) Топқа бөлу: - Ендеше, балалар, екі топқа бөлінеміз. 1-топ: «Түлкілер» тобы 2-топ: «Тырналар» тобы - Олай болса, бүгінгі жаңа тақырыбымыз түлкі мен тырна туралы болмақ. (Сабақ мақсатымен таныстыру) _ Жаңа тақырып. Тыңдалым Бейнетаспадан «Түлкі мен тырна» ертегісін көрсету. Оқулықпен жұмыс. Оқылым
Топтық жұмыс. Айтылым 1-топ: “Рөлдік ойын” әдісі. Ертегіні сахыналау 2-топ: «Суреттер сөйлейді» әдісі (Сюжетті суреттер бойынша сұрақ қою) –Тырна қайда қонаққа келді? –Оны түлкі қалай қарсы алды? Оған тамақты қалай ұсынды? –Келесі күні не болды? –Түлкі неге ренжіді? –Тырна мен түлкі неліктен олай жасады деп ойлайсыңдар? _________________________________________ Дәптермен жұмыс. Жазылым. Көркем жазу Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц ц ц ц ц ц ц ц Жеке жұмыс (сөздерді оқушыларға тарату) 1-топ: «Әліпби» әдісі 2-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып, сөздерді әліпби ретімен жаз. Бұрғы, жүзім, көлеңке, күміс, құмыра , түлкі. 2-топ: «Теледидар» әдісі. Суреттерге қарап мамандық атауларын әліпби ретімен жаз. (сөздерді оқушыларға тарату) Аспазшы, дәрігер, дүкенші,
мұғалім. Ортақ тақырып табады. Мамандықтар ЕБҚ:
«Аңдар» биін билейді _________________________________________ ФС тапсырмасы. ҚЖ: Жұптық жұмыс. 3-жаттығу Р әрпінің алдында және соңында тұрған әріптерді атап, сол әріптерден басталатын сөздер ойлап табады. П Р С 1-жұп: Перде, парта, ... . 2-жұп: сөмке, сабақ, ... . «Тәтті бауырсақ» әдісі (Сұрақтарға жауап беру арқылы түлкі мен тырнаны достастыру)
Кері байланыс «Тик-Ток» әдісі
________________________________________ Мадақтау: Топты мадақтау, шелектегі сыйды алу. «ДОСТЫҚТЫ БАҒАЛА!» (Жасырын сөзді оқығанда - «Жан досым» әні қосылады) Көрмемен танысу (қоңырауда) |
Сәлемдеседі, тапсырмалар реттілігімен танысады. Көгершіндердің тапсырмала рын орындайды. Көрмедегі ертегілермен танысады. Өткен сабақты пысықтап, жаңа сабақпен байланыстырады. Топқа бөлінеді. Интербелсенді тақтадан ертегіні тамашалай ды. Ертегіні оқиды Топтық жұмыс орындайды Сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс жасайды Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып, сөздерді әліпби ретімен жазады. Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Би билейді Ойын ойнайды Жасырын сөзді оқиды. Кері байланыс жасайды |
К
«Достық» конфетімен мақтап, мадақтап отыру. Дескриптор: Мұғалімнің қойған сауалдарына жауап береді. Тамаша! Ө Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды. Мәтіннің мазмұнын біледі, айта алады. К Дескриптор: Ертегідегі сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қояды, сұраққа жауап бере алады. К Дескриптор: Ц дыбысы сөздің басында, ортасында кездесетініне назар аударады. Сауатты, көлбеу, көркем жазуға дағдыланады.
Жарайсың! Дескриптор: Ертегі кейіпкерлерін таниды. Суретті бояп береді. Жарайсың! Д Ортақ тақырыпты табады. Сөздерді әліпби ретімен көшіріп жазады. Дескриптор: Р әрпінің алдында және соңында тұрған әріптерді атайды. Сол әріптерден басталатын сөздер ойлап табады. Тамаша!
Дескриптор: Өз ойларын ортаға салады. Жасырын сөзді табады, сөз мағынасын түсіндіреді. Жарайсың!
Дескриптор: Ө Тамаша!
|
Бейне жазба. Ертегі оқиық! https://youtu.be/VPSH-K28vss Оқулық
Оқушы жұмыста ры
Жұмыс дәптері Жаттығу дың үлгі суреттері Оқулық
Оқулық Түлкі, тырна маскасы Құмыра, табақ Жұмыс дәптері Сөздер Кеспе қағаздар Маман дықтар суреттері интербел сенді тақта Тақта Қима қағаздар интербел сенді тақта ойын суреттер
Интербелсенді тақта Кері байланыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түлкі мент тырна
Түлкі мент тырна
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ә.Махутов атындағы мбк |
|||||
|
Пәні: |
Ана тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Буын және тасымал |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ж.Хожабаева |
|||||
|
Күні: |
21.02.2025 |
|||||
|
Сынып: |
1 а - сынып. |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№33 сабақ. Әліпби. Түлкі мен тырна. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.3.1. Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру; 1.4.1.1.айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді көшіріп жазу және есту, есте сақтау арқылы жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап беріп, ертегіде кім (не) туралы айтылғанын анықтай алады. Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрай біледі. Әліпби реттілігімен сөздерді орналастырып, жаза алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақ тың басы 2 Өткенді пысықтау 5 Сабақ т 3 мин 3 мин 7 мин
Сергіту сәті 2 минут Қосымша тапсырма 2 Сабақты қорыту 6 минут Кері байланыс 4 минут
|
Ұйымдастыру. Сәлемдесу
Достасайық бәріміз. (құшақтасу) Айтарым бар сендерге – Тез тұрыңдар шеңберге. (шеңбер құру)
Достарыңмен бір жүру. Қандай жақсы – дос болу! (қол шапалақтау) «Тиянақты тапсырма» әдісі (Көгершіндердің тапсырмаларын орындау арқылы жасырын сөзді табу қажет)
«Сиқырлы себет» әдісі Тапсырмаларды дұрыс орындаған оқушы сиқырлы себеттен сый (конфет,чупа-чупс) алып, өз тобының түсті шелегіне жинап отырады. «Көрме» әдісі Ертегі кітаптар жинағымен танысу. _________________________________________ Өткенді пысықтау. “Өрмекші торы ” әдісі
Жүрген жері айқай-шу.
