Т
үркістан
облысы, Шардара ауданы
Сырбек Каттебеков атындағы жалпы білім беретін мектептің бастауыш сынып мұғалімі
Умирбекова Сапаркул Садуахасовна
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Өсімдіктер |
|||||
|
Сынып: 4 «» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№5 Тұқым қалай түзіледі? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.3 тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттау; 4.1.2.2 - алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттап, тозаңдану ұдерісімен танысады; - алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсынып, тозаңданудың өсімдік үшін маңызын зерттейді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Қал қалай? – Осылай! (Бас бармағын көтереді).Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен«адымдайдыы»). Жүгіріс ше? Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады).Түнгі ұйқы? Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, бастарын түсіреді).Аласың ба? -Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды). Бергенде ше? – Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады).Ойын қалай? Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады).Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады)
|
«Қал қалай» ойыны арқылы психологиялық дайындық жасайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 Суреттер Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. Тозаңқап Сызбаға қара. -Гүлдің қандай бөліктері көрсетілген? (тозаңқап) -Тозаңқаптың ішінде не болады? (тозаң) -Тозаң не үшін қажет деп ойлайсың?(тозаңдау)
2-тапсырма. Тозаңдану үдерісі Негеш гүлдің тозаңдану үдерісін зерттеді. Негешке гүлдің тозаңдануы туралы жазбаша есеп құрастыруға көмектес.
Тозаң жатында дамиды. Жатында жеміс түзіледі. Сонан кейін тозаңқап ашылады. Осы кезде гүл тозаңданады.
3-тапсырма. Зертте Өсімдіктер қандай жолдармен тозаңданады?
Суреттерде өсімдіктің тозаңдануының қандай жолдары бейнеленген? (жануарлар арқылы) Өсімдіктердің тозаңдануына түрлі бунақденелілер, тіпті жел мен су да қатысады. Кейде қоршаған ортаның қолайсыз әсері өсімдіктің тозаңдануына кедергі келтіреді. Қызықты ақпарат
Өсімдіктерді тозаңдандыруға жарғанат, колибри, аустралиялық кускус тәрізді жануарлар да қатысады. Ойлан Су өсімдіктері тозаңдана ма? Сен білесің бе? Гүлдердің кейбірі белгілі бір бунақденелі арқылы ғана тозаңданады. Мысалы, бедені түкті ара мен балара ғана тозаңдандырады. 4-тапсырма.Жұппен жұмыс Көбелектің әңгімесі Көбелектің әңгімесін қажет сөздермен толықтырып жаз. 5-тапсырма. Жеке жұмыс Тозаңдану Филвордтан жасырынған сөздерді тап.Оларды түрлі түсті қарындашпен боя. Филвордтан табылған сөздермен сөйлемдер құра. |
Сызбамен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Гүлдің тозаңдануы туралы жазбаша есеп құрастырады. Тозаңданудың ретін толықтырады. Өсімдіктердің қандай жолдармен тозаңданатынын анықтап, зерттеу жұмысын жүргізеді. Сурет бойынша қызықты ақпарат алады. Гүлдердің кейбірі белгілі бір бунақденелі арқылы ғана тозаңданатынын айтады. Жұппен тапсырманы орындайды. Филвордтан жасырынған сөздерді табады. |
Дескриптор: -Сызбаны қарайды;(1б) -Сұрақтарға жауап береді.(1б) Дескриптор: -Гүлдің тозаңдануы туралы жазбаша есеп құрастырады.(1б) - Тозаңданудың ретін толықтырады.(1б) Дескриптор: -Зерттеу жұмысын жүргізеді;(1б) - Өсімдіктердің қандай жолдармен тозаңданатынын анықтайды.(1б) Дескриптор: - Көбелектің әңгімесін қажет сөздермен толықтырып жазады;(1б) - Филвордтан жасырынған сөздерді табады;(1б) - Оларды түрлі түсті қарындашпен бояйды;(1б) -Филвордтан табылған сөздермен сөйлемдер құрайды.(1б) |
оқулық Слайд 3 Слайд 4 Суреттер, қима қағаздар Слайд5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту.«Ішкі, сыртқы шеңбер» әдісі Үйге тапсырма. Оқу 18-19-беттер Рефлексия «ҚҚҚ-222» әдісі -Қызық болған 2 нәрсе -Қиын болған 2 нәрсе - Құндыболған 2 нәрсе |
Дұрыс тұжырымды табады. Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 11 Слайд 12 |
||
Т
үркістан облысы,
Шардара ауданы
Сырбек Каттебеков атындағы жалпы білім беретін мектептің бастауыш сынып мұғалімі
Умирбекова Сапаркул Садуахасовна
БАСТАУЫШСЫНЫПОҚУШЫЛАРЫНЫҢШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ҚАБЫЛЕТІН ДАМЫТУ
Қазақстан Республикасының білім беруді дамыту тұжырымдамасына сәйкес «білім алушылардың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін сапалы білім алуына жағдай жасап, жаңа технологияларды енгізу» орта білім беру жүйесінің негізгі міндеттерінің бірі болып табылады. Шығармашылық әрекет – оқушының өз жеке шығармашылық бағытын таңдау қажеттігін және шығармашылық өнім, нәтиже туғызуға бағытталған жа- уапкершілігін қамтитын әрекет. Б.Д.Эльконин шығармашылыққа мынадай анықтама береді:
«Шығармашылық – бұл ерекше тұрғыдағы жасампаздық, жаңадан жасалған нәрсе,бұрынғын әрселердің механикалық қайталануы емес өзінің сонылығымен, біртумалығымен ерекшеленетін болса, өзін-өзі куәландыратын, дәлелдейтін болса, онда бұл нәрсені туғызған шығармашылық акт туралы сөз қозғауға болады».
Бастауыш мектеп-оқушы тұлғасымен санасының дамуы қуатты жүретін, ерекше құнды, қайталанбас кезең. Сондықтан бастауыш білімүздіксіз білім берудің алғашқы басшысы, қиын да жауапты жұмыс.
Бастауыш мектеп балаға белгілі бір білім беріп қана қоймай, оны жалпы дамыту,яғни,сөйлеу, оқу, қоршаған орта жөнінде дұрыс көзқарас қалыптастыру, жағдайларды объективті түрде бақылап,талдау жасауға үйрету,ойын дұрыс айтуға, салыстыра білуге, дәлелдеуге, сөйлеу мәдениетіне үйретеді. Дамыта оқытудыңда басты мақсаты баланы оқыта отырып,оны шығармашылық бағытта жан-жақты дамыту.
Бастауыш мектеп оқушысының жеке тұлғасын қалыптастыру, оның рухани әлемін байыту, сабаққа ынта-жігерін арттыру, жеке дарындылығын дамыту-бүгінгі таңдағы негізгі мәселелердің бірі.
Өйткені,қазіргі кезеңдегі қоғамның жедел дамуы ғылым мен техниканың дамуымен байланысты болса, ал болашақта ғылым мен техниканы, өндірісті дамытатын бүгінгі мектеп оқушылары. Сондықтан мектеп оқушылары үлкен жауапкершілік пен білімдарлықты қажет етеді. Оқушылардың өз-өзіне сенімін арттыру, олардың шығармашылығын дамыту, өтілетін сабақтың оқуматериалы тереңұғынабілугебаулу-мұғалімніңпедагогикалықшеберлігінедебайланысты. Мұғалімнің әрбір өтілетін сабағы қазіргі кездегі оқыту талаптарына сай болып келуі қажет.Бұлаталған талаптармен біргемұғалімнің күнделікті өтілетін әрбір сабағы ғылыми түрде негізделіп,оның тәлім-тәрбиелік мәні жан-жақтыашылуы тиіс.
Осы талаптардың орынды атқарылуында ғана оқушыда шығармашылық қабілетдамитүсіп,оқушыныңоқуға,білімгедегенқұштарлығыдамыпотырады. Оқушы құлшынысын ұдайы дамытып әрбір өтетін сабағын жаңаша ұйымдастыра біліп, оқытудың озық әдіс-тәсілдерін қолдана білгенде ғана бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеті дами түседі.
Шығармашылық дегеніміз-адамның өмір шындығына, өзін-өзі тануға ұмтылуы, ізденуі.Өмірде дұрыс жол табу үшін дұрыс ой түйіп,өздігінен сапалы, дәлелді шешімдер қабылдай білуге үйренуі. Оқушылардың белсенділігі мен танымдық іс-әрекеттері арқылы шығармашылығын дамыту, қажетті жағдайда айрықша шешім қабылдайалатын жеке тұлғаны дайындау,осыған орай оқытуды ізгілендіру мектептерінің алдында тұрған үлкен міндет екені белгілі.
Уақыт талабына сай оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту үшін, оқытудың жаңа ақпараттық технологиясын пайдаланған жөн деп ойлаймын. Шығармашылыққа үйрету үшін мынадай жағдайларды ескеру тиіс. Мұғалімең алдымен,сыныпташығармашылық көңіл-күй тудыруүшін баланың назары бір нәрсеге бағытталуы керек. Әрбір шығармашылық тапсырманы оқушыға ұсынудың мазмұны жеткіншектердің жас ерекшелігіне, қызығушылығына үлесуі керек.
Оқушының шығармашылықпен айналысуына мектепте, сабақ үстінде, үйде қолайлы жағдай туғызу.
Шығармашылық бағытқа баланы жүйелі, сапалы түрде қалыптастырып отыру қажет. Сондықтан баланың шығармашылығын дамытуда ұстаз көп еңбек сіңіру керек.
Баланың қиялын дамытып,ойын ілгері жетектеуде,түрлі лингвистикалық жаттығулардың да ролі зор. Сабақ үстінде материалды салыстырып қарама- қарсы қою әдісі арқылы да ұғындыру өз нәтижесін береді.
Мұғалім сабақта әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, балалардың ұсыныс пікірлерін еркін айтқызып, ойларын ұштауға өздеріне деген сенімін арттыруға мүмкіндік туғызып отыру қажет. Әдістәсіл көмегімен өткізген әрбір сабақ оқушылардың ойлауын және қиялын,ойындамытып,оларды сөйлеуге үйретеді. Түрлі әдістемелік тәсілдер пайдалану арқылы балалардың ортасынан қабілеті жоғары бала іздеп, онымен жұмыс жасау, оны жанжақты тану, оқушылардың шығармашылық деңгейін бақылап отыру-әрбір мұғалімнің негізгі міндеті.
Адам бойындағы қабілеттерін дамытып, олардың өшуіне жол бермеу адамның рухани күшін нығайтып, өзін-өзі тануына көмектеседі.Оқушының өз болмысын тануға көмектесіп, қабілетін ояту, жаңа рухани күш беру білімнің ең маңызды мақсаты болып табылады.
Осындай шығармашылық тапсырма түрлерін сынып оқушыларының жас ерекшеліктеріне, психологиялық саралығы, шығармашылық қабілетінің да- ралығына қарап әр сынып бойынша жалғастыра беруге болады. Шәкірт бойындағы қабілеттің көзін ашып, тілін байытуға, қиялын ұштауға, өз бетінше ізденуге зор әсерін тигізеді. Оқушылардың шығармашылық белсенділігін қалыптастыруда сабақтарды түрлендіріп өткізудің маңызы ерекше. Шығармашылық сипаттағы сабақтар түрлерін жүйелі ұйымдастыру арқылы танымдық белсенділігі қалыптасып, ұстазы берген ақпаратты игеріп қана қоймай, оқушы іс-әрекетте шығармашылық бағыт ұстанады, қабілет,білігін ұштай түседі. Шығармашылық сабақтардың, сыни тұрғыдан ойлау технологиясының оқушылар үшін маңызды жақтары да көрінеді. Осыған орай шығысданасы Абдул Баханың сөзімен қорытындыласақ: Мұғалімнің еңбегі Бағбан еңбегі мен пара-пар,өйткені бағбан әртүрлі өсімдіктерді күтіп,баптайды. Кейбір өсімдіктер күн сәулесін сүйсе, кейбіреулері- салқын самал көлеңкені, кейбіреуі ағынды су жағасын, ал кейбірі тау шыңын сүйеді. Кей өсімдік құмдақты жерді,кейбірі құнарлы,шұрайлы жерлерді ұнатады. Әрқайсыс ыөзіне тиімді күтімді қажет етеді, ал олай болмаған жағдайда нәтижесі қанағаттандырылмайды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тұқым қалай түзіледі?
Тұқым қалай түзіледі?
Т
үркістан
облысы, Шардара ауданы
Сырбек Каттебеков атындағы жалпы білім беретін мектептің бастауыш сынып мұғалімі
Умирбекова Сапаркул Садуахасовна
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Өсімдіктер |
|||||
|
Сынып: 4 «» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№5 Тұқым қалай түзіледі? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.3 тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттау; 4.1.2.2 - алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттап, тозаңдану ұдерісімен танысады; - алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсынып, тозаңданудың өсімдік үшін маңызын зерттейді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І. Психологиялық дайындық Қал қалай? – Осылай! (Бас бармағын көтереді).Жүріс қалай? – Осылай! (Алақанда екі саусақпен«адымдайдыы»). Жүгіріс ше? Осылай! (Қолдарын шынтағынан бүгіп, жүгіргендегідей етіп қозғалтады).Түнгі ұйқы? Осылай! (Қолдарын бетінің астына салып, бастарын түсіреді).Аласың ба? -Осылай! (Қолдарымен қармайтын əрекеттер жасайды). Бергенде ше? – Осылай! (Қолдарымен бір затты беріп тұрғандай қозғалтады).Ойын қалай? Осылай! (Езулерін ауаға толтырып, оларды алақандарымен ұрады).Ұрысқанда? – Осылай! (Саусағымен көршісін қорқытады)
|
«Қал қалай» ойыны арқылы психологиялық дайындық жасайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 Суреттер Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. Тозаңқап Сызбаға қара. -Гүлдің қандай бөліктері көрсетілген? (тозаңқап) -Тозаңқаптың ішінде не болады? (тозаң) -Тозаң не үшін қажет деп ойлайсың?(тозаңдау)
2-тапсырма. Тозаңдану үдерісі Негеш гүлдің тозаңдану үдерісін зерттеді. Негешке гүлдің тозаңдануы туралы жазбаша есеп құрастыруға көмектес.
Тозаң жатында дамиды. Жатында жеміс түзіледі. Сонан кейін тозаңқап ашылады. Осы кезде гүл тозаңданады.
3-тапсырма. Зертте Өсімдіктер қандай жолдармен тозаңданады?
Суреттерде өсімдіктің тозаңдануының қандай жолдары бейнеленген? (жануарлар арқылы) Өсімдіктердің тозаңдануына түрлі бунақденелілер, тіпті жел мен су да қатысады. Кейде қоршаған ортаның қолайсыз әсері өсімдіктің тозаңдануына кедергі келтіреді. Қызықты ақпарат
Өсімдіктерді тозаңдандыруға жарғанат, колибри, аустралиялық кускус тәрізді жануарлар да қатысады. Ойлан Су өсімдіктері тозаңдана ма? Сен білесің бе? Гүлдердің кейбірі белгілі бір бунақденелі арқылы ғана тозаңданады. Мысалы, бедені түкті ара мен балара ғана тозаңдандырады. 4-тапсырма.Жұппен жұмыс Көбелектің әңгімесі Көбелектің әңгімесін қажет сөздермен толықтырып жаз. 5-тапсырма. Жеке жұмыс Тозаңдану Филвордтан жасырынған сөздерді тап.Оларды түрлі түсті қарындашпен боя. Филвордтан табылған сөздермен сөйлемдер құра. |
Сызбамен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Гүлдің тозаңдануы туралы жазбаша есеп құрастырады. Тозаңданудың ретін толықтырады. Өсімдіктердің қандай жолдармен тозаңданатынын анықтап, зерттеу жұмысын жүргізеді. Сурет бойынша қызықты ақпарат алады. Гүлдердің кейбірі белгілі бір бунақденелі арқылы ғана тозаңданатынын айтады. Жұппен тапсырманы орындайды. Филвордтан жасырынған сөздерді табады. |
Дескриптор: -Сызбаны қарайды;(1б) -Сұрақтарға жауап береді.(1б) Дескриптор: -Гүлдің тозаңдануы туралы жазбаша есеп құрастырады.(1б) - Тозаңданудың ретін толықтырады.(1б) Дескриптор: -Зерттеу жұмысын жүргізеді;(1б) - Өсімдіктердің қандай жолдармен тозаңданатынын анықтайды.(1б) Дескриптор: - Көбелектің әңгімесін қажет сөздермен толықтырып жазады;(1б) - Филвордтан жасырынған сөздерді табады;(1б) - Оларды түрлі түсті қарындашпен бояйды;(1б) -Филвордтан табылған сөздермен сөйлемдер құрайды.(1б) |
оқулық Слайд 3 Слайд 4 Суреттер, қима қағаздар Слайд5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 |
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту.«Ішкі, сыртқы шеңбер» әдісі Үйге тапсырма. Оқу 18-19-беттер Рефлексия «ҚҚҚ-222» әдісі -Қызық болған 2 нәрсе -Қиын болған 2 нәрсе - Құндыболған 2 нәрсе |
Дұрыс тұжырымды табады. Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 11 Слайд 12 |
||
Т
үркістан облысы,
Шардара ауданы
Сырбек Каттебеков атындағы жалпы білім беретін мектептің бастауыш сынып мұғалімі
Умирбекова Сапаркул Садуахасовна
БАСТАУЫШСЫНЫПОҚУШЫЛАРЫНЫҢШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ҚАБЫЛЕТІН ДАМЫТУ
Қазақстан Республикасының білім беруді дамыту тұжырымдамасына сәйкес «білім алушылардың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін сапалы білім алуына жағдай жасап, жаңа технологияларды енгізу» орта білім беру жүйесінің негізгі міндеттерінің бірі болып табылады. Шығармашылық әрекет – оқушының өз жеке шығармашылық бағытын таңдау қажеттігін және шығармашылық өнім, нәтиже туғызуға бағытталған жа- уапкершілігін қамтитын әрекет. Б.Д.Эльконин шығармашылыққа мынадай анықтама береді:
«Шығармашылық – бұл ерекше тұрғыдағы жасампаздық, жаңадан жасалған нәрсе,бұрынғын әрселердің механикалық қайталануы емес өзінің сонылығымен, біртумалығымен ерекшеленетін болса, өзін-өзі куәландыратын, дәлелдейтін болса, онда бұл нәрсені туғызған шығармашылық акт туралы сөз қозғауға болады».
Бастауыш мектеп-оқушы тұлғасымен санасының дамуы қуатты жүретін, ерекше құнды, қайталанбас кезең. Сондықтан бастауыш білімүздіксіз білім берудің алғашқы басшысы, қиын да жауапты жұмыс.
Бастауыш мектеп балаға белгілі бір білім беріп қана қоймай, оны жалпы дамыту,яғни,сөйлеу, оқу, қоршаған орта жөнінде дұрыс көзқарас қалыптастыру, жағдайларды объективті түрде бақылап,талдау жасауға үйрету,ойын дұрыс айтуға, салыстыра білуге, дәлелдеуге, сөйлеу мәдениетіне үйретеді. Дамыта оқытудыңда басты мақсаты баланы оқыта отырып,оны шығармашылық бағытта жан-жақты дамыту.
Бастауыш мектеп оқушысының жеке тұлғасын қалыптастыру, оның рухани әлемін байыту, сабаққа ынта-жігерін арттыру, жеке дарындылығын дамыту-бүгінгі таңдағы негізгі мәселелердің бірі.
Өйткені,қазіргі кезеңдегі қоғамның жедел дамуы ғылым мен техниканың дамуымен байланысты болса, ал болашақта ғылым мен техниканы, өндірісті дамытатын бүгінгі мектеп оқушылары. Сондықтан мектеп оқушылары үлкен жауапкершілік пен білімдарлықты қажет етеді. Оқушылардың өз-өзіне сенімін арттыру, олардың шығармашылығын дамыту, өтілетін сабақтың оқуматериалы тереңұғынабілугебаулу-мұғалімніңпедагогикалықшеберлігінедебайланысты. Мұғалімнің әрбір өтілетін сабағы қазіргі кездегі оқыту талаптарына сай болып келуі қажет.Бұлаталған талаптармен біргемұғалімнің күнделікті өтілетін әрбір сабағы ғылыми түрде негізделіп,оның тәлім-тәрбиелік мәні жан-жақтыашылуы тиіс.
Осы талаптардың орынды атқарылуында ғана оқушыда шығармашылық қабілетдамитүсіп,оқушыныңоқуға,білімгедегенқұштарлығыдамыпотырады. Оқушы құлшынысын ұдайы дамытып әрбір өтетін сабағын жаңаша ұйымдастыра біліп, оқытудың озық әдіс-тәсілдерін қолдана білгенде ғана бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық қабілеті дами түседі.
