|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 5.Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні – Тәуелсіз Қазақстанның айбынды мейрамы. Маралтай Ыбыраев «Елбасыма» |
||||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Тұңғыш Президент күні 2 |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолу жазу; 9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау; 9.2.4.1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты «автордың ойын» бағалау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолу жазады, тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжайды, шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты «автордың ойын» бағалайды |
||||||
|
ЕББҚ үшін |
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолу жазады, тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжайды, шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты «автордың ойын» бағалайды |
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
білу және түсіну, қолдану |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сенім аралы» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Оқушылар шеңбер болып отырады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстап, «Мен саған сенемін, себебі сен ...» сөйлемді бір сөзбен аяқтайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады, соңында бір-бірлерінің қолдарын ұстайды. Сөйлемді мынандай сөздермен аяқтайды: мейірімдісің, ақылдысың, әдептісің, ұқыптысың, тәртіптісің, әдемісің, т.б. Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын сурет пен сұрақтар арқылы болжайды. |
Қолпаштау |
Слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы |
ОҚЫЛЫМ 6-тапсырма. Мәтінді оқы. Жанрлық ерекшелігін анықтап, талда. Мәтін бойынша 2 жай, екі қиын сұрақ құрастырыңдар. Берілген сөздердің синонимдерін табыңдар. Берілген сөйлемдерді перефраздап жазыңдар. 1991 жылғы 1 желтоқсанда Нұрсұлтан Назарбаев тұңғыш рет Президент болып сайланды. Сайлауға қатысқандардың 98,78 %-ы жақтап дауыс берді. Бұл — жаңа мемлекет қалыптасуының өтпелі кезеңінде сенімді басшыға өз тағдырын тапсырған Қазақстан халқының жауапты таңдауы еді. Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың салиқалы саясатының арқасында тәуелсіз қазақ елі қалыптасып, мемлекетіміздің ұлттық рәміздері қабылданды. Қазақстанның шынайы егемендігін қамтамасыз еткен маңызды мемлекеттік актілерге қол қойылды. Мәселен, 1991 жылдың 29 тамызында Нұрсұлтан Назарбаевтың «Семей ядролық полигонын жабу туралы жарлығы» шықты. Сондай-ақ 1991 жылдың 25 қазанында Тұңғыш Президенттің жарлықтарымен қауіпсіздік кеңесі және Мемлекеттік қорғаныс комитеті құрылды. Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігінің іргетасы осылай қаланды. |
6-тапсырма. Мәтінді оқиды. Жанрлық ерекшелігін анықтап, талдайды. Мәтін бойынша 2 жай, екі қиын сұрақ құрастырады. 1 Жай сұрақ: 2 Жай сұрақ: 1 Қиын сұрақ: 2 Қиын сұрақ: Мәтіннен берілген сөздердің синонимдерін табады. Бірінші- Елбасы- жұрт- нышан- Берілген сөйлемдерді перефраздап жазады. 1991 жылғы 1 желтоқсанда Нұрсұлтан Назарбаев тұңғыш рет Президент болып сайланды. Нұрсұлтан Назарбаев............. Бұл — жаңа мемлекет қалыптасуының өтпелі кезеңінде сенімді басшыға өз тағдырын тапсырған Қазақстан халқының жауапты таңдауы еді. Қазақстан................... 7-тапсырма. Мәтіндегі қою қаріппен берілген сөз тіркестерін мезгіл үстеулерімен байланыстырып, сөйлем құрастырады. Yлгі: Қазіргі өтпелі кезеңде жастар тіл білу қажеттігін айқын сезінуде. ЕББҚ оқушы жұптасып, тапсырманы орындайды |
Дескриптор: Мәтінді оқиды. Жанрлық ерекшелігін анықтап, талдайды. Мәтін бойынша 2 жай, екі қиын сұрақ құрастырады. Дескриптор: Мәтіннен берілген сөздердің синонимдерін табады. Дескриптор: Берілген сөйлемдерді перефраздап жазады дескриптор: Мәтіндегі қою қаріппен берілген сөз тіркестерін мезгіл үстеулерімен байланыстырып, сөйлем құрастырады. |
Оқулық сөздік слайд |
|||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : 6-тапсырма мазмұндау |
|
|||||
|
Кері байланыс Пирамида тәсілі |
Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады |
|
|||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тұңғыш Президент күні ҚМЖ 9-сынып Т2.
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 5.Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні – Тәуелсіз Қазақстанның айбынды мейрамы. Маралтай Ыбыраев «Елбасыма» |
||||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Тұңғыш Президент күні 2 |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолу жазу; 9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау; 9.2.4.1 шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты «автордың ойын» бағалау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолу жазады, тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжайды, шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты «автордың ойын» бағалайды |
||||||
|
ЕББҚ үшін |
мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, шолу жазады, тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжайды, шығарманың идеясы мен мазмұнына байланысты «автордың ойын» бағалайды |
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
білу және түсіну, қолдану |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сенім аралы» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Оқушылар шеңбер болып отырады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстап, «Мен саған сенемін, себебі сен ...» сөйлемді бір сөзбен аяқтайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады, соңында бір-бірлерінің қолдарын ұстайды. Сөйлемді мынандай сөздермен аяқтайды: мейірімдісің, ақылдысың, әдептісің, ұқыптысың, тәртіптісің, әдемісің, т.б. Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын сурет пен сұрақтар арқылы болжайды. |
Қолпаштау |
Слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы |
ОҚЫЛЫМ 6-тапсырма. Мәтінді оқы. Жанрлық ерекшелігін анықтап, талда. Мәтін бойынша 2 жай, екі қиын сұрақ құрастырыңдар. Берілген сөздердің синонимдерін табыңдар. Берілген сөйлемдерді перефраздап жазыңдар. 1991 жылғы 1 желтоқсанда Нұрсұлтан Назарбаев тұңғыш рет Президент болып сайланды. Сайлауға қатысқандардың 98,78 %-ы жақтап дауыс берді. Бұл — жаңа мемлекет қалыптасуының өтпелі кезеңінде сенімді басшыға өз тағдырын тапсырған Қазақстан халқының жауапты таңдауы еді. Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың салиқалы саясатының арқасында тәуелсіз қазақ елі қалыптасып, мемлекетіміздің ұлттық рәміздері қабылданды. Қазақстанның шынайы егемендігін қамтамасыз еткен маңызды мемлекеттік актілерге қол қойылды. Мәселен, 1991 жылдың 29 тамызында Нұрсұлтан Назарбаевтың «Семей ядролық полигонын жабу туралы жарлығы» шықты. Сондай-ақ 1991 жылдың 25 қазанында Тұңғыш Президенттің жарлықтарымен қауіпсіздік кеңесі және Мемлекеттік қорғаныс комитеті құрылды. Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігінің іргетасы осылай қаланды. |
6-тапсырма. Мәтінді оқиды. Жанрлық ерекшелігін анықтап, талдайды. Мәтін бойынша 2 жай, екі қиын сұрақ құрастырады. 1 Жай сұрақ: 2 Жай сұрақ: 1 Қиын сұрақ: 2 Қиын сұрақ: Мәтіннен берілген сөздердің синонимдерін табады. Бірінші- Елбасы- жұрт- нышан- Берілген сөйлемдерді перефраздап жазады. 1991 жылғы 1 желтоқсанда Нұрсұлтан Назарбаев тұңғыш рет Президент болып сайланды. Нұрсұлтан Назарбаев............. Бұл — жаңа мемлекет қалыптасуының өтпелі кезеңінде сенімді басшыға өз тағдырын тапсырған Қазақстан халқының жауапты таңдауы еді. Қазақстан................... 7-тапсырма. Мәтіндегі қою қаріппен берілген сөз тіркестерін мезгіл үстеулерімен байланыстырып, сөйлем құрастырады. Yлгі: Қазіргі өтпелі кезеңде жастар тіл білу қажеттігін айқын сезінуде. ЕББҚ оқушы жұптасып, тапсырманы орындайды |
Дескриптор: Мәтінді оқиды. Жанрлық ерекшелігін анықтап, талдайды. Мәтін бойынша 2 жай, екі қиын сұрақ құрастырады. Дескриптор: Мәтіннен берілген сөздердің синонимдерін табады. Дескриптор: Берілген сөйлемдерді перефраздап жазады дескриптор: Мәтіндегі қою қаріппен берілген сөз тіркестерін мезгіл үстеулерімен байланыстырып, сөйлем құрастырады. |
Оқулық сөздік слайд |
|||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : 6-тапсырма мазмұндау |
|
|||||
|
Кері байланыс Пирамида тәсілі |
Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады |
|
|||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
||||||
шағым қалдыра аласыз