Біз қараймыз қызығып. (Жұмбақтың шешуін табады) Топқа бөлу: - Ендеше, балалар, екі топқа бөлінеміз. 1-топ: «Түлкілер» тобы 2-топ: «Тырналар» тобы - Олай болса, бүгінгі жаңа тақырыбымыз түлкі мен тырна туралы болмақ. (Сабақ мақсатымен таныстыру) _ Жаңа тақырып. Тыңдалым Бейнетаспадан «Түлкі мен тырна» ертегісін көрсету. Оқулықпен жұмыс. Оқылым
Топтық жұмыс. Айтылым 1-топ: “Рөлдік ойын” әдісі. Ертегіні сахыналау 2-топ: «Суреттер сөйлейді» әдісі (Сюжетті суреттер бойынша сұрақ қою) –Тырна қайда қонаққа келді? –Оны түлкі қалай қарсы алды? Оған тамақты қалай ұсынды? –Келесі күні не болды? –Түлкі неге ренжіді? –Тырна мен түлкі неліктен олай жасады деп ойлайсыңдар? _________________________________________ Дәптермен жұмыс. Жазылым. Көркем жазу Ц Ц Ц Ц Ц Ц Ц ц ц ц ц ц ц ц Жеке жұмыс (сөздерді оқушыларға тарату) 1-топ: «Әліпби» әдісі 2-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып, сөздерді әліпби ретімен жаз. Бұрғы, жүзім, көлеңке, күміс, құмыра , түлкі. 2-топ: «Теледидар» әдісі. Суреттерге қарап мамандық атауларын әліпби ретімен жаз. (сөздерді оқушыларға тарату) Аспазшы, дәрігер, дүкенші,
мұғалім. Ортақ тақырып табады. Мамандықтар ЕБҚ:
«Аңдар» биін билейді _________________________________________ ФС тапсырмасы. ҚЖ: Жұптық жұмыс. 3-жаттығу Р әрпінің алдында және соңында тұрған әріптерді атап, сол әріптерден басталатын сөздер ойлап табады. П Р С 1-жұп: Перде, парта, ... . 2-жұп: сөмке, сабақ, ... . «Тәтті бауырсақ» әдісі (Сұрақтарға жауап беру арқылы түлкі мен тырнаны достастыру)
Кері байланыс «Тик-Ток» әдісі
________________________________________ Мадақтау: Топты мадақтау, шелектегі сыйды алу. «ДОСТЫҚТЫ БАҒАЛА!» (Жасырын сөзді оқығанда - «Жан досым» әні қосылады) Көрмемен танысу (қоңырауда) |
Сәлемдеседі, тапсырмалар реттілігімен танысады. Көгершіндердің тапсырмала рын орындайды. Көрмедегі ертегілермен танысады. Өткен сабақты пысықтап, жаңа сабақпен байланыстырады. Топқа бөлінеді. Интербелсенді тақтадан ертегіні тамашалай ды. Ертегіні оқиды Топтық жұмыс орындайды Сұрақтарға жауап береді. Дәптермен жұмыс жасайды Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып, сөздерді әліпби ретімен жазады. Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Жеке жұмыс жасайды Би билейді Ойын ойнайды Жасырын сөзді оқиды. Кері байланыс жасайды |
К
«Достық» конфетімен мақтап, мадақтап отыру. Дескриптор: Мұғалімнің қойған сауалдарына жауап береді. Тамаша! Ө Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды. Мәтіннің мазмұнын біледі, айта алады. К Дескриптор: Ертегідегі сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қояды, сұраққа жауап бере алады. К Дескриптор: Ц дыбысы сөздің басында, ортасында кездесетініне назар аударады. Сауатты, көлбеу, көркем жазуға дағдыланады.
Жарайсың! Дескриптор: Ертегі кейіпкерлерін таниды. Суретті бояп береді. Жарайсың! Д Ортақ тақырыпты табады. Сөздерді әліпби ретімен көшіріп жазады. Дескриптор: Р әрпінің алдында және соңында тұрған әріптерді атайды. Сол әріптерден басталатын сөздер ойлап табады. Тамаша!
Дескриптор: Өз ойларын ортаға салады. Жасырын сөзді табады, сөз мағынасын түсіндіреді. Жарайсың!
Дескриптор: Ө Тамаша!
|
Бейне жазба. Ертегі оқиық! https://youtu.be/VPSH-K28vss Оқулық
Оқушы жұмыста ры
Жұмыс дәптері Жаттығу дың үлгі суреттері Оқулық
Оқулық Түлкі, тырна маскасы Құмыра, табақ Жұмыс дәптері Сөздер Кеспе қағаздар Маман дықтар суреттері интербел сенді тақта Тақта Қима қағаздар интербел сенді тақта ойын суреттер
Интербелсенді тақта Кері байланыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз
________________________________________

ртегі бойынша
суретті бояу.
еремет!



