Шығармашылық дегеніміз-адамның өмір шындығына, өзін-өзі тануға ұмтылуы, ізденуі.Өмірде дұрыс жол табу үшін дұрыс ой түйіп,өздігінен сапалы, дәлелді шешімдер қабылдай білуге үйренуі. Оқушылардың белсенділігі мен танымдық іс-әрекеттері арқылы шығармашылығын дамыту, қажетті жағдайда айрықша шешім қабылдайалатын жеке тұлғаны дайындау,осыған орай оқытуды ізгілендіру мектептерінің алдында тұрған үлкен міндет екені белгілі.
Уақыт талабына сай оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту үшін, оқытудың жаңа ақпараттық технологиясын пайдаланған жөн деп ойлаймын. Шығармашылыққа үйрету үшін мынадай жағдайларды ескеру тиіс. Мұғалімең алдымен,сыныпташығармашылық көңіл-күй тудыруүшін баланың назары бір нәрсеге бағытталуы керек. Әрбір шығармашылық тапсырманы оқушыға ұсынудың мазмұны жеткіншектердің жас ерекшелігіне, қызығушылығына үлесуі керек.
Оқушының шығармашылықпен айналысуына мектепте, сабақ үстінде, үйде қолайлы жағдай туғызу.
Шығармашылық бағытқа баланы жүйелі, сапалы түрде қалыптастырып отыру қажет. Сондықтан баланың шығармашылығын дамытуда ұстаз көп еңбек сіңіру керек.
Баланың қиялын дамытып,ойын ілгері жетектеуде,түрлі лингвистикалық жаттығулардың да ролі зор. Сабақ үстінде материалды салыстырып қарама- қарсы қою әдісі арқылы да ұғындыру өз нәтижесін береді.
Мұғалім сабақта әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, балалардың ұсыныс пікірлерін еркін айтқызып, ойларын ұштауға өздеріне деген сенімін арттыруға мүмкіндік туғызып отыру қажет. Әдістәсіл көмегімен өткізген әрбір сабақ оқушылардың ойлауын және қиялын,ойындамытып,оларды сөйлеуге үйретеді. Түрлі әдістемелік тәсілдер пайдалану арқылы балалардың ортасынан қабілеті жоғары бала іздеп, онымен жұмыс жасау, оны жанжақты тану, оқушылардың шығармашылық деңгейін бақылап отыру-әрбір мұғалімнің негізгі міндеті.
Адам бойындағы қабілеттерін дамытып, олардың өшуіне жол бермеу адамның рухани күшін нығайтып, өзін-өзі тануына көмектеседі.Оқушының өз болмысын тануға көмектесіп, қабілетін ояту, жаңа рухани күш беру білімнің ең маңызды мақсаты болып табылады.
Осындай шығармашылық тапсырма түрлерін сынып оқушыларының жас ерекшеліктеріне, психологиялық саралығы, шығармашылық қабілетінің да- ралығына қарап әр сынып бойынша жалғастыра беруге болады. Шәкірт бойындағы қабілеттің көзін ашып, тілін байытуға, қиялын ұштауға, өз бетінше ізденуге зор әсерін тигізеді. Оқушылардың шығармашылық белсенділігін қалыптастыруда сабақтарды түрлендіріп өткізудің маңызы ерекше. Шығармашылық сипаттағы сабақтар түрлерін жүйелі ұйымдастыру арқылы танымдық белсенділігі қалыптасып, ұстазы берген ақпаратты игеріп қана қоймай, оқушы іс-әрекетте шығармашылық бағыт ұстанады, қабілет,білігін ұштай түседі. Шығармашылық сабақтардың, сыни тұрғыдан ойлау технологиясының оқушылар үшін маңызды жақтары да көрінеді. Осыған орай шығысданасы Абдул Баханың сөзімен қорытындыласақ: Мұғалімнің еңбегі Бағбан еңбегі мен пара-пар,өйткені бағбан әртүрлі өсімдіктерді күтіп,баптайды. Кейбір өсімдіктер күн сәулесін сүйсе, кейбіреулері- салқын самал көлеңкені, кейбіреуі ағынды су жағасын, ал кейбірі тау шыңын сүйеді. Кей өсімдік құмдақты жерді,кейбірі құнарлы,шұрайлы жерлерді ұнатады. Әрқайсыс ыөзіне тиімді күтімді қажет етеді, ал олай болмаған жағдайда нәтижесі қанағаттандырылмайды.
шағым қалдыра аласыз


















