Тұманның пайда болуы. 7-сынып.

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Тұманның пайда болуы. 7-сынып.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқаша анықтама: Сабақ тақырыбы: Тұманның пайда болуы Пәні: Қазақ тілі, 7-сынып Бөлімі: Ауа райы және климаттық өзгерістер Сабақ мақсаты: – Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; – Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану; – Үндестік заңын қолдана білу. Негізгі жұмыс түрлері: – Суретпен болжам жасау, – Тыңдалым (бейнефильм), – Жұптық әңгіме, – Буын және ерін үндестігі бойынша тапсырмалар. Грамматикалық тақырып: Үндестік заңы (буын және ерін үндестігі) Пәнаралық байланыс: Биология Құндылық: Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Бағалау: Қалыптастырушы бағалау — «Күн мен бұлт» әдісі Қорытынды: Оқушылар тұман туралы тыңдалым арқылы болжам жасайды, грамматикалық тапсырмалар орындайды, тақырып бойынша ой қорытады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Ауа райы және климаттық өзгерістер

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Тұманның пайда болуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.1.1.Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;

7.4.2.1. Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Суреттегі табиғат құбылыстарының түрлі белгілерін тапқыза отырып, қандай мезгіл, қандай ауа райы екендігіне болжау жасатуды үйрету, мәтін үзінділерімен байланыстыру, үндестік заңына сәйкес нормаға сай қолдануды үйрету.

Көпшілігі: Суреттердегі бейнелерді болжап, мәтін үзінділерімен байланыстыру, сөздерді үндестік заңына сәйкес қолдануды үйрету.

Кейбір оқушылар: Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау, сөздерді үндестік заңына сәйкес қолдануды үйрету.


Бағалау критерийі

  • Мәтін үзінділерін пайдаланып, оқиғаны дамытады;

  • Аяқталуын болжайды;

  • сөздерді үндестік заңына сәйкес қолдануды біледі.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну

Құндылықтарға баулу

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу (4-құндылық)

Пәнаралық байланыс

биология

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Ауа райы және климаттық өзгерістер туралы білімдерін дамытады.

Сабақ барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады.

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру:

-Салем достым! (амандасады)

-Сен қалайсың? (иықтарынан қағады)

-Қайда болдың? (құлақтарынан тартады)

-Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)

-Сен келдің! (қолдарын жаяды) -Жақсы болды!(құшақтайды)

Тыңдалым алды тапсырма. Ой шақыру кезеңі.

Оқушыларға мәтін үзінділерін ұсынбас бұрын ауа райы мен климаттық өзгерістерге байланысты суреттер топтамасын көрсету қажет. Олар сурет арқылы өтілетін тақырыпқа болжау жасайды.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады.

Оқушыларға мәтін үзінділерін ұсынбас бұрын ауа райы мен климаттық өзгерістерге байланысты суреттер топтамасын көрсету қажет. Олар сурет арқылы өтілетін тақырыпқа болжау жасайды.




Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.




ҚБ «Күн мен бұлт»






7-сынып «Қазақ тілі» оқулығы


Сабақтың ортасы


Суреттер арқылы тақырып ашылғаннан кейін сыныпқа мәтін

үзінділерінен тыңдалым тапсырмасы ұсынылады.

Тыңдалым тапсырмасы.

«Ауа райы» тақырыбында бейнефильм көреді, тыңдайды.

https://www.youtube.com/watch?v=6Ky3xiXQ7xA

Оқушылар бейнефильмдегі оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжайды. Оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжату үшін бейнефильмнің бас жағын ғана көрсетіп, ары қарай оқиғаның қандай болатынына болжау жасайды.


Жұптық әңгіме құраудың алдында үндестік заңы туралы теориялық түсінік беріп кету керек. Ол үшін «Білгенге маржан» айдары арқылы көрсетуге болады. Айтылған теориялық түсініктің жұптық және тыңдалымнан кейінгі тапсырма барысында орындалуын қадағалап отыру керек.

ЖЖ.

Жұптық әңгіме.

Тыңдалған мәтіндегі оқиғаның дамуы мен аяқталуын оқушылар жұп құрап болжап әңгімелейді. Болжаған оқиғаларын сынып алдында бірі оқиғаның дамуын, бірі оқиғаның аяқталуын әңгімелейді.

Дескриптор:

- бейнефильмді мұқият тыңдайды, көреді;

- оқиғаны өз сөзімен дамытады;

- ары қарай оқиғаның қандай болатынына болжау жасайды.

ҚБ

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. ӘТН.

2-тапсырма. Оқылым мәтініндегі буын үндестігі заңдылықтарын көрсетіп, дәптерге жазыңдар.

Дескриптор:

  • жуан буынды сөздерді анықтайды;

  • жіңішке буынды сөздерді анықтайды;

  • аралас буынды сөздерді анықтайды.

  • Себебін түсіндіреді.

ҚБ

3-тапсырма. Сөйлемдерден ерін үндестігіне сай айтылатын сөздерді тауып, орфоэпиясы бойынша жазыңдар.

Дескриптор:

  • Сөйлемдерден ерін үндестігіне сай айтылатын сөздерді анықтайды;

  • орфоэпиясы бойынша жазады;

  • Себебін түсіндіреді.

ҚБ

Бекіту. «Түйінді ой» стратегиясымен бүгінгі тақырып бойынша түйген ойларын айтып, қорытындылайды.

Оқушылар бейнефильмдегі оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжайды. Оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжату үшін бейнефильмнің бас жағын ғана көрсетіп, ары қарай оқиғаның қандай болатынына болжау жасайды.

Тыңдалған мәтіндегі оқиғаның дамуы мен аяқталуын оқушылар жұп құрап болжап әңгімелейді. Болжаған оқиғаларын сынып алдында бірі оқиғаның дамуын, бірі оқиғаның аяқталуын әңгімелейді.


Грамматикалық тақырыпты меңгереді.



Грамматикалық тапсырмалар орындайды.

Оқылым мәтініндегі буын үндестігі заңдылықтарын көрсетіп, дәптерге жазыңдар.



Сөйлемдерден ерін үндестігіне сай айтылатын сөздерді тауып, орфоэпиясы бойынша жазыңдар.





«Түйінді ой» стратегиясымен бүгінгі тақырып бойынша түйген ойларын айтып, қорытындылайды.














ҚБ «Күн мен бұлт»









ҚБ «Күн мен бұлт»





ҚБ «Күн мен бұлт»






https://www.youtube.com/watch?v=6Ky3xiXQ7xA

Әлемдік мұхит деңгейі климаттық өзгерістер салдарынан күрт көтерілді







Кері байланыс

Үй тапсырмасы:

Кері байланыс: оқушылар сабақ барысындағы іс-әрекеттердің өзіне ұнағанын жоғарыдан төмен қарай ұпайлар арқылы нөмірлеп шығады.


5-тапсырма



Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік;

Рефлексия


Өзін-өзі бағалау

Кері байланыс парағы

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары

Оқыту мақсаттары шынайы болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім?

Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма?




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.07.2025
131
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі